Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Time Machine - czy dysk zewnętrzny musi być stale podłączony?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 mackimet

mackimet
  • 4 postów

Napisano 05 stycznia 2016 - 00:46

Witam.

 

Na początku chciałbym oznajmić, że to mój pierwszy post na forum, więc jeśli moje pytanie wyda się komuś banalne czy wręcz infantylne,

to trudno, zawsze lepiej się zapytać niż coś spieprzyć ;). Jestem szczęśliwym posiadaczem Macbooka Air 2015 / użytkownikiem MAC OS Yosemite od dwóch dni, więc pomału uczę się obsługi nowego systemu.

 

Pomału rozgryzam działanie MAC OS, ale 15 lat pracy na Windowsie robi swoje...

 

Moje pytanie dotyczy Time Machine. Mianowicie:

 

1. Jaki dysk zewnętrzny powinienem posiadać 1TB, 2TB czy wystarczy 500 GB (taki mam w domu, jeśli potrzebny jest większy to kupię)?

2. Czy po podłączeniu dysku, muszę go jakoś specjalnie formatować i ustawiać pod Maca, czy system sam to zrobi, aby rozpocząć 1 uruchomienie Time Machine i wykonanie pierwszej kopii zapasowej?

3. Na stronie Apple znalazłem informacje, że Time Machine wykonuje kopie zapasowe co godzinę, codziennie, co tydzień. Czy w takim wypadku dysk musi być stale podłączony do laptopa, mam go podłączać co jakiś czas? Skoro kopia zapasowa wykonuje się co godzinę, to gdzie ona się zapisuję, skoro dysk nie jest stałe podłączony?

 

Z tego co czytałem MAC OS jest bardziej przyjaznym i prostym systemem niż Windows. Na razie pomału go poznaję, ale paru rzeczy trzeba się uczyć od nowa. Mam nadzieję, że tymi pytaniami zbytnio nie rozbawiłem  bardziej zaawansowanych użytkowników.

 

Będę wdzięczny za odpowiedź. 

mackimet

 



#2 mateusxzz

mateusxzz
  • 242 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 05 stycznia 2016 - 01:32

Cześć.

 

Standardowo zakupione dyski zewnętrzne są sformatowane w systemie plików FAT32, zatem OS X rozpozna dysk i będzie w stanie nim się posłużyć.

Jeśli Time Machine jest włączone to przy pierwszym podłączeniu dysku powinien wyskoczyć komunikat z oknem, czy chcesz tego dysku użyć jako dysku kopii zapasowej. Myślę, że 500GB będzie optymalne. System sam usunie najstarsze kopie zapasowe jeśli na dysku zabraknie miejsca (tutaj sam musisz zdecydować jak stare kopie chcesz mieć na tym dysku zapisane). Jeśli wybierzesz ten dysk zewnętrzny jako docelowe miejsce kopii zapasowych, to będzie je robił jedynie na tym dysku, zatem nie musi on być podłączony non-stop, po prostu po podłączeniu go do komputera po dłuższym czasie system automatycznie rozpocznie archiwizację.



#3 mackimet

mackimet
  • 4 postów

Napisano 05 stycznia 2016 - 21:38

Dzięki za odpowiedź i pomoc, pozdrawiam ;)



#4 pretorians

pretorians
  • 235 postów

Napisano 01 kwietnia 2016 - 19:37

Ja mam inne pytanie dotyczące Time Machine. Chodzi o szyfrowanie dysku.

Dysk na iMacu mam zaszyfrowany programem FileVault. Tworząc na początku kopię na dysku zewnętrznym nie skorzystałem z okazji zaszyfrowania tego dysku. Teraz chciałbym to jednak zrobić.

 

I tutaj moje pytanie. Czy hasło do szyfrowania dysku zewnętrznego powinno być takie samo jak hasło wygenerowane przez FileVault? Czy nie ma to kompletnie znaczenia i mogę podać takie hasło dla Time Machine jakie mi się podoba?

Moim zdaniem hasło z Time Machine nie ma żadnego związku z hasłem wygenerowanym przez FileVault i mogę ustalić hasło jakie mi się podoba. Ale wolę się zapytać mądrzejszych od siebie:)



#5 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 01 kwietnia 2016 - 22:40

Standardowo zakupione dyski zewnętrzne są sformatowane w systemie plików FAT32, zatem OS X rozpozna dysk i będzie w stanie nim się posłużyć.

 

Nie będzie. Dysk pod kopię Time Machine musi być sformatowany jako HFS+ z tablicą partycji GUID.

https://support.appl.../pl-pl/HT204157


 

3. Na stronie Apple znalazłem informacje, że Time Machine wykonuje kopie zapasowe co godzinę, codziennie, co tydzień. Czy w takim wypadku dysk musi być stale podłączony do laptopa, mam go podłączać co jakiś czas? Skoro kopia zapasowa wykonuje się co godzinę, to gdzie ona się zapisuję, skoro dysk nie jest stałe podłączony?

 

Nie musi być podłączony non-stop. W takim przypadku system wykona kopię na dysku lokalnym i (teoretycznie) powinien ją zsynchronizować po podłączeniu dysku TM. Oczywiście można to wyłączyć.


Ja mam inne pytanie dotyczące Time Machine. Chodzi o szyfrowanie dysku.

Dysk na iMacu mam zaszyfrowany programem FileVault. Tworząc na początku kopię na dysku zewnętrznym nie skorzystałem z okazji zaszyfrowania tego dysku. Teraz chciałbym to jednak zrobić.

 

I tutaj moje pytanie. Czy hasło do szyfrowania dysku zewnętrznego powinno być takie samo jak hasło wygenerowane przez FileVault? Czy nie ma to kompletnie znaczenia i mogę podać takie hasło dla Time Machine jakie mi się podoba?

Moim zdaniem hasło z Time Machine nie ma żadnego związku z hasłem wygenerowanym przez FileVault i mogę ustalić hasło jakie mi się podoba. Ale wolę się zapytać mądrzejszych od siebie:)

 

Możesz ustawić różne hasła na poszczególne woluminy. Oczywiście przed rozpoczęciem archiwizacji musisz je zamontować w systemie, czyli podać odpowiednie hasła.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych