Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Różnice między Terminalem (bash) na Mac OS a na Ubuntu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 germanik

germanik
  • 1 postów

Napisano 16 czerwca 2017 - 15:09

Witajcie! 
Jest to mój pierwszy wątek założony na tym forum i mam nadzieję, że założyłem go w odpowiednim miejscu. Postanowiłem założyć wątek na tym forum bo od pewnego czasu dręczą mnie pewne pytania, na które nie tak łatwo odnaleźć odpowiedź. Jestem zainteresowany działaniem terminalu na Mac Os. Obecnie pracuję na dwóch systemach  Win 7 oraz  najnowszym Ubuntu, niegdyś w latach 2007 - 2010 miałem jaką taką styczność z systemem Apple, ale od tego czasu nie mam z  nim praktycznie żadnej styczności. W głównej mierze zajmuję się programowaniem.  Właśnie owe zajęcie bardzo ułatwia mi korzystanie z terminalu pod Ubuntu, którego jestem miłośnikiem. Zastanawiam się na ile terminal pod Mac OS jest podobny?  Czy z terminalu systemu Apple  również można   zainstalować cały ocean pakietów jak jest to możliwe w przypadku Ubuntu? Czy mogę mieć kontrolę nad procesami i je modyfikować z poziomu basha? Jak wygląda uruchamianie skryptów w takim terminalu i czy jest to podobne, do tego z czego korzystam pod Linuxem? Czy bezpośrednio z terminalu mogę uzyskać prawa roota?  Czy są jakieś szczególne udogodnienia pod Mac Osem, których nie ma pod Linuxem ? Czy korzystanie z TTY jest takie  samo jak pod Linuxem? Jestem zainteresowany tymi wszystkimi pytaniami, bo w niedalekiej przyszłości chciałbym zakupić nowy komputer. Pomyślałem, że z jednej strony  MacBook spełniałby możliwość zainstalowania programów komercyjnych, których nie można uświadczyć pod Linuxem, a z drugiej strony miałbym sporo z Linuxa.

#2 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 czerwca 2017 - 11:50

Raczej unixa. Na maku można zainstalować programy z Linuksa - Fink i inne aplikacje to umożliwiają.
Fallout ...war, war never changes...

#3 hock

hock
  • 27 postów
  • SkądPL

Napisano 18 czerwca 2017 - 12:51

Nie masz się czego bać, tak w wielkim skrócie można odpowiedzieć na twoje pytanie.



#4 Janusz MB

Janusz MB
  • 851 postów

Napisano 18 czerwca 2017 - 17:43

Blisko OSX i MacOS do Ubuntu a najbliżej do FreeBSD.

 

Jak chcesz Ubuntu albo chcesz zachować czysty system na maku, to instalujesz VirtualBox / Vagrant. Na tym maszyny wirtualne jakie chcesz. Do maszyn wirtualnych masz dostęp z makowego terminala przez SSH.



#5 hock

hock
  • 27 postów
  • SkądPL

Napisano 18 czerwca 2017 - 18:53

Tak poza tym, jeżeli podejmiesz już profesjonalną pracę z niemałą ilością zadań to rozwiązanie z systemem OSX czy macOS jest dla Ciebie. Spędziłem kupę czasu na systemach z rodziny GNU/Linux i jednak wygodniej jest mieć od razu dostępny pakiet a nie siedzieć nad kompilowaniem najprostszego programu np. skype. Poza tym, w czym pomaga Ci terminal podczas programowania? (co programujesz?)

 

Kupowanie macbooka i stawianie na nim prymitywnego systemu UBUNTU moim zdaniem mija się z celem.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 czerwca 2017 - 12:02

macOS jest POSIX compliant, emulator terminala to po prostu emulator terminala (zgodny z VT-100, oczywiście), a bash jest ten sam ;-) Jeśli chodzi o 'instalowanie narzędzi', to w sumie zależy, co Ci trzeba, ale https://brew.sh ma raczej wszystko, co potrzebne. Skrypty, oczywiście, zadziałają, bo czemu nie, polecenie ps jest to samo/takie samo. Defaultowo każdy użytkownik z 'prawami admina' w macOS jest w sudoers, także bez problemu też dostaniesz się na roota.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych