Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dlaczego wyświetla mi mavericka zamiast yosemite?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 18:56

Witam,

Sformatowałem dzisaj dysk w moim Macu pro retina wciskając przy uruchamianiu klawisze command+r+opcje. Po sformatowaniu system łączy sie z internetem i proponuje mi nagranie systemu maverick co jest dziwne no wcześniej miałem orginalnie po zakupie wgrany yosemite. Bardzo proszę o pomoc o co chodzi. Pozdrawiam
Chodzi o to ze teraz za każdym razem włącza mi sie internetowa wersja przywracania systemu a w raz z nią pieprzony maverick do ściągnięcia z netu :P czy mozna teraz jakos uruchomić zwykła wersje odzyskiwania systemu ? Żebym mógł nagrać sobie z dysku tomco było czyli yosemite ? Dodam ze za każdym razem przy uruchamianiu systemu czy nacisnę command + r czy tez command + r + opcje to włącza sie jedynie ta internetowa wersja odzyskiwania systemu :P

#2 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 03 lipca 2016 - 19:01

Zrób sobie pendrive,a z systemem i z niego zainstaluj system jaki chcesz (po uprzednim pobraniu go z app store).


MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#3 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 19:09

Hmm.. Bardziej interesuje mnie jak mogę teraz uruchomić nie internetowe cenrum odzyskiwania systemu.

#4 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 19:53

Internetowe odzyskiwanie (cmd+alt+r) odzyskuje system jaki był zainstalowany w momencie zakupu kompa.

 

Odzyskiwanie z partycji recovery (cmd+r) odzyskuje system taki jak był zainstalowany ostatnio (bierze podstawę systemu z partycj recovery a resztę i tak ciągnie z netu.

 

Widocznie skasowałeś partycje recovery. To jesteś w dupie. Instalujesz Mavericks i robisz update. Szybciej się nie da, jak nie masz dostepu do drugiego maka, żeby sobie zrobić nośnik instalacyjny.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 03 lipca 2016 - 19:55

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#5 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 20:02

Nie wiem czy tu mozna obrazki wklejać ale podaj maila to Ci wyśle screena, ale nie wydaje mi sie żebym skasował partycje bo pod nazywa dysku jest cos o nazwie disk 1 / OS X base system i zajmuje to około 1,28 GB.

#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 20:11

To pewnie jednak masz coś nie tak. Partycja recovery zgłasza się jako: Apple_Boot Recovery HD 650.0 MB disk0s#

Coś ci chyba nie poszło to formatowanie, czy jak. Poczekaj, może ktoś pomoże, bo ja niespecjalnie oblatany jestem.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 20:52

Nie wiem zrobiłem tak jak zawsze wymazałem dane z dysku bez usuwania czegokolwiek. Tylko po prostu zrobiłem format dysku z internetowego centum zarządzania systemem wiec może dlatego teraz nie mogę wejść w centrum odzyskiwania z poziomu mojego recovery dysku ? Czekam na pomoc. Pozdrawiam
Poza tym jak wyłącze włączę komputer o nacisnę czy command r czy command alt r pokazuje sie zawsze globus i napis następuje uruchamianie z internetu czy jakos tak.
"Rozpoczynam odtwarzanie z internetu" i kręcący sie globus i tak jest za każdym razem obojętnie które klawisze wcisnę. Czasami zamiast tego pojawi sie tylko symbol folderu ze znakiem zapytania.

#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 21:12

Nie wiem zrobiłem tak jak zawsze wymazałem dane z dysku bez usuwania czegokolwiek. Tylko po prostu zrobiłem format dysku z internetowego centum zarządzania systemem wiec może dlatego teraz nie mogę wejść w centrum odzyskiwania z poziomu mojego recovery dysku ? Czekam na pomoc. Pozdrawiam
Poza tym jak wyłącze włączę komputer o nacisnę czy command r czy command alt r pokazuje sie zawsze globus i napis następuje uruchamianie z internetu czy jakos tak.
"Rozpoczynam odtwarzanie z internetu" i kręcący sie globus i tak jest za każdym razem obojętnie które klawisze wcisnę. Czasami zamiast tego pojawi sie tylko symbol folderu ze znakiem zapytania.

 

Dysk się formatuje tuż przed instalacją, trzymasz cmd+r, gdy wyświetli się okno instalatora systemu trzeba wybrać Narzędzia i Narzędzie dyskowe. Tam formatujesz partycję, zamykasz Narzędzia i dopiero wtedy kontynuujesz instalację na pustym dysku (albo nie, mozna później, możesz wyłączyć kompa i kontynuować instalację kiedy chcesz - na dysku w tym momencie masz tylko partycje recovery). Ty formatowałeś przez jakieś centrum, nawet nie wiem co to jest. To pewnie wymazał ci cały dysk i tyle. Dlatego zgłasza się "globus" bo na dysku nie ma nic.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 03 lipca 2016 - 21:14

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 22:33

ok, dzięki ty mi nie pomożesz. Czekam na info od innych osób. Pozdrawiam

Może zacznę od początku. 

 

Mam Maca pro retina z 2015 roku. Mialem na nim zainstalowany od nowości system yosemite. Dzisaj chcialem sformatować dysk. Uruchomiłem system ponownie po czym nacisnołem klawisze command, alt, r i pojawił sie globus na ekranie, (zawsze pojawiało się logo apple) i napis '"Rozpoczynam odtwarzanie z internetu. Może to chwile potrwać'' po czym wszedłem w menu zarządzania dyskami i dałem wymaż zaznaczając głowny dysk. Poniżej dysk o nazwie disk1/OS X Base System został tz. nie wymazywałem tego wymazałem jedynie jak wspomnialem wyżej dysk Macintosh HD. Po czym wrociłem do głównego menu i nacisnołem, nagraj system od nowa. Wtedy włącza sie pobieranie systemu Maverick. Nie chcą systemu Maverick wyłączam i właczam od nowa kompa i staram sie wywołac menu nie internetowe tylko to z recovery dysku, usilnie naciskając na przemina to raz klawisze command + r to drugi raz klawisze command + r + alt. Czasami w ogole nie pojawia się ten globus tylko po chwili naciskania pojawia się symbol folderu ze znakiem zapytania. Proszę o info dlaczego tak się dzieje i jak nagrać swój system yosemite na nowo ? Pozdrawiam 



#10 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lipca 2016 - 22:50

Instalujesz Mavericks i robisz update. Szybciej się nie da, jak nie masz dostepu do drugiego maka, żeby sobie zrobić nośnik instalacyjny.

Tu masz odpowiedź która Ci chyba nie pasuje ale innej pewnie nie dostaniesz


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#11 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 03 lipca 2016 - 22:58

No tak ale skoro ta osoba nie wie o czym mowię jeżeli pisze ze w narzędziach dyskowych po uruchomieniu poprzez command, r zostało cos takiego jak disk1/ OS X Base System to póki co czekam na inne propozycje. Pozdrawiam


Użytkownik Jayme edytował ten post 03 lipca 2016 - 23:01


#12 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 lipca 2016 - 10:12

Nie ma innych propozycji. Mavericks z internet recovery, a potem albo update albo z poziomu systemu yosemite na pendrive i czysta instalka. Inaczej się nie da w sytuacji, w której jesteś.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#13 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 15:14

No to wole czysta instalkę yosemite tylko proszę napisz mi jakbym zrobić krok po kroku, dziękuje! Aha a co do tej mojej sytuacji to co to w takim razie jest ten disk1 / Mac x base system ? Wyświetla mi sie to w tym menu zarządzanie dyskiem. Na jakiejś stronie angielskiej wyczytałem ze to jest własnie recovery disk ? Aha i gdzie w razie czego mozna pobrać yosemite i czy jest free ? Pozdrawiam

Próbuje pobrać yosemite z Apple Store, ale łączy mnie z hiszpańskim Apple Store i mówi mi ze "produkt jest w tej chwili nie dostępny w hiszpańskim Apple Store" kur.... mac!
Jestem w tej chwili w Hiszpanii


Ok, czyli jak moge połączyć sie z Apple Store z innego kraju ? A jeżeli nie moge to proszę mi powiedzieć jak moge od kolegi sciągnąć na pęk drive instalkę yosemite on ma MacBook Air i ma zainstalowany yosemite. Szlak mnie trafia z tymi MacBookami


Ok, czyli jak moge połączyć sie z Apple Store z innego kraju ? A jeżeli nie moge to proszę mi powiedzieć jak moge od kolegi sciągnąć na pęk drive instalkę yosemite on ma MacBook Air i ma zainstalowany yosemite. Szlak mnie trafia z tymi MacBookami

#14 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 17:59

Ok, czyli jak moge połączyć sie z Apple Store z innego kraju ? A jeżeli nie moge to proszę mi powiedzieć jak moge od kolegi sciągnąć na pęk drive instalkę yosemite on ma MacBook Air i ma zainstalowany yosemite. Szlak mnie trafia z tymi MacBookami

 

Musisz się zalogować na SWOJE konto i musisz mieć Yosemite wcześniej pobierane z AppStore (czyli mieć je w kupionych - nie ważne że było za darmo, nie liczy się też że było zainstalowane - musi być raz pobierane, w okresie kiedy było dostępne) i normalnie pobierasz ze swojego konta. Jeśli nie masz w kupionych to nie pobierzesz już Yosemite - wtedy pobierzesz tylko najnowszy aktualny system czyli El Capitan. Kraj nie ma nic do rzeczy. Jakby co to zmieniasz go klikając na flagę w prawym dolnym rogu.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 04 lipca 2016 - 18:03

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#15 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 19:17

Ok a na innym kompie co ma yosemite da sie jakos sciągnąć z niego instalkę ?
I proszę o info dlaczego po zalogowaniu do iTunes i wciśnięciu przycisku "pobierz" dla El Capitan przechodzi mi na stronę płynności karta kredytowa ?

#16 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 19:47

Ok a na innym kompie co ma yosemite da sie jakos sciągnąć z niego instalkę ?
I proszę o info dlaczego po zalogowaniu do iTunes i wciśnięciu przycisku "pobierz" dla El Capitan przechodzi mi na stronę płynności karta kredytowa ?

 

Nie ma znaczenia jaki system jest zainstalowany na kompie. Jeśli system Yosemite był pobierany przez AppStore (np. w celu zrobienia upgrade ze starszej wersji, albo w celu zrobienia nośnika instalacyjnego), to będzie w kupionych. Jeśli natomiast był zainstalowany w momencie kupna kompa, ale nigdy nie był pobierany na dysk, to NIE BĘDZIE JUŻ DOSTĘPNY w AppStore - tam będzie tylko aktualny czyli El Capitan. Nie przygotujesz nośnika instalacyjnego bez pobierania systemu na dysk z App Store.

(można szukać u kogoś kto ma w kupionych, albo na własną odpowiedzialność ciągnąć wiadomo skąd)

 

Co do drugiego pytania, to AppStore wymaga podania jednorazowo numeru karty kredytowej (nie ważne, że pobierasz akurat darmowy program). Dawniej można było to obejść, nie wiem czy dalej jest to możliwe (ja rejestrowałem się w AppStore bardzo dawno temu - u mnie była do wyboru opcja "brak karty"), poszukaj w necie info. Teraz chyba pobierana jest jakaś jednorazowa mała opłata - było tłumaczone na forum.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 04 lipca 2016 - 19:56

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#17 Jayme

Jayme
  • 55 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 21:30

Ok dzięki juz ściągam El Capitan ;) a mam jeszcze pytanie czy mozna zapisać instalkę na pen drive bez jego formatowania ? I druga sprawa czy jak instalka będzie na twardym dysku to moge zrobić recovery disk bez zapisywania go na pendrive. Po prostu sformatować dysk bez recovery dysku tym razem i nagrać El Capitan z recovery ? Dziękuje!

#18 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 lipca 2016 - 22:14

Ok dzięki juz ściągam El Capitan ;) a mam jeszcze pytanie czy mozna zapisać instalkę na pen drive bez jego formatowania ? I druga sprawa czy jak instalka będzie na twardym dysku to moge zrobić recovery disk bez zapisywania go na pendrive. Po prostu sformatować dysk bez recovery dysku tym razem i nagrać El Capitan z recovery ? Dziękuje!

 

Możesz zapisać instalkę na pendrivie bez jego formatowania, ale tylko w celu przeniesienia/skopiowania jej gdzieś, np. na inny komputer. [Nie będzie to oczywiście w takim wypadku pendrive z którego wystartujesz instalację - taki trzeba przygotować w inny sposób]. Instalka to będzie po prostu dużu 6 GB plik. Pobierasz instalkę z AppStore. Automatycznie po pobraniu uruchomi się instalator, to go zamykasz. Instalkę będziesz miał w folderze Aplikacje. Po skopiowaniu można ją wyrzucić (podając hasło) - oczywiście wyrzucasz tylko jeśli nie chcesz z niej tworzyć dysku instalacyjnego na tym komputerze.

 

Co do utworzenia partycji recovery to tutaj: http://osxdaily.com/...-partition-mac/

Żeby odtworzyć partycję recovery którą wyrzuciłeś musisz mieć zainstalowany system. Nie da się bez systemu. Ale jak zainstalujesz system to ona ci się sama utworzy i tak. Wtedy możesz zrestartować kompa z cmd+r i tam w instalatorze, który się uruchomi - przed kliknięciem instaluj wchodzisz w Narzędzia dyskowe i formatujesz dysk.

 

Ale najlepiej to sformatuj pendriva i zrób bootującą instalkę na nim. (instrukcja w sieci albo na forum) Z niego wystartuj kompa trzymając wciśnięty alt.

Wtedy sformatuj dysk i zainstaluj system.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 04 lipca 2016 - 22:22

  • tomekkos lubi to

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#19 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 lipca 2016 - 10:14

Dość, pytasz o elementarne rzeczy, które były milion razy wałkowane na forum.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych