Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook wyłącza się podczas ładowania systemu - prośba o pomoc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 chouette

chouette
  • 6 postów

Napisano 29 marca 2017 - 10:31

Witam,

 

Mam mały (duży  :( ) problem z moim makiem. Zaczęło się od tego, że nie mogłam go włączyć bez podłączenia do kabla sieciowego. W stanie baterii było napisane, że do natychmiastowej wymiany, ale wydało mi się to dziwne bo 5min wcześniej komputer działał znakomicie na baterii, która też całkiem nieźle trzymała. Gdzieś wyczytałam, że może powinnam zrobić reset smc no i... zrobiłam. Gdzie diabeł nie pójdzie tam babę pośle. I teraz jak go włączam to mam ekran z ładującym się jabłuszkiem i potem ciemność. Dzielnie próbowałam coś wyczytać z "biosa" command plus V, nawet do końca nie mogę zobaczyć co go tam boli bo ekran wygasa. Razem już jesteśmy od jakichś 5 lat i smutno byłoby mi się z nim rozstać, tym bardziej, że wcześniej nie miałam żadnych sygnałów słabości z jego strony. A już najsmutniej by mi było stracić zdjęcia z ostatnich kilku lat (moja wina, moja wina, brak backup'u danych....). 

 

Czy ktoś już się z czymś takim spotkał i zna wybawienie dla mnie? Przyznam się szczerze, że ostatnio miałam sporo wydatków i wolałabym unikność apple'owych doktorów więdząc, że się cenią...

 

Pozdrawiam!

Monia



#2 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 marca 2017 - 19:33

Witam.

1. Dla baterii to jest normalnie. Podobnie jako człowiek. Żyje, żyje...5 min... i już nie żyje.

2. Jaki model, rocznik ?

3. Z odpiętą baterią jakie objawy ?

4. Czy byli próby uruchomienia w safemode ?

5. Czy byli próby odnowienia systemu przez recovery ?



#3 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 31 marca 2017 - 00:58

Po pierwsze: zabezpieczyć dane (zdjęcia). Dysk można wyjąć, podłączyć do innego komputera nawet PCta (USB, SATA) i zabezpieczyć najcenniejsze pliki.

Dopiero po zabezpieczeniu danych można bezpiecznie eksperymentować z recovery.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#4 chouette

chouette
  • 6 postów

Napisano 31 marca 2017 - 09:50

Dziękuję za Wasze odpowiedzi!

 

@PRW07 mądre pytania zadajesz, a ja bez wglądu do komputera odpowiedzieć mogę tylko, że jest on z 2012 roku, bateria nie jest wyciągana. Safemode to command plus shift? robiłam, a raczej próbowałam niestety komputer się wyłącza. 

 

@bee3 dziękuję za radę, bardzo dobry pomysł, napewno tak zrobię! 

 

Na czym polega recovery i czy to jakoś zatrzymania wyłączanie się koputera? Przy command plus V pomimo czarnego ekranu i ilości przelatujących napisów makbook się wyłącza i nic nie daje rady z tym zrobić. Przez dwa dni zostawiłam go w spokoju, może się odobrazi i jakoś pójdzie  :unsure:



#5 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 31 marca 2017 - 10:48

Safe mode - to jest start systemu z wciśniętym Shift.

Jak napisał bee3 zgrać wszystkie dane (tylko na komputerze z  Windowsem nie jest to proste, ponieważ Mac ma kronikowany system plików - Windows nie wykryje partycji). Przez TransMac da się.

Po zgraniu danych sprobować odnowić system przez recovery (start z wciśniętym Option/Alt i do wybory ma być Recovery). 



#6 chouette

chouette
  • 6 postów

Napisano 31 marca 2017 - 15:26

Safe mode - to jest start systemu z wciśniętym Shift.

Jak napisał bee3 zgrać wszystkie dane (tylko na komputerze z  Windowsem nie jest to proste, ponieważ Mac ma kronikowany system plików - Windows nie wykryje partycji). Przez TransMac da się.

Po zgraniu danych sprobować odnowić system przez recovery (start z wciśniętym Option/Alt i do wybory ma być Recovery). 

 

W domu mam tylko jeszcze windowsa, wśród znajomych też jestem samotną posiadaczką apple. Poczytam jak użyć transmac :) dziękuje!



#7 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 31 marca 2017 - 15:38

a skąd Pani jest ?



#8 chouette

chouette
  • 6 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 15:46

a skąd Pani jest ?

 

z Brukseli :)



#9 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 kwietnia 2017 - 16:36

czy się udało rozwiązać problem ?



#10 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 20 kwietnia 2017 - 17:59

A co ma tu Journaling do tego (wspomniane kronikowanie). Skoro Mac nie uruchamia sie normalnie, ani w trybie bezpiecznym (z Shiftem) to osobiście spróbowałbym:

1. Uruchomić go z partycji Recovery z podpiętym dyskiem zewn. i naprawić system (niewielkie, ale są szanse) albo przez Terminal przegrać co się da.

2. Przeinstalować system bez formatowania dysku. Zazwyczaj pomaga, o ile nie ma problemów ze sprzętem.

3. Podłączyć tego Maca w trybie dysku do innego Maca i zgrać co się da. Bo zewnętrznego dysku z systemem na 99% nie ma.

4. Zapoznać się z funkcjonalnością usługi TimeMachine na przyszłość. :)



#11 Patryk Wróbel

Patryk Wróbel
  • 1 postów

Napisano 09 czerwca 2017 - 07:54

Witam,

 

Mam podobne objawy, komputer przy ładowaniu systemu wyłącza się.

Przeinstalowałem system, sformatowałem dysk i komputer działał, porobiłem update'y i po jakimś czasie znowu to samo.

Nie jestem pewien co jest przyczyną, bo tak jak wspomniałem po reinstalacji komputer działał przez jakiś czas.

Jakieś sugestie?

 

Pozdrawiam.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych