Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMovie a prawa autorskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 03 lutego 2016 - 17:06

Do wczoraj byłem pewien że mogę korzystać z programu iMovie, a na zrobionych filmach mogę zarabiać pieniądze. Moje obawy zrodziły się gdy przeczytałem UMOWĘ LICENCYJNĄ PROGRAMU iMOVIE. Najgorsze wyczytałem w punkcie C. Poniżej przedstawiam część umowy. Jestem amatorem dlatego chciałem zapytać się czy mogę korzystać z programu iMovie aby zrobić sobie film na którym mógłbym zarabiać pieniądze?

 

UMOWA LICENCYJNA PROGRAMU iMOVIE

 

13. Wymienienie firm trzecich. A. Niektóre składniki Oprogramowania Apple i programy z zasobów inicjatywy Otwartego oprogramowania firm trzecich, zawarte w Oprogramowaniu Apple mogą być udostępniane przez Apple na własnych stronach inicjatywy Otwartego oprogramowania (http://www.opensource.apple.com) (Komponenty otwartego oprogramowania). Potwierdzenia, warunki licencji i sprostowania dotyczące tych komponentów zawarte są w dokumentacji elektronicznej Oprogramowania Apple. Użytkownik powinien zapoznać się z dokumentacją elektroniczną, gdy mogą mu przysługiwać dodatkowe prawa dotyczące Komponentów Otwartego oprogramowania. Użytkownik jednoznacznie potwierdza, że jeżeli awaria lub uszkodzenie sprzętu marki Apple będzie wynikiem modyfikacji składników Otwartego oprogramowania w Oprogramowaniu Apple, to wówczas taka awaria lub uszkodzenie będzie wyłączone z warunków gwarancji na urządzenie Apple. B. Używanie MPEG-4. Niniejszy produkt jest licencjonowany na podstawie licencji MPEG-4 Systems Patent Portfolio do kodowania informacji zgodnie ze standardem MPEG-4, z wyjątkiem przypadków, w których dla kodowania wymagane są dodatkowe licencje i opłaty za honoraria autorskie związane z (i) danymi przechowywanymi lub powielanymi na fizycznym nośniku, dla których obowiązują opłaty za tytuł na podstawie prawa własności do tytułu i/lub (ii) danych, dla których obowiązują opłaty za tytuł na podstawie prawa własności do tytułu i które są przenoszone na użytkownika końcowego w celu stałego przechowywania lub użytku. Dodatkowe licencje można uzyskać w MPEG LA, LLC. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.mpegla.com. Ten produkt jest licencjonowany na podstawie MPEG-4 Visual Patent Portfolio License do użytku prywatnego w celach niehandlowych do (i) kodowania wideo zgodnie ze standardem MPEG-4 Visual Standard („MPEG-4 Video”) i/lub do (ii) dekodowania MPEG-4 wideo, które zostało zakodowane przez konsumenta w wyniku prywatnej i niehandlowej działalności i/lub zostało uzyskane od dostawcy wideo z licencją MPEG LA na dostarczanie MPEG-4 wideo. Żadna licencja nie jest przyznana, ani też nie może być domniemana dla jakiegokolwiek innego użycia. Dodatkowe informacje dotyczące między innymi zastosowań promocyjnych, wewnętrznych i handlowych oraz licencjonowania mogą być uzyskane w MPEG LA, LLC. Zobacz http://www.mpegla.com. C. Uwaga H.264/AVC. W zakresie funkcjonalności kodowania i/lub dekodowania AVC Oprogramowania Apple oraz w związku z tym, że komercyjne wykorzystanie H.264/AVC wymaga dodatkowej licencji mają zastosowanie następujące postanowienia: FUNKCJONALNOŚĆ AVC ZAWARTA W NINIEJSZYM PRODUKCIE MOŻE BYĆ WYKORZYSTYWANA WYŁĄCZNIE W CELACH PRYWATNYCH I NIEKOMERCYJNYCH DO (i) KODOWANIA WIDEO ZGODNIE ZE STANDARDEM AVC („AVC VIDEO”) I/ LUB (ii) DEKODOWANIA AVC WIDEO, KTÓRE BYŁO ZAKODOWANE PRZEZ KONSUMENTA W WYNIKU PRYWATNEJ I NIEHANDLOWEJ DZIAŁALNOŚCI I/LUB ZOSTAŁO UZYSKANE OD DOSTAWCY WIDEO Z LICENCJĄ NA DOSTARCZANIE AVC VIDEO. INFORMACJE NA TEMAT INNEGO WYKORZYSTYWANIA I LICENCJI MOŻNA UZYSKAĆ W MPEG LA L.L.C. ZOBACZ HTTP:// WWW.MPEGLA.COM.


Użytkownik bielin edytował ten post 03 lutego 2016 - 17:08


#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 03 lutego 2016 - 18:15

No właśnie o takich pułapkach pisałem wcześniej - dlatego ta dyskusja  :) . Możesz ale najpierw musisz wykupić stosowne licencje na użycie kodeków wideo (tych wymienionych) do celów komercyjnych .



#3 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 03 lutego 2016 - 18:45

No właśnie o takich pułapkach pisałem wcześniej - dlatego ta dyskusja  :) . Możesz ale najpierw musisz wykupić stosowne licencje na użycie kodeków wideo (tych wymienionych) do celów komercyjnych .

Dzięki Madmax332 po raz kolejny. Nie da się tego w jakiś prosty sposób zrozumieć, aby wiedzieć czy postępuję legalnie czy nie? Nie wiem o jakie kodeki chodzi, ja chcę tylko uzyskać film MP4. Wszystko mam nagrane własną kamerą i mam własną muzykę. Teraz chcę tylko za pomocą programu iMovie dodać napis w tytule z efektem, połączyć muzykę z filmem i wyeksportować jako plik. I za te proste czynności trzeba jeszcze dokupować jakieś pozwolenia? Jeśli tak to gotów jestem np. zrezygnować z wpisania tytułu za pomocą programu iMovie. Ale czy to miałoby sens?


Użytkownik bielin edytował ten post 03 lutego 2016 - 20:14


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 615 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2016 - 11:07

https://en.wikipedia....264/MPEG-4_AVC

 

"On August 26, 2010, MPEG LA announced that H.264 encoded internet video that is free to end users will never be charged royalties.[18] All other royalties remain in place, such as royalties for products that decode and encode H.264 video as well as to operators of free television and subscription channels.[19] The license terms are updated in 5-year blocks."

 

Na podstawie powyższego, wydaje mi się, że możesz się nie martwić.



#5 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 04 lutego 2016 - 12:13

https://en.wikipedia....264/MPEG-4_AVC

 

"On August 26, 2010, MPEG LA announced that H.264 encoded internet video that is free to end users will never be charged royalties.[18] All other royalties remain in place, such as royalties for products that decode and encode H.264 video as well as to operators of free television and subscription channels.[19] The license terms are updated in 5-year blocks."

 

Na podstawie powyższego, wydaje mi się, że możesz się nie martwić.

 

Dzikuję Mikołaj Maciejko za tak dobre informacje.


Użytkownik bielin edytował ten post 04 lutego 2016 - 12:14


#6 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 27 listopada 2017 - 14:58

Podłączę się do tematu. Chciałem dopytać o kwestię użycia iMovie w celach promocyjnych.

Jest tam możliwość stworzenia zwiastuna filmowego i chciałbym użyć komercyjnie kilku sekund jednego ze zwiastunów (a w zasadzie przejść, bo sam obraz będzie materiałem własnym).

 

Czy przejścia/zwiastuny w iMovie są tylko do użytku niekomercyjnego czy jednak podobnie jak dźwięki z GarageBand, można ich użyć swobodnie nawet przez firmy?


Użytkownik crab edytował ten post 27 listopada 2017 - 14:58





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych