Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Zajęte miejsce na dysku po nieudanej instalacji Windows poprzez Bootcamp.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Patryk Gałązka

Patryk Gałązka
  • 8 postów

Napisano 29 października 2015 - 00:55

Cześć wszystkim,

Dzisiaj chcąc zainstalować Windows 8.1 pro 64 bit na macbook'u (Air 2014 8gb 128gb) poprzez boot camp, na początku wszystko szło ok, bootcamp przygotował pendrive'a, ściągnął sterowniki, wydzielił partycje, chciał rozpocząć instalację po restarcie, ale nie dał rady i instalacja padła i tutaj zaczął się problem, utworzonej przez bootcamp partycji nie umiałem zobaczyć ani w finderze, ani poprzez narzędzia dyskowe w recovery mode, a główna i jedyna partycja na osx została pomniejszona o 32gb wydzielone na windowsa. Wystąpił u kogoś ten problem ? (OSX jaki posiadam jest to najnowsza aktualizacja dostępna) 



#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 października 2015 - 09:19

Partycję Boot Camp zobaczysz w Asystencie Boot Camp. Musisz ją tam usunąć, a następnie zacząć wszystko od nowa czyli podzielić dysk i zainstalować Windows.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 Patryk Gałązka

Patryk Gałązka
  • 8 postów

Napisano 29 października 2015 - 12:58

Właśnie niestety ta partycja nie jest widoczna w asystencie boot camp, stąd też mój problem. 



#4 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 października 2015 - 13:15

A w Narzędziu Dyskowym? Nie ma opcji, żeby nie było jej widać. Może się nie montuje ale widoczna powinna być.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#5 Patryk Gałązka

Patryk Gałązka
  • 8 postów

Napisano 29 października 2015 - 14:25

O niby odnalazłem tą pamięć, ale nie mogę przywrócić jej do głównej partycji, a wygląda to tak :

- W preferencjach systemowych/ dysk startowy nie widać :

T8CdM09.png

- W narzędziu dyskowym - partycja OSX

ZLRr6G8.png

- W narzędziu dyskowym - dysk po kliknięciu w partycje : 

q6tMu95.png

 

- Po próbie dodania tych 32 gb do głównej partycji : 

juyVsL9.png

- Po kliknięciu i wykonaniu Pierwszej Pomocy na dysku :

YzDf93R.png

Jednak dalej nie mogę tych 32 gb dodać do tej partycji. Jakieś porady ? 



#6 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 października 2015 - 15:04

Uruchomić komputer z innego dysku albo włączyć instalator USB i spróbować w jego Narzędziu Dyskowym zrobić to samo. Możliwe, że jak system działa na tej partycji to nie da się jej powiększyć.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#7 Patryk Gałązka

Patryk Gałązka
  • 8 postów

Napisano 29 października 2015 - 15:13

Uruchomić z innego dysku tzn. ? Posiadam tylko 1 dysk tutaj. Czyli przygotować instalkę na usb i próbować odpalić tak ? A jak nie to czeka mnie stawianie od nowa kompa ? A jeżeli zrobię teraz kopię zapasową i potem przywrócę na nowym systemie to będzie dalej taki błąd ? 



#8 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 października 2015 - 15:29

No to uruchom z partycji recovery, tam też jest narzędzie dyskowe i możliwe, że tam zadziała.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#9 goralczyk

goralczyk
  • 1 postów

Napisano 10 grudnia 2015 - 13:18

WItam, mam ten sam problem. Gdzieś ubyło mi nagle prawie 2TB pamięci. Na iMacu 27" late 2013 robiłem bootcampa dokładnie jak kolega wyżej to opisał. Teraz zamiast w zakładce Fushion Drive tylko jeden dysk "Macintosh HD" o pojemności 1,3TB i nic więcej. Dysk główny pokazuje że jego całkowita pamięć ma 3,12 TB jednak całość zajmuje "Mc HD" 1.3 TB.



#10 Rasyesion

Rasyesion
  • 0 postów

Napisano 19 marca 2016 - 10:24

Witam wszystkich,

po dzisiejszej próbie instalacji Win7 - nieudanej zresztą- mówiąc wprost wcieło mi około 32Gb pamięci przeznaczonej na partycję dla Win7...

 

jak odzyskać "zagubione' miejsce ?

 

Pozdrawiam

Piotr

Załączone pliki


  • Alex885 lubi to

#11 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 29 lipca 2016 - 10:56

Wczoraj chciałem ponownie zainstalować Windowsa na Bootcampie. Usunąłem go za pomocą Bootcamp - wszystko poszło ok. Pojawiła się 1 partycja z 1111GB pamięci (dysk FusinDrive 1TB).

Potem chciałem zainstalować Windowsa za pomocą Bootcamp, ale w momencie dzielenia partycji (już po zrobieniu ISO windowsa itd.) miałem awarie prądu. Komputer włączył się ponownie, ale z dysku zniknęło tyle GB ile miałem przeznaczone na Windowsa, czyli ok. 150GB. Niestety w narzędziach dyskowych jest tylko 1 partycja z Mac OS El Capitan. Naprawienie w narzędziach dyskowych nic nie dało.

 

Jak przywrócić "zjedzone" GB?

 

 



#12 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 12 października 2016 - 19:07

Witam,

Potrzebuję zainstalować Windows 8.1 na Macbook Pro Retina late 2012. Miałem wcześniej zainstalowany poprzez bootcamp Windows 7. Chciałem go usunąć, więc wybrałem narzędzie dyskowe i sformatowałem partycję na której znajdował się windows. Tym samym windows 7 został skasowany. Następnie zbootowałem sobie pendriva z windowsem 7, a potem z windowsem 8 i rozpocząłem instalację jak na klasycznym PC. W momencie wyboru partycji na której ma być zainstalowany Windows nie mogę wybrać tych 80gb które mi pozostały. Więc chciałem je sformatować z poziomu instalatora windows, bo uznałem że pewnie nie taki format, ale nie da się. Opcja ta jest wyszarzona. Przypomniałem sobie o narzędziu bootcamp z maca i tym sposobem próbowałem zainstalować windowsa, jednak efekt jest taki sam - tzn nie da się wybrać tej partycji. Obecnie nie mogę nawet wcielić tych niezagospodarowanych 80gb do dysku maca. Z dysku maca również nie mogę wydzielić np. 60 gb i tam zainstalować windowsa. Generalnie nie mogę nic zrobić poza formatem całego komputera i postawieniem od nowa systemu mac, a następnie windows.

Moje pytanie - czy jest jakiś sposób na zainstalowanie tego windowsa bez formatowania maca? Nie mam na to za bardzo czasu (aby robić kopię zapasową) itd., więc wolałbym to odłożyć na później, a windowsa i tak i tak potrzebuję. Konieczna jest również pełna wydajność windowsa więc paralles nie za bardzo wchodzi w grę. Poniżej załączam komunikaty jakie mi się wyświetlały podczas formatowania dysku.

Proszę o pomoc

 

http://x3.cdn03.imgw...s78Q6OKR7lB.jpg

http://x3.cdn03.imgw...VlXF7BHpOOJ.jpg

http://x3.cdn03.imgw...TqDUPDjV55i.jpg

http://x3.cdn03.imgw...7Ua8t0qcQkC.jpg



#13 magott

magott
  • 241 postów

Napisano 12 października 2016 - 20:05

Powiększasz partcję przesuwając suwak i klikając zastosuj w narzędziach dyskowych - tak aby cały dysk był jako jedna partycja - a potem odpalasz botcampa i instalujesz windowsa - tworząc z całego dysku 2 partycje.


Użytkownik magott edytował ten post 12 października 2016 - 20:06


#14 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 12 października 2016 - 20:18

Powiększasz partcję przesuwając suwak i klikając zastosuj w narzędziach dyskowych - tak aby cały dysk był jako jedna partycja - a potem odpalasz botcampa i instalujesz windowsa - tworząc z całego dysku 2 partycje.

 

To właśnie powoduje błąd przedstawiony na screenie nr 1.



#15 Sajmon_szy

Sajmon_szy
  • 110 postów

Napisano 20 października 2016 - 21:58

EDID: Bez podbijania, proszę. Jak nie zamknięty lub usunięty i jak nie starożytny, to wiadomo, że aktualny.

Użytkownik cronopioverde edytował ten post 21 października 2016 - 11:21


#16 maclapko

maclapko
  • 15 postów
  • SkądTrójmiasto, PL

Napisano 19 listopada 2016 - 20:55

Cześć.

Miałem podobny problem - narzędzie dyskowe pokazywały partycję, a w zasadzie zmiejszenie miejsca na fizycznym dysku. Po restarcie, próbowałem użyć narzędzia dyskowe na "recovery" i okazało się, że dziura zniknęła. Po uruchomieniu systemu Mac w trybie normalnym - dysk MacHD wrócił do pełnej pojemności. Zapewne pozwoli to na instalację Windowsa przez Boot Camp jak to miałem poprzednio.



#17 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 20 listopada 2016 - 00:28

Ponieważ temat przewija się w tym dziale co jakiś czas, łączę wszystkie posty i podpinam. Od tej pory proszę zadawać pytania tutaj; pozwoli to uniknąć dublowania wątków. Zakładanie nowych traktujących o poruszanym w tym miejscu zagadnieniu poskutkuje ich skoszowaniem i nagrodami dla uparciuszków.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#18 matezjos1

matezjos1
  • 2 postów

Napisano 06 sierpnia 2017 - 22:22

Cześć 

Dzisiaj chcąc zainstalować Windows 10 pro 64 bit na (IMacu 2015 16gb 1tb) poprzez boot camp, na początku wszystko szło ok, bootcamp przygotował pendrive'a, ściągnął sterowniki, wydzielił partycje, chciał rozpocząć instalację po restarcie, ale nie dał rady i instalacja padła i tutaj zaczął się problem, utworzonej przez bootcamp partycji nie umiałem zobaczyć ani w finderze, ani poprzez narzędzia dyskowe w recovery mode, a główna i jedyna partycja na osx została pomniejszona o 500 gb wydzielone na windowsa. Naprawił już ktoś ten problem ? (OSX jaki posiadam jest to najnowsza aktualizacja dostępna)



#19 matezjos1

matezjos1
  • 2 postów

Napisano 06 sierpnia 2017 - 22:24

zapomniałbym dodać ze wszystkie wymienione tu sposoby nie działają :)



#20 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 13 sierpnia 2017 - 09:53

Dziwi mnie fakt, że mając komputery za grube tysiące nie inwestujecie w odpowiednie oprogramowanie jak http://www.cortland.pl/programy/parallels.html , możecie używać windowsa jednocześnie z osx. Bootcamp to proteza i jako proteza jest niedoskonała.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#21 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 13 sierpnia 2017 - 15:48

Dziwi mnie fakt, że mając komputery za grube tysiące nie inwestujecie w odpowiednie oprogramowanie jak http://www.cortland..../parallels.html , możecie używać windowsa jednocześnie z osx. Bootcamp to proteza i jako proteza jest niedoskonała.

No właśnie Parallels to "proteza", nic nie zastąpi natywnego windowsa :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#22 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 14 sierpnia 2017 - 07:48

J

 

No właśnie Parallels to "proteza", nic nie zastąpi natywnego windowsa :)

Jak widać po dziale windows na macu, główne problemy ludzie mają z bootcampem, który jest zwyczajnie przez Apple niedopracowany, a to brak sterownikow pod windows, albo durne komunikaty, typu możesz zainstalować tylko windows 7. Zresztą co to za wygoda w pracy na dwóch systemach, skoro należy sie przelogowywać.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#23 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 14 sierpnia 2017 - 09:28

J

 

Jak widać po dziale windows na macu, główne problemy ludzie mają z bootcampem, który jest zwyczajnie przez Apple niedopracowany, a to brak sterownikow pod windows, albo durne komunikaty, typu możesz zainstalować tylko windows 7. Zresztą co to za wygoda w pracy na dwóch systemach, skoro należy sie przelogowywać.

 

Bo cała tajemnica poliszynela tkwi w tym, że bootcamp NIE jest potrzebny do instalacji windy, niestety, nie jest to nigdzie dokładnie opisane, no i trzeba wykazać sie trochę większa wiedzą niz : "kliknij tu i tu" :).

 

W każdym razie ja go już dawno nie używam.

 

Co do "ulomności" parallelsa to wynika ona z oczywistych ograniczeń systemy wirtualnego ( praca pc w macu ), ja pracuję albo na macosie albo na windzie - mam też vmware ( bije parallels wydajnśscią ) ale żadna wirtualna maszyna nie korzysta z mocy gpu wieć siłą rzeczy pracuje na natywnej windzie.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#24 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 14 sierpnia 2017 - 12:04

Co do "ulomności" parallelsa to wynika ona z oczywistych ograniczeń systemy wirtualnego ( praca pc w macu ), ja pracuję albo na macosie albo na windzie - mam też vmware ( bije parallels wydajnśscią ) ale żadna wirtualna maszyna nie korzysta z mocy gpu wieć siłą rzeczy pracuje na natywnej windzie.

 

 

Uwierz mi są rozwiązania które to umożliwiają :)


Jak widać po dziale windows na macu, główne problemy ludzie mają z bootcampem, który jest zwyczajnie przez Apple niedopracowany, a to brak sterownikow pod windows, albo durne komunikaty, typu możesz zainstalować tylko windows 7. Zresztą co to za wygoda w pracy na dwóch systemach, skoro należy sie przelogowywać.

 

I tutaj się zgodzę w całości, dodam tylko iż kolejny notoryczny problem to sterowniki do grafiki intela które nie zawsze chcą działać o ile są dostępne bo z tym też jest różnie.

 

Co do dwóch systemów na dysku to faktycznie rozwiązanie to robi się co raz to mniej wygodne, chociaż jak pamiętam przełom Windows 98 i XP to człowiek miał oba i nie narzekał.

 

Swoją drogą jak ktoś korzysta z komputera od czasów Windows 95/98/Me to tematyka partycji nie jest mu obca na tyle że na śpiąco to wykona bez pomocy żadnych asystentów. Ja pamiętam czasy fdisc oraz linuksowego cfdisk. Instalacja niektórych dystrybucji linuksa także wymagała odrobiny wiedzy. Dzisiaj już wszędzie mamy narzędzia które całą robotę wykonują automatycznie a i tak dalej ludzie mają z tym problemy. A jak już coś zrobią to proszą się o instalkę systemu bo nie mają nigdzie przygotowanej. (Ja bym nocy nie przespał wiedząc że nie mam działającej wersji instalacyjnej oraz sprawnego systemu na dysku zewnętrznym).



#25 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 14 sierpnia 2017 - 15:39

Uwierz mi są rozwiązania które to umożliwiają :)


 

 

Tak? Jakie ?

Ja nie spotkałem maszyny wirtualnej, która udawałaby pc-ta tak dobrze, że odpalę na niej softwarowy odtwarzacz bluray na 100% możłiwości ;).

A na macu to jest po prostu niemożliwe, bo żaden macos nie umożliwia wyjścia bitstream scieżek HD audio ( kiedy zgłosiłem to apple jako bug, to do tej pory nie odpowiedzieli - pewnie chłopaki dostali zawałów i dzial HR szuka nowych pracowników :D)

Tak więc z temacie Parallels vers. natywny Win  mamy 0:1.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych