Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Domowy serwer ftp/www + router WiFi, dysk sieciowy i serwer druku


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 stycznia 2008 - 13:28

Temat, wbrew pozorom jest o makach - jak niewielkim kosztem zastąpić Airport Extreme + dysk zewnętrzny lub Time Capsule + Airport Express:) Ostatnio naszła mnie taka myśl: Mam w domu starego PCta, czemu by go nie wykorzystać? Chcę go przerobić na dysk sieciowy, router WiFi 802.11n, serwer druku, ftp i www, może jeszcz "air tunes".. A w dodatku musi być cichy - założę mu chłodzenie wodne, procka 450 MHz bez problemu pociągnie:) Czy ktoś z szanownych forumowiczów próbował dokonać czegoś takiego? :) Chyba powiniem śmigać na linuxie, tylko jakim, wiem, że są dedykowane dystrybucje tylko pod routery, serwery - ale która spełni wszystkie zadania - i najlepiej nie będize ograniczała się do konsoli? Wyliczyłem, że koszt takiej przeróbki to około: Stary PC 0 zł - mam karta WiFi (n) 60-100 zł dysk - mam 60 GB, docelowo ok. 500 GB - 200-250 zł W sumie: wydatki na teraz - ok. 100zł, docelowo 350 zł. Kiedy już skonstruuję taką machinę opiszę wszystko dokładnie (może za miesiąc), a narazie chciałbym dowiedzieć się o Waszych wrażeniach z podobnych działań.

#2 hubs

hubs
  • 102 postów
  • SkądBerlin

Napisano 20 stycznia 2008 - 14:03

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś był dość duży problem żeby znaleźć kartę bezprzewodową z funkcją AP dla Linuxa. A jak jeszcze ma być w n to już w ogóle ciekawe czy znajdziesz taką:) Od siebie mogę powiedzieć, że swego czasu miałem komputer, działał w kartonie(!) który rozdzielał mi pod domu internet. Miał procesor Pentium II coś koło 500 MHz, na którym był radiator i duży wiatrak, taki jak są w zasilaczach, ale za to o małych obrotach i kartę sieciową z funkcją Host AP ale ona była w 802.11b. Miał uruchomiony serwer wydruku CUPS (solidne rozwiązanie). Wszytko działało pod kontrolą FreeBSD 5.4. Teraz służy tylko jako PrintServer.
  • KubaG lubi to

#3 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 15:00

Chłodzenie wodne? Jeden dobrze umieszczony wentylator 80mm spokojnie przewietrzy taką obudowę. I będzie niesłyszalny. :)

Polecam zainteresować się takimi gotowymi wynalazkami:
http://www.freenas.org/
http://www.openfiler.com/
  • KubaG lubi to

#4 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 20 stycznia 2008 - 15:26

U mnie takie coś działa i pełni jeszcze parę innych funkcji... ;) Tylko, że jak na Macusera przystało to PM G4 i OSX Server :D

#5 przemekf

przemekf
  • 1 308 postów
  • SkądŁódź

Napisano 20 stycznia 2008 - 15:48

Ja mam w domu stare pentium II 300 + 192 ram + 3 x hdd 160gb (bios nie wykrywa, ale Linuks radzi sobie bez jego pomocy ;) ). Stoi to cudo i pracuje prawie bezgłośnie chłodzone jednym wiatrakiem 80mm niskoobrotowym. Na pokładzie jest Manriva 2007 (od tak, z lenistwa, lubię na szybko wyklikać niezbędne ustawienia).
Robi za serwer plików + iTunes (http://www.fireflymediaserver.org/).
Korzystam z karty przewodowej 100mbps, więc co do WIFI się nie wypowiem. Niemniej jeżeli przejrzysz grupy dyskusyjne z pewnością znajdziesz model nie sprawiający problemów pod Linuksem.

Jeśli chodzi o koszt - właściwie kupiłem tylko hdd. Resztę otrzymałem od znajomego. Robił akurat porządki i dostałem pudełko różnych części ;)

Ogólnie zainteresuj się dystrybucją z graficznymi narzędziami do konfiguracji (Mandriva, Ubuntu i jego odmiany, Suse).

#6 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 stycznia 2008 - 16:10

Dzieki za odpowiedzi ( mam nadzieję, że to nie koniec :wink: ) Używałem Ubuntu na moim lapku P4 2.4 GHz 256 ramu i nie powiem, żeby latało pod domyślnym gnome.. Zato pod xfce było całkiem płynnie.. Choć w sumie nie używałem go jako serwera tylko normalny komputer. Mój serwer będzie działał na p3 450 MHz, ramu nie pamiętam, ale koło 64 MB, jeżli okaże się za mało, dołożę :) Proszę, napiszcie jaki system używaliście + jakie paczki/programy do poszczególnych funkcji.

#7 slzdzifko

slzdzifko
  • 13 postów
  • SkądLeszno/Wrocław

Napisano 20 stycznia 2008 - 17:08

witam, też chciałem robić coś podobnego: airtunes, serwer druku i 2 dyski w raid0 do time machine, wszystko przez wifi. serwer druku hula ładnie, dysków nie udało się połączyć softwarowo w raid0 i czekam na kontroler z allegro, następnie udostępnić to przez sambe i do time machine. Co do airtunes nie mam najmniejszego pojęcia jak się za to zabrać, będe wdzięczny za wszelkie info.

#8 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 17:41

lol jest kuoe gotowych rozwiazan ipcop monowall itd = potrezebny jest szrotowy pc-et = pentium /32 ramu + hdd + 2xethernet i airport ssie i sie chowa

#9 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 stycznia 2008 - 18:20

lol
jest kuoe gotowych rozwiazan
ipcop
monowall
itd
= potrezebny jest szrotowy pc-et = pentium /32 ramu + hdd + 2xethernet
i airport ssie i sie chowa


Taak... "lol" <- dobrze powiedziane
Nie doczytałeś funkcji jakie ma spełniać ta konfiguracja.
Dla przypomnienia - dysk sieciowy przez wifi, router 802.11n, serwer druku, serwer ftp i www.

ipcop i monowall działąją dobrze, ale tylko jako firewall, router wifi ze starszymi kartami (nie "n"), jakoś nie dopatrzyłem się innych funkcji.

Ah, jak taki ipcop zajmujący 6MB miałby poradzić sobie z muzyką w stylu "air Tunes" to nie mam pojęcia.

Może rozwiniesz "itd"?

Edit:
Dzięki przemekf i przemekpiorkowski za linki ;)

#10 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 18:25

air tunes to nie wiem po co ale cala reszta - alez oczywiscie - a co to paczki z palca pobrac to nie umiem ? na ipocopie = pelna samba / www / ftp / proxy / mail serwer /cups/.... zero problemu - ? + stery do karty "n" - potrafiacej robic za AP = co nie kazda umie .... jedna nocka ...

#11 przemek83

przemek83
  • 277 postów
  • SkądMilanówek

Napisano 20 stycznia 2008 - 18:26

Mam bardzo podobne rozwiazanie, oczywiscie wszystko na linuxie (procz routera), kiedys tez sluzyl jako router, ale przez przez moje eksperymenty wolalem przerzucic sie na sprzetowe rozwiazanie. Wiadomo serwer wydruku CUPS to i tak juz produkt Apple, serwer plikow Netatalk (jezeli masz tylko Maci to stanowczo wystarczy) i cala reszta. Z dystrybucji oczywiscie... Slackware :)
  • KubaG lubi to

#12 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 18:28

zerowy problem - ;/ nawet ten streaming caly - mozna zalatwic przy pomocy vlc

#13 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 stycznia 2008 - 18:35

Próbowałeś, czy teoretycznie da się? Jakbyś mógł zapodać nazwy paczek/link do pomocy krok-po-kroku. Jeżeli to sprawdzony sposób - dzięki. A niestety w sieci będą i PCty i Mak

#14 przemekf

przemekf
  • 1 308 postów
  • SkądŁódź

Napisano 20 stycznia 2008 - 22:00

Tutaj bardzo ciekawa aplikacja-serwer iTunes dla Linuksa:
http://www.fireflymediaserver.org/

Kompilacja i uruchomienie nie powinno zająć więcej niż godzinę ;)
Zdaje się, że w Ubuntu jest nawet gotowa paczuszka, więc i kompilować nie trzeba...
  • KubaG lubi to

#15 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 stycznia 2008 - 22:44

Tak, zdaje się bardzo przydatne, dziękuję :) Ale wciąż mam problem: jakaś rozbudowana, ale prosta dystrybucja typy Ubuntu (server?), openSUSE vs. typowo minimalistyczne distro pod serwer np wyżej wspomniany ipcop - tylko konsola, obsługa potem przez www (całkiem przydatne). Wszystko rozbija się o dostępność pakietów i to, że tak na prawdę nie wiem jakie będą mi potrzebne.. Potrafię paczki ze źródeł zainstalować, ale wolałbym jakiegoś "Server Wizard". No nic, jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, jestem bardzo otwarty, jeżeli nie - w swoim czasie pokombinuję i opiszę efekty. Pozdrawiam! ;)

#16 cjneq

cjneq
  • 17 postów
  • SkądRumia

Napisano 20 stycznia 2008 - 23:49

Ja polecę Debiana ::). Postawi się wszystko i będzie chulać. Co do WiFi to nie sprawdzałem jeszcze, ale BlueTooth działa ::D. WWW: Apache FTP: ftpd Serwer druku i współdzielenie plików: Samba?
  • KubaG lubi to

#17 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 23:53

Wszystko rozbija się o dostępność pakietów i to, że tak na prawdę nie wiem jakie będą mi potrzebne.. Potrafię paczki ze źródeł zainstalować, ale wolałbym jakiegoś "Server Wizard".

Jeżeli tak - nie masz się co zastanawiać tylko brać Ubuntu Server. Tam domyslnie nie instaluje się w ogóle żadne GUI więc spokojnie wszystko co chcesz śmigać będzie nawet na PII 400 MHz i mniej niż 64 MB pamięci. Bo Gnome czy inne takie to jednak bez 128 mega nie podchodź. Ważne jednak, żeby RAM-u było jak najwięcej, bo to zrekompensuje ślamazarność chipsetu albo dysku twardego, w razie czego. U mnie jest na PII 400 MHz jest 256 MB i nawet gdy uruchomię Webmina z rysowaniem statystyk CPU czy obciążenia sieci to komputer nie dostaje czwawki i nie swapuje, a Samba nie zwalnia. Cały czas w tle chodzi Mldonkey a ten co prawda procesora nie zajeżdża ale pamięci sporo zżera.

Artykułów polecam szukać przez Google, od groma tego jest, np.:
http://www.howtoforg...os/linux/ubuntu
http://www.debianadm...creenshots.html

Zaletą Ubuntu Server jest to, że zainstaluje Ci się w banalny sposób się absolutnie podstawowa wersja Ubuntu bez żadnych zbędnych dupereli a co będziesz potrzebował - doinstalujesz w prosty sposób dzięki ogromnej liczbnie tutoriali.

#18 przemek83

przemek83
  • 277 postów
  • SkądMilanówek

Napisano 21 stycznia 2008 - 00:39

w kazdej wspolczesnej dystrybucji masz juz gotowe pakiety i nie musisz bawic sie w kompilacje, no moze po za mt-daapd (czyli serwer z muzyka). Generalnie polega to na wrzuceniu kilku plikow konfiguracyjnych. Jezeli wolisz graficznych interfejs to rzeczywiscie Ubuntu bedzie wlasciwsze niz Slackware, jednak Webmin w wielu sytuacjach jest niezastapiony. Ja w tej chwili nawet nie mam podlaczonego minitora ani klawiatury i nawet jadro udaje sie skompilowac :) Milej zabawy! A bylbym zapomnial! Dorzuc do zestawu zabawek Bonjour! Bardzo ulatwia zycie :)

#19 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 21 stycznia 2008 - 01:54

:o
boze ludki - taki serwer sie da na 486 postawic .....
tylko po co - tez swoja droga - chyba ze na epii jakiejs - poszukaj sobie linsksysa USB/MMC ready i masz z glowy
i nie warczy w nocy

---- Dodano 21-01-2008 o godzinie 03:56 ----
oraz - jak napisalem gdzie indziej time shit capsule
= scalanie domowego NAS z routerem to chory pomysl :) - jesli zaczynasz stawiac swoj 1 router
i pamietaj o zonach : wan/lan/dmz/wifi ......

#20 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 stycznia 2008 - 11:45

1. :o
2. boze ludki - taki serwer sie da na 486 postawic .....
3. tylko po co - tez swoja droga - chyba ze na epii jakiejs - poszukaj sobie linsksysa USB/MMC ready i masz z glowy
4. i nie warczy w nocy

---- Dodano 21-01-2008 o godzinie 03:56 ----
5. oraz - jak napisalem gdzie indziej time shit capsule
= scalanie domowego NAS z routerem to chory pomysl :) - jesli zaczynasz stawiac swoj 1 router
6. i pamietaj o zonach : wan/lan/dmz/wifi ......


Ponumerowałem Twoją wypowiedź.
1. bez komentarza
2. "boze" idz do kościoła, nikt nie chce postawić takiego serwera na 486.
3. epii? - cokolwiek. O Linksysie myślisz pewnie takim: Linksys , nie zauważyłeś, że nie spełni nawet POŁOWY planowanych funkcji?
4. Czytałeś mojego posta o chłodzeniu na poprzedniej stronie i odpowiedzi innych?
5. "time shift capsule" nie mam pojęcia co to, może chodziło o Time Capsule? - w pierwszym poście tego wątku napisałem, że właśnie ten serwer ma działać jak Time Capsule + AP Express. A dlaczego widzisz w tym chory pomysł, to chyba tylko Ty wiesz.
6. o co chodzi?

Nie. Nie chcę wiedzieć. Nie wymądrzaj się tutaj, jeżeli chcesz pomóc, czytaj ze zrozumieniem i odpowiadaj zrozumiale. Prosiłem też o linki.

Jeżeli nie chcesz pomóc, tylko udowodnić komuś swój ogrom wiedzy(ignoranctwa) - nie w tym temacie.

---- Dodano 21-01-2008 o godzinie 13:48 ----
Dziękuję innym za sugestie :)

#21 przemekf

przemekf
  • 1 308 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 stycznia 2008 - 12:12

Według mnie taki serwer to bardzo dobry pomysł. Na początek (jeżeli nie miałeś styczności z Linuksem) wybierz Mandrivę lub Ubuntu. Osobiście wolę Mandrivę - dla początkującego użytkownika jest bardzo przyjazna i oferuje ogromną ilość pakietów. Pamiętaj tylko, żeby mądrze podzielić dysk (nie więcej niż 4gb na /, swap 500-600 mb, a reszta na własne pliki) :)

#22 Error

Error
  • 37 postów
  • SkądZ pogranicza normalności

Napisano 21 stycznia 2008 - 12:22

Też zamierzam postawić taki serwer, tyle że na Linux Gentoo.....alto już po sesji :). wieć dam znać, albo będe wypytywal jakich programow użyleś :). Pozdrawiam i Powodzonka

#23 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 21 stycznia 2008 - 13:02

linksys to raczej z starej dobrej rodziny wrt54G s/l - poniewaz maja : kontroler usb (nie wyprowadzony), kontroler sd/mmc - jak poprzednio - i dosyc duza moc po zmianie softu _
= taki linksys z zewnetrznym storagem - dysk usb, mmc (a mozna zapiac i 4 giga na karcie )
moze byc SPOKOJNIE nawet serwerem pocztowym na kilkanascie kont (postfix)
nie mowiac o tym iz wbudowany w niego switch - wan+4xlan daje sie dzielic dowolnie na vlany w kazda strone ...
jesli chodzi o 486 i epie - to juz tlumacze 0 na 486 sie da bo jeden taki stoji do tej pory ....na redhacie 7.x - stary jest i nic mu nie dolega
epia - komputerki przemsylowe via (z klonem p3 1 ghz ) - male mile z 2 ethernetami + all integrated + 2 sloty - co daje calkiem przyzwoita platforme pod router/nas/z interfejsem graficznym - to moje wymagania - nie moge sspac jak mi wiatraki warcza - epie sa cichutkie ...... pozatym moga same sciagac filmy/muze itd (linksys tez moze ale nie kazdy moze miec ochote klepac torrenty z palca)
chory pomysl to jest - mimo ze sam tak mam - gdyz nalezy DOBRZE wiedziec co sie robi - robiac z jednej maszyny router i NAS jednoczesnie narazasz sie - lepszym rozwiazaniem jest NAS w lanie - wystawiany ewentualnie na zewnatrz po odpowiednich zasobach ...... oczywiscie nie kwestionuje twojej wiedzy na temat konfiguracji routera ...... daj ip jak postawisz :)

6 wan lan dmz - wlasnie na podstawie twojego pytanie 'o co chodzi'

smiem twierdzic ze naa poczatek postaw odzielnie router i odzielnie nas skoro nie wiesz co to wan
lan
i dmz
i sugeruje lekture (swoja droga skoro wiesz co to ipcop - to tam sa zony - nawet na kolorowo zeby latwiej zrozumiec bylo )

http://en.wikipedia....zone_(computing)

#24 KubaG

KubaG
  • 535 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 stycznia 2008 - 13:06

Dokładnie tak jak ja, też zabiorę się za to po sesji :)

#25 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 21 stycznia 2008 - 13:10

lol
niezle herezje
makowcy sie za linuksy biora - podzial dysku poczytajcie na ten temat panowie bo to podstawa - na swap 3 razy tyle co masz ramu .....jesli juz
zwrocic uwage na : /opt
/var
/tmp

od tego wieeeelleee zalezy
= w /var/log - sa logi - jezeli nie wydzielisz odzielnej partycji na ten katalog zapcha ci dysk
to samo sie tyczy /tmp
reszta = / /home /usr
wedle uznania ale na 100% nie jedna partycja na / + swap http://www.linuxplan...torials/4269/4/

---- Dodano 21-01-2008 o godzinie 15:21 ----
oraz jak chcesz prosta mila i stabilna dystrybucje - to napewno nie mandriwa - bo to takie ...cos z wodotryskami
nie afrykaanski linuks tez (ubuntu) - to sie nadaje ale dla windziarzy na pierwsza randke z kernelem
ino centos - bazujacy calkowicie na redchacie - sciaagasz plytke centos server 4.x
i do przodu .... routerow sie nie stawia na desktopowych wynalazkach




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych