Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nauka programowania - jak zacząć/od czego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 eloszki

eloszki
  • 996 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2016 - 15:56

Cześć,

 

Piszę do Was ponieważ - chce się nauczyć programować :)

 

Teraz mam parę pytań ponieważ jako kompletny laik kompletnie nie wiem od czego zacząć. W necie znalazłem parę informacji mówiących aby rozpocząć przygodę z cpp - tak też robię klikam sobie - spodobało mi się. Czy to jest ok? Dodatkowo czy jest tak że bez znajomości jednego języka nie poznam drugiego itd itd? Co jest teraz najbardziej na topie ? 

 

Kolejne pytania pojawiają się co sekundę: czy ja już tak na początku powinienem zdecydować się na jakiś konkretny język programowania (o ile w ogóle to się tak nazywa). Muszę już teraz wybrać czy wolę tworzyć np. aplikacje na iphona czy może wole siedzieć w jakiejś firmie w bazach danych?

Jako nowicjusz szukam wiedzy ale jest tego tyle że jestem dość mocno zgubiony. 

 

 

Znalazłem również kurs (niestety dość drogi), który mam mnie nauczyć takich rzeczy jak: 

 

- podstawy PHP

- bazy danych 

- oop

- javaScrit / jQuery 

- sympfony2 

 

Czy to powyższe jest sensowne czy już z tego się nie korzysta? 

 

Czy program XCODE jest do takiej początkowej zabawy odpowiedni czy może coś innego instalować - ktoś polecał ale to już do tworzenia stron brackets lub MAMP lub coś takiego jak codebloks do cpp. 

 

 

Trochę chaotycznie to wszystko napisane ale właśnie tak wygląda obecnie moja wiedza - jest mocno postrzępiona. 

 

Będę wdzięczny za każdą radę. 

 

Bardzo dziękuję



#2 zdzich

zdzich
  • 178 postów
  • Skądjuż nie Poznań

Napisano 05 października 2016 - 16:12

na dzień dzisiejszy javaScrit jest najbardziej uniwersalny
możesz w tym pisać appki na iphona, androida, windowsa, maca czy lodówki. oprócz tego wiadomo JS to przy webdevelopmencie potrzebny
nie musisz się uczyć cpp przed jsem, możesz śmiało zaczynać od nauki javascriptu


Jeden mały protip: ucz się języków nie frameworków
 


Użytkownik zdzich edytował ten post 05 października 2016 - 16:15


#3 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 06 października 2016 - 10:36

Jeden mały protip: ucz się języków nie frameworków
 

 

Ucz się programowania a nie języków. Widzę że jesteś totalnie początkujący dlatego powinieneś przyswoić podstawy programowania, obiektowość, typy danych, co to są pętle, warunki itp. Język jest tu tylko narzędziem. Proponuję Pythona.


  • enedil lubi to

#4 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 października 2016 - 12:32

Pomijając Pythona to właśnie MiL udzielił protipa.

Zacznij od nauki programowania, warto też przypomnieć sobie kilka działów matematyki: logikę i algebrę. Potem kolej na języki. Na koniec ruszasz we frameworki, czyli coś co pozwoli Ci pisać programy na konkretne plaftormy.


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#5 eloszki

eloszki
  • 996 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2016 - 16:49

Dziekuję Wam. Rzeczywiście zacząłem sie skupiać jaki program a nie na samym sensie działania. Wracam do lektur aby trochę to bardziej połapać. Zapewne jeszcze zapytam.

#6 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 09 października 2016 - 21:40

Miej na uwadze, że zazwyczaj język dobiera się do celu. Trudno nauczyć się jeżdżenia na rowerze kajakiem. Zgodnie z MiL:)

 

Pozzdro, aa



#7 kacperr20

kacperr20
  • 1 postów

Napisano 11 października 2016 - 09:59

Korzystając z założonego tematu, mam ten sam problem co kolega, z tym, że chciałbym głównie programować aplikację Android, od czego muszę zacząć, co powininiem już umieć, bo zakładam, że wiedza musi być nieco większa???
HELP!!!!!!



#8 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2016 - 10:13

Rady dokładnie te same. Do Androida w sieci jest zatrzęsienie tutoriali.



#9 Gokoko

Gokoko
  • 17 postów
  • SkądAleksandria Pierwsza, Częstochowa, Poland, Poland

Napisano 18 października 2016 - 21:09

Też skorzystam z tematu.Ja osobiście chciałbym programować pod Mac OS typowo. Napewno do nauki biorę swifta jako język programowania.Co z materiałów dostępnych na developer.apple.com polecacie do nauki programownia pod ten system??



#10 guziaster

guziaster
  • 40 postów
  • SkądChorzów

Napisano 27 października 2016 - 11:08

Nic :D tutoriale na youtube, kursy, dodatkowo apple w iBooksach udostępnia książkę z opisem języka, która jest w miarę spoko. ale jeśli nic wcześniej nie robiłeś spróbuj podstaw nauczyć się np w c++ są uniwersalne, jak wejdziesz w swifta a nie będziesz rozumiał podstaw szybko się pogubisz, bo mimo prostych podstaw ten język jest lekko... zwodniczy i trzeba bardzo dobrego ogarniania podstaw programowania, żeby dobrze go używać i rozumieć. 

Dla kolegi, który chce pisać na androida ściągaj jakiś edytor do javy np netbeans, naucz się podstaw, spróbuj napisać jakiś kalkulator w konsolce a potem android studio, książki, tutoriale i jazda :)


Użytkownik guziaster edytował ten post 27 października 2016 - 11:10


#11 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 15 listopada 2016 - 20:18

Co sądzicie o kursach programowania, takich stacjonarnych, gdzie np kurs trwa 4 miesiące w trybie wieczorowym + weekendy? Łącznie np ponad 200 godzin danego języka. W Trójmieście jest ich kilka, zastanawiam się nad czymś takim. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?


Komputer: PB G4 12 (2005), MBP 13 (2008),MBP 15 (2011), MBP 13 (2012) Telefon: iPhone 5, iPhone 6


#12 guziaster

guziaster
  • 40 postów
  • SkądChorzów

Napisano 16 listopada 2016 - 21:35

Może to być fajne, ale każdy ma swój poziom rozumienia i przyswajania wiedzy, jeśli na taki kurs zgłaszają się osoby o różnym poziomie wiedzy, umiejętności to pewnych rzeczy możesz nie przerobić, nie zrozumieć, być średnio zadowolony, jest bardzo wiele czynników, które powodują, że taki kurs może być zły albo dobry, podejrzewam, że tani też nie jest i myślę, że lepiej jakbyś spróbował sam ten czas poświęcić lub wziąć kilka/naście godzin z programistą, który ma doświadczenie sam na sam, żeby poznać sposób rozwiązywania pewnych problemów, mieć go na wyłączność na pytania, wątpliwości itd.



#13 D4n2

D4n2
  • 59 postów

Napisano 21 listopada 2016 - 08:08

Co sądzicie o kursach programowania, takich stacjonarnych, gdzie np kurs trwa 4 miesiące w trybie wieczorowym + weekendy? Łącznie np ponad 200 godzin danego języka. W Trójmieście jest ich kilka, zastanawiam się nad czymś takim. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

Może na początek skorzystaj z jakieś platformy online z kursami video ?. Są o wiele tańsze od kursów stacjonarnych, wprowadzą cię w podstawy wybranego przez ciebie języka. Jeśli ci się nie spodoba lub nie przypadnie ci do gustu to mało kasy utopisz. Jeśli chwycisz bakcyla to wtedy zainwestuj w kurs stacjonarny. Na PW mogę Ci zaproponować kilka bardzo dobrych wydawnictw kursów online.



#14 zeelus

zeelus
  • 47 postów

Napisano 02 marca 2017 - 10:46

Wiem że temat mógł się powtórzyć, ale liczę na jakeś świeże opinie. Jestem programistą iOS, i chciałby zacząć przygodę z pisaniem aplikacji na macOS, czy polecacie jakąś książkę ( najbardziej lubię uczyć się z książek które szeroko opisują tematykę ). Nie znalazłem w sieci żadnych ciekawych, aktualnych materiałów. Co myślicie o : https://www.amazon.d...for mac os x 



#15 pretorians

pretorians
  • 235 postów

Napisano 18 kwietnia 2017 - 19:49

Witam,

 

zaczynałem programować na C++ ale bardzo spodobał mi się Swift.

Jest jedna rzecz, której nie mogę znaleźć. W C++ była funkcja cin >> do wprowadzania danych przez użytkownika. Nie mogę znaleźć odpowiednika w Swift. 

Czy ktoś może mi to wyjaśnić???



#16 czesiekwiesiek

czesiekwiesiek
  • 1 089 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 10:15

http://stackoverflow...ine-application

 

Pierwszy link z google "swift console input data"


Macbook Air M1 512/16, iPhone 12 mini, ​AirPods 2, Apple Watch Series 3





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych