Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Niestandardowy problem z... tatą i prezentem w postaci MacBoocka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 radd91

radd91
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 31 marca 2016 - 19:54

Cześć!

 

Sprawa wygląda tak:

 

Chciałbym zrobić tacie prezent na urodziny w postaci MacBoocka Air (wiem, że właśnie ten model to taki, na którym najbardziej mu zależy). Moja, nazwijmy to "polityka Apple", od zawsze jest niezmienna, uważam, że produkty tej marki w Polsce najlepiej kupować używane - nie chce mi się tłumaczyć, odsyłam do materiałów Krzysztofa Gonciarza lub Włodka Markowicza bądź po prostu zdrowego rozsądku klasy średniej ;)

Jednak mój tata twierdzi, że sprzedawanie laptopa (jakiegokolwiek) lub kupowanie używanego jest złe ponieważ oddajemy komuś nasze dane lub otrzymujemy po kimś ślad. Chodzi tu oczywiście o przypadek, gdy dany laptop jest kupiony/sprzedany razem z dyskiem twardym. Ja uważam, że jest to drobna obsesja ale wolałem skierować się do Was i w razie potrzeby mieć argumenty gdy tata rozpakuje prezent;)

Zatem, czy jeśli kupuję kompletnego laptopa od osoby, która załóżmy że, wcześniej posiadała nielegalne materiały na dysku po czym ten dysk wyczyściła, jej laptop może stanowić zagrożenie dla nowego odbiorcy?

Przy okazji odwrotna kwestia, jeśli sprzedaję laptopa z dyskiem, na którym np. posiadałem dokumenty z hasłami do konta bankowego czy czegokolwiek prywatnego, to ktoś jest w stanie przywrócić te dane?

 

Pozdrawiam :)



#2 swiety74

swiety74
  • 773 postów
  • SkądKatowice

Napisano 31 marca 2016 - 20:37

Trzeba dysk odpowiednio sformatować przed sprzedażą. 



#3 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 31 marca 2016 - 20:39

Teoretycznie coś da się przywrócić, ale takie usługi kosztują. Poza tym jak sprzedajesz komuś komputer, zrobisz format dysku to wątpię, że całkowicie obca osoba, która go kupi będzie na tyle zaciekła, żeby cokolwiek przywracać. Bo komu by się chciało? 

Czy to, że wcześniej ktoś posiadał nielegalne materiały na komputerze stanowi zagrożenie dla przyszłego nabywcy? Nie wydaje mi się.

Tak, jak pisałem wcześniej - kupisz laptopa, zainstalujesz od nowa system i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go używać, nie będzie żadnych śladów po innej osobie. Chyba, że ślady na obudowie ;)


Mac mini 6.1  Late 2012 ///  MBA '14

iPhone XR


#4 jasiecki

jasiecki
  • 4 271 postów
  • Płeć:
  • SkądKonin, Poland

Napisano 31 marca 2016 - 21:24

Zrobisz wipa 8 razy i nikt nic nie odczyta z dysku.

Black 3gs/8 ---> Black 4s/16 ---> Black 4/16 ---> White 4s/16 ---> White 5/32 ---> Sliver 5s/64 -->Sliver 6 PLUS/16 ---> Sliver 6s/16 --> Rose gold 6s/64 ---> Black mat 7/128 ---> Black X/64  --> Black 12/128
 


#5 radd91

radd91
  • 43 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 01 kwietnia 2016 - 18:46

Dziękuję Wam bardzo za pomoc! :) Myślę, że tata powinien w taki razie dać się przekonać i będzie zadowolony z prezentu.



#6 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 kwietnia 2016 - 19:39

Teoretycznie zwykły format wystaczy, żeby nowy właściciel kompletnie nie wiedział, co miał jego porzednik na dysku.

 

Ale z własnego doświadczenia wiem, że można odzyskać dane nawet z przed 2 formatowań.

Odkupiłem od kolegi uzywany dysk, zrobiłem format nagrałem nowy system i używałem przez kilka miesięcy. Potem sprzedałem maczka znajomemu. Oczywiście zrobiłem kolejny format i system od nowa. Nowy właściciel po miesiącu stracił wszystkie zdjęcia. I dał mi dysk do odzyskania danych. Jakież był moje zaskoczenie, gdy wśród odzyskanych fotek znalazłem swoje. Ale też przy okazji dowiedzialem się, że kolega od którego odkupiłem dysk ma nową żonę :P.


Użytkownik Iro edytował ten post 01 kwietnia 2016 - 19:46

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#7 jasiecki

jasiecki
  • 4 271 postów
  • Płeć:
  • SkądKonin, Poland

Napisano 01 kwietnia 2016 - 21:28

Formatowanie nie polega na wywaleniu danych jedynie na zapisaniu informacji ze dane miejsce może zostać ponownie zapisane. Trzeba fizycznie nadpisać to miejsce na dysku żeby nie można było przywrócić danych. sa programy ktore zapisują każdy blok dysku przypadkowymi danymi. Wtedy nie da sie nic odzyskać. Ostatnio to robiłem dla klienta do którego zawitać miała PG

Black 3gs/8 ---> Black 4s/16 ---> Black 4/16 ---> White 4s/16 ---> White 5/32 ---> Sliver 5s/64 -->Sliver 6 PLUS/16 ---> Sliver 6s/16 --> Rose gold 6s/64 ---> Black mat 7/128 ---> Black X/64  --> Black 12/128
 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych