Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro i7 2012 i montaż w 4K – jak przyspieszyć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 palma

palma
  • 18 postów

Napisano 18 grudnia 2016 - 22:44

Cześć!

Słuchajcie, jestem prosty chłop.
Montuję właśnie film w 4k na moim MB i7 8gb RAM z połowy 2012 roku. Materiały mam na zewnętrznym dysku, program do montowania na wewnętrznym ssd.
Materiał się zacina tak mocno, że pracuje się bardzo nieprzyjemnie.

Czy pomogę mojemu komputerowi, jeśli wymienię napęd na dysk hdd i tam będę trzymał materiały, na których pracuję? Czy bardziej pomoże mu 12gb RAMu, zamiast tych 8, które teraz ma?

Błagam o szybką odpowiedź, bo zaraz deadline, a ja nie mogę pracować :(

Pozdrawiam!

#2 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 18 grudnia 2016 - 23:29

Cześć!

Słuchajcie, jestem prosty chłop.
Montuję właśnie film w 4k na moim MB i7 8gb RAM z połowy 2012 roku. Materiały mam na zewnętrznym dysku, program do montowania na wewnętrznym ssd.
Materiał się zacina tak mocno, że pracuje się bardzo nieprzyjemnie.

Czy pomogę mojemu komputerowi, jeśli wymienię napęd na dysk hdd i tam będę trzymał materiały, na których pracuję? Czy bardziej pomoże mu 12gb RAMu, zamiast tych 8, które teraz ma?

Błagam o szybką odpowiedź, bo zaraz deadline, a ja nie mogę pracować :(

Pozdrawiam!

Możesz dać aż 16gb ramu i zrobić RAID, będziesz miał prawie 2x większą wydajność, ale to zamiast napędu - nic więcej nie da rady zrobić, na nowszym sprzęcie dużej poprawy nie będzie.



#3 palma

palma
  • 18 postów

Napisano 18 grudnia 2016 - 23:45

Możesz dać aż 16gb ramu i zrobić RAID, będziesz miał prawie 2x większą wydajność, ale to zamiast napędu - nic więcej nie da rady zrobić, na nowszym sprzęcie dużej poprawy nie będzie.

Napisałem te moje propozycje głównie ze względu na budżet. Niestety, nie mogę w tym momencie kupić dwóch kości 8GB.

Czy mogę zrobić RAID na dwóch dyskach, które będą siedziały w komputerze? Plus, z tego co wiem (ale nie wiem za dużo), to jak będę chciał zrobić RAID z mojego SSD i drugiego HDD, to ograniczę prędkość tym HDD.
Jeśli piszę bzdury, to przepraszam. Kuleję w tych tematach.



#4 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 grudnia 2016 - 09:43

Jeśli to 13" z i7 dwurdzeniowym to i tak nie jest to sprzęt do pracy w takich rozdzielczościach. Coś tam poprawić można, ale i tak szału nie będzie.

Jeśli ten zewnętrzny dysk to zwykły mechaniczny, to zdecydowanie powinieneś używać do przechowywania plików roboczych wewnętrznego czyli SSD.

Przy 4K playback wymaga większej przepustowości niż jest w stanie zapewnić pojedynczy mechaniczny dysk. Tu na pewno jest wąskie gardło. Oczywiście nie jedyne. Procesor, RAM i grafika to kolejne.

Żeby ulżyć procesorowi pracuj na proxy, RAMu dołóż do maksa, grafiki nie zmienisz. O eGPU nawet nie wspominam, skoro budżet nie pozwala na RAM i dysk jednocześnie, to na eGPU tym bardziej.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#5 palma

palma
  • 18 postów

Napisano 19 grudnia 2016 - 12:06

Jeśli to 13" z i7 dwurdzeniowym to i tak nie jest to sprzęt do pracy w takich rozdzielczościach. Coś tam poprawić można, ale i tak szału nie będzie.

Jeśli ten zewnętrzny dysk to zwykły mechaniczny, to zdecydowanie powinieneś używać do przechowywania plików roboczych wewnętrznego czyli SSD.

Przy 4K playback wymaga większej przepustowości niż jest w stanie zapewnić pojedynczy mechaniczny dysk. Tu na pewno jest wąskie gardło. Oczywiście nie jedyne. Procesor, RAM i grafika to kolejne.

Żeby ulżyć procesorowi pracuj na proxy, RAMu dołóż do maksa, grafiki nie zmienisz. O eGPU nawet nie wspominam, skoro budżet nie pozwala na RAM i dysk jednocześnie, to na eGPU tym bardziej.

Jest to 15" z czterordzeniowym i7, ale ten model bez retiny, jeśli to coś zmienia.

Używam zewnętrznego głównie ze względu na to, że wewnętrzny ssd, to tylko 120gb i mam na nim zazwyczaj miejsce na... nic. Więc muszę używać zewnętrznych spraw. Ale pomyślałem, że materiał szybciej będzie przesyłany przez SATA, jak wrzucę dysk HDD w miejsce napędu, niż jak pracuję na USB 3.0.

Czyli lepiej przy moim minimalnym budżecie, który wynosi 300 zł dołożyć większą kość ramu, niż dysk w miejsce napędu?



#6 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 grudnia 2016 - 12:24

To procesor jeszcze jakoś od biedy wydoli ale na proxy.

Nie ma znaczenia czy dysk mechaniczny będzie przez USB 3.0 czy SATA.

Będzie tak samo wolny, tylko może USB dodatkowo obciąży trochę procesor.

 

Z takim budżetem to upić najwyżej się można.

Nic sensownego za to do tego kompa nie włożysz.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#7 palma

palma
  • 18 postów

Napisano 19 grudnia 2016 - 16:18

To procesor jeszcze jakoś od biedy wydoli ale na proxy.

Nie ma znaczenia czy dysk mechaniczny będzie przez USB 3.0 czy SATA.

Będzie tak samo wolny, tylko może USB dodatkowo obciąży trochę procesor.

 

Z takim budżetem to upić najwyżej się można.

Nic sensownego za to do tego kompa nie włożysz.

Czyli dodatkowe 4GB RAMu nie pomoże nic?



#8 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 grudnia 2016 - 21:45

Nic lub prawie nic, zwłaszcza jeśli ilość RAMu jest tylko jednym z wąskich gardeł.

Praca z materiałem w tej rozdzielczości wymaga sporo zasobów i nie na każdym sprzęcie da się to robić komfortowo.

Zarówno Premiere jak i FCP mają funkcje pracy na proxy. Jeśli już tak pracujesz i sprzęt nie wydala, to z pewnością te 4GB RAMu nic znaczącego nie wniosą do sprawy.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#9 palma

palma
  • 18 postów

Napisano 20 grudnia 2016 - 14:57

Nic lub prawie nic, zwłaszcza jeśli ilość RAMu jest tylko jednym z wąskich gardeł.

Praca z materiałem w tej rozdzielczości wymaga sporo zasobów i nie na każdym sprzęcie da się to robić komfortowo.

Zarówno Premiere jak i FCP mają funkcje pracy na proxy. Jeśli już tak pracujesz i sprzęt nie wydala, to z pewnością te 4GB RAMu nic znaczącego nie wniosą do sprawy.

 

Bardzo Ci dziękuję! Problem rozwiązałem proxy, nic się już nie zacina.

Kupię pewnie dysk w miejsce napędu, żeby po prostu mieć większy komfort z ilością dostępnego miejsca na kompie :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych