Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Instalacja RAM] iBook G4 12"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maja 2005 - 18:32

Temat pamięci ram do komputerów Apple jest kontrowersyjny, zwłaszcza dotyczy to komputerów prznośnych. Ciągle brak jasności czym się kierować przy zakupie aby nie ryzykować uszkodzenia sprzętu lub niepełnej funkcjonalności. Pewnym jest, że warto zapłacić za jakość. Czasami można jednak znaleść korzystniejszą ofertę niż u autoryzowanego sprzedawcy sprzętu. Udanie się z tak zakupioną pamięcią do salonu w większości przypadków zakonczy się dodatkową oplątą za usługę.

Postanowiłem pokazać jak łatwa jest ta instalacja na przykładzie iBook G4.

1 Zdejmujemy klawiaturę ( dwa zaczepy - jedne przy esc drugi F12 )
2 Postępujemy zgodnie z zaleceniami na rysunku znajdującym się pod klawiaturą. Zdejmujemy Airport i blaszkę pod nim.

Dołączona grafika

Uwaga !!! port anteny na karcie jest bardzo delikatny - wtyczkę należy wyciągnąć pewnym ruchem ( jeżeli zajdzie taka potrzeba ) .

Dołączona grafika

3 Wyjmujemy Pamięć z pudełeczka ( jeżeli mamy pudełeczko - jeżeli nie można to sobie wyobrazić :) ) zwracając uwagę aby nie dotykać elementów metalowych

Dołączona grafika

4 Pamięć umieszczamy zgodnie z wypustkami pod dość dużym kątem ( około 50 stopni do podstawy ). Płytka może za pierwszy razem nie wejść idealnie dlatego warto przyjrzeć się czy jest już wystarczająco głeboko w porcie. Ostatnią czynnością jest zatrzaśniecie płytki - nie powinno sprawić to problemu jeżeli tylko wlaściwie się ją umieściło.


Dołączona grafika

Jeżeli po skręceniu wszystkiego do kupy laptop staruje i nie zostało więcej niż garść części możemy cieszyć się nabytkiem.

#2 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 09 maja 2005 - 21:37

OK, ale ja mam jedno pytanie: jakich producentów pamięci polecacie? Słyszałem że Mac jest wybredny...

#3 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2005 - 21:44

Moim zdaniem trzeba cos innnego wymyslec

#4 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 maja 2005 - 22:43

DoktorNo, crucial podobno robi dobre uklady, ale w Polsce nie ma ofcicjalnego kanału sprzedaży

[ Dodano: 2005-05-09, 23:44 ]
aha być może niedługo będę mógł przetestować cruciala ;)

#5 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2005 - 07:44

ja w starym ibooku mialem kingstona i tez nie wybrzydal :D zreszta jak chcecie pamieci to moge wam po hurcie z komputronika pozamawiac.

#6 ainaval

ainaval
  • 272 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 maja 2005 - 09:33

ja w starym ibooku mialem kingstona i tez nie wybrzydal :D zreszta jak chcecie pamieci to moge wam po hurcie z komputronika pozamawiac.


O, a za 512MB PC 2100 do iBooka G4 ile chcesz?

#7 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 10 maja 2005 - 12:20

Jeżeli cena będzie okazyjna a pamięć odpowiednia, to się na to moge zapisać... Ja osobiście boje się własnoręcznie instalować pamięć...

#8 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 maja 2005 - 22:05

kingston 512 mb ddr-266 sodimm 294 zl brutto + 19 zeta koszt dostawy dhlem :D jakby komu bylo trzeba :D - liczba egzemplarzy nieco ograniczona ;) - maja kilka sztuk, ale nie wiem dokladnie ile

#9 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 18 maja 2005 - 16:05

ja się zastanawiam, czy 256DDR starczy mi do roku 2010? No a potem kupię nowego maca? Bardzo podobał mi się opis ze zdjęciami. Pozdrawiam

#10 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 18 maja 2005 - 18:27

+ 19 zeta koszt dostawy dhlem

Z USA paczuszke dostalem rownież z RAMem a "znaczek" kosztował ... $1.55 a koperta $1.49 hehe
fakt - paczka szła 8 dni (tak wynika ze stempelków)
ale doszła w stanie nienaruszonym ;)

#11 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 27 października 2005 - 17:19

w sumie to może ktoś z chęciami oraz możliwościami nakręciłby mały filmik o dodaniu RAMu do ibooka? Bo ja właśnie zamówiłem...

#12 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 października 2005 - 15:58

menelek, To wspaniale będziesz mógł nagrać instalację :)

#13 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 10 listopada 2005 - 15:11

sprawa nie została do końca przedstawiona. Otóż pod kartą airport jest taka blaszka ze śrubkami, więc potrzebny jest mały śrubokręt krzyżykowy. Ale, co może jest bardziej istotne, w ibooku są dwa porty na RAM i te porty się od siebie różnią :!: Apple zazwyczaj wkłada tańszą pamięć, więc jeżeli ktoś chce rozszerzyć to musi zakupić droższą do drugiego slotu. Także przed zakupem RAMu do ibooka na allegro radzę wcześniej do niego zajrzeć i zobaczyć, która pamięć jest potrzebna. W przeciwnym razie możemy zostać z dodatkową kością, na którą już nie ma miejsca :evil:

#14 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 listopada 2005 - 15:24

2 Postępujemy zgodnie z zaleceniami na rysunku znajdującym się pod klawiaturą. Zdejmujemy Airport i blaszkę pod nim.

w ibooku jest jeden port, moze dwa typy ?

jesli tak to jakie ?

#15 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 10 listopada 2005 - 15:24

2 Postępujemy zgodnie z zaleceniami na rysunku znajdującym się pod klawiaturą. Zdejmujemy Airport i blaszkę pod nim.


sprawa nie została do końca przedstawiona. Otóż pod kartą airport jest taka blaszka ze śrubkami, więc potrzebny jest mały śrubokręt krzyżykowy.



Ale, co może jest bardziej istotne, w ibooku są dwa porty na RAM i te porty się od siebie różnią

Skąd te informacje? Podaj źródło.
Zawsze do iBook/PowerBook kupujemy pamięć typu SODIMM

#16 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 listopada 2005 - 15:31

Domyslam sie, że ktos poinformował menelek o dwóch slotach w ibooku.
Jednak zapomniła wspomnieć ze jeden z nich to ten gdzie podłączona jest pamiec zintegrowana na płycie
Więc do dyspozycji mamy tylko jeden slot.

Czy tak właśnie było ?

supports up to 1.5GB; 1 available expansion slot


Plotki plotki

#17 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 12 listopada 2005 - 18:39

potrzebna jest ta pamięć DIMM czy jakoś podobnie. Umieściłem tę informację aby przestrzec przed pochopnym zakupem na allegro czegoś nieodpowiedniego. Czy obywatel(ka :?: ) Reyea ma mnie za kobietę :mrgreen:

#18 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 12 listopada 2005 - 19:50

potrzebna jest ta pamięć DIMM czy jakoś podobnie. Umieściłem tę informację aby przestrzec przed pochopnym zakupem na allegro czegoś nieodpowiedniego.
Czy obywatel(ka :?: ) Reyea ma mnie za kobietę :mrgreen:


potrzebna jest ta pamięć DIMM

SODIMM

Umieściłem tę informację aby przestrzec przed pochopnym zakupem.

OBY nie nikt się nie tym nie sugerował.

DIMM (ang. Dual In-Line Memory Module) - jeden z rodzajów kości pamięci komputerowej wykorzystywany w pamięci RAM.

Najpopularniejsze typy DIMM to:

* 72-pinowe, stosowane w SO DIMM (32 bitowe)
* 144-pinowe, stosowane w SO DIMM (64 bitowe)
* 168-pinowe, stosowane w SDR SDRAM
* 184-pinowe, stosowane w DDR SDRAM
* 240-pinowe, stosowane w DDR-II SDRAM

Czy obywatel(ka :?: )

Ciekawa wątpliwość.

Reyea ma mnie za kobietę

Proszę, nie przekręcaj mojego nicka. Nie mogę niestety tu napisać za kogo Cie mam.

#19 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 12 listopada 2005 - 19:52

Zawsze do iBook/PowerBook kupujemy pamięć typu SODIMM

potrzebna jest ta pamięć DIMM czy jakoś podobnie.



#20 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 13 listopada 2005 - 14:30

Jednak zapomniła wspomnieć ze jeden z nich to ten gdzie podłączona jest


tylko o to chodziło. Sory za kiepski żart

[ Dodano: 2005-11-14, 11:05 ]
poza tym, zgadza się, chodzi o pamięć SODIMM




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych