Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Wybór systemu smarthome na etapie budowy domu. Nexo czy Fibaro/Z-Wave?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marek Popo

Marek Popo
  • 23 postów

Napisano 02 kwietnia 2017 - 20:12

Na jaki system postawić?

Do Nexo trzeba pociągnąć okablowanie (co jest możliwe bo jestem na etapie budowy) a Fibaro/Z-Wave działa praktycznie bezprzewodowo.

Macie jakieś doświadczenie na co warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu?

W obecnym mieszkaniu mam kilka rzeczy z HomeKit ale póki co HomeKit jest dość ograniczony dlatego szukam czegoś bardziej zaawansowanego.



#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 kwietnia 2017 - 18:41

Zdecydowanie Fibaro ponieważ:

- odchodzi nam drogie okablowanie

- nie musimy wszystkiego super przemyśleć bo zawsze można coś dodać/odjąć/przenieść

- cały czas możemy unowocześniać nasz smartdom wymieniając przestarzale elementy nowszymi

- w dużej mierze kompatybilność z HomeKitem



#3 Marek Popo

Marek Popo
  • 23 postów

Napisano 03 kwietnia 2017 - 18:47

No właśnie z tym Nexo to jest tak, że namawia mnie na niego instalator który ogarnia mi monitoring i alarm w domu. Gość Fibaro w sumie nie zna (słyszał o tym ale nie zajmuje się tym) więc namawia mnie na coś na czym może zarobić ;-)



#4 hoof

hoof
  • 55 postów

Napisano 12 kwietnia 2017 - 09:27

Zdecydowanie Fibaro ponieważ:

- odchodzi nam drogie okablowanie

- nie musimy wszystkiego super przemyśleć bo zawsze można coś dodać/odjąć/przenieść

- cały czas możemy unowocześniać nasz smartdom wymieniając przestarzale elementy nowszymi

- w dużej mierze kompatybilność z HomeKitem

Tomasz - przykro mi ale urządzenia Fibaro nie są kompatybilne z HomeKit. Są tylko 3 urządzenia, które współpracują z HomeKit. To inna technologia wymiany informacji. Fibaro ma masę urządzeń oraz możesz podpiąć pod ten system niezależnych dostsawców obsługujących technologię Z-Wave. W tym momencie nie ma możliwości sprzęgnięcia Z-Wave z HomeKit dlatego bardzo ważne jest patrzenie co się kupuje od Fibaro.

Sam zastanawiam się nad przejściem z HomeKit na Z-Wave ale centralka od Fibaro to koszt około 1-2 tyś w zależności od wersji jaką się wybierze. Do HomeKit centralką może być iPad bądź ATV. Ja akurat posiadam ATV i tylko jedno urządzenie Elgato Eve Energy ale nie radzi sobie z bojlerem. 

 


No właśnie z tym Nexo to jest tak, że namawia mnie na niego instalator który ogarnia mi monitoring i alarm w domu. Gość Fibaro w sumie nie zna (słyszał o tym ale nie zajmuje się tym) więc namawia mnie na coś na czym może zarobić ;-)

 

Ja osobiście nie wybrałbym Nexo bo pytanie jak to rozbudujesz? Posiadam alarm, który tylko teoretycznie można rozbudować o .... urządzenia kablowe. Co mam niszczyć tynki bo chcę dodać czujkę temperatury? Urządzenia Fibaro są o tyle zmyślne, że jak Ci będzie kończyć się bateryjka to Cię powiadomią. Nie musisz o tym myśleć. iPhone sam Ci przypomni o wymianie :) HomeKit rzeczywiście kuleje ale pamiętajmy, że wystartował później niż Z-Wave. Jest coraz lepiej ale jeszcze musimy poczekać aby rzeczywiście stał się konkurencją.


  • tomasz lubi to

#5 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 30 kwietnia 2017 - 19:36

Tomasz - przykro mi ale urządzenia Fibaro nie są kompatybilne z HomeKit. Są tylko 3 urządzenia, które współpracują z HomeKit. To inna technologia wymiany informacji. Fibaro ma masę urządzeń oraz możesz podpiąć pod ten system niezależnych dostsawców obsługujących technologię Z-Wave. W tym momencie nie ma możliwości sprzęgnięcia Z-Wave z HomeKit dlatego bardzo ważne jest patrzenie co się kupuje od Fibaro.

Sam zastanawiam się nad przejściem z HomeKit na Z-Wave ale centralka od Fibaro to koszt około 1-2 tyś w zależności od wersji jaką się wybierze. Do HomeKit centralką może być iPad bądź ATV. Ja akurat posiadam ATV i tylko jedno urządzenie Elgato Eve Energy ale nie radzi sobie z bojlerem. 

 

Na tę chwilę po prostu Fibaro jest najlepsze - bardzo rozbudowane praktycznie bez jakichkolwiek ograniczeń - jedynym jest chyba nasza wyobraźnia. HomeKit się rozwija ale jest jeszcze daleko w tyle za Z-Wave.



#6 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 maja 2017 - 16:35

Tomasz - przykro mi ale urządzenia Fibaro nie są kompatybilne z HomeKit. Są tylko 3 urządzenia, które współpracują z HomeKit. To inna technologia wymiany informacji. Fibaro ma masę urządzeń oraz możesz podpiąć pod ten system niezależnych dostsawców obsługujących technologię Z-Wave. W tym momencie nie ma możliwości sprzęgnięcia Z-Wave z HomeKit dlatego bardzo ważne jest patrzenie co się kupuje od Fibaro.

 

Da się całe Fibaro spiąć z Homekit poprzez Homebridge i np. RaspberryPi za 150zł. Sam tak używam i wszystko co w Fibaro mam HomeKit...


  • tomasz lubi to
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#7 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 25 lipca 2017 - 16:02

Da się całe Fibaro spiąć z Homekit poprzez Homebridge i np. RaspberryPi za 150zł. Sam tak używam i wszystko co w Fibaro mam HomeKit...

 

Podlinkujesz proszę jakieś instrukcje jak to samodzielnie wykonać?



#8 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2017 - 12:14

Podlinkujesz proszę jakieś instrukcje jak to samodzielnie wykonać?

 

https://github.com/nfarina/homebridge

https://www.npmjs.co...idge-fibaro-hc2

 

Jak według tego zrobisz to zadziała :)


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#9 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 postów

Napisano 26 lipca 2017 - 13:06

A masz huba od fibaro czy moduł zwave do raspi?



#10 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2017 - 14:39

A masz huba od fibaro czy moduł zwave do raspi?

 

Mam HUBa Fibaro.


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych