Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sprowadzanie maka z USA i cło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
496 odpowiedzi w tym temacie

#451 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 czerwca 2014 - 23:47

Oczywiście że tak, nawet zakup od osoby prywatnej jest importem i jako taki podlega procedurze celnej. Jeżeli komputer wpadnie na cło, to zapłacisz VAT od sumy kosztów zakupu i wysyłki (musisz umieć je udokumentować, bo bez tego nie przejdziesz procedurę).

#452 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 23 czerwca 2014 - 08:11

Tutaj jest to dość jasno przedstawione:

Kupujesz sprzęt z zagranicy? Sprawdź z czym wiąże się import towarów z USA - AntyWeb

Od siebie dodam, że od mojego kolegi UC zażądał jeszcze "świadectwa zgodności elektromagnetycznej CE".

#453 ajed76

ajed76
  • 249 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 czerwca 2014 - 08:44

Oczywiście że tak, nawet zakup od osoby prywatnej jest importem i jako taki podlega procedurze celnej.
Jeżeli komputer wpadnie na cło, to zapłacisz VAT od sumy kosztów zakupu i wysyłki (musisz umieć je udokumentować, bo bez tego nie przejdziesz procedurę).


Przywóz z państwa trzeciego każdego towaru jest importem, ale VAT nie zawsze jest pobierany. W ustawie o podatku od towarów i usług jest szereg zwolnień przedmiotowych. Z tego co pamiętam (a VAT-em zajmuję się tylko z doskoku) Co do zasady towary używane (w przypadku ruchomości jest to używanie powyżej 6 miesięcy - i nie dotyczy wszystkich towarów, np. antyki czy biżuteria jest wyłączona) są zwolnione z VAT, pod warunkiem, że nie są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Zapytam koleżankę z izby skarbowej (z VAT-u) to później przedstawię jej interpretację.

#454 ajed76

ajed76
  • 249 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 czerwca 2014 - 10:09

Ok - potwierdziłem to zarówna u koleżanki z VAT-u, jak i jej kierowniczki. Towar używany sprzedawany przez osobę nieprowadzącą działalność nieprzeznaczony do dalszej odsprzedaży korzysta ze zwolnienia z VAT.

#455 pavi7600

pavi7600

  • 1 199 postów

Napisano 23 czerwca 2014 - 19:43

Ok - potwierdziłem to zarówna u koleżanki z VAT-u, jak i jej kierowniczki. Towar używany sprzedawany przez osobę nieprowadzącą działalność nieprzeznaczony do dalszej odsprzedaży korzysta ze zwolnienia z VAT.


To jeszcze potwierdź to w Urzędzie Celnym. Moj kolega kilka tygodni temu ściągał używany, zepsuty sprzęt Apple kupiony na ebay - na części (na rachunku była kwota 750$) wyraźnie było napisane, że sprzęt jest zepsuty i kupowany od osoby prywatnej (i wysłany od osoby prywatnej) na użytek własny i musiał zapłacić w UC 23% Vatu. I parę ładnych stówek zapłacił. Mogę sie mylić, ale paczka jest zwolniona z opłat do wartości 150 $ lub 150 euro - więc teoretycznie każda paczka z USA kwalifikuje się do oclenia choć w praktyce zatrzymywane są te o dużo większej wartości.

#456 ajed76

ajed76
  • 249 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 czerwca 2014 - 19:53

To jeszcze potwierdź to w Urzędzie Celnym. Moj kolega kilka tygodni temu ściągał używany, zepsuty sprzęt Apple kupiony na ebay - na części (na rachunku była kwota 750$) wyraźnie było napisane, że sprzęt jest zepsuty i kupowany od osoby prywatnej (i wysłany od osoby prywatnej) na użytek własny i musiał zapłacić w UC 23% Vatu. I parę ładnych stówek zapłacił. Mogę sie mylić, ale paczka jest zwolniona z opłat do wartości 150 $ lub 150 euro - więc teoretycznie każda paczka z USA kwalifikuje się do oclenia choć w praktyce zatrzymywane są te o dużo większej wartości.


Zwolnienie, o którym piszesz dotyczy tzw. "prezentów małej wartości" i dotyczy towarów nowych. Fakt, że sprzęt jest używany musisz wykazać. To, że jest nienowy i zepsuty to za mało, żeby uznać go za sprzęt używany w rozumieniu ustawy o VAT. Widocznie kolega nie potrafił wykazać, że łapie się w zwolnienie toteż musiał zapłacić.

#457 pavi7600

pavi7600

  • 1 199 postów

Napisano 23 czerwca 2014 - 20:00

Zwolnienie, o którym piszesz dotyczy tzw. "prezentów małej wartości" i dotyczy towarów nowych. Fakt, że sprzęt jest używany musisz wykazać. To, że jest nienowy i zepsuty to za mało, żeby uznać go za sprzęt używany w rozumieniu ustawy o VAT. Widocznie kolega nie potrafił wykazać, że łapie się w zwolnienie toteż musiał zapłacić.


Tzn. jak miał wykazać i udowodnić, że jest zepsuty? Sprzęt miał widoczne znaki użytkowania + nie dał się włączyć. UC nie interesował stan sprzętu tylko jego wartość - a, że był rachunek na kwotę 750$ to żadne tłumaczenie ich już nie interesowało. Jeśli możesz to podeślij tą ustawę o VAT. Bo ciężko mi uwierzyć, że np.kupię używany sprzęt za 3000$ i nie muszę go oclić.

#458 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 czerwca 2014 - 20:39

@ajed76 - czy poza słowami koleżanki masz jakiekolwiek doświadczenie w tej sprawie. Bo ja, podobnie jak osoba wspomniana przez pavi7600, płaciłem VAT 23% od zdecydowanie używanego sprzętu: kupionego na ebay'u starego komputera do mojej kolekcji.

#459 ajed76

ajed76
  • 249 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 czerwca 2014 - 20:41

Tak na szybkiego - art. 120 ustawy o VAT - Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Zgodnie z przepisem art. 120 ust 4 - "W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku." - a contrario - jeśli nie dokonał nabycia w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie podlega opodatkowaniu. Tyle tylko, że jest to przepis ogólny w ustawie watowskiej. Nie wiem czy nie ma wyłączenia w przepisach dotyczących podatku od importu - bo jest ich tam "kilka" (od art. 33 do 40 i od 45 do 82). Ale jak mówię, ustawa watowska to nie moja specjalność, więc nie zamierzam się kłócić.

#460 awakeman

awakeman
  • 501 postów
  • Płeć:
  • SkądŁDZ

Napisano 18 sierpnia 2014 - 23:08

Panowie, czy może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z amerykańskim ebayem? Już rozwijam temat. Otóż, chcę kupić Macbooka Air, którego przywiezie mi koleżanka mieszkająca w NY do Polski i wpadłem na pomysł, żeby poszukać Air'a na amerykańskim właśnie ebayu. Moje zdziwienie jest ogromne, ponieważ na całą Amerykę jest tylko 17 aukcji nowych modeli z 256GB, i5. Mało tego, ceny są wyższe niż w sklepach typu B&H. O co chodzi w tym wszystkim chodzi? Czy możecie mi doradzić gdzie jeszcze można szukać, żeby znaleźć w dobrej cenie? Z góry dzięki za pomoc.

#461 Lookson

Lookson
  • 11 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 15:08

Mam proste pytanie. Czy jeśli moja ciotka, która mieszka w stanach w Bostonie zakupi dla mnie MBA13 i wyśle prywatnie paczką do Polski czy będę zmuszony ponieść dodatkowe koszty związane z cłem itp? Czy ma znaczenie wysyłania towaru w oryginalnym opakowaniu, a nie w oryginalnym na powyższą odpowiedź? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#462 motylio

motylio
  • 295 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 15:09

Nie ma znaczenia kto kupuje i wysyła.

#463 Lookson

Lookson
  • 11 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 18:58

Czyli rozumiem jedyna opcja to kupno przy okazji dla siebie jakbym np był w US na urlopie?

#464 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 28 sierpnia 2014 - 19:27

I przywóz rozpakowanego, a pudełko głęboko schowane w walizce, a najlepiej bez pudełka.

#465 Aquo

Aquo
  • 507 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 20:29

Jeżeli komputer przywiozę do Polski w bagażu podręcznym nieskonfigurowany (nigdy nie uruchomiony), to będzie to miało jakieś znaczenie?

#466 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 28 sierpnia 2014 - 20:43

Zależy od dociekliwości celnika. Mój kolega wiózł MacBooka w podręcznym, a pudełko i dodatki w głównym, wytypowali go do kontroli, znaleźli puste pudełko i Mac-a i naliczyli 23% VAT-u.

#467 Aquo

Aquo
  • 507 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 20:54

Pudełka nie znajda, bo zostanie wyrzucone/wysłane osobno. Pytanie brzmi czy komputer może być nieaktywowany?

#468 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 28 sierpnia 2014 - 20:58

Raczej w Polsce nikt Ci nie będzie kazał uruchamiać Maca. Ale pamiętaj że na lotnisku w USA na security control mogą Ci kazać odpalić komputer i uruchomić jakiś program. Mi security guard kazał otworzyć laptopa i pokazał palcem co mam odpalić z biurka.

#469 Aquo

Aquo
  • 507 postów

Napisano 28 sierpnia 2014 - 21:18

Rozumiem, dziękuje za pomoc:)

#470 mastermind

mastermind
  • 54 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 września 2014 - 13:31

Raczej w Polsce nikt Ci nie będzie kazał uruchamiać Maca. Ale pamiętaj że na lotnisku w USA na security control mogą Ci kazać odpalić komputer i uruchomić jakiś program. Mi security guard kazał otworzyć laptopa i pokazał palcem co mam odpalić z biurka.

Jestem ciekaw jaki system mają z tym odpalaniem aplikacji/ w jaki sposób weryfikuje takie coś czy macbook jest kupiony w stanach czy gdzieś indziej. Druga rzecz to słyszałem że skanowane są kody kreskowe z opakowań. Jeśli znajdą że komputer był nie dawno kupiony wtedy dochodzi cło. Ale ile w tym prawdy nie wiem. Wybieram się nie długo do stanów i zastanawiam się nad zmianą macbooka na coś z retiną ale teraz nie jestem pewien czy to będzie miało sens. .

#471 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 września 2014 - 14:20

Security control akurat nie interesuje gdzie kupiłeś komputer tylko czy to jest działający sprzęt, czy ładna atrapa, która wybuchnie w trakcie lotu. Natomiast kontrole na lotniskach w DE mają na celu sprawdzenie czy sprzęt nie jest przemycany z USA, weź pod uwagę, że wpisując numer seryjny maka nawet do otwartych systemów Apple (selfsove) można znaleźć datę zakupu. Przypuszczam, że bazy wewnętrzne (a do takich mogą mieć dostęp celnicy) pokazują jeszcze więcej danych, np. sklep w którym go sprzedano.

#472 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 24 listopada 2014 - 18:31

Niedługo wybieram się do USA. Chcę sobie tam kupić Macbooka Pro Retina 13" (może jeszcze iPhone'a 6), dla siebie, nie ma handel. Mam takie pytanie gdzie można najtaniej w USA kupić produkty Apple? Wiem że można kupić taniej niż w oficjalnych Apple Store. Np w Bestbuy jest taniej o 50-100$, ale może można gdzieś jeszcze taniej kupić. Będę wdzięczny za jakieś sugestie? Rozumie że jeśli wyrzucę pudełko a Mac'a będę przewoził w bagażu podręcznym to raczej nikt się o cło itp. nie przyczepi?

#473 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 listopada 2014 - 23:19

1. Jeżeli masz możliwość wybierz zakup w dobrym stanie (różnią się wysokością Sales TAX). 2. Jeżeli będziesz miał w podręcznym jeden komputer to nie powinno być problemów.

#474 Łukasz CIN

Łukasz CIN
  • 190 postów
  • SkądKruszwica

Napisano 25 listopada 2014 - 14:06

Będę w NYC a później na Florydzie. Z tego co się orientuje to na Florydzie jest niższy podatek, więc raczej tam kupie. Póki co jestem nastawiony na zakupy w Bestbuy, bo nic tańszego nie znalazłem.

#475 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 listopada 2014 - 20:04

A z NYC na Florydę jedziesz, czy lecisz? Bo jadąc można zrobić zakupy po drodze, w Delaware, gdzie nie ma Sales Tax.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych