Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zdjęcia.app - jak zaprowadzić porządek w bibliotece po imporcie z Windowsa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rob Oki

Rob Oki
  • 6 postów

Napisano 17 kwietnia 2016 - 17:50

Cześć. To jest mój pierwszy wpis zatem bardzo miło mi Was przywitać.

Od kilku dni mam MacBooka i męczy mnie jedna sprawa.. aplikacja ZDJĘCIA.

Miałem na dysku w Win poukładane tysiące zdjęć z kilku lat - oczywiście katalogami, a ich nazwy opisane ładnie datami i nazwami (np. 2014.02 ferie w Karpaczu) ale po zaimportowaniu do ZDJĘCIA ten jeden katalog został oczywiście podzielony na dni..i na dodatek połączyły mi się zdjęcia z innego katalogu - z wydarzeniami których sam nigdy bym nie połączył. WIem, że odpowiadają za to tagi.. czy jest jednak opcja żeby te tagi poprawić, edytować? Gdy poprawiam w opcjach datę kilku zdjęć to owszem wszystkie mają ta samą datę ale nadal są wyświetlane jako osobne dni.

Mam tysiące zdjęć..w chwili obecnej pogrupowane w sposób absolutnie mi nie odpowiadający. Fajnie program wygląda, super Slideshow itp ale manadżer jest do niczego.   Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu??



#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 17 kwietnia 2016 - 20:27

Zdjęcia są katalogowane według danych EXIF a nie tagów. Więc jeśli już koniecznie "chcesz jak chcesz" (tylko po co wiecznie utrudniać sobie życie windzianymi nawykami ?) - poszukaj edytora danych EXIF. Oczywiście przetestuj wstępnie efekty pracy programu X na kopiach swoich fot bo może efekt = nie o to chodziło ?



#3 Rob Oki

Rob Oki
  • 6 postów

Napisano 18 kwietnia 2016 - 19:16

Cieszę się, że mi odpisałeś madmax332

Tylko mi nie chodzi o to , że koniecznie muszę działać jak w windzie.. wręcz chciałbym sie czegoś nowego nauczyć, nowych sposobów katalogowanie..lepszych

Rozumiem, że jeśli będę pamiętał o ustawieniu prawidłowej daty w aparacie to mi się będzie układało to jakoś logicznie na dysku. Ale:

1. ja mam setki..tysiące zdjęć które mają dobre daty w danych EXIF i program to mimo wszystko rozmieszcza nie tak jak bym sam to mógł zrobić

2. a co z opisami? - miałem poukładane zdjęcia datami i opisami- wydarzeniami, np mój dotychczasowy katalog to "2014.02 ferie w Karpaczu" -  a teraz mam tylko datę .. wiem opis można dodać zazn. wszystkie fotki i opisać w informacjach. 

 

ale dlatego podjąłem ten temat bo chciałbym poznać prawidłowy sposób postepowania. Czyli:

1. data i czas w aparacie to podstawa,

2. zdjęcia importować a nie zgrywać w stylu kopiuj wklej?? jaki program - systemowy czy z photos.app? czy może gopro.app?

3. przy imporcie podawać nazwę wydarzenia?

Czy tak to w OSX należy wykonywać żeby był porządek? 


Cieszę się, że mi odpisałeś madmax332

Tylko mi nie chodzi o to , że koniecznie muszę działać jak w windzie.. wręcz chciałbym sie czegoś nowego nauczyć, nowych sposobów katalogowanie..lepszych

Rozumiem, że jeśli będę pamiętał o ustawieniu prawidłowej daty w aparacie to mi się będzie układało to jakoś logicznie na dysku. Ale:

1. ja mam setki..tysiące zdjęć które mają dobre daty w danych EXIF i program to mimo wszystko rozmieszcza nie tak jak bym sam to mógł zrobić

2. a co z opisami? - miałem poukładane zdjęcia datami i opisami- wydarzeniami, np mój dotychczasowy katalog to "2014.02 ferie w Karpaczu" -  a teraz mam tylko datę .. wiem opis można dodać zazn. wszystkie fotki i opisać w informacjach. 

 

ale dlatego podjąłem ten temat bo chciałbym poznać prawidłowy sposób postepowania. Czyli:

1. data i czas w aparacie to podstawa,

2. zdjęcia importować a nie zgrywać w stylu kopiuj wklej?? jaki program - systemowy czy z photos.app? czy może gopro.app?

3. przy imporcie podawać nazwę wydarzenia?

Czy tak to w OSX należy wykonywać żeby był porządek? 

albo np. co zrobić gdy chcę zgrać (zaimportować) fotki z telefonu..zbiór z kilku miesięcy.. ale oczywiście nazwać chciałbym to np. "fotki z aparatu".. przecież program odczyta dane exif i podzieli to na poszczególne dni..nie będzie to w jednym miejscu



#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 18 kwietnia 2016 - 20:49

Od dawna foty organizuję sobie w ..... aparacie fotograficznym. Np. wiem że "jadę do Karpacza" > włączam aparat > utwórz folder i cykam foty które lądują w tym utworzonym folderze. I to jest sesja 1. Potem ta procedura jest powtarzana dla każdego innego wydarzenia (sesja 2, 3 itd) . W efekcie jeden folder = jedno wydarzenie (sesja), a cała karta aparatu finalnie ma X folderów z już posegregowanymi w kolejne sesje fotami .

 

Nie ma niestety magicznego programu, który zrobi za usera wszystko i do końca tak jaby on chciał. Komputer to - niestety - inteligentny idiota. któremu pojęcia w rodzaju "urlop w Karpaczu" nic nie mówią. Dla niego wszystko to bity/bajty. Poczytaj w Pomocy programu Zdjęcia na temat tworzenia Albumów lub Wydarzeń .

 

 

Jeśli mimo wszystko nie zapałasz miłością do systemowego programu Zdjęcia - sprawdź kombajn: http://www.camerabits.com/products/  Niestety - soft płatny.


Użytkownik madmax332 edytował ten post 18 kwietnia 2016 - 21:29


#5 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 20 kwietnia 2016 - 13:21

Niestety aplikacja Zdjęcia tak nie działa. Ja też mam tysiące zdjęć poukładane w folderach i nie zamierzam tego zmieniać. Po imporcie do Zdjęć jest jedna wielka kupa, trzeba to od nowa poukładać w albumy.

Żeby nie robić tego ręcznie, proponuję poszukać w internecie skryptu importującego zdjęcia. Skrypt ten tworzy albumy na podstawie nazw katalogów i jako tako to wygląda. Inaczej nie da rady.



#6 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 20 kwietnia 2016 - 13:26

To tak:

 

Masz jeszcze stare foldery ze zdjęciami, tak? Jeżeli masz i ich nie usuwałeś po imporcie, to wyczyść bibliotekę w programie zdjęcia i dodaj je na nowo w taki sposób:

 

1. Otwierasz zakładkę zdjęcia i przeciągasz jeden folder, np ten karpacz.

2. Przechodzisz do zakładki Albumy i tam klikasz ostatni import.

3. Zaznaczasz wszystko i tworzysz nowy album (cmd+N lub plik > nowy album...)

4. Nazywasz jak chcesz i voila! Możesz wybrać jakieś zdjęcie z albumu jako avatar folderu i gra :)

 

Powtórz to ze wszystkimi folderami i będziesz miał wszystko w jednym ciągu w zakładce zdjęcia, a w albumach pięknie poukładane według uznania. Sprawdź przy okazji inteligentne albumy. Możesz na przykład wpisać zakres dat, same pliki raw itp. Album będzie się sam uaktualniał.

 

Przy nowym imporcie rób tak za każdym razem, a będziesz miał piękny porządek. Ja tak ogarnąłem 12000 zdjęć i 35 albumów w godzinkę. Warto


  • m@ro lubi to

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#7 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 20 kwietnia 2016 - 13:52

Aplikacja Zdjęcia ma jeszcze jedną wadę. Jeżeli wszystkie zdjęcia zajmują na dysku np. 10GB to biblioteka z tymi zdjęciami będzie zajmowała ok. 15GB. Tworzone są zestawy miniatur każdego zdjęcia, przez co biblioteka tak puchnie.



#8 Rob Oki

Rob Oki
  • 6 postów

Napisano 22 kwietnia 2016 - 09:13

Niestety aplikacja Zdjęcia tak nie działa. Ja też mam tysiące zdjęć poukładane w folderach i nie zamierzam tego zmieniać. Po imporcie do Zdjęć jest jedna wielka kupa, trzeba to od nowa poukładać w albumy.

Żeby nie robić tego ręcznie, proponuję poszukać w internecie skryptu importującego zdjęcia. Skrypt ten tworzy albumy na podstawie nazw katalogów i jako tako to wygląda. Inaczej nie da rady.

A może wiesz gdzie taki skrypt znaleźć??


To tak:

 

Masz jeszcze stare foldery ze zdjęciami, tak? Jeżeli masz i ich nie usuwałeś po imporcie, to wyczyść bibliotekę w programie zdjęcia i dodaj je na nowo w taki sposób:

 

1. Otwierasz zakładkę zdjęcia i przeciągasz jeden folder, np ten karpacz.

2. Przechodzisz do zakładki Albumy i tam klikasz ostatni import.

3. Zaznaczasz wszystko i tworzysz nowy album (cmd+N lub plik > nowy album...)

4. Nazywasz jak chcesz i voila! Możesz wybrać jakieś zdjęcie z albumu jako avatar folderu i gra :)

 

Powtórz to ze wszystkimi folderami i będziesz miał wszystko w jednym ciągu w zakładce zdjęcia, a w albumach pięknie poukładane według uznania. Sprawdź przy okazji inteligentne albumy. Możesz na przykład wpisać zakres dat, same pliki raw itp. Album będzie się sam uaktualniał.

 

Przy nowym imporcie rób tak za każdym razem, a będziesz miał piękny porządek. Ja tak ogarnąłem 12000 zdjęć i 35 albumów w godzinkę. Warto

Dzięki za pomoc :) tak zaczynam działać.. ale podobno skrypt to mógłby załatwić..tylko skąd go wziąć, bo napisać się nie podejmuję ;(


A może ktoś z Was wie jak obejść problem "format mp4 nieobsługiwany" itp..? -  ostatecznie niektóre pliki video nie zostają zaimportowane.

No i w konsekwencji połowa plików ze zdjęciami przechodzi, a filmiki nie i nie są w ogóle widoczne, przez co można zapomnieć że istnieją gdzieś na dysku 



#9 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 22 kwietnia 2016 - 09:39

To chyba ten skrypt:

https://discussions....m/docs/DOC-8931



#10 Rob Oki

Rob Oki
  • 6 postów

Napisano 22 kwietnia 2016 - 10:20

A może wiesz gdzie taki skrypt znaleźć??


Dzięki za pomoc :) tak zaczynam działać.. ale podobno skrypt to mógłby załatwić..tylko skąd go wziąć, bo napisać się nie podejmuję ;(


A może ktoś z Was wie jak obejść problem "format mp4 nieobsługiwany" itp..? -  ostatecznie niektóre pliki video nie zostają zaimportowane.

No i w konsekwencji połowa plików ze zdjęciami przechodzi, a filmiki nie i nie są w ogóle widoczne, przez co można zapomnieć że istnieją gdzieś na dysku 

Poprawka :) podjąłem sie utworzenia skryptu w Automatorze i po 5 minutach sukces :) wystarczy wybrać w automatorze opcję "Program" i dodać "Pobierz zawartość katalogu" oraz "Importuj pliki do Zdjęć" z opcją :dodaj do nowego albumu o nazwie... (puste miejsce zostawić) - zaznaczyć opcję pokaz tą czynność gdy kolejka uruchomiona.. i to wszystko - wystarczy przeciagnąć katalog z findera na ikonkę tego skryptu podac nazwę i już album się sam stworzy w Zdjęciach :)


To chyba ten skrypt:

https://discussions.apple.com/docs/DOC-8931

ten skrypt działa tak, że importuje jednak tylko jeden folder z zaznaczonych kilku i tworzy w Albumach zwyczajny katalog o nazwie tego importowanego z findera  katalogu, a w nim dopiero album o tej samej nazwie.. troche bez sensu. Bardziej sensowne byłoby umieszczanie w Albumach od razu albumu o nazwie importowanego katalogu. A idealnie byłoby gdyby importować potrafił kilka zazn. folderów

 

ps.

W skrypcie który stworzyłem w automatorze chciałbym wstawić jako zmienną w polu "nazwa pliku" nazwę importowanego katalogu z findera - czy ktoś wie jak to zrobić.. opcji juz wypróbowałem wiele w automatorze ;(



#11 Rob Oki

Rob Oki
  • 6 postów

Napisano 22 kwietnia 2016 - 18:14

Poprawka :) podjąłem sie utworzenia skryptu w Automatorze i po 5 minutach sukces :) wystarczy wybrać w automatorze opcję "Program" i dodać "Pobierz zawartość katalogu" oraz "Importuj pliki do Zdjęć" z opcją :dodaj do nowego albumu o nazwie... (puste miejsce zostawić) - zaznaczyć opcję pokaz tą czynność gdy kolejka uruchomiona.. i to wszystko - wystarczy przeciagnąć katalog z findera na ikonkę tego skryptu podac nazwę i już album się sam stworzy w Zdjęciach :)


ten skrypt działa tak, że importuje jednak tylko jeden folder z zaznaczonych kilku i tworzy w Albumach zwyczajny katalog o nazwie tego importowanego z findera  katalogu, a w nim dopiero album o tej samej nazwie.. troche bez sensu. Bardziej sensowne byłoby umieszczanie w Albumach od razu albumu o nazwie importowanego katalogu. A idealnie byłoby gdyby importować potrafił kilka zazn. folderów

 

ps.

W skrypcie który stworzyłem w automatorze chciałbym wstawić jako zmienną w polu "nazwa pliku" nazwę importowanego katalogu z findera - czy ktoś wie jak to zrobić.. opcji juz wypróbowałem wiele w automatorze ;(

jest rozwiązanie w 100% idealne :) 09 - Photos for Mac:  Import Folders of Image Files into Library as Albums wystarczy kliknąć i wskazać wszystkie swoje katalogi z fotkami - wszystko ładnie się zaimportuje i stworzą się albumy o identycznej strukturze :) polecam


jest rozwiązanie w 100% idealne :) http://www.oldtoadstutorials.net/No.P01.html 09 - Photos for Mac:  Import Folders of Image Files into Library as Albums wystarczy kliknąć i wskazać wszystkie swoje katalogi z fotkami - wszystko ładnie się zaimportuje i stworzą się albumy o identycznej strukturze :) polecam



#12 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2016 - 08:19

Niezłe :)



#13 gr@nd

gr@nd
  • 257 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 01 sierpnia 2016 - 21:42

Cześć
Podobnie jak autor wątku przeniosłem zdjęcia z Windowsa na Maca i poukładałem je sobie w folderach następnie otworzyłem aplikację Zdjęcia i kliknąłem importuj wszystkie. Oczywiście jest bałagan, który uporządkuję według powyższych wskazówek. Czy jeśli usunę fizycznie pliki, które zapisałem w Macu to fotki znikną z aplikacji Zdjęcia?

#14 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 01 sierpnia 2016 - 23:00

Cześć
Podobnie jak autor wątku przeniosłem zdjęcia z Windowsa na Maca i poukładałem je sobie w folderach następnie otworzyłem aplikację Zdjęcia i kliknąłem importuj wszystkie. Oczywiście jest bałagan, który uporządkuję według powyższych wskazówek. Czy jeśli usunę fizycznie pliki, które zapisałem w Macu to fotki znikną z aplikacji Zdjęcia?

 

Zależy czy w preferencjach programu Zdjęcia masz ustawione kopiowanie zdjęć do biblioteki. Jeśli tak, to możesz fizycznie usunąc pliki. Wszystkie zdjęcia zostały skopiowane do biblioteki Zdjęć (jeden wielki plik-pakiet, domyślnie w Finderze znajdziesz go w folderze Obrazki).


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#15 m@ro

m@ro
  • 61 postów

Napisano 13 września 2017 - 19:08

To tak:

 

Masz jeszcze stare foldery ze zdjęciami, tak? Jeżeli masz i ich nie usuwałeś po imporcie, to wyczyść bibliotekę w programie zdjęcia i dodaj je na nowo w taki sposób:

 

1. Otwierasz zakładkę zdjęcia i przeciągasz jeden folder, np ten karpacz.

2. Przechodzisz do zakładki Albumy i tam klikasz ostatni import.

3. Zaznaczasz wszystko i tworzysz nowy album (cmd+N lub plik > nowy album...)

4. Nazywasz jak chcesz i voila! Możesz wybrać jakieś zdjęcie z albumu jako avatar folderu i gra :)

 

Powtórz to ze wszystkimi folderami i będziesz miał wszystko w jednym ciągu w zakładce zdjęcia, a w albumach pięknie poukładane według uznania. Sprawdź przy okazji inteligentne albumy. Możesz na przykład wpisać zakres dat, same pliki raw itp. Album będzie się sam uaktualniał.

 

Przy nowym imporcie rób tak za każdym razem, a będziesz miał piękny porządek. Ja tak ogarnąłem 12000 zdjęć i 35 albumów w godzinkę. Warto

A czy Twoją metodą można w jakiś sposób tworzyć podfoldery? Np album "wakacje" a w nim 3 katalogi: "Łeba", "Mielno", "Łazy"



#16 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 14 września 2017 - 09:19

Nie. Photos tego nie wspiera. Struktura albumów w programie jest płaska jak albumy ze zdjęciami poukładane jeden obok drugiego na półce w salonie.



#17 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 14 września 2017 - 09:59

Jak to nie, można tworzyć foldery i w nich umieszczać albumy.



#18 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 14 września 2017 - 12:56

Oczywiście, że można.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#19 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 14 września 2017 - 15:14

Mea culpa - ja głupi metodą dragiego i dropa próbowałem. Przyzwyczajenia z iPhoto wzięły górę.

 

e0cabf9b49359.png


Użytkownik imrik edytował ten post 14 września 2017 - 15:15





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych