Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

InDesign CC 2015 - Wielkość plików PDF


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 06 października 2016 - 13:35

Cześć,

od jakiegoś czasu (być może którejś aktualizacji) InDesign robi mi strasznie ciężkie pliki PDF. Nawet kiedy robię podglądówki na SMALL. Pliki ważą od kilkunastu, do kilkudziesięciu MB. Są to głównie prace jednostronicowe A4. Nie pomaga spłaszczenie pracy (PSD), wciąganie płaskich tifów, jpgów, itp.

Czy ktoś z was spotkał się z takim problemem w InDesignie? Poproszę o pomoc :)

 

Pozdrawiam.



#2 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 06 października 2016 - 15:06

Utwórz własne presety eksportu. Te wbudowane w program to tylko przykłady.

Jeśli to nie pomoże to skontaktuj się  pomocą techniczną Adobe. W końcu płacisz im co miesiąc, to niech pomagają.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#3 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 06 października 2016 - 15:48

Z pesetami próbowałem i nie pomaga. Jedyne co pozostaje w tej chwili, to robić PDFa, później zapisać go do Postscriptu i wrzucić do Distillera. 



#4 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2016 - 18:38

Skoro już tak musisz to od razu generuj PSa z ID, a potem do Distillera. Po co ten PDF na początku.

Wrzuć przy okazji screenshota ze swoimi ustawieniami exportu do PDFa z Indyka (Compression i General).


  • JacekM3 lubi to

mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#5 Jotek

Jotek
  • 557 postów

Napisano 14 października 2016 - 15:44

Cześć,

od jakiegoś czasu (być może którejś aktualizacji) InDesign robi mi strasznie ciężkie pliki PDF. Nawet kiedy robię podglądówki na SMALL. Pliki ważą od kilkunastu, do kilkudziesięciu MB. Są to głównie prace jednostronicowe A4. Nie pomaga spłaszczenie pracy (PSD), wciąganie płaskich tifów, jpgów, itp.

Czy ktoś z was spotkał się z takim problemem w InDesignie? Poproszę o pomoc :)

 

Pozdrawiam.

Nie pomożemy bez kilku potrzebnych informacji, w rodzaju z jakich presetów korzystasz, czy sytuacja dotyczy tych samych plików źródłowych itd. Zastanów sie co oprócz aktualizacji uległo zmianie. Może dołączanie preview, albo osadzanie danych. Wystaw testowy plik, inny przetestuja i wrócą z informacją. Inaczej zostaniesz sam z problemem.



#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 14 października 2016 - 16:43

Dokładnie tak. Sprawdź sobie w presecie, czy nie masz ustawionego niepotrzebnie dużego dołączania bitmap w PDF. - 300 DPI wystarczy, aż nadto (a chyba 450 tam jest ustawione domyślnie) - w druku tego nie zauważysz, no chyba, że jakaś super-hiper nowoczesna drukarnia tego wymaga. Ja tam daję od lat maks 250 DPI i nikt nie narzeka, a pdf-y mniejsze...

(No przy jedno, dwustronnicowych pracach to się w to nie bawię i idzie natywnie, ale już np. 40-stronnicowe katalogi to daję 250 DPI i tyle) Działa i nikt nie narzeka.

 

Aaa... i ta kompresja w predefiniowanychj presetach do druku "Automatycznie (JPEG)" i "jakośc obrazu Maksymalna", która jest w InDesign domyślna spokojnie może zostać.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 14 października 2016 - 16:56

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 17 października 2016 - 15:07

Dziękuję za chęć pomocy.

 

W jaki sposób mogę przekazać plik testowy?

 

Poproszę o zrobienie standardowego PDFa ustawionego na SMALL. U mnie taki PDF waży 20 MB. Sprawdziłem na dwóch komputerach MAC/PC.

 

To fejkowa praca. A4 białe tło + dwa prostokąty granatowe. Nic więcej.

 

Paczka waży 32 MB. 


Użytkownik Michal1980 edytował ten post 17 października 2016 - 15:14


#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 17 października 2016 - 16:43

Dziękuję za chęć pomocy.

 

W jaki sposób mogę przekazać plik testowy?

 

Poproszę o zrobienie standardowego PDFa ustawionego na SMALL. U mnie taki PDF waży 20 MB. Sprawdziłem na dwóch komputerach MAC/PC.

 

To fejkowa praca. A4 białe tło + dwa prostokąty granatowe. Nic więcej.

 

Paczka waży 32 MB. 

 

To chyba faktycznie coś jest nie tak.

Taki zwykły biały pdf A4 z dwoma prostokątami (cyjan i magenta) waży jakieś 8 KB.

Zrobiłem z Indyka CS 6 http://www.mediafire...xof/testowy.pdf

Porownaj sobie...


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 17 października 2016 - 16:44

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 17 października 2016 - 17:12

To chyba faktycznie coś jest nie tak.

Taki zwykły biały pdf A4 z dwoma prostokątami (cyjan i magenta) waży jakieś 8 KB.

Zrobiłem z Indyka CS 6 http://www.mediafire...xof/testowy.pdf

Porownaj sobie...

Nie dodałem tylko, że dwie granatowe aple nie są zrobione w InDesignie, tylko pliku PSD (A4 + spad i dwie warstwy z aplami).

Chętnie przesłałbym swoją paczkę do wglądu :)


Użytkownik Michal1980 edytował ten post 17 października 2016 - 17:13


#10 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 17 października 2016 - 17:57

Nie dodałem tylko, że dwie granatowe aple nie są zrobione w InDesignie, tylko pliku PSD (A4 + spad i dwie warstwy z aplami).

Chętnie przesłałbym swoją paczkę do wglądu :)

 

Jak to bitmapa z Photoshopa, nie wektor, to 30 MB na plik nie jest czymś wyjątkowym. Przy A4 to norma (a nawet mało). Nie ma co się martwić. 


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 17 października 2016 - 18:05

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#11 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 17 października 2016 - 20:22

Jak to bitmapa z Photoshopa, nie wektor, to 30 MB na plik nie jest czymś wyjątkowym. Przy A4 to norma (a nawet mało). Nie ma co się martwić. 

 

Zgadza się. Nie chodzi mi o wielkość pliku PSD :)

 

Chodzi tylko o plik PDF wypuszczony z InDesigna, np. na standardowy SMALL, taki do podglądu ma maila. InDesign kręci strasznie ciężkie pliki, nawet podglądowe. Nie mogę każdego projektu zapisywać do JPG, a potem wciągać do ID, aby zrobić PDFa (Sprawdziłem. Taka opcja rozwiązuje problem). Szkoda mi na to czasu. Do niedawna nie było z tym żadnego problemu. Wciągałem do ID plik PSD ważący np 300 MB i wypuszczałem PDFa podglądowego na standardowy SMALL. Taki plik ważył nie więcej niż 10 MB i można było swobodnie przesłać na maila. 



#12 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 17 października 2016 - 21:24

 

Chodzi tylko o plik PDF wypuszczony z InDesigna, np. na standardowy SMALL, taki do podglądu ma maila. InDesign kręci strasznie ciężkie pliki, nawet podglądowe. Nie mogę każdego projektu zapisywać do JPG, a potem wciągać do ID, aby zrobić PDFa (Sprawdziłem. Taka opcja rozwiązuje problem). Szkoda mi na to czasu. Do niedawna nie było z tym żadnego problemu. Wciągałem do ID plik PSD ważący np 300 MB i wypuszczałem PDFa podglądowego na standardowy SMALL. Taki plik ważył nie więcej niż 10 MB i można było swobodnie przesłać na maila. 

 

 Czaję. Ale masz, tak jak ja, kupiony pakiet Adobe dawniej na stałe (jak to mówią w starej szkole;)) czy masz tę nową metodę z subskrybcją. Bo ja mam stary CS6 i nic mi się nie aktualizuje już od jakiegoś czasu (albo nie zauważyłem). Tak nagle ci się zmieniły te pliki na większe? Bo może trzeba do Adobe uderzyć telefonicznie...?


  • JacekM3 lubi to

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#13 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 18 października 2016 - 11:25

Adobe coś pieprzy w tym Indyku... Od jakiegoś tygodnia wywala mi błędy zgodności, pomija kompresję linków, przez co jak u kolegi mam dużo cięższe PDF. Co ciekawe, nie wywala żadnego błędu, że czegoś nie skompresowało. Gdy tego PDF chce zmniejszyć w Acrobacie wywala info, że kilka bitmap nie mogło być przeskalowane czy jakoś tak. Zniknęły mi także presety z exportu... Mam tylko własny i nic więcej. Wszystko tak samo z siebie.

 

Może to wina Sierry, nie wiem, ale im nowsze wersje CC i macOS tym gorzej wszystko działa. Najgorsze jest to, że export to raczej ważna rzecz, zwłaszcza jak się puszcza kilkudziesięcio stronicowe materiały dla poważniejszego klienta. Jak coś się spieprzy, co przeoczę, może mocno portfel zaboleć... 


Użytkownik m-graficzny edytował ten post 18 października 2016 - 11:28

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#14 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 18 października 2016 - 12:25

Nie zwalajmy całej winy na Adobe. Prędzej Sierra, chyba faktycznie i nie ma co się doszukiwać czegoś innego. Tak mi się wydaje....


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#15 Michal1980

Michal1980
  • 89 postów

Napisano 18 października 2016 - 13:40

Problem na który próbuję znaleźć rozwiązanie występuje również na PC. Przeniosłem collect z pracą do PC, aby wykręcić PDFa. Również wyszedł bardzo ciężki.

Może gdybym całość przygotował na PC, byłoby OK. Póki co, nie sprawdziłem jeszcze tego.



#16 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 18 października 2016 - 16:38

 W takim razie dzwońcie do supportu Adobe - jeśli to sprawa, jakiejś  faktycznie aktualizcji ich softu, a nie Appla, to przecież pomogą??? Normalne, każda firma może jakiś błąd popełnić...

Tylko podzielcie się rozwiązaniem, bo tak to takie mielenie ozorem (żeby nie użyć słowa na p)


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 18 października 2016 - 16:49

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#17 JacekM3

JacekM3
  • 170 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 października 2016 - 08:01

A nie możecie wrócić do starszej wersji InDesign CC przed tą aktualizacją? Czy może Adobe już to zablkokowało? Firma coraz bardziej "frontem do klienta". :)



#18 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 20 października 2016 - 12:09

Wczoraj zainstalowałem cs6 i wywaliłem wszystko co tylko było na Macu związanego z CC. Wróciłem do ElCapitan. Będę testował, czy to moja paranoja, czy kiedyś było lepiej.

Użytkownik m-graficzny edytował ten post 20 października 2016 - 12:09

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#19 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 20 maja 2021 - 15:51

Odkopanie 5-letniego wątku to wspaniały pomysł. Napisz jeszcze raz, w nowym temacie. Uwzględnij wersję aplikacji, z której korzystasz i podaj więcej szczegółów. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych