Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Reset SMC - na zasilaczu, czy jednak bez?


Najlepsza odpowiedź wedeel , 22 kwietnia 2017 - 15:13

A zatem, przetestowałem obydwie opcje i wynik jest następujący:

 

Na moim MacBooku Air 13'' early-2015 (oczywiście bateria niewymienialna), zadziałała najprawdopodobniej wyłącznie metoda resetu SMC podana przez Apple, to jest z odłączeniem przewodu zasilania Magsafe/USB-C. Rozpoznałem to poprzez ponowne uruchomienie komputera i analizę wskaźnika pojemności baterii (różnica między systemową wartością, programem coconutBattery i FruitJuice). Próbując wykonać reset z podłączonym kablem zasilania, po ponownym uruchomieniu aplikacje nadal pokazywały z goła dosyć mocno różniące się wartości żywotności baterii: coconutBattery około 94% natomiast Fruitjuice około 87%. Powodowało to również różnice w wyświetlaniu pozostałego procentowego ładunku, zarówno przez systemowy wskaźnik, jak i w/w aplikacje.

 

Następnie, po wykonaniu resetu SMC z odłączeniem zasilacza, wartości te wyrównały się do poziomu 91% dla FruitJuice i 90,8% dla coconutBattery.

 

Zastanawia mnie teraz inna kwestia, tj. przewidywany czas pracy. coconutBattery wskazuje wartości znacznie wyższe, niż FruitJuice czy Monitor Aktywności. Czy może wynikać to z tego, że coconutBattery ma jakiś swój sposób kalkulacji, a FruitJuice "ściąga" dane bezpośrednio z systemu? Czy macie jakieś zalecenia co do tego, którym wskaźnikiem sugerować się bardziej? :)

 

Pozdrawiam!

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 wedeel

wedeel
  • 79 postów

Napisano 21 kwietnia 2017 - 23:50

Witam wszystkich!

 

Zająłem się ostatnio czytaniem informacji o obsłudze, konserwacji i rozwiązywaniu prostych problemów z urządzeniami Apple. Natrafiłem przy okazji na liczne artykuły instuujące jak zresetować SMC w Makach. Zaciekawiła mnie pewna rozbieżność informacji, mianowicie na większości stron trzecich, w przypadku resetowania SMC dla komuterów przenośnych z niewymienną baterią widnieje informacja, aby po wyłączeniu laptopa podłączyć zasilacz, jeżeli jest odłączony. Najbliższy przykład tutaj, na myapple:

 

http://myapple.pl/po...eset-pram-i-smc

 

Z kolei na oficjalnej stronie Apple widnieje odmienna instrukcja mówiąca, aby zasilacz odłączyć:

 

https://support.appl.../pl-pl/HT201295

 

Jak to zatem jest? Rozumiem oczywiście, że żadna z czynności szkody nie wywoła, ale chodzi mi bardziej o to, która przyniesie zamierzony rezultat, tj. faktycznie reset SMC? Obydwie, czy może wyłącznie metoda podana przez Apple? Jak sądzicie, z czego róznica ta może wynikać? 

 

Pozdrawiam! 



#2 wedeel

wedeel
  • 79 postów

Napisano 22 kwietnia 2017 - 15:13   Najlepsza odpowiedź

A zatem, przetestowałem obydwie opcje i wynik jest następujący:

 

Na moim MacBooku Air 13'' early-2015 (oczywiście bateria niewymienialna), zadziałała najprawdopodobniej wyłącznie metoda resetu SMC podana przez Apple, to jest z odłączeniem przewodu zasilania Magsafe/USB-C. Rozpoznałem to poprzez ponowne uruchomienie komputera i analizę wskaźnika pojemności baterii (różnica między systemową wartością, programem coconutBattery i FruitJuice). Próbując wykonać reset z podłączonym kablem zasilania, po ponownym uruchomieniu aplikacje nadal pokazywały z goła dosyć mocno różniące się wartości żywotności baterii: coconutBattery około 94% natomiast Fruitjuice około 87%. Powodowało to również różnice w wyświetlaniu pozostałego procentowego ładunku, zarówno przez systemowy wskaźnik, jak i w/w aplikacje.

 

Następnie, po wykonaniu resetu SMC z odłączeniem zasilacza, wartości te wyrównały się do poziomu 91% dla FruitJuice i 90,8% dla coconutBattery.

 

Zastanawia mnie teraz inna kwestia, tj. przewidywany czas pracy. coconutBattery wskazuje wartości znacznie wyższe, niż FruitJuice czy Monitor Aktywności. Czy może wynikać to z tego, że coconutBattery ma jakiś swój sposób kalkulacji, a FruitJuice "ściąga" dane bezpośrednio z systemu? Czy macie jakieś zalecenia co do tego, którym wskaźnikiem sugerować się bardziej? :)

 

Pozdrawiam!



#3 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 kwietnia 2017 - 20:07

Nie ma znaczenia czy masz podpięty zasilacz, czy nie. Zarówno z zasilaczem jak i bez zasilacza reset SMC następuje tak samo i daje taki sam efekt. Mając podpięty zasilacz możesz jednak obserwować diodę na wtyczce i jak zgaśnie to wiesz, że wcisnąłeś dobre klawisze, tylko do tego przydaje się zasilacz.

A odnośnie tych programów do baterii i zaleceń o jakie prosisz to ja mogę tylko zasugerować aby odinstalować te programy i nie mieszać sobie w głowie nimi. 


Użytkownik macsupport edytował ten post 22 kwietnia 2017 - 20:09

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych