Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak podłączyć sieć w nowym domu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 www007

www007
  • 408 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 listopada 2016 - 19:32

Witam , mam problem z połączeniem sieci w domu, internet będzie od inei, czyli dostanę modem lub router. Urządzenie od nich będzie stało w garażu, do garażu mam poprowadzone przewody LAN z każdego pokoju (6), 4 pokoje na pietrze, 2 na dole. W jednym z pokojów, zarówno na pietrze jak i na parterze będzie podłączony router Wifi które będą dawać sygnał wifi na piętro jak i na parter. Teraz moje pytanie, jakie urządzenie zastosować pomiędzy urządzeniem od inei, a moimi 6 wejściami lan w garażu żeby to wszytko sprawnie działało?

 

 

 

 

Załączone pliki



#2 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 22 listopada 2016 - 20:14

Dobry prosty, niezarzadzalny switch, Np HP polecam

Użytkownik Murgal edytował ten post 22 listopada 2016 - 20:15

Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 


#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 listopada 2016 - 09:02

Nie wstawiaj routerów wifi, tylko jakiegoś AP. Ja się ostatnio przerzuciłem na Unifi i jestem zachwycony. Switche też sprzedają ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 jasiecki

jasiecki
  • 4 271 postów
  • Płeć:
  • SkądKonin, Poland

Napisano 23 listopada 2016 - 10:51

Unifi fajna sprawa instalowałem kilka i dobrze to działa.

Black 3gs/8 ---> Black 4s/16 ---> Black 4/16 ---> White 4s/16 ---> White 5/32 ---> Sliver 5s/64 -->Sliver 6 PLUS/16 ---> Sliver 6s/16 --> Rose gold 6s/64 ---> Black mat 7/128 ---> Black X/64  --> Black 12/128
 


#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 listopada 2016 - 15:41

Jak się bawić, to się bawić - użyłbym setupu:

modem -> Unifi USG -> Unifi Switch-16 -> 2 x Unifi UAP-AC-Lite

 

Trochę overkill, zwłaszcza USG + zarządzalny switch, ale jakie ładne statystyki na controllerze ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 jasiecki

jasiecki
  • 4 271 postów
  • Płeć:
  • SkądKonin, Poland

Napisano 23 listopada 2016 - 16:20

Strzelanie z armaty do muchy.

Black 3gs/8 ---> Black 4s/16 ---> Black 4/16 ---> White 4s/16 ---> White 5/32 ---> Sliver 5s/64 -->Sliver 6 PLUS/16 ---> Sliver 6s/16 --> Rose gold 6s/64 ---> Black mat 7/128 ---> Black X/64  --> Black 12/128
 


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 listopada 2016 - 17:40

Przecież to napisałem ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 jasiecki

jasiecki
  • 4 271 postów
  • Płeć:
  • SkądKonin, Poland

Napisano 23 listopada 2016 - 17:59

I tak wszystko utknie na gownianym modemie od inei. Niczym tam nie zarządzasz. Jedyne co możesz sobie przy modemie z wifi hasło sieci zmienić i nazwę. Ogólnie straszna kaszana. Chyba ze uda ci się uprosić/dopłacić za ustawienie modemu w trybie przezroczysteosci. Ale nie wiele to zmienia bo cześć portów jest blokowana po och stronie mimo zapewnień konsultantów ze tak nie jest.
Nie wspominając o zmiennym IP.
Wstaw kolego za modem switch zwykły. Na końcówkach tam gdzie chcesz daj zwykle APki i powinno działać.

Black 3gs/8 ---> Black 4s/16 ---> Black 4/16 ---> White 4s/16 ---> White 5/32 ---> Sliver 5s/64 -->Sliver 6 PLUS/16 ---> Sliver 6s/16 --> Rose gold 6s/64 ---> Black mat 7/128 ---> Black X/64  --> Black 12/128
 


#9 ManUfan

ManUfan
  • 149 postów
  • SkądChojnice, PL

Napisano 20 stycznia 2017 - 11:08

Zaciekawił mnie ten temat. W nowym domu mam podobny problem czyli w garażu powinien być router i w każdym z pokojów są gniazdka ethernet. Dotychczas myślałem, że podłączę router ASUSa i dokupię wzmacniacze sygnału tej samej firmy(do gniazdek). Rozumiem, że to prymitywne rozwiązanie??

 

Zależy mi na tym, żeby sygnał był dobry zarówno na piętrze jak i na parterze + dodatkowy wzmacniacz sygnału na taras.

 

Zamiast routera miałbym podłączyć: http://sklep.fipro.p...R37IaAl5M8P8HAQ

 

+ coś z tej firmy: https://www.senetic.pl/ubiquiti/unifi/ ??

np. https://www.senetic.pl/product/UAP

 

Jak to działa, na czym to polega? Internet będzie przez najbliższe lata radiowy. Jak zrobią drogę to może będę mógł korzystać ze światłowodu jeżeli to ma znaczenie.  Do tego chciałbym podłączyć AirPort TC, móc połączyć Apple TV czy konsole przez kabel.

 

Z góry dziękuję za pomoc.


iP7+ 64GB // AW 42mm Sport // ATV 4 // rMBP 2013 // MBwhite

instagram: thelifeofhubi //  ortodontachojnice.pl


#10 loockas

loockas
  • 32 postów

Napisano 21 stycznia 2017 - 15:53

Jak to działa, na czym to polega? .

 

Unifi AP to system punktów dostępowych wifi pozwalających za pomocą kontrolera utworzyć jedną (lub wiele) sieci pod tym samym SSID z funkcjonalnością pseudo roamingu. Czyli rozstawiasz sobie po domu np 3 AP Unifi i dla Ciebie widoczna jest jedna sieć do której się podłączasz. Przechodząc między AP twój telefon/komputer powinien z mniejszym lub większym opóźnieniem się przełączyć do tego z którego ma najsilniejszy sygnał. Generalnie działa to w wykonaniu Unifi znakomicie. Niewielką wadą jest konieczność posiadania kontrolera przynajmniej na etap konfiguracji i instalacji. Do pracy nie jest wymagany, ale jakiekolwiek zmiany w sieci znowu wymagają jego obecności. Tak samo chęć posiadania logów czy statystyk. Do niedawna kontroler stawiało się na komputerze, ale w zeszłym roku do obiegu wszedł Unifi Cloud Key. Niewielkie urządzenie które pełni rolę kontrolera. Cały system Unifi to nie tylko wifi, ale i switche, router, telefonia VoIP. Wśród konkurencji jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale na warunki domowe cena może niektórych odstraszyć. 

 

Alternatywą jest np Mikrotik i Capsman. Zaletą jest niższa cena AP oraz fakt, że kontroler instaluje się na dowolnym urządzeniu Mikrotika (Router, bądź jeden z AP). Wadą dla niektórych może być nieco bardziej skomplikowana konfiguracja. Osobiście z powodzeniem używam capsmana w domu od początku jego istnienia. Obecnie mam 5 AP które zapewniają mi sygnał od piwnicy do strych zahaczając o ogródek :)

 

Ogólnie do dużych domów polecam tylko systemy oparte o kontroler. Stawianie "na pałę" po kilka AP czy co gorsza routerów raczej jest protezą niż rozwiązaniem. Mogę być jednak uprzedzony, bo mam wysokie wymagania co do działania sieci i mocne skrzywienie zawodowe w tej materii. 



#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 stycznia 2017 - 12:52

Ja trzymam kontroler zainstalowany na macbooku i jest git, użyłem go raz do konfiguracji i drugi raz do zmiany kanałów ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 ManUfan

ManUfan
  • 149 postów
  • SkądChojnice, PL

Napisano 26 stycznia 2017 - 12:55

Ogólnie do dużych domów polecam tylko systemy oparte o kontroler. Stawianie "na pałę" po kilka AP czy co gorsza routerów raczej jest protezą niż rozwiązaniem. Mogę być jednak uprzedzony, bo mam wysokie wymagania co do działania sieci i mocne skrzywienie zawodowe w tej materii. 

 

Dziękuję za informację. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście internet działa lepiej/szybciej/bez zawieszeń na tym systemie Unifi? Dodatkowo czy taki sprzęt nie jest przerostem nad treścią w przypadku internetu radiowego który mnie czeka na najbliższe lata? Prędkość radiówki jest znacznie mniejsza niż światłowód.

 

Czy możecie jeszcze mi wytłumaczyć do czego jest ten Switch? Czy switch zastępuje router? Nie za bardzo mogę sobie wyobrazić po co mi tyle wejść ethernet :)

 

Z góry dzięki ;)


iP7+ 64GB // AW 42mm Sport // ATV 4 // rMBP 2013 // MBwhite

instagram: thelifeofhubi //  ortodontachojnice.pl


#13 loockas

loockas
  • 32 postów

Napisano 26 stycznia 2017 - 14:50

Dziękuję za informację. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście internet działa lepiej/szybciej/bez zawieszeń na tym systemie Unifi? Dodatkowo czy taki sprzęt nie jest przerostem nad treścią w przypadku internetu radiowego który mnie czeka na najbliższe lata? Prędkość radiówki jest znacznie mniejsza niż światłowód.

  ;)

 

Należy rozdzielić sieć LAN od WAN (Internetu). Unifi pozwoli Ci na zbudowanie dobrej bezprzewodowej sieci lokalnej w domu. Nie wpłynie na to jaki masz Internet. Dobrze zrobiona sieć lokalna to nie tylko dostęp do Internetu, ale też do zasobów w tej sieci (dyski sieciowe, strumieniowanie, DLNA itd). Unifi i inne rozwiązania oparte o kontroler to przede wszystkim wygoda, bo masz jedną sieć i urządzenia same się będą przełączać między nadajnikami. 

 

Switch w totalnym uproszczeniu to rozgałęźnik. Czyli pozwoli na podłączenie kolejnych urządzeń do Twojej sieci domowej. Router w typowej konfiguracji powinien być jeden. Na styku Twojej sieci domowej z operatorem który zapewni Ci dostęp do Internetu. 


Użytkownik loockas edytował ten post 26 stycznia 2017 - 14:51





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych