Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 15" Mid 2015 - wymiana klawiatury lub samych klawiszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sejuro

Sejuro
  • 4 postów

Napisano 11 lutego 2016 - 21:14

Witam,

 

chwila nieuwagi i nim się spostrzegłem dziecko wydłubało mi klawisze z klawiatury. Włożyłem je z powrotem na swoje miejsca, aczkolwiek cześć z nich jest jakby lekko przechylona w lewo, nie jest to jednak moim największym zmartwieniem. Otóż jeden z klawiszy ("A") jest zdeformowany i pęknięty, umieszczony w klawiaturze działa, ale nie wiem ile czasu zajmie mu całkowite przełamanie się w pół, nie mówiąc już o dyskomforcie wynikającym z zaburzonej estetyki i irytującego odgłosu klikania owego klawisza przy pisaniu.

Zwróciłem się do serwisu o wycenę wymiany klawiatury i byłem przygotowany na wydanie około 1000 zł (mając na uwadze wyceny z podobnych wątków na tym forum), jednak odpowiedź jaką otrzymałem kompletnie zbiła mnie z tropu. Cytuję:

 

"Cena części, przy zwrocie uszkodzonej do producenta: 1639 PLN netto (+VAT 23%)

Montaż podzespołów: 120 PLN netto (+VAT 23%)"

 

Podziękuję.

 

Na Allegro znalazłem jedynie pojedyncze klawisze z MacBooka Air (A1369, A1466) i w związku z tym moje pytanie, czy opłaca się je nabyć, czy będą pasować do mojego modelu komputera (na zdjęciach wyglądają podobnie)?

 

Zastanawia mnie również to, czy jeżeli zdecydowałbym się na wymianę części (gwarancja producenta na wymienione części wynosi 90 dni według serwisu), to czy utracę moją oryginalną gwarancję (AppleCare)?

 

Pozdrawiam



#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 lutego 2016 - 22:42

Koszt wymiany klawiatury w normalnym, nieautoryzowanym serwisie nie powinien przekroczyć połowy kosztu jaki zaproponował Ci serwis autoryzowany. Oni wymieniają razem z obudową i baterią, a my tylko samą klawiaturę dlatego jest bez porównania taniej.

Jeśli w klawiaturze nie są urwane metalowe mocowania w obudowie, tylko zniszczone są same klawisze i ewentualnie plastikowe mocowania, te "zatrzaski" to spokojnie można to naprawić wymieniając tylko uszkodzone elementy. Klawisze i mocowania powinny być z takiej samej Retiny, bo z Air mogą być inne. Jeśli jesteś z Krakowa to przyjdź do nas i być może dopasujemy jakieś używane za darmo albo za symboliczną kwotę.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 Christophe

Christophe
  • 35 postów

Napisano 11 lutego 2016 - 23:22

Witam, ostatnio przy czyszczeniu maca wydłubałem i zniszczyłem podstawę klawisza enter/return. Na ebay'u kupiłem klawisz wraz z podstawą, po 5 dniach przyszła koperta z UK i wszystko wróciło do normy :D



#4 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 14 lutego 2016 - 01:01

Witam,

 

chwila nieuwagi i nim się spostrzegłem dziecko wydłubało mi klawisze z klawiatury. Włożyłem je z powrotem na swoje miejsca, aczkolwiek cześć z nich jest jakby lekko przechylona w lewo, nie jest to jednak moim największym zmartwieniem. Otóż jeden z klawiszy ("A") jest zdeformowany i pęknięty, umieszczony w klawiaturze działa, ale nie wiem ile czasu zajmie mu całkowite przełamanie się w pół, nie mówiąc już o dyskomforcie wynikającym z zaburzonej estetyki i irytującego odgłosu klikania owego klawisza przy pisaniu.

Zwróciłem się do serwisu o wycenę wymiany klawiatury i byłem przygotowany na wydanie około 1000 zł (mając na uwadze wyceny z podobnych wątków na tym forum), jednak odpowiedź jaką otrzymałem kompletnie zbiła mnie z tropu. Cytuję:

 

"Cena części, przy zwrocie uszkodzonej do producenta: 1639 PLN netto (+VAT 23%)

Montaż podzespołów: 120 PLN netto (+VAT 23%)"

 

Podziękuję.

 

Na Allegro znalazłem jedynie pojedyncze klawisze z MacBooka Air (A1369, A1466) i w związku z tym moje pytanie, czy opłaca się je nabyć, czy będą pasować do mojego modelu komputera (na zdjęciach wyglądają podobnie)?

 

Zastanawia mnie również to, czy jeżeli zdecydowałbym się na wymianę części (gwarancja producenta na wymienione części wynosi 90 dni według serwisu), to czy utracę moją oryginalną gwarancję (AppleCare)?

 

Pozdrawiam

Z tego co się orientuję, to autoryzowane serwisy również mają możliwość wymiany pojedyńczych klawiszy (o ile uszkodzone są tylko klawisze lub plastikowe mechanizmy pod nimi). Kiedyś pod kilka klawiszy dostało mi się trochę drobnego piasku, który po pewnym czasie przebywania pod klawiszami spowodował że mechanizm w 3-4 klawiszach nie działał tak jak w innych. Przy okazji jakiejś naprawy w serwisie wymiana 4 klawiszy z mechanizmami kosztowała mnie kilkadziesiąt złotych


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#5 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 lutego 2016 - 10:16

Kilkadziesiąt złotych za wymianę czterech klawiszy  :D


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#6 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 lutego 2016 - 12:54

lepsze to niż ~1700 netto za topcase  (np retina early 2015) ;) 

 

Jednak po co przepłacać skoro to można zrobić zdecydowanie taniej lub nawet bez kosztów jak to tylko kilka klawiszy i mocowania metalowe całe.


Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#7 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 16 lutego 2016 - 00:14

Kilkadziesiąt złotych za wymianę czterech klawiszy  :D

 

lepsze to niż ~1700 netto za topcase  (np retina early 2015) ;)

Dokładnie tak.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#8 dudek564

dudek564
  • 295 postów

Napisano 17 lutego 2016 - 17:43

Mam pełną klawiaturę od MacBook Pro Retina 13 late po zalaniu, co dokładnie potrzebujesz?
Telefon: Samsung s3 Odtwarzacz/Zegarek : iPod 4 20gb + iPod Nano 6G + LunaTik Tablet: iPad 2 3G 16gb Komputer/Inne: Macbook Pro 13 late 2013 , PlayStation 3 + ue40c600

#9 Sejuro

Sejuro
  • 4 postów

Napisano 18 lutego 2016 - 11:59

Dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi.

 

Czy oddanie komputera na gwarancji (AppleCare do 2018 r.) do naprawy w nieautoryzowanym serwisie przypadkiem jej nie unieważnia?

 

Ogólnie zniszczony jest jeden klawisz ("A"), przy klawiszu Q zaważyłem, że jeden z  metalowych zaczepów był wygięty o 90 stopni i moja próba naprostowania go skończyła się jego całkowitym wyłamaniem, aczkolwiek klawisz działa i trzyma się. Poza tym kilka klawiszy jest lekko przekrzywionych, zapewne ze względu na moje, nieumiejętne umiejscowione ich w obudowie, jednak zamierzam je już tak zostawić, gdyż wyjmowanie/osadzanie klawiszy kosztuje mnie zbyt dużo nerwów (delikatna konstrukcja).

 

Mam pełną klawiaturę od MacBook Pro Retina 13 late po zalaniu, co dokładnie potrzebujesz?

 

W sumie potrzebuję jedynie klawisza "A".



#10 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 lutego 2016 - 13:43

Niestety jest to uszkodzenie mechaniczne więc nie przejdzie AppleCare

W tych modelach stosowane są dwa rodzaje mocowań. Zdemontuj klawisz i zrób zdjęcie całego mocowania.

 

Jeżeli chodzi o "Q" to żeby to naprawić, trzeba w tym przypadku wymienić całą klawiaturę lub topcase :(


Użytkownik michallus edytował ten post 19 lutego 2016 - 13:45

Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#11 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 19 lutego 2016 - 23:06

Dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi.

 

Czy oddanie komputera na gwarancji (AppleCare do 2018 r.) do naprawy w nieautoryzowanym serwisie przypadkiem jej nie unieważnia?

 

Jeżeli uszkodzone są również metalowe elementy to sprawa się komplikuje.
Samo "oddanie" do innego serwisu nie unieważnia gwarancji (bo serwis Ci się nie podpisze na komputerze, że cokolwiek naprawiał), ale ... np. jeżeli inny serwis wymieni Ci np. samą klawiaturę (w komputerze w którym klawiatura i bateria stanowią wraz z całym topcase jedną całość) to ślad prawdopodobnie zostanie i ewentualna próba wymiany w autoryzowanym serwisie np. baterii w późniejszym terminie: nie będzie zrobiona bezpłatnie w ramach Apple Care, nie będzie zrobiona np. za ok. 1000zł. (taka jest mniej więcej cena pogwarancyjnej wymiany baterii wraz z całym topcase), nie będzie zrobiona za 2200zł. (tak jak Ci policzono za wymianę topcase z powodu uszkodzeń mechanicznych) ale najprawdopodobniej zostałbyś obciążony ceną tzw. "bezzwrotnego" topcase (zmodyfikowany topcase nie będzie podlegać zwrotowi - co zastrzeżono Ci w wycenie którą cytowałeś powyżej)) czyli ok. 3000zł.
Jak chcesz mieć kontynuowaną gwarancję (wraz z przedłużonym Apple Care) to jesteś skazany na autoryzowany serwis (po naprawie gwarancja jest kontynuowana), ale ... przed tak znacznym wydatkiem warto (moim zdaniem) wysłać zapytania do kilku serwisów, żeby móc przynajmniej porównać ceny. Z mojego doświadczenia wynika, że (np. jak wymieniałem matrycę w Retinie13, gdzie wymienia się całe skrzydło - więc robota podobno zbyt skomplikowania nie jest, inaczej niż w przypadku wymiany topcase) różnice cenowe pomiędzy autoryzowanymi serwisami za tę samą naprawę sięgały kilkuset złotych (czyli ok. 20%).

Ja wysyłałem swój sprzęt do serwisów nawet w innych miastach (m.in. Katowice, Lublin, Szczecin), żeby zaoszczędzić całkiem konkretne pieniądze, albo skrócić czas naprawy.
Alternatywnie: możesz naprawić komputer jak najniższym kosztem i za jakiś czas ... sprzedać.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#12 ja_sam

ja_sam
  • 117 postów
  • SkądToruń/Bobolin

Napisano 24 lutego 2016 - 21:06

lepsze to niż ~1700 netto za topcase  (np retina early 2015) ;)

 

Jednak po co przepłacać skoro to można zrobić zdecydowanie taniej lub nawet bez kosztów jak to tylko kilka klawiszy i mocowania metalowe całe.

Żaden serwis nie wymieni TC za 1,7k.....

 

Nowy TC + cipOS = 120 $ (MAX)



#13 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 24 lutego 2016 - 23:18

Żaden serwis nie wymieni TC za 1,7k.....

 

Nowy TC + cipOS = 120 $ (MAX)

... a mógłbyś to rozwinąć ?


Pomogłem ?   -  Lubię to 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych