Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Lightroom CC - jak zaimportować bibliotekę z photos.app


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tygrysio

Tygrysio

  • 91 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 23:35

Tak jak w temacie ... da się to jakoś zrobić za pomocą jakiegoś plugin'u do CC? 

Nie będzie niespodzianką gdy napiszę że rozwiązanie w stylu przekopiować folder Master z biblioteki zdjęć gdzieś na dysk i później importować wydaje mi się mało elegancki a do tego zjada niepotrzebnie miejsce na dysku.

 

Pamiętam że z iPhoto była tak możliwość - czyżby Apple w porywach #dobrejzmiany zaimplementowało taki "ficzer"ze teraz sie nie da?

 

Z góry dzięki za pomoc 



#2 tomtom_su

tomtom_su
  • 374 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 21 kwietnia 2017 - 09:27

Może to pomoże:

http://myapple.pl/fo...entry1994091



#3 Tygrysio

Tygrysio

  • 91 postów

Napisano 21 kwietnia 2017 - 11:10

Niestety inny trochę problem a i rozwiązanie "koślawe"
Poświęciłem sporo czasu na organizacje kilkudziesięciu tysięcy zdjęć w photos.app i nie chciałbym teraz marnować czasu przy przesiadce na Lightroom na ponowne katalogowanie. Chciałbym zrobić import 1:1 z aplikacji zdjęcia ;)

Za czasów iPhoto było takie rozwiązanie
https://helpx.adobe....ort-iphoto.html

Użytkownik Tygrysio edytował ten post 21 kwietnia 2017 - 11:13


#4 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 21 kwietnia 2017 - 11:26

Ale chodzi o samą bibliotekę zdjęć czy o konwersje jakiś setów z photos.app na procesy LR? Bo to drugie to raczej nie przejdzie :) Również flagi, gwiazdki, kolory itd.

Co do kopiowania, to nie musisz nic kopiować, w LR możesz wskazać jako źródło folder master z photos (on tam nie ingeruje w te pliki) i podpiąć do LR używając ADD jako sposobu importu. Nie możesz tylko wtedy użyć niestety przemianowania czy porządkowania plików LR.

Ja osobiście praktykuję metodę - sam dbam o porządek w systemie plików, a LR niech używa tego co mu pokażę.
Jeśli importujesz przez copy albo move to skutki bedą wiadome (copy zdubluje, a move uszkodzi bibliotekę photosapp).


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#5 Tygrysio

Tygrysio

  • 91 postów

Napisano 22 kwietnia 2017 - 12:31

O toto ... jesteśmy blisko. Z tego co napisałeś to brzmi to jak moja idealistyczna wizja :)

Otóż gdyby się dało żeby oba programy jako bazę traktowały folder master a w swoich katalogach trzymały zmiany to byłoby idealnie.

Natomiast ja jestem w imporcie w trybie ADD i nie mogę wskazać na zawartość biblioteki Photos. LR jej po prostu nie widzi ...

Zdradź mi tajemnicę jak zmusić LR do tego by w ogóle zobaczył zawartość pakietu photos.app i katalog Master bez wyodrębniania go z pakietu gdzieś na bok na dysk :)

 

PS. Nie chodzi mi o konwersje setów, ocen itp. Chciałbym żeby zaimportował podział na albumy i ewentualnie nazwy tych albumów - to byłoby już bardzo satysfakcjonujące. 

Czyli bez jakiś bardzo specyficznych metadanych. 


Użytkownik Tygrysio edytował ten post 22 kwietnia 2017 - 12:34


#6 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 23 kwietnia 2017 - 12:13

Photos.app trzyma zdjęcia wewnątrz pakietu, a sam LR tam nie sięgnie, ale:

 

ln -s /Users/sergiusz/Pictures/Biblioteka\ Zdjęcia.photoslibrary/Masters Zdjecia

 

pomaga i LR widzi wtedy masters jako np /Usere/sergiusz/Pictures/Zdjecia i można je podpiąć przez ADD i include subfolders :)

 

Z albumami będzie problem, bo LR zasugeruje podział wg dat importu - ale to z reguły dużo.

Cała operacja zakłada że photos traktuje pliki źródłowe jako święte i nietykalne - tak wg mnie powinien robić. Jeśli nanosi do nich jakieś zmiany to może być różnie.


Użytkownik elita edytował ten post 23 kwietnia 2017 - 12:34

pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#7 Tygrysio

Tygrysio

  • 91 postów

Napisano 23 kwietnia 2017 - 12:18

Aaaa Linkiem Symbolicznym go :) dzięki spróbuje :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych