Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

GarageBand a prawa autorskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 17:20

Chciałem zapytać się czy każdy dźwięk który napotykam w programie GarageBand (sample, pętle, itd.) mogę wykorzystywać do moich utworów na których zarabiam pieniądze? Czasem klikając na jeden dźwięk w programie GarageBand, jest on połączony w kilka melodyjnych dźwięków, i nie wiem czy używając tak długich kilkusekundowych układów muzycznych mogę wykorzystywać je do moich prywatnych utworów które chciałbym umieścić na mojej płycie? Pytanie to jest ważne, bo gdy płyta z moimi utworami zostanie wydana, a okaże się że coś w niej nie jest mojego, to będę miał wielkie problemy. 



#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 18:06

https://support.appl.../pl-pl/HT201808

 

Nie przypuszczam aby od lutego 2015 coś istotnego się zmieniło w tej kwestii. Na wszelki wypadek przeczytaj stosowny fragment licencji programu.


Użytkownik madmax332 edytował ten post 26 stycznia 2016 - 18:08


#3 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 18:20

https://support.appl.../pl-pl/HT201808

 

Nie przypuszczam aby od lutego 2015 coś istotnego się zmieniło w tej kwestii. Na wszelki wypadek przeczytaj stosowny fragment licencji programu.

Dziękuję Madmax332 za ważne informacje. Sprawa jest ważna, bo potem będzie za późno, zatem proszę o pozwolenie wyjaśnienia pewnych kwestii. We fragmencie licencji programu który przedstawiłeś napisane jest nie można jedynie rozpowszechniać pętli jako pętli”. Czy to oznacza że jeśli trzymałbym klawisz który uruchomiłby dźwięk pewnej pętli i nic nie zrobiłbym więcej, to byłoby to naruszenie licencji, natomiast jeśli w trakcie utworu zmienię klawisz na inny dzięki czemu druga pętla muzyczna zostanie odegrana w wyższym tonie lub niższym, to już nie będę miał problemu? Podobnie jest z innymi dłużej brzmiącymi dźwiękami GarageBand, których również nie jestem pewien czy mogę używać do moich utworów.



#4 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 26 stycznia 2016 - 18:51

Ja to rozumiem w ten sposób iż pętle mogą być tylko wykorzystane w utworze własnym, ale same one nie mogą być przedmiotem handlu komercyjnego - czyli jak zrobisz taki utwór z samych pętli to będzie źle, natomast jeśli tylko gdzieś-tam je w nim "wtrącisz" - będzie dobrze. Może niech mądrzejsi się wypowiedzą lub skonsultuj to z jakimś prawnikiem. W przypadku projektów komercyjnych - moim zdaniem - najlepiej mieć to jasno określone na piśmie. Coby podkładka jakaś była i spokojniejszy sen.  :) Co innego na domowe niekomercyjne potrzeby.

 

P.S. Może jeszcze to pomoże rozwiać wątpliwości: https://pl.wikipedia...ki/Royalty_free


Użytkownik madmax332 edytował ten post 26 stycznia 2016 - 18:56


#5 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 28 stycznia 2016 - 12:42

Dziękuję Madmax332. Uznaję że program GarageBand jest darmowy w przypadku gdy stworzę chociażby najprostszą wersję utworu muzycznego. Nawet jeśli pętle grał będę od początku do końca utworu, a czasem wstawię kilka brzmień własnych to też nikt nie będzie miał mi tego za złe.


Użytkownik bielin edytował ten post 28 stycznia 2016 - 12:44


#6 Zbig.AppleUser

Zbig.AppleUser
  • 1 327 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 stycznia 2016 - 02:50

W polskich podcastach o tematyce Apple (oraz wielu innych zapewne) również są użyte Apple Loops jako czołówki i to w stanie "surowym". Nikomu włos z głowy nie spadł. Jeśli będziesz ich używał do swoich rzeczy to możesz. Nie wolno tylko nimi handlować.



#7 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 30 stycznia 2016 - 08:47

Jeśli będziesz ich używał do swoich rzeczy to możesz. Nie wolno tylko nimi handlować.

Z obawy przed konsekwencjami, zastanawiam się czy w tym wypadku pojęcie handlowanie oznacza sprzedawanie pętli i innych dźwięków? Czy może też używanie pętli i innych dźwięków do moich utworów które umieszczę na swojej płycie i zarabiał będę na nich pieniądze? Jeśli chodzi o ścisłość to ja handlował będę moimi utworami w których pochodzą pętle i inne dźwięki z programu GarageBand.



#8 Zbig.AppleUser

Zbig.AppleUser
  • 1 327 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 stycznia 2016 - 10:55

Z obawy przed konsekwencjami, zastanawiam się czy w tym wypadku pojęcie handlowanie oznacza sprzedawanie pętli i innych dźwięków? 

 

Właśnie tak. Jak sprzedajesz je jako pętle oraz dźwięki, jest to niedozwolone ale w swoich produkcjach możesz ich używać dowolnie. Chyba, że np Twoja płyta będzie miała 200 tracków po 3-4 sekundy, złożonych tylko z czystych (pojedynczych) loopów :) Wtedy intencja jest oczywista i podlega odpowiedniej interpretacji prawnej.


Użytkownik Zbig.AppleUser edytował ten post 30 stycznia 2016 - 10:55


#9 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 30 stycznia 2016 - 11:34

... zamiast podlegać jasnej definicji  :) . Dlatego zasięgnij lepiej porady prawnej u kompetentnej persony, która dodatkowo poświadczy to stosownie na piśmie. Mnie tam się może "wydawać" jak wcześniej bo ewentualnie użyję sobie tego na domowe niekomercyjne potrzeby - nie wiem - prywatnych  filmów z wakacji lub świąt itd. . Natomiast tam gdzie chodzi o kasę to już takie oczywiste to nie będzie - bo "interpretacja", a jak prawnicy wezmą sie za "myślenie" to wychodzą cuda-wianki .

 

P.S. Ja tam wolałbym w takiej sprawie mimo wszystko zwrócić się o pisemną opinię do Apple Polska, zapoznać się z nią i dostosować. Potem skupić się odpowiednio zgodnie z nią na meritum projektu, zamiast znosić nie wiadomo kiedy potem wizyty bubków z roszczeniami w imieniu ... . To pozornie niby pierdoła, ale jeśli można z niej wyciągnąć kasę - to po co dawać ku temu komukolwiek jakikolwiek pretekst ?


Użytkownik madmax332 edytował ten post 30 stycznia 2016 - 11:44


#10 Zbig.AppleUser

Zbig.AppleUser
  • 1 327 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 stycznia 2016 - 18:26

To po co oni dodają te biblioteki loopów? Żeby sobie je poprzewijać i posłuchać?


Użytkownik Zbig.AppleUser edytował ten post 30 stycznia 2016 - 18:26


#11 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 30 stycznia 2016 - 19:37

Jest to podane w licencji programu - tylko problem dotyczy interpretacji .



#12 mfp

mfp
  • 22 postów

Napisano 01 lutego 2016 - 14:12

Ja nie wiem nad czym ta dyskusja.

Przecież jasno jest napisane "W programie GarageBand można więc bez przeszkód tworzyć komercyjną muzykę, nie można jedynie rozpowszechniać pętli jako pętli."

Czyli wszystkie pętle możemy wykorzystywać do własnych komercyjnych produkcji.



#13 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 02 lutego 2016 - 10:52

Ja nie wiem nad czym ta dyskusja.

Przecież jasno jest napisane "W programie GarageBand można więc bez przeszkód tworzyć komercyjną muzykę, nie można jedynie rozpowszechniać pętli jako pętli."

Czyli wszystkie pętle możemy wykorzystywać do własnych komercyjnych produkcji.

No to odetchnąłem z ulgą. To ma sens, bo inaczej twórcy muzyczni baliby się używać GarageBand. Wielkie dzięki. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych