Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kłopoty z logowaniem urządzeń do AirPort'ów w zależności od połączeń między nimi.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 31 marca 2017 - 20:26

Witam serdecznie!

Proszę o radę. Mam następujący problem - moją sieć domową tworzy sześć AirPort Express'ów. Jeden z nich obsługuje kamerę Wi-Fi. Zauważyłem, że jeżeli ten właśnie AP jest "podłączony" bezprzewodowo do "głównego" AP, który ma stałe połączenie z netem - wszystkie urządzenia (kamera i inne w jego zasięgu) logują się doń swobodnie. Jeżeli zaś ten AP z jakiś tajemniczych przyczyn "przeloguje" się do innego AP - również podrzędnego względem tego na stałym łączu - nic nie chce się logować... Nie wiem, czy mówię z sensem. Nie mam pojęcia, czy to prawidłowość, czy przypadek. Nie widzę jednak innej przyczyny. Nie znam zasad, które rządzą komunikacją pomiędzy AirPortami, dlatego jest to dla mnie wielka tajemnica. Czy da się to jakoś ustawić "na sztywno", czy to faktycznie może być powód moich kłopotów?

Serdecznie dziękuję za wszelkie podpowiedzi, pozdrawiam

Vect0r.



#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 03 kwietnia 2017 - 11:28

Na pierwszy rzut oka jeden powinien być "główny" i na nim powinna być uruchomiona usługa DHCP oraz NAT, a reszta powinna pracować jako rozszerzenie tej sieci i być skonfigurowane w trybie pomostu. Jak jest u Ciebie? 

Pytanie poboczne - czy Twoja sieć jest zbudowana wyłącznie z AP czy jest jeszcze jakieś urządzenie klasy routera bądź switcha innego producenta i jak "logicznie/topologicznie" jest ono podłączone z innymi urządzeniami?

 

Ogólnie na schemacie w Narzędziu Airport powinien być jeden router u góry i reszta podłączona do niego, a nie szeregiem jak wagoniki jeden do drugiego.



#3 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 03 kwietnia 2017 - 20:41

Dzięki za odpowiedź.

W zasadzie temat wyczerpuje następujący dokument:

https://support.appl.../pl-pl/HT202056

 

WDS jest bez sensu, że względu na ograniczenie transferu. Poustawiałem je w domu tak, że wszystkie łączą się bezpośrednio z tym na sztywno połączonym z netem (dodam, że moja sieć składa się wyłącznie z sześciu AP Express). Czasem jednak któreś się zbuntuje i włączy się do innego podrzędnego i w tym kłopot... Fajnie byłoby móc "na stałe" związać jeden z drugim, ale na to chyba sposobu nie ma...

 

Zastanawiam się nad AP Extreme - może on ma większą moc i większy zasięg, dzięki temu pozostałyby w łączności z nim, bez zmian...?

Pozdrawiam

Vect0r.



#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 04 kwietnia 2017 - 08:47

Jest sposób na to by ustawić je na sztywno - podpiąć kablem.


Użytkownik imrik edytował ten post 04 kwietnia 2017 - 08:48


#5 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 07 kwietnia 2017 - 10:11

Wtedy jakby przestają być potrzebne :-)

#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 11 kwietnia 2017 - 12:44

Czy ja wiem... każdy może służyć jako AP dla urządzeń bezprzewodowych.



#7 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 11 kwietnia 2017 - 14:18

Idea jest taka, żeby nie ciągnąć kabli w gotowych pomieszczeniach.

#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 11 kwietnia 2017 - 14:57

To trzeba "doświetlić" sygnał bezprzewodowy stawiając więcej reapeaterów WiFi.



#9 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 11 kwietnia 2017 - 15:24

A co to znaczy dokładnie? Mam ich 6 i wręcz musiałem jeden wyłączyć, bo robiły "mostki" między sobą, co nie pozwalało na łączenie urządzeń bezprzewodowych do końcowych AP, wg tego co pisałem wcześniej...



#10 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 12 kwietnia 2017 - 08:32

Nie odpowiedziałeś na podstawowe pytanie: czy mają sztywne IP czy pobierają z DHCP?



#11 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 12 kwietnia 2017 - 08:41

Każdy sieciowiec czy inny technik który się szkolił i zarabia na życie takimi rzeczami powie Ci - rozstaw acess pointy tak by każde pomieszczenie było dobrze pokryte sygnałem - wszystkie podłącz kablami pod switch, a switch pod router. Na uwagę, że o to chodzi żeby nie było kabli gałki oczne wykręcą mu się do okoła oczodołów bo słyszał to milion razy i wie doskonale że żeby było dobrze bezprzewodowo najpierw musi być dobrze z kablami.

 

Jedyną sensowną alternatywą jest ustawienie jednego silnego access pointa i repetearów WiFi - urządzeń które łapią sieć WiFi i przekazują ją dalej. Takie repeatery muszą być rozstawione tak by łapały jeszcze w miarę mocną sieć i dawały ją dalej więc trzeba je ustawić gęsto aby zminimalizować utraty pakietów. Najlepiej chodzić po obiekcie z miernikiem sygnału (masz taki w laptop wbudowany).

Tak czy owak sieć WiFi, bo tak już ma i tak już działa ten świat, gubić pakiety będzie okazjonalnie i repeatery też się będą gubić, rozłączać, etc.

 

Ty nie masz repeaterów tylko Airporty :)

AirPort to router a nie goły repeater, więc łapie sieć WiFi, coś na niej robi, i dopiero dalej ją przekazuje. Rozwiązanie z jednej stajni więc powinno być OK, ale życie pokazuje że nie jest tak do końca na etapie "coś na niej robi". Powinien odpytywać router główny co robić - jeśli nie ma idealnego połączenia A BEZPRZEWODOWE NIGDY NIE BĘDZIE IDEALNIE bo taka jest jego natura to dzieją się rzeczy które się dzieją. 

 

I wracam do wcześniejszej uwagi - połącz je kablami i będziesz mieć spokój. Nikt nie karze Ci korytek ryć w mieszkaniu. Wywiercisz kilka otworów w ścianach, zamontujesz kable przy podłodze / suficie i zakryjesz osłonką lub maskownicą z IKEA i będzie super.


Użytkownik imrik edytował ten post 12 kwietnia 2017 - 08:57


#12 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 13 kwietnia 2017 - 10:43

@imrik - nie pisz głupot.

 

nie wiem czy się przyda:

 

ale: dokładnie rozpisz jak masz wszystko poustawiane - jakie ustawienia na poszczególnych urządzeniach.



#13 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 13 kwietnia 2017 - 13:43

@angelares co niby głupiego piszę?

Że sieć komputerową powinno się na kablach stawiać a access pointy WiFi powinny być kablami spięte z routerem gdy powierzchnia jest zbyt duża do pokrycia?

Że przekaźniki sieci bezprzewodowej powinny odbierać odpowiednio mocny sygnał aby nie gubiły za dużo pakietów i sprawnie mogły przekazywać sieć bezprzewodową dalej?

Że Airport to router z autorskim oprogramowaniem i nikt do końca nie wie co tam się pod maską dzieje i co on tam sobie robi gdy rozszerza sieć?

 

Rozumiem, że pokrywałeś biurowiec czy kilkukondygnacyjne domy AirPortami i znasz się na tym doskonale. Wyprowadź mnie proszę z błędu.

 

Ja tam byłem i to robiłem. AirPort tam gdzie jest jeden czy dwa to jest jako tako OK (choć z braku upnp są jazdy z różnymi rzeczami jak DLNA czy inne rozgłaszanie usług), ale tam gdzie jest już ich więcej to okazuje się, że tam jest za duży autopilot aby to granularnie poustawiać. Wszystko "samo się dzieje", zwłaszcza jeśli AirPorty komunikują się ze sobą tylko i wyłącznie bezprzewodowo. Dużo lepiej to działa gdy wszystkie AirPorty ustawi się w tryb pomostu i złączy kablami z jednym na którym jest DHCP i NAT za pomocą switcha.

Takie są moje doświadczenia w tej materii.

W rozszerzanie sieci bezprzewodowych bawiłbym się raczej na urządzeniach ubiquiti niż na AirPortach jeśli to ma być zrobione porządnie i profesjonalnie.


Użytkownik imrik edytował ten post 13 kwietnia 2017 - 13:59


#14 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 13 kwietnia 2017 - 15:33

Ruter sruter. Czym się różni router od switcha i AP? Czy router można skonfigurować jako AP? Czy wszystkie sieci buduje się jako gwiazda? Po co wifi jak musisz ciągnąć kable? Czy potrzebny jest pomiar zaburzeń sygnału?

Użytkownik angelares edytował ten post 13 kwietnia 2017 - 15:36


#15 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 13 kwietnia 2017 - 15:46

Panowie... Spokojnie. Po co te emocje. Może dodam od siebie jako od laika, że jestem bardzo zadowolony z AP Apple. Działają jak mają działać. Bardzo skutecznie rozszerzają zasięg sieci domowej. Odpowiedzi na moje pytania w zasadzie znalazłem. Pozostaje mi jedna, ostatnia para AP, która łączy się że sobą, a nie powinna. Stąd moje pytanie. Nawet jednak z tą "wadą" nie zamieniłbym tej sieci na żadną inną. 

Zdaję sobie sprawę z przewagi rozwiązań przewodowych, lecz z mojego punktu widzenia, to tak trochę jak z kupowaniem kabla audio za 800 PLN. Można, ale na moim sprzęcie nie usłyszę różnicy.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt dla Wszystkich :-)

Vect0r.



#16 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 13 kwietnia 2017 - 16:22

Panowie... Spokojnie. Po co te emocje. Może dodam od siebie jako od laika, że jestem bardzo zadowolony z AP Apple. Działają jak mają działać. Bardzo skutecznie rozszerzają zasięg sieci domowej. Odpowiedzi na moje pytania w zasadzie znalazłem. Pozostaje mi jedna, ostatnia para AP, która łączy się że sobą, a nie powinna. Stąd moje pytanie. Nawet jednak z tą "wadą" nie zamieniłbym tej sieci na żadną inną. 
Zdaję sobie sprawę z przewagi rozwiązań przewodowych, lecz z mojego punktu widzenia, to tak trochę jak z kupowaniem kabla audio za 800 PLN. Można, ale na moim sprzęcie nie usłyszę różnicy.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt dla Wszystkich :-)
Vect0r.


Dlatego proponowałem ustawić wszystko na sztywnych IP i pytałem o rozkład AP w domu bo ma to znaczenie. Poza tym po to dyskutuje z Imrikiem by właśnie nie kazał ci kupować kabla za 800 stow:)

Normalna procedura mówi, ze AP powinny mieć sztywne IP, a ich klienci z DHCP. Jednakże jeśli to ma działać to jedna maszyna powinna robić za DHCP (ta robiąca/wpięta do routera) a reszta powinna się z nią łączyć i rozszerzać zakres pokrycia sieci. Skoro nie wiadomo który w klejnoci extender ci bruździ to ciężko cokolwiek ci pomoc kolego. Napisz jak masz wszystko sknfigurowane bo to jest podstawa do dalszej dyskusji.

@Irmik: Tam mam alergie na nierzeczowe odpowiedzi. Nie karz każ ludziom obcinać nogi skoro boli ich palec.


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 18 kwietnia 2017 - 16:23
Też bez nerwówki kulturalnie poprawiam.


#17 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 13 kwietnia 2017 - 20:10

Moje zaawansowanie w kwestii sieci chyba nie wystarcza do rzeczowej odpowiedzi na tak zadane pytania... Co konkretnie mam sprawdzić?



#18 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 14 kwietnia 2017 - 08:06

Ustawienia z Airport Utility access pointów i routera. Kto z czym się łaczy - czy są ściany, piętra.  



#19 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 14 kwietnia 2017 - 09:42

Ja tam się nie denerwuję i nie mam nerwówki, angelares chyba też nie. Ja przynajmniej nie odczuwam. Po prostu poprosiłem aby mnie wyprowadził z błędu jeśli w nim jestem a otrzymałem.

 

Czym się różni router od switcha? Serio? :D

Kabel za 800 zł. Kabel ethernet to koszt kilkunastu złotych :)

Bieganie z miernikiem sygnału - a co w tym złego, skoro w komputer ma to wbudowane? 

Ucinanie nóg. Rozumiem, że moja rada by zrobić to porządnie została odebrana jak proponowanie wylewania dziecka z kąpielą. Rozumiem, ale jeszcze raz napiszę - z doświadczenia wiem że czasami nie da się inaczej tak by działało to jak powinno na Airportach bo one potrafią same działać inaczej niż wskazywałyby na to ustawienia, a brakuje konkretnej dokumentacji co tam tak na prawdę robią w takich przypadkach jak rozszerzanie sieci.

Nie każda sieć musi być gwiazdą - oczywiście, ale po co robić coś innego na domowe potrzeby gdzie preferowana jest jedna podsieć dla wszystkich urządzeń końcowych?

 

Ja odpadam z tego konkretnego wątku tej dyskusji bo nie czuję się wyprowadzony z błędu i wolałbym skupić się na pierwotnym wątku :)

 

Wracając do meritum vect0r.

Opisz proszę jaki jest układ mieszkania / domu - ile masz tam pięter do pokrycia, z jakich materiałów są ściany, mniej więcej wielkość pomieszczeń.

Wpisz ustawienia swoich routerów po kolei od głównego. Na przykład na zasadzie nazwa, rola, ustawienia DHCP/NAT, ustawienia IP, ustawienia WiFi, etc.

Postaramy się podpowiedzieć czy możesz zrobić to lepiej bez kupowania kabla za 800 zł :)



#20 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 14 kwietnia 2017 - 17:55

 

 

Wracając do meritum vect0r.

Opisz proszę jaki jest układ mieszkania / domu - ile masz tam pięter do pokrycia, z jakich materiałów są ściany, mniej więcej wielkość pomieszczeń.

Wpisz ustawienia swoich routerów po kolei od głównego. Na przykład na zasadzie nazwa, rola, ustawienia DHCP/NAT, ustawienia IP, ustawienia WiFi, etc.

Postaramy się podpowiedzieć czy możesz zrobić to lepiej bez kupowania kabla za 800 zł :)

 

@imrik

Właśnie o to chodzi - by odpowiadać rzeczowo na zadane pytanie - a jak się nie da to podać najbardziej adekwatne w swoim mniemaniu. Tylko tyle i aż tyle. 

 

@imrik @vect0r

Poza tym pełen looz. Wesołych Świąt i jaj jak berety:)



#21 vect0r

vect0r
  • 215 postów

Napisano 18 kwietnia 2017 - 19:08

Panowie, udało się! Otóż okazało się, po kilku testach - że można łączyć trzy szeregowo, ale tylko jeden może być Wi-fi. Dla Was to pewnie było oczywiste od początku :-)

Generalnie mam w domu na piętrach switch'e. Podłączyłem do nich AP, uzyskując nowe punkty, do których mogą bezprzewodowo podpinać się pozostałe, znacznie poszerzając zasięg istniejącej, jednej sieci domowej. Od dziś testuję. Jeżeli coś się nie sypnie - to mam sieć marzenie!!!

Dziękuję serdecznie za pomoc, pozdrawiam

Vect0r.



#22 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 19 kwietnia 2017 - 08:30

Panowie, udało się! Otóż okazało się, po kilku testach - że można łączyć trzy szeregowo, ale tylko jeden może być Wi-fi. Dla Was to pewnie było oczywiste od początku :-)

Generalnie mam w domu na piętrach switch'e. Podłączyłem do nich AP, uzyskując nowe punkty, do których mogą bezprzewodowo podpinać się pozostałe, znacznie poszerzając zasięg istniejącej, jednej sieci domowej. Od dziś testuję. Jeżeli coś się nie sypnie - to mam sieć marzenie!!!

Dziękuję serdecznie za pomoc, pozdrawiam

Vect0r.

I oto to chodziło. Przyjemnego użytkowania:)


Użytkownik angelares edytował ten post 19 kwietnia 2017 - 08:30





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych