Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sprowadzanie maka z USA i cło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
496 odpowiedzi w tym temacie

#426 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 26 sierpnia 2013 - 12:43

W Amsterdamie przesiadka.


To nie powinno być problemu ale lepiej,żeby opakowanie było w bagaży rejsowym.

#427 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 26 sierpnia 2013 - 13:27

Jak w zeszłym roku wracałem z USA to w Amsterdamie (gdzie miałem również przesiadkę) chcieli żebym wyciągnął komputer z pokrowca i go otworzył, to samo z iPadem (tutaj nawet miałem nacisnąć przycisk home, nie wiem po co...). Ale czy to miało związek z tym czy jest nowy to nie mam pojęcia ;) W Warszawie nikt nic nie sprawdzał, a leciała ze mną pewną para (w sensie, że jako pasażerowie) i mieli kilka tabletów w ofoliowanych kartonach i przeszli.

#428 vonsjnr

vonsjnr
  • 18 postów
  • SkądBydgoszcz, Poland, Poland

Napisano 10 września 2013 - 22:11

Cześć i czołem! Chciałbym Was zapytać, jak to konkretnie wygląda z tym przysłaniem komputera do PL. Otóż mam rodzinę w NYC, która mogłaby mi wysłać Maca Pro (opcja refurbished, z przesyłką wychodzi gdzieś 3700 PLN, zatem 800zł zniżki do wersji studenckiej jaką bym mógł kupić na Cortlandzie, w Polsce) i tu zaczyna się szereg pytań: czy moglibyście polecić jakąś firmę transportową, wypowiedzieć się w tej kwestii. Po drugie chciałbym się też od Was dowiedzieć, czy jeśli nawet ciotka by zdjęła folię z Maca, zmieniła karton na jakiś inny, nawet ładowarkę by mi dosłała później to jest szansa, że mi tego 23% VATu nie naliczą? A poza tym w jaki sposób oni to robią? Przecież jeśli leci sobie taki komputerek, to w jaki sposób oni określą jego wartość!? Nie będą przecież Google'ować w poszukiwaniu akurat konkretnego komputera. No ale ok, załóżmy, że bym miał pecha, VAT naliczą, to czy w takim razie nie lepiej nadać paczki (komputera) na firmę znajomego? Czy on dostałby w jakiś sposób zwrot tego podatku? Liczę na rzeczowe odpowiedzi, pozdrawiam ;)

#429 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 10 września 2013 - 23:05

Cześć i czołem!
Chciałbym Was zapytać, jak to konkretnie wygląda z tym przysłaniem komputera do PL. Otóż mam rodzinę w NYC, która mogłaby mi wysłać Maca Pro (opcja refurbished, z przesyłką wychodzi gdzieś 3700 PLN, zatem 800zł zniżki do wersji studenckiej jaką bym mógł kupić na Cortlandzie, w Polsce) i tu zaczyna się szereg pytań: czy moglibyście polecić jakąś firmę transportową, wypowiedzieć się w tej kwestii. Po drugie chciałbym się też od Was dowiedzieć, czy jeśli nawet ciotka by zdjęła folię z Maca, zmieniła karton na jakiś inny, nawet ładowarkę by mi dosłała później to jest szansa, że mi tego 23% VATu nie naliczą?
A poza tym w jaki sposób oni to robią? Przecież jeśli leci sobie taki komputerek, to w jaki sposób oni określą jego wartość!? Nie będą przecież Google'ować w poszukiwaniu akurat konkretnego komputera.
No ale ok, załóżmy, że bym miał pecha, VAT naliczą, to czy w takim razie nie lepiej nadać paczki (komputera) na firmę znajomego? Czy on dostałby w jakiś sposób zwrot tego podatku?
Liczę na rzeczowe odpowiedzi, pozdrawiam ;)

Sądze,że rzeczowe odpowiedzi znajdziesz jak przeczytasz ten wątek...

#430 dudek564

dudek564
  • 295 postów

Napisano 08 listopada 2013 - 12:12

Hej zakupiłem tuż przed odlotem MacBook w BestBuy w NJ, leciałem z JFK. Jak wiozłem sprzęt nigdy nie rozpakowywałem z foli, nawet w reklamówkach sklepowych prosto do podręcznego wrzucałem i nie było problemu. Wczoraj wysiadając z samolotu musiałem oclić nowego MBP retina 13, wyszło ponad 1800zł wraz z mandatem karnym (600zł). Pech chciał, głupota? Nie brak czasu, nigdy nie rozpakowywałem na 8 przywiezionych laptopów i 3 iPad nie było problemów. Wszystko na swój użytek. Chyba chcieli statystyki załatwić na początku miesiąca, bo oclili dla chłopaka zegarek Diesla który miał na ręku- miał folie na szybce...

#431 tokar

tokar
  • 36 postów
  • SkądOpole, Poland

Napisano 11 grudnia 2013 - 22:32

Witam, dużo wiadomości z tematu jest starych, jednak przez większość przebrnąłem i mimo to mam pytania. Dla pewności, bo było wiele różnych wypowiedzi: CŁO - nie płacę w ogóle, bo wynosi ono 0% przy elektronice. PODATEK - płacisz przeważnie, tj. w normalnych przypadkach zawsze, ale mogą być sytuacje jak np. wysyłka, że będzie to % od wartości towaru/ mniejsza wartość od zaniżonej wartości podanej na paczce/ brak podatku w momencie przewożenia jako używany. Ile wynosi podatek? - często się przewijały odpowiedzi typu: "zależnie od stanu w którym kupujesz" - tzn. płacę ten podatek Stanom czy Polsce? Do powyższych, jeżeli źle piszę to proszę o poprawkę ;) Jeszcze pytanie odnośnie podatku podczas przewożenia - towar biorę ze sobą i teoretycznie jest on używany i nie dostaję na niego podatku, tak? Co w przypadku, gdy wysyłamy pocztą/promem towar jako używany lub uszkodzony? Papiery lecą w innej torbie.

#432 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 12 grudnia 2013 - 02:45

Ile wynosi podatek? - często się przewijały odpowiedzi typu: "zależnie od stanu w którym kupujesz" - tzn. płacę ten podatek Stanom czy Polsce?


[url=http://www.salestaxinstitute.com/resources/rates]Rates | Sales Tax Institute[/url] - jezeli kupujesz w stanach to podatek placisz w stanach a nie w Polsce .

#433 Stanley Marsh

Stanley Marsh
  • 1 355 postów
  • SkądSouth Park, CO

Napisano 12 grudnia 2013 - 08:24

Było 1000 razy. Cła nie płacisz, podatek płacisz na miejscu w USA, a u nas jak masz szczęście to nie zapłacisz VAT i za celne ceregiele. Jak nie masz- kłania się 23% i za obsługę celną coś ponad stówkę (jak tak płaciłem jak byłem młody, głupi i naiwny).

#434 yankeesntj

yankeesntj
  • 35 postów

Napisano 09 lutego 2014 - 23:18

Macbooka przywoziłem w grudniu, w drodze na lotnisko go kupiłem. Dowalili mi około 1900zł wraz z mandatem, chyba 600zł czy 300zł ;) Na tyle sprzętu co tu nawiozłem to i tak lucky

#435 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 09 lutego 2014 - 23:19

Macbooka przywoziłem w grudniu, w drodze na lotnisko go kupiłem. Dowalili mi około 1900zł wraz z mandatem, chyba 600zł czy 300zł ;)

Na tyle sprzętu co tu nawiozłem to i tak lucky


Lądowałeś bezpośrednio w PL z usa ?

#436 Bknz

Bknz
  • 25 postów

Napisano 26 marca 2014 - 09:08

Lądowałeś bezpośrednio w PL z usa ?


mogli mu policzyć jeżeli zobaczyli iż urządzenie jest w pudełku zafoliowane.
Przywiozłem Laptopa z USA ale bez pudła w torbie leżał, nawet musiałem z torby wyjąć do kontroli i zero jakichkolwiek problemów ;P

Powracając do głównego Tematu - można zakupić MAC-etc. na USA iStore i prześlą do polski czy tylko i wyłącznie mają wysyłkę po kraju?

#437 koliberek1

koliberek1
  • 1 091 postów
  • SkądRadom, Poland

Napisano 26 marca 2014 - 10:04


Powracając do głównego Tematu - można zakupić MAC-etc. na USA iStore i prześlą do polski czy tylko i wyłącznie mają wysyłkę po kraju?


Nie ma takiej opcji. Nie wyślą Ci z USA do Polski.

#438 Probe9

Probe9
  • 6 postów

Napisano 12 kwietnia 2014 - 21:52

Witam, w najbliższym czasie przy okazji kilkutygodniowego pobytu w USA zamierzam kupić maca. W związku z tym, że będę w trakcie tego pobytu sporo się przemieszczał mam pytanie o aspekty techniczne zakupu :) Planuje kupić MBP 13 z 8GB RAM (reszta w standardzie). Czy ktoś kupował w USA maca i może powiedzieć czy będę w stanie go kupić od ręki po udaniu się do sklepu ? Czy muszę go wcześniej zamówić przez neta z opcją pickup w konkretnym sklepie ? W takim przypadku zastanawiam się na ile dokładne są te ich szacowane daty (żeby nie zdarzyło się tak, że towar będzie dostępny dopiero po tym jak z danego miasta wyjadę. Kolejne pytanie dotyczy tego, czy jeżeli podając w appstore mój appleid będzie narzucało cenę zgodną z lokalizacją konta (czyli wyższą w PLN) ? Jeżeli ktoś ma w tym zakresie jakieś doświadczenia to będę wdzięczny za pomoc.

#439 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 kwietnia 2014 - 22:05

Podstawowe konfiguracje są dostępne od ręki. Jakieś bardziej udziwnione tylko w większych / częściej uczęszczany Apple Storach. Cena obciążona jest podatkiem w wysokości obowiązującej w danym stanie (w którym znajduje się sklep). Jeżeli będziesz na wschodnim wybrzeżu w okolicach DC/ Philly, to polecam wizytę w Christiana Mall w Delaware (przy I95), w Delaware jest podatek 0% więc opłaca się podjechać kawałek po komputer.

#440 Probe9

Probe9
  • 6 postów

Napisano 13 kwietnia 2014 - 01:05

Będę w Nowym Jorku, ale do Delaware będzie 300 KM więc raczej odpuszczę i kupię na Florydzie (tam jest z kolei nieco niższy niż w NY). Czyli generalnie nie powinienem się sugerować tym ~tygodniowym czasem oczekiwania, który podają na stronce ? Taki się pokazał nawet przy dość standardowym zestawie, którym jestem zainteresowany (jedyne odstępstwo to dodatkowy ram).

#441 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 13 kwietnia 2014 - 12:29

Jeżeli ten MBP to nie retina to lepiej samemy wymień ram ;)

#442 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 13 kwietnia 2014 - 17:49

Jak nie beda mieli w AS to idz do BestBuy .

- - - Połączono posty - - -

[url]http://www.bestbuy.com/site/searchpage.jsp?_dyncharset=UTF-8&_dynSessConf=&id=pcat17071&type=page&sc=Global&cp=1&nrp=15&sp=&qp=&list=n&iht=y&usc=All+Categories&ks=960&fs=saas&saas=saas&keys=keys&st=macbook+pro+retina[/url]

#443 Probe9

Probe9
  • 6 postów

Napisano 13 kwietnia 2014 - 18:19

Raczej myślałem o retinie...:) w tej wersji bez retiny można samemu sobie dolozyc?

#444 IPiterek

IPiterek
  • 60 postów

Napisano 27 maja 2014 - 18:28

WItam Chciałbym kupić laptopa z usa. Mam możliwość zakupu go na firmę ale nie jestem pewien co do działania opłaty VAT. Są aukcje na których nie są wliczane żadne dodatkowe koszty "TAX" i są takie które już te koszty mają wliczone (ok.250$) i zapewniają że żadne dodatkowe koszty graniczne mnie nie obciążą. Moje pytanie brzmi: Czy w obu przypadkach nie będę miał problemów ze zwrotem VAT? Która opcja byłaby lepszym rozwiązaniem?

#445 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 27 maja 2014 - 19:02

Chcesz wliczyć w koszty, kup na fakturę w Polsce lub w innym kraju UE. Nikt Ci nie zagwarantuje, że sprzedawca z Allegro odprowadzi uczciwie opłaty. Niskie ceny na Allegro wynikają właśnie z omijania opłat celnych, wbrew pozorom gdy do ceny w USA doda się Sales Tax, koszty transportu i VAT (liczony od całości) to okazuje się, że cena wcale nie jest taka niska. Np: MBA 13" w USA 999 USD w Polsce 4199 zł, zakładając 50 USD za przesyłkę, to ten kupiony w USA po opłaceniu VAT będzie kosztował: - 3938 zł (po dzisiejszym kursie) jeżeli kupiono go w Delaware (0 % Sales Tax) - 4268 jeżeli kupiono go w NYC

#446 IPiterek

IPiterek
  • 60 postów

Napisano 27 maja 2014 - 19:20

wybaczcie ale zapmniałem dodać ważnej informacji że chcę laptopa kupić na EBAYU. Kupując na firmę jest możliwość odprowadzenia vatu i moje pytanie było czy w tych obu przypadkach jest taka możliwość. A różnica jest kolosalna. Kupując na ebayu z usa bez vatu dałoby się zaoszczędzić 1500 zł niż kupując ten sam sprzęt na allegro.

#447 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 27 maja 2014 - 19:32

Mam wrażenie, że nie wiesz jak działa księgowość w przypadku zakupów zagranicznych: - zakup poza UE - zgłaszasz przedmiot do oclenia, naliczany jest VAT, płacisz ten VAT i następnie na podstawie dokumentów celnych odliczasz VAT. To jedyna możliwość ujęcia zakupu w kosztach, jak nie zgłosisz do oclenia to nie możesz wrzucić w koszty, bo US będzie miał radochę. - zakup w UE - mając nr VAT UE, kupujesz bez VAT i nic nie płacisz w kraju. Operacja polega na równoczesnym naliczeniu VATu jako VAT do zapłacenia i do odliczenia = 0 Jeżeli kupisz na ebayu w USA to na 100% nie będziesz miał opłaconych podatków w PL, bo to nie ich zmartwienie. Podatek jest naliczany przez Urząd Celny na podstawie dokumentów z aukcji ebay od łącznych kosztów zakupu i przesyłki. Jeżeli laptop trafi do Ciebie bez zaliczenia Urzędu Celnego, co jest możliwe jak się ma szczęście, to i tak nie wliczysz go w koszty, bo nie masz podstawy. Amerykański Invoice nic Ci w tym wypadku nie da.

#448 ajed76

ajed76
  • 249 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 maja 2014 - 06:50

Dodam tylko, do wypowiedzi wojtkow, że bez względu na to, czy UC otrzyma Twoją przesyłkę czy nie, będziesz zmuszony przedłożyć w UC odpowiednie dokumenty celne (np. SAD). Kupując komputer na firmę poza UE stajesz się jego importerem i aby wprowadzić sprzęt w koszty musisz przeprowadzić pełną procedurę celną. Zgadzam się z wojtkow - ilość niezbędnej papierologii i bieganiny oraz konieczność poniesienia opłat sprawia, że się to kompletnie nie kalkuluje. Lepiej niż na imporcie wyjdziesz na wewnątrzwspólnotowym nabyciu (tzw. WNT), czyli po naszemu - zakupie w którymś z krajów UE. Na koniec mała rada - ZANIM cokolwiek kupisz, skontaktuj się ze swoją księgową. Dowiesz się jakich procedur musisz dochować, żebyś nie miał problemów (np. kupując w ramach WNT zwykły NIP nie wystarczy, musisz mieć NIP EU, bez tego będziesz miał problem z odliczeniem naliczonego).

#449 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 28 maja 2014 - 08:36

WItam
Chciałbym kupić laptopa z usa. Mam możliwość zakupu go na firmę ale nie jestem pewien co do działania opłaty VAT.

Są aukcje na których nie są wliczane żadne dodatkowe koszty "TAX" i są takie które już te koszty mają wliczone (ok.250$) i zapewniają że żadne dodatkowe koszty graniczne mnie nie obciążą.

Moje pytanie brzmi: Czy w obu przypadkach nie będę miał problemów ze zwrotem VAT? Która opcja byłaby lepszym rozwiązaniem?


To z mojej strony żadna złośliwość, ale przypomniała mi się sytuacja z mojego życia wzięta: miałem możliwość zakupu od pewnego wydawnictwa słowników za 50% ceny, pod warunkiem jednak, ze rachunek był wystawiany imiennie na jednego z pracowników tego wydawnictwa. Po prostu zamiast 100 zł płaciłem 50 zł i miałem słownik w ręku. Powiedziałem o tym siostrze z propozycją, ze jedną lub dwie pozycje ewentualnie mogę od zaprzyjaźnionej osoby poprosić. Była zachwycona i od razu podała dwa tytuły. Zapłaciła, ale była MOCNO zaskoczona, że nie dostała... faktury, którą by zaliczyła w koszty... Na serio, TRZY RAZY musiałem tłumaczyć, że okazyjna cena WYKLUCZA możliwość wystawienia dla niej faktury w takiej cenie, tzn, może sobie pójść do księgarni i za dwa razy tyle kupić słownik z fakturą... To kwestia "wytresowania" nas przez US do tego, by brać fakturę nawet za pomidory na bazarku, hihi

#450 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 22 czerwca 2014 - 23:37

Witajcie Panowie, Wiem że temat był wielokrotnie omawiany ale ciągle znajduje sprzeczne informacje dlatego postanowiłem spytać tutaj. Chce zakupić używanego Maca Pro (Late 2013) na eBay USA. Czy kupując sprzęt używany który zostanie wysłany przez osobę fizyczną do osoby fizycznej muszę się liczyć z jakimiś dodatkowymi opłatami. Różnica w cenie jest bardzo duża stąd też moje pytanie, z góry dzięki za pomoc.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych