Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Oświetlenie pracowni


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 (-:

(-:
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2008 - 08:26

Hej, chciałbym się dowiedzieć, jak oświetlić pracownię? Wiadomo, pracuje się długo i często bez przerwy. Ponieważ otwieram pracownię w lofcie - to najbardziej interesował by mnie jakiś system oświetlenia mobilny. (Powierzchnia tego loftu to 350m/kw - na oknach rolety nie przepuszczające światła - dodatkowo moje biurko schowane za parawanem. BDW - lokal po starej drukarni, czysta perwersja - kilka osób, zamiast kilkudziesięciu) Zastanawiałem się nad świetlówkami KinoFlo w jakiejś zmyślnej obudowie kasetonowej - może na statywie? Trochę przeraża mnie jednak fakt oscylacji w świetlówkach. Czytałem że to może bardzo mocno niszczyć wzrok. Czy ktoś z was korzysta z oświetlenia żarowego - korygowanego jakimś filtrem kolorowym? (np taką folią filmową) Przy dobrym pomiarze i doborze filtrów można osiągnąć te 5500K - a światło nie oscyluje. - chciałbym zminimalizować możliwość refleksów w monitorze - mieć miekkie neutralne światło - światło które nie męczy - neutralne oświetlenie przy którym można by było sobie zerknąć na proof, bez jakiś specjalnych bóli. Dziękuję za wszystkie wypowiedzi w tym temacie.

#2 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 26 stycznia 2008 - 09:15

Zgadza sie. Świetlóweczki niszczą wzrok bardzo. Ciekawe co będzie jak w ramach oszczędzania energii zabronią sprzedaży zwykłych żarówek i zostaną tylko te energooszczędne świetlóweczki. Ma to nastąpić już niedługo.

#3 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 26 stycznia 2008 - 09:51

Odeślę Ciebie do dwóch firm: Just Normlicht oraz Sollux. Philips co prawda też miał w swej ofercie, ale właśnie świetlówki. Ja przy nich mam bardzo kiepską wydajność pracy (całkowicie poważnie piszę). Od razu mnie rozpraszają i mam już dosyć. Sugeruję zainteresować się Solluxem, nie są drogie, a dają znośne światło. Chyba, że dysponujesz większą gotówką to Just Normlicht stanowi odpowiedniej klasy alternatywę. M.

#4 (-:

(-:
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 stycznia 2008 - 20:27

Hej,

Już od dłuższego czasu zbieram informacje dotyczące tego tematu.
Wczoraj spędziłem trochę więcej czasu i przekopałem się przez kolejne fora i strony dotyczące oświetlenia.

Oto co udało mi się dowiedzieć z internetu.

Jeśli chodzi o produkty Just Normilight :
http://www.art.com.p...atalog_2007.pdf
W moim przypadku w/g producenta powinienem nabyć dwie lampy (każda) za 1150 Euro netto

Cytując za Markiem Sadeckim z pl.comp.dtp

konkluzja jest nastepujaca - zrob sam sobie!
Swietlowki specjalne tzw. trojpasmowe o RA/CRI>95 ma w ofercie i Philips
(seria deluxe 9xx) i Osram (biolux), podobnie jak zasilacze w.cz. (z
reg. jasnosci) do nich. Temperatura barwowa - do wyboru do koloru :))))
Oprawa musi byc typu posredniego (swiatlo na sufit) stojaca lub wiszaca
- wedle gustu.
Moc - raczej niewielka - zaleca sie 10-20 luxow do pracy z kalibrowanym
monitorem. Dla porownania w normalnym biurze powinno byc 200-400 luxow.
Ciemnica - na to jestesmy skazani ;)
Jeszcze tylko Munsell8 na sciany, sufit, biurka i kwiaty doniczkowe (bo
okna juz wczesniej zalepilismy czarnym papierem) - i gotowe


oswietlenie o barwie swiatla dziennego - pl.comp.dtp | Grupy dyskusyjne

W zdecydowanie nowszym poście na forum Lighting.pl cytuję KaszeL

Potrzebujesz źródeł światła o możliwie wysokim współczynniku oddawania barw (RA/CRI). Moim zdaniem wyjścia są dwa:
1. Zastosowanie lamp halogenowych, co zapewni Ci idealne oddawanie kolorów, ale jednocześnie narazi na duże zużycie prądu.
2. Zastosowanie odpowiednich świetlówek liniowych. Polecam Philips Graphica Pro, mają one współczynnik oddawania barw na poziomie RA >98.
Każde inne źródło będzie raczej niewygodne. Szczególnie metalohalogenki. Temperaturę światła dobierzesz sobie w zależności od potrzeb. Polecam coś w okolicach 5000,5200k co odpowiada mniej więcej słońcu w południe.


Jeśli chodzi o wartość "RA" oznacza to ile procent widma posiada świetlówka względem światła słonecznego (zdaje się że takie fajne świetlówki jakie pamiętam ze szkolnego korytarza dawno temu - miały ten współczynnik >55. Jak widać po poście z 2000 r. Pan Marek Sadecki wspomina o świetlówkach RA >95 teraz możemy już kupić bez problemu RA>98 i więcej!)

Szukając dalej polecam lekturę artykułu pt. "Wybór systemu oświetleniowego na stanowiskach z komputerami a cechy użytkowników" dr inż. AGNIESZKA WOLSKA /Centralny Instytut Ochrony Pracy/ Artykuły - Wybór systemu oświetleniowego na stanowiskach z komputerami a cechy użytkowników.

oraz " Klasyfikacja i elementy opraw oświetleniowych " ARCHITEKTURA-murator Tekst Iwona Szczepaniak
Klasyfikacja i elementy opraw oświetleniowych / Instalacje elektryczne / Instalacje / Technika - MuratorPlus.pl

Na stronie Adobe digital photography white papers and primers znalazłem też bardzo ciekawy tekst autorstwa Karla Langa pt. "Calibrating the Digital Darkroom Environment"
http://www.adobe.com...al_darkroom.pdf

Reasumując: Wydaje mi się że śmiało mogę zdecydować się na obudowę III typu (czyli mieszaną) z zaawansowanym elektronicznym statecznikiem napięcia, świecącą jarzeniówkami Philips Graphica Pro.

pzdr.
(-:

#5 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 28 stycznia 2008 - 19:42

Tia a ja mam tylko jedną obskubaną z farby lampeczkę i to od 7 lat ;)

#6 Jess

Jess
  • 391 postów
  • SkądWilanów

Napisano 29 stycznia 2008 - 12:51

Tia a ja mam tylko jedną obskubaną z farby lampeczkę i to od 7 lat ;)


no właśnie ja podobnie pomyślałem.
moja ma 2 lata i jest z IKEji. :)

#7 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 stycznia 2008 - 13:55

Jak widać, środowisko dzieli się w tej kwestii na perfekcjonistów i mninimalistów ;-) Jess, to jest już nas dwóch :-)

#8 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 29 stycznia 2008 - 13:57

ja tez mam lampke z ikei :) hehe. a jak sprawdzam kolorystyke to biegam na dwor :D mialem sobie kupic 2 "porzadne" jarzeniowki, ale jakos sie nie moge zebrac :P

#9 (-:

(-:
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 stycznia 2008 - 14:22

Fajnie - spoko. Też mam taką lampkę z ikei. Kosztowała 80zł. Świetlówka Philips Graphica Pro - kosztuje 30 zł - a jest o 1000x lepsza i nie niszczy (tak) wzroku. Jakbyście Panowie i Panie się postarali i poszukali w sieci o tym jak światło jarzeniowe przez swoje migotanie 50Hz niszczy siatkówkę oka - to byście od razu wyrzucili te ikeowskie badziewie. Szkoda, że nie pracujecie na monitorach z 50hz przeplotem (co starsi pamiętają pewnie jakie to fajne było). Większość z nas to graficy. może nam uciąć ręce, nogi, albo coś tam jeszcze... ale bez oczu, będzie kiepsko pracować.

#10 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 29 stycznia 2008 - 14:56

Jakbyście Panowie i Panie się postarali i poszukali w sieci o tym jak światło jarzeniowe przez swoje migotanie 50Hz niszczy siatkówkę oka - to byście od razu wyrzucili te ikeowskie badziewie.

A nie migotają szybciej? Bo w świeżej świetłówce trudno zauważyć migotanie, dopiero gdy się zużywa. No i największym problemem, prócz sztuczności barwy takiego oświetlenia, było interferowanie z częstotliwością odświeżania monitora.

O siatkówce oka to nie słyszałem ale pamiętam coś z BHP, że w warsztatach świetlówek się nie montowało, ze względu na to migotanie. Bo ludzie ulegali złudzeniom że np. piła jest nie włączona i zdarzały się wypadki.

Tak ogólnie - światło rozproszone jest lepsze od punktowego, ale czasami potrzeba się wspomóc punktowym. Ale nie zaleca się stosowania tylko punktowego.

#11 lidiap

lidiap
  • 29 postów

Napisano 29 stycznia 2008 - 15:38

Większość z nas to graficy. może nam uciąć ręce, nogi, albo coś tam jeszcze... ale bez oczu, będzie kiepsko pracować.


Bez rąk też będzie ciężko...

#12 (-:

(-:
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 stycznia 2008 - 23:07

A nie migotają szybciej? Bo w świeżej świetłówce trudno zauważyć migotanie, dopiero gdy się zużywa.

Hymmm... nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, pewnie masz rację.... Rozmawiałem kilka lat temu na ten temat z profesorem wzornictwa Andrzejem Pniewskim - ostrzegał mnie przed świetlówkami, dodał że światło powinno być jeśli już jarzeniowe to tylko mieszane (żarowo-świetlówkowe) ale chyba nie dotyczy to komputerowców bo LCD (chyba nie migocze?), a to jest główne źródło światła, w naszym przypadku...

#13 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 30 stycznia 2008 - 03:28

A ja pojęcia nie mam jak migocze świetlówka, tak sobie myślę, że jeżeli widzę migotanie monitora CRT przy 60 hercach to świetlówkę pewnie też bym zobaczył... cholera wie. :)

#14 TomekB

TomekB
  • 310 postów

Napisano 30 stycznia 2008 - 06:25

O siatkówce oka to nie słyszałem ale pamiętam coś z BHP, że w warsztatach świetlówek się nie montowało, ze względu na to migotanie. Bo ludzie ulegali złudzeniom że np. piła jest nie włączona i zdarzały się wypadki.


Przepisy sa takie ze w takich przypadkach daje sie drugą swietlówkę z przesunięciem fazowym po to właśnie żeby uniknąć zjawiska stroboskopowego.

#15 (-:

(-:
  • 205 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 lutego 2008 - 11:28

Świetlówka na stateczniku elektronicznym mruga, ale w częstotliwości kilku tysięcy Mhz a nie jak standardowo 50-60 Mhz. Dodatkowo można dodać system ściemniający - z możliwością regulacji oświetlenia od 100% do 3% mocy światła.

#16 ziemor

ziemor
  • 1 postów

Napisano 08 lutego 2009 - 10:14

Witam Czy może Ktoś podać mi namiary na żarówki energooszczędne ze współczynnikiem Ra powyżej 90 a najlepiej powyżej Ra 95 o raz temperaturą barwową 5000 K Potrzebuję je do mieszkania w bloku - uznałem że nie kupię byle czego tylko chcę coś z górnej półki Dziękuję

#17 Para

Para
  • 193 postów
  • SkądForbidden Planet

Napisano 16 marca 2009 - 22:06

Takie tematy jak ten uswiadamiaja mnie ze niewiele wiem o DTP :) Ale ze uczymy sie przez cale zycie to chetnie przestudiowalem temacik od deski do deski. Dzieki




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych