Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

"Zerowanie" Maka przed sprzedażą


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 17 marca 2016 - 17:06

W weekend będę miał już nowy komputer, a iMac będzie szykowany do sprzedaży, więc poza przerzuceniem wszystkich danych na nowy komputer będę też musiał oczyścić sprzęt z danych przed sprzedaniem go.

I teraz mam kilka pytań:

- czy jest gdzieś zaszyta opcja "przywracania do ustawień fabrycznych", coś jak w androidowych telefonach, że po włączeniu komp jest jak ze sklepu?

- czy najnowsza wersja systemu El Capitan pozostanie, czy jest ona niejako przypisana do mojego konta Apple? Czy jeśli ta druga opcja, to czy mogę przekazać nowemu właścicielowi dane do logowania (nie będę z nich korzystał na nowym sprzęcie, bo to PCet)? 

Wiem, że pytania są trochę naiwne, ale wolałbym się zapytać, zanim coś namącę :)


Think different!

#2 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 17 marca 2016 - 21:39

https://support.appl.../pl-pl/HT201314

 

El Cap jest darmowy więc normalnie zostanie po przywróceniu wg instrukcji z linka zostaw tak jak będzie gotowy po zainstalowaniu.


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#3 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 18 marca 2016 - 09:14

Bardzo dziękuję, dokładnie o takie coś mi chodziło!


Think different!

#4 k2k

k2k
  • 33 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 20 listopada 2016 - 11:54

Witam,

 

Podepnę się pod temat :).

W związku z zakupem nowego sprzętu postanowiłem sprzedać posiadanego MBA.

Znalazłem info na oficjalnej stronie apple'a z linku poniżej i to jest dla mnie jasne  :)

https://support.appl.../pl-pl/HT201065

 

Mam jednak dodatkowe pytania:

1. Czy jeżeli dysk był szyfrowany (FileVault) to po kolejnym formatowaniu szanse na odzyskanie danych są raczej mało prawdopodobne?

Pytam w kontekście wymazywania danych na dysku SSD co jak wiadomo może zmiejszych jego żywotność.
Może w moim przypadku wymazywanie to zbędna operacja?
 
2. Co z urządzeniami skojarzonymi z MBA. Popdinałem iPada oraz iPoda shuffle jak również iPhona do maca.
Czy to wymaga jakichś dodatkowych czynności aby jeż rozkojarzyć?
 
3. Może jeszcze powinienem coś zrobić o czym nie wiem?
 
Z góry dziękuję za odpowiedzi  :)
 
Pzdr


#5 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 listopada 2016 - 18:03

Temat przyklejam, może się przyda.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#6 anonimek07

anonimek07
  • 6 postów

Napisano 17 stycznia 2017 - 21:37

Witam, jestem to nowy-proszę o wyrozumiałość... :) iMac 17 (2006/2007) pełno syfu z kilku/kilkunastu użytkowników, którzy go mieli przede mną, wiele kont itp. Podobno można do fabrycznego stanu wrócić? mam 2 płyty z os x 10.4.8 (tiger?). Krok po kroku robilem to co nakazane , scody zaczely sie wtedy gdy podczas instalacji wołał o hasło do mojego domowego wifi :( i uwierzcie próbowałem wiele razy i nic. Pominąłem, przeszedłem etapy i pojawil sie juz ekran startowy itp. Aby dalej cos dzialac najpierw net potrzebny wiec klikam w "choinkę"airport-widzi wifi domowe ale "error" i nie pójdzie-jak żyć/ co robić? 

 



#7 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 18 stycznia 2017 - 02:32

Witam, jestem to nowy-proszę o wyrozumiałość... :) iMac 17 (2006/2007) pełno syfu z kilku/kilkunastu użytkowników, którzy go mieli przede mną, wiele kont itp. Podobno można do fabrycznego stanu wrócić? mam 2 płyty z os x 10.4.8 (tiger?). Krok po kroku robilem to co nakazane , scody zaczely sie wtedy gdy podczas instalacji wołał o hasło do mojego domowego wifi :( i uwierzcie próbowałem wiele razy i nic. Pominąłem, przeszedłem etapy i pojawil sie juz ekran startowy itp. Aby dalej cos dzialac najpierw net potrzebny wiec klikam w "choinkę"airport-widzi wifi domowe ale "error" i nie pójdzie-jak żyć/ co robić? 

Po kablu spróbuj albo w ogóle bez wifi... Nie wierzę że nie da się przejść instalatora w 2006 roku bez internetu... :P



#8 anonimek07

anonimek07
  • 6 postów

Napisano 18 stycznia 2017 - 17:17

Podpiąłem pod kabel-poszło-elegancja francja ale... :/ iMac ma byc dla syna-pliki tekstowe, net do szkoly,gry itp.. Wczoraj do pozno siedzialem nad tym i jest przestarzały tiger jak cholera. Powolnosc safari,opery,mozilli, chrome-wiekszosc stron nie obslugiwana etc.etc. Na bank znacie temat. Mam 2 oryginalne plyty xp home dition w chacie  no i sie zastanawiam czy dzisiejszej nocki nie zarwać nad próbą wbicia xp na Imac G5 :) poszukam w osobnym dziale tego tematu-ale gdyby ktos byl chętny do pomocy-link konkretny itp, to bede wdzieczny-moze sobie poradzę :D



#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 stycznia 2017 - 20:29

Windows na G5? No ... ok.
Poza tym G5 to roczniki 2004/2005 (zakończenie produkcji styczeń 2006)- 2006/2007 to już iMaci na intelu a na tych chodzi bez problemów 10.6.8. Zdecyduj się jaki sprzęt posiadasz ;)
Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#10 anonimek07

anonimek07
  • 6 postów

Napisano 19 stycznia 2017 - 20:25

G5 na bank Intel core 2 duo - mam xp i viste,ale nie poradzilem sobie z tym ponieważ boot camp z neta pobierany tylko jako plik exe a nie dmg i nie można zainstalowac na mac-u. Wg apple powinienem miec pod xp boot camp 2.0 lub 3.0 ale z rozszerzeniem dmg nie znalazłem. No i dysk jakis zewnętrzny potrzebny minimum 16 gb a takowego nie mam. Po aktualizacji os x z 10.4.8 mam teraz 10.4.11



#11 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 20 stycznia 2017 - 11:53

G5 na bank Intel core 2 duo - mam xp i viste,ale nie poradzilem sobie z tym ponieważ boot camp z neta pobierany tylko jako plik exe a nie dmg i nie można zainstalowac na mac-u. Wg apple powinienem miec pod xp boot camp 2.0 lub 3.0 ale z rozszerzeniem dmg nie znalazłem. No i dysk jakis zewnętrzny potrzebny minimum 16 gb a takowego nie mam. Po aktualizacji os x z 10.4.8 mam teraz 10.4.11

 

Czlowieku zrozum, że G5 to typ procesorea o całkowicie innej architekturze produkowanego przez IBM, a core 2 duo to Intel.

Swego czasu można było zainstalowac na G5 system Windows, bo sama firma M$ wypuszczała maszyne wirtualna, nazywało sie to VirtualPC, pomine milczeniem płynność tego rozwiązania.


  • tumpio lubi to

Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#12 anonimek07

anonimek07
  • 6 postów

Napisano 20 stycznia 2017 - 18:44

Ok, zrozumiałem już-przepraszam za ignorancję :/ wię krótka piłka na tym intelu moim da rade windowsa xp lub viste ogarnac?



#13 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 20 stycznia 2017 - 19:31

https://support.appl.../pl-pl/HT205016

 

  1. Przeczytaj ze zrozumieniem.
  2. Poszukaj podobnych tematów na forum.
  3. Powtórz czynność z pkt. 1.
  4. I dopiero wtedy zabierz się za zadawanie pytań....

PS: BootCamp oficjalnie pojawił się w OS X 10.5. Jako beta w 10.4. Tak dla podpowiedzi....

https://en.wikipedia...Camp_(software)

 

Poza tym podpiąłeś się pod temat w zupełnie nie tym wątku...

:)


 

W związku z zakupem nowego sprzętu postanowiłem sprzedać posiadanego MBA.

 

 

Pewnie już nieaktualne, ale wkleję to, co znalazłem na dysku w "poradniku":

 

Preflight

1   Back up any data you wish to retain.

2   Make backup copies of iLife applications (iPhoto, GarageBand, iMovie, iWeb, iDVD).

3   Deactivate relevant licensed software such Adobe CS.

4   Unregister the machine from your iTunes account.

 

OS Cleanup

1   Boot from an external OS X install media, if you wish to completely wipe the hard drive. Boot from the recovery partition (hold -R on power-up) if you wish to retain the recovery partition as-is.

2   If booting from external media, use the Disk Utility to repartition the hard drive with one partition. Note: With SSDs, you ideally should first use a utility that lets you do a secure erase of the medium instead.

3   Use the Disk Utility to erase (zero out) the hard drive. This will take an hour or longer on a mechanical drive, and at least several minutes on an SSD. If it takes just a minutes, you didn't zero the disk!

4   Reinstall the OS X. Create a user account called factory.

5   Reinstall iLife either from media, or by copying it from the backup you've made in preflight.

6   Perform all system updates.

 

Restoring the Out-Of-Box Experience

Boot into the single-user mode by holding down -S during boot. A bare console will appear in a dozen seconds or so.

•   Remount the root partition in read-write mode./sbin/mount -uw /

•   Start the directory services.

•                     OS X Lion and higher:

•   launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.opendirectoryd.plistIgnore the error related to com.apple.DirectoryServicesLocal.plist

•                     OS X Snow Leopard:

•   launchctl load

•   /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.DirectoryServices.plist

•   Access the directory services command line utility and remove the factory user:dscl . (that's dscl, space, period)list /Users shows the user list. The factory user should be there. That's the only one we care about. The usernames starting with an underline, those are system accounts that have to be left alone. Same goes for the daemon, Guest, messagebus, nobody and root accounts.read /Users/factory GeneratedUID shows the UID of the user, we'll need it below.delete /Groups/admin GroupMembers <uid>, where UID is given above. Don't worry if you enter it wrong, you'll receive an error message. Press ↑ to go back and edit the command.delete /Groups/admin GroupMembership factorydelete /Users/factoryexit

•   Remove the factory's home folder.rm -R /Users/factory/

•   Remove the caches.rm -R /Library/Caches/* rm -R /var/vm/swapfile*

•   Remove the flag indicating that the initial setup has been done.rm /var/db/.AppleSetupDone

Reboot or shutdown.reboot or shutdown -h now


Użytkownik pedros edytował ten post 20 stycznia 2017 - 19:25


#14 anonimek07

anonimek07
  • 6 postów

Napisano 27 stycznia 2017 - 15:45

Moje próby spełzły na niczym ponieważ dla Tigera nie mogę odnaleźć Boot Campa a bez tego nie poradzę sobie :/  



#15 gigiindahouse

gigiindahouse
  • 11 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 29 marca 2018 - 11:52

Mam problem muszę przygotować iMac'a do sprzedaży a karta graficzna jest death oraz matryca nie działa. Jedyna opcja że łączę się przez mojego Macbook'a i widzę zrzut ekranu lub teamviewer. problem że chcąc zrobić restrore trzymając cmd  + R , nie w/w podglądów ekranu.  

 

czy ktoś może coś doradzić ? 

 

ostatecznie zostaje demontaż dysku i format. ale chciałbym żeby klient który kupuje zepsutego maca na części faktycznie miał juz czystego OSX .

 

z góry dzięki za jakieś sugestie pomysły.

 

Pozdrawiam



#16 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 29 marca 2018 - 12:56

Target disk mode może. Bez większej ilości informacji co do sprzętu to dużo więcej nikt nie powie.



#17 gigiindahouse

gigiindahouse
  • 11 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 29 marca 2018 - 17:12

Target disk mode może. Bez większej ilości informacji co do sprzętu to dużo więcej nikt nie powie.

 

imac 21,5 mid 2010


wyprzedzam pytanie nie mam kabla thunderbold czy firewire 



#18 terest

terest
  • 47 postów

Napisano 23 sierpnia 2018 - 14:53

Hej sprzedaje MacBook Air. Używany tyko pare razy ale ekran jak dla mnie okazał się za mały. I tu pytanie czy mam robić backup danych jeśli nie mam nic na tym komputerze? Czy jak go nie zrobie to normalnie wymaże dysk twardy i zainstaluje system? Wylogowalam się. Z iCloud iMessage z iTunes wycofać autoryzacji nie mogę bo go nie autoryzowała nigdy .ile trwa i ile bateri potrzebuje Wymazywanie dysku i ponowna instalacja systemu czy wymaga internetu ?

#19 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 września 2018 - 16:15

Hej sprzedaje MacBook Air. Używany tyko pare razy ale ekran jak dla mnie okazał się za mały. I tu pytanie czy mam robić backup danych jeśli nie mam nic na tym komputerze? Czy jak go nie zrobie to normalnie wymaże dysk twardy i zainstaluje system? Wylogowalam się. Z iCloud iMessage z iTunes wycofać autoryzacji nie mogę bo go nie autoryzowała nigdy .ile trwa i ile bateri potrzebuje Wymazywanie dysku i ponowna instalacja systemu czy wymaga internetu ?

 

Sprzedawałem dwa dni temu maczka Air. Nie musisz robić backupa - też nie robiłem bo korzystam z chmury.  Wymazywania trwa max 10 minut, natomiast instalacja świeżego systemu około 60 minut. Podepnij oczywiście komputer do zasilania. Mi pomagała Pani Joanna z Apple Supportu ;-) Robiłem to pierwszy raz.


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#20 fatum11

fatum11
  • 275 postów

Napisano 07 września 2018 - 16:50

Trochę tak cudujecie z tym stanem fabrycznym a może bardzo prosto.

 

1. Tworzysz pendrive z systemem,

2. Boot z pena, terminal, odmontowujesz dysk główny np. disk0 komendą diskutil unmountdisk disk0 a następnie gpt destroy disk0 i jest stan fabryczny.



#21 edelwolf

edelwolf
  • 3 postów
  • Skądwarszawa

Napisano 14 września 2018 - 09:50

Witam wszystkich.

Ja mam pytanie troszke w odwróconej kolejnosci do tematu wątku.

Wczoraj kupiłem macbook'a unibody z 2010 2.4 C2D z systemem Sierra.

Wszystko jest ok poza...

konto iCloud jest wciaz zalogowane na poprzedniego właściciela

A najbardziej mnie interesuje odpowiedź na pytanie:

Czy przywracając maca do ustawień fabrycznych kobinacją klawiszy, system bez problemu ponownie mi się zaintaluje (nie mam zadnych CD,pendrivów) i czy aby na pewno wszystko będzie świeże gotowe do ustawień.

 

Dzięki za wyrozumiałośc i odpowiedź,

pozdrawiam Michał



#22 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 września 2018 - 17:05

Wymaż system i zainstaluj ponownie.


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#23 busdriver

busdriver
  • 1 postów

Napisano 23 kwietnia 2019 - 09:14

Mam problem Mac Mb472B/a . Chciałem go wyczyścić przed oddaniem innej osobie . Oczywiście nie zrobiłem podstawowej rzeczy czyli boota na pen drive . Przy okazji mieszajac w Narzedziach dyskowych jakoś wymazałem odinstalowałem Dysk Macintosh HD , jest tylko  Base Hd wczesniej były oba . Nie potrafie spowrotem zainstalowac systemu . Próbowałem tą opcje z krecącym sie globusem czyli pobranie systemu z neta . ale gdy przychodzi opcja zainstalowania systemu to pisze ze na dysku jest nowoczesniejsza wersja i jest to nie mozliwe . Pytanie jak wystartowac z tej niby wcześniejszej wersji ....



#24 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 23 kwietnia 2019 - 11:14

Przed instalacja systemu zanim wywali ci ten komunikat w gornej belce masz opcje narzedzi dyskowych, wymaz dysk i dopiero instaluj.



#25 Zbigniew Wojdyło

Zbigniew Wojdyło
  • 2 postów

Napisano 05 lipca 2019 - 15:36

Witam. Chciałem wyzerowac IMac z połowy 2011r. Wyczyscilem dysk, po czym chciałem zainstalować system od nowa. Niby wszystko okej instalacja dobiega końca, ale gdy się włącza pojawia się ikonka Apple a po chwili taki znaczek jak w załączniku i nic dalej. Co może być przyczyną i jak to naprawić?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych