Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zmiana nazwy użytkownika spowodowała utratę dostępu do własnych plików.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paweł88

Paweł88
  • 5 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 12:59

Witam serdecznie 
Jestem nowym użytkownikiem i jeżeli pomyliłem miejsce tematu to proszę o przeniesienie. 

 

Mam używanego Macbook Pro, kupiłem go tydzień temu. Był wyczyszczony i przygotowany przez poprzedniego właściciela. Zacząłem użytkowanie i wszystko było ok do wczoraj. Postanowiłem zmienić nazwę użytkownika wg tej instrukcji 

  1. Wybierz kolejno menu Apple () > Preferencje systemowe, a potem kliknij opcję Użytkownicy i grupy.
  2. Kliknij elcapitan-lock-inline.png, a następnie podaj nazwę administratora i hasło. 
  3. Na liście użytkowników kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę użytkownika, którą chcesz zmienić. Z menu skrótów wybierz pozycję Opcje zaawansowane.
  4. Zmień nazwę w polu Pełna nazwa i kliknij przycisk OK.

Problem w tym że zmieniłem także nazwę katalogu domowego. Wyskoczył komunikat o potrzebie ponownego uruchomienia i okazało się że system postawił się od nowa. Nie mam teraz dostępu to plików i ustawień które były przed przywróceniem. 
 

Czy można to cofnąć? Ustawienia to nie problem, bardzo zależy mi na plikach które zgrałem na dysk, bo jest tam materiał dla klienta.

 

Dziękuję za odpowiedź 

Pozdrawiam 



#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 lipca 2017 - 13:28

Podobnie jak dziś rano w dziale o iPhone'ie, choć temat zupełnie odmienny, bo tu jeszcze być może nie wszystko stracone, to zatwierdzenie pierwszego postu będzie tak samo umotywowane: ku przestrodze następnych „śmiałków”. Ostrzeżenia są jednak po to, by je czytać.

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 Paweł88

Paweł88
  • 5 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 15:08

Czyli jest nadzieja :) 
Pytanie czy jak zmienię katalog domowy, na ten który był poprzednio - mam go w liście wyboru- uzyskam dostęp do plików ?



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 lipca 2017 - 15:09

Najprościej:

1) stwórz nowego użytkownika z uprawnieniami administratora, o nazwie całkowicie odmiennej;

2) zaloguj się na niego;

3) zrób:

sudo rm -rf /Users/nowanazwa
sudo cp -r /Users/staranazwa /Users/nowanazwa
sudo chown -R nowanazwa: /Users/nowanazwa

4) zaloguj się na usera 'nowanazwa' i skasuj tymczasowego użytkownika z punktu 1).

5) kiedy upewnisz się, że wszystko jest ok, zrób:

sudo rm -rf /Users/staranazwa

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Paweł88

Paweł88
  • 5 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 17:37

Dziękuję za odpowiedź.

Zrobiłem tak jak napisałeś, do punktu 5. Wszystko jest ok, ale dalej nie mam dostępu do plików. 
Mam wykonać komendę sudo rm -rf /Users/staranazwa ?
Czy to spowoduje przywrócenie plików ?



#6 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 lipca 2017 - 17:45

Nie. Nic nie usuwaj jeszcze. ftpd wyraźnie napisał „kiedy upewnisz się, że wszystko jest ok”.

 

Eh, obawiałem się, że tak będzie, po początku Twojego drugiego zdania. Skoro już jesteś w Terminalu, wpisz, proszę, informacyjnie – bo tak to nie wiem nic:
 

ls /Users

I po wyniku, powiedz, który to Ty teraz.

 

A „najsampierw” – ponownie – przeczytaj sobie, zanim coś self-nieciekawego zrobisz, co wywołują komendy cp i chown, a co rm.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#7 Paweł88

Paweł88
  • 5 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 17:52

Deleted Users Guest Pablo Shared mbp

 

Konto na którym mam pliki - mbp 

Nowe konto - Pablo 



#8 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 lipca 2017 - 18:01

Czyli już jakichś userów kasowałeś. To teraz:

ls -l /Users/Deleted\ Users/{D*,P*,M*} /Users/mbp/{D*,M*,P*}

Poznajesz któreś? Nie musisz publikować osobistych informacji tutaj, nawet lepiej, żebyś tego nie robił. Tylko odpowiedz, gdzie są te znane. W Deleted Users czy w mbp?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#9 Paweł88

Paweł88
  • 5 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 18:09

Tak skasowałem tymczasowego użytkownika z puntu 1).

 

Pliki których szukam są w mbp



#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 lipca 2017 - 18:13

Bardzo dobrze. Jeszcze jedno maleńkie pytanie: jesteś zalogowany w tej chwili na koncie „Pablo” i ma ono uprawnienia administratora?

I nie ma w nim tych plików, które są na koncie „mbp"?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych