Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac nie widzi dysku zewnętrznego, gdy nie został on bezpiecznie usunięty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 maciek.zielinski

maciek.zielinski
  • 12 postów

Napisano 02 czerwca 2016 - 21:08

Cześć,

 

Mam problem z zewnętrznymi dyskami USB. Na początku myślałem, że to problem dysku, więc kupiłem nowy WD My Passport Ultra, ale jest to samo. 

 

Gdy formatuje dysk do systemu plików exFat i gdy nie jest on bezpiecznie usuwany to MacBook Pro przestaje go widzieć. Dysk podłączony zaczyna działać (świeci się lampka), ale Mac go nie wykrywa. Podłączywszy do komputera z Windowsem jest wykrywany, ale nie można na niego nic nagrać, ani zgrać. Dopiero po sformatowaniu jest wykrywany przez obydwa komputery. 

 

Teraz sformatowałem go do systemu plików NTFS i bez bezpiecznego usuwania sprzętu wszystko jest OK. 

 

Czy problemem może być właśnie system plików? 

 

 



#2 steo

steo
  • 278 postów
  • SkądWrocław / Wałbrzych

Napisano 02 czerwca 2016 - 21:16

Trzeba by było sprawdzić jakie błędy pojawiają się w console.app po podłączeniu dysku.

Ogólnie wysuwanie dysku jest wskazane, ja straciłem trochę danych jak zapomniałem, odzyskanie było czasochłonne.


Użytkownik steo edytował ten post 02 czerwca 2016 - 21:17

Twitter: @steo85 | Game Center: Steo85! | Instagram: Steoenex
Macbook Air '13 | iPhone 8 Plus 64GB Space Gray | iPad Mini Retina 64GB Silver |  Watch Sport 42mm Space Gray | Apple TV 3


#3 maciek.zielinski

maciek.zielinski
  • 12 postów

Napisano 03 czerwca 2016 - 07:52

Wiadomo, że lepiej wysuwać, ale ryzyko utraty danych przez zapomnienie lub przypadkowe odłączenie jest zbyt duże... 

Ktoś jeszcze ma pomysł, jaka może być przyczyna? 



#4 steo

steo
  • 278 postów
  • SkądWrocław / Wałbrzych

Napisano 03 czerwca 2016 - 08:01

Ktoś jeszcze ma pomysł, jaka może być przyczyna? 

 

Trzeba sprawdzić jakie błędy pojawiają się w console.app po podłączeniu dysku. Tam będzie jawnie podana przyczyna.


Twitter: @steo85 | Game Center: Steo85! | Instagram: Steoenex
Macbook Air '13 | iPhone 8 Plus 64GB Space Gray | iPad Mini Retina 64GB Silver |  Watch Sport 42mm Space Gray | Apple TV 3


#5 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 03 czerwca 2016 - 08:23

Od kiedy sformatowałem swój dysk na exFAT, mój MacBook psuje go przynajmniej raz w miesiącu. Dochodzę do wniosku, że OSX ma jakieś problemy z tym systemem plików. Dlatego teraz dziele dysk na 2 partycje NTFS dla PC i HFS+ dla maka.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#6 steo

steo
  • 278 postów
  • SkądWrocław / Wałbrzych

Napisano 03 czerwca 2016 - 08:28

Od kiedy sformatowałem swój dysk na exFAT, mój MacBook psuje go przynajmniej raz w miesiącu. Dochodzę do wniosku, że OSX ma jakieś problemy z tym systemem plików. Dlatego teraz dziele dysk na 2 partycje NTFS dla PC i HFS+ dla maka.

Ja mam 4 dyski exFAT i z zadnym nie mam problemów jeśli je wymontuje. 


Twitter: @steo85 | Game Center: Steo85! | Instagram: Steoenex
Macbook Air '13 | iPhone 8 Plus 64GB Space Gray | iPad Mini Retina 64GB Silver |  Watch Sport 42mm Space Gray | Apple TV 3


#7 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 czerwca 2016 - 11:24

Zamiast tracić czas na podobne dylematy - nie lepiej pozbyć się windzianych nawyków i po prostu wysuwać bezpiecznie niezależnie od formatu plików ? Kiedyś też wyciągałem wszelakie nośniki USB "na chama" (bo na windows było ;) ) , ale lekcja utraty danych (na szczęście nieważnych) po podobnym zabiegu na Macu nauczyła mnie pokory. Poczytałem też wtedy "po co to i dlaczego" i od tamtej pory wysuwam bezpiecznie nawet na windzie. Dla odmiany - z przyzwyczajenia na Macu.  :)


  • Maxavelli lubi to

#8 maciek.zielinski

maciek.zielinski
  • 12 postów

Napisano 03 czerwca 2016 - 11:34

Zamiast tracić czas na podobne dylematy - nie lepiej pozbyć się windzianych nawyków i po prostu wysuwać bezpiecznie niezależnie od formatu plików ? Kiedyś też wyciągałem wszelakie nośniki USB "na chama" (bo na windows było ;) ) , ale lekcja utraty danych (na szczęście nieważnych) po podobnym zabiegu na Macu nauczyła mnie pokory. Poczytałem też wtedy "po co to i dlaczego" i od tamtej pory wysuwam bezpiecznie nawet na windzie. Dla odmiany - z przyzwyczajenia na Macu.  :)

 

Jasne, ale pozostaje ryzyko utraty danych przez głupie zapomnienie o bezpiecznym wyjęciu. Albo ktoś inny z domowników wyciągnie dysk i wszystkie dane utracone. Słaba opcja. 



#9 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 czerwca 2016 - 12:26

Co tam już kto woli, ale jeśli nauczenie się i stosowanie prostej zasady jest "słabą opcją" w stosunku do rozwiązywania konsekwencji jej niestosowania to pozostaje tylko życzyć powodzenia .  ;)



#10 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 03 czerwca 2016 - 15:22

Ja mam 4 dyski exFAT i z zadnym nie mam problemów jeśli je wymontuje. 

 

Problem w tym, że OSX czasami sam sobie je odmontowuje np. w czasie kopiowania.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#11 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 05 czerwca 2016 - 07:02

madmax332, dnia 03 Cze 2016 - 12:24, napisał:

Zamiast tracić czas na podobne dylematy - nie lepiej pozbyć się windzianych nawyków i po prostu wysuwać bezpiecznie niezależnie od formatu plików ?

 

Nie wiem co masz na myśli pisząc w ten sposób. Uzywam obu systemów i w każdym z nich tak samo odłączam dyski - poprzez odmontowanie (a może nie masz pojęcia że taka opcja w Win również jest?)

To że ktoś tego nie robi nie ma nic wspólnego z tym na jakim OS się pracuje 



#12 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 14 czerwca 2016 - 16:38

Nie wiem o co Ci teraz chodzi - ale:

 

1. Jeśli na Macu olewanie tej opcji ma negatywne konsekwencje, to system ma jednak znaczenie.

2. W poście 7 napisałem wyraźnie: od tamtej pory wysuwam bezpiecznie nawet na windzie - więc wiem że na windzie też ona jest.

 

Opcja bezpiecznego wysuwania w zasadzie sprowadza się do bezpiecznego odłączenia zasilania. System wymusza zakończenie pracy "wysuwalnego" nośnika i je wyłącza. Coby sie jednak o tym nie rozpisywać i nie robić tym samym zbędnego off-topu - polecam poszukać & poczytać stosownych informacji o zagadnieniu.

 

P.S. Ja poczytałem i wyciągnąłem wnioski sprowadzające się w konkluzji do tego, że nie chce mi sie jednak użerać z odzyskiwaniem danych z powodu olewania takiej pozornej pierdoły. Jeśli ktoś ma na to czas i to lubi - nic mi do tego. Jego sprawa.


Użytkownik madmax332 edytował ten post 14 czerwca 2016 - 16:45


#13 azariasz

azariasz
  • 42 postów

Napisano 24 czerwca 2021 - 21:18

Cześć,

 

Mam problem z zewnętrznymi dyskami USB. Na początku myślałem, że to problem dysku, więc kupiłem nowy WD My Passport Ultra, ale jest to samo. 

 

Gdy formatuje dysk do systemu plików exFat i gdy nie jest on bezpiecznie usuwany to MacBook Pro przestaje go widzieć. Dysk podłączony zaczyna działać (świeci się lampka), ale Mac go nie wykrywa. Podłączywszy do komputera z Windowsem jest wykrywany, ale nie można na niego nic nagrać, ani zgrać. Dopiero po sformatowaniu jest wykrywany przez obydwa komputery. 

 

Teraz sformatowałem go do systemu plików NTFS i bez bezpiecznego usuwania sprzętu wszystko jest OK. 

 

Czy problemem może być właśnie system plików? 


Odkopując wątek, znalazłem rozwiązanie, bo sam się z tym problemem spotkałem.
Dla potomnych:
wystarczy pod Windowsem zrobić checkdiska (sprawdzanie błędów dysku), a dysk ExFAT zacznie być widoczny również dla MacOS



#14 pest801a

pest801a
  • 3 postów
  • SkądCork, Ir

Napisano 17 września 2021 - 15:11

Odkopując wątek, znalazłem rozwiązanie, bo sam się z tym problemem spotkałem.
Dla potomnych:
wystarczy pod Windowsem zrobić checkdiska (sprawdzanie błędów dysku), a dysk ExFAT zacznie być widoczny również dla MacOS

 

 

Dzieki 

Azariasz bardzo pomocne dziala




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych