Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Indesign / Illustrator - dwa komputery i te same ścieżki do plików (PC i Mac)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 gregre

gregre
  • 5 postów

Napisano 13 listopada 2015 - 18:46

Witajcie :)

 

Przymierzam się do zakupu MacBookPro do pracy "w terenie". Głowna maszyna w biurze jest na Win7. Pracując na InDesignie i Illustratorze (CS6) pliki zewnętrzne są linkowane. Ponieważ pracuję zamiennie na dwóch komputerach (biuro/dom) by mieć dostęp w każdym z nich do tych samych plików bieżących rozwiązałem to przez synchronizację przez NAS Synology i CloudStation. Działa to jak Dropbox, synchronizuje wskazany folder. Na każdym z komputerów faktycznie pliki są w innym miejscu (na jednym C:\user\XYZ\biezaczka\  na drugim E:\projekty\biezaczka\) jednak na każdym z nich zmapowałem folder "biezaczka" jako dysk X. W ten sposób na każdym z komputerów mam te same ścieżki do projektów (np: X:\biezaczka\projekt1\ itd). Nie ma wtedy problemu przy relinkowaniu przy każdym otwarciu pliku indd czy ai z zewnętrznymi plikami.

 

W jaki sposób mogę ogarnąć ścieżki dostępu przy mieszanym środowisku (OSX i Win). Jak zdążyłem się zorientować w OSX nie ma tego typu ścieżek. Czy ktoś pracuje w takim mieszanym środowisku i jest jakiś sposób by to razem współdziałało? Jestem (będę) początkujący w OSX i po latach nawyków z Win mogę nie wiedzieć, że łatwiej się podrapać lewą ręką po lewym uchu, bo zawsze drapałem prawą ;)
Staram się jakoś przygotować organizacyjnie do tej ®ewolucji.

 

 

Dziękuję za podpowiedzi

 

Grzegorz



#2 tinto_brass

tinto_brass
  • 105 postów

Napisano 22 grudnia 2015 - 09:23

można trzymać linki w katalogu z projektem - wtedy liczy się nakrótsza ścieżka i nie powinno sypać, a nawet jak się posypie to wszystkie linki są w jednym miejscu i można zrobić relink all i po chwili jest ok ;) ścieżki w win i osx zawsze będą się różnić, ale ten sposób może to troszkę obejść :)



#3 gregre

gregre
  • 5 postów

Napisano 22 grudnia 2015 - 15:53

Dziękuję tinto_brass za odpowiedź :-)

 

Faktycznie, jest to jakieś rozwiązanie.

Utrudnienie może to być przy pracach cyklicznych (jak w moim przypadku). Mam bazę stałych elementów w danej publikacji (grafiki, loga itp), które bardzo rzadko się zmieniają. Do tej pory miały swoje miejsce (wspólne). Teraz będą musiały chyba być powielane kopiowane do katalogu z numerem wydania i tak co kolejne wydanie.

 

W AI chyba nie relinkuje wszystkiego jak ID.



#4 tinto_brass

tinto_brass
  • 105 postów

Napisano 22 grudnia 2015 - 16:03

Dziękuję tinto_brass za odpowiedź :-)

 

Faktycznie, jest to jakieś rozwiązanie.

Utrudnienie może to być przy pracach cyklicznych (jak w moim przypadku). Mam bazę stałych elementów w danej publikacji (grafiki, loga itp), które bardzo rzadko się zmieniają. Do tej pory miały swoje miejsce (wspólne). Teraz będą musiały chyba być powielane kopiowane do katalogu z numerem wydania i tak co kolejne wydanie.

 

W AI chyba nie relinkuje wszystkiego jak ID.

ja zawsze do każdego projektu robie pakiet (package), żeby mieć właśnie wszystko idealnie zlinkowane :)



#5 gregre

gregre
  • 5 postów

Napisano 22 grudnia 2015 - 16:51

ja zawsze do każdego projektu robie pakiet (package), żeby mieć właśnie wszystko idealnie zlinkowane :)

 

Też tak robię, jak skończę pracę nad wydaniem :) Wcześniej, jak piszesz, zostaje ręczne kopiowanie powtarzalnych elementów.

 

W AI nie ma opcji pakietu.



#6 desera_lambada

desera_lambada
  • 53 postów
  • SkądGdynia

Napisano 05 stycznia 2016 - 01:31

Kiedyś miałem taki problem kiedy zajmowałem się budową bazy foto w dziale DTP.

Przy zastosowaniu serwera SMB a nie AFP link będzie zgodny dla MAC i PC.

 

Dodając serwer w OS X możesz zrobić to z prefiksem SMB lub AFP (zależy co obsługuje Twój serwe/NAS).


screen


Użytkownik desera_lambada edytował ten post 05 stycznia 2016 - 01:30

  • gregre lubi to

#7 gregre

gregre
  • 5 postów

Napisano 14 stycznia 2016 - 19:25

Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź :-)

 

Operując na jednym wydaniu z ok 600-900 MB plików zewnętrznych (podlinkowanych) wolałbym nie ciągnąc je po sieci (tym bardziej, że dwie lokalizacje biuro/dom są w tej samej sieci, ale połączone wifi - sąsiadujące budynki). Tak by było przy każdym otwarciu projektu. Teraz co prawda dubluję pliki ma dyskach (dom/biuro), ale praktycznie pracuję "z marszu" na bieżących projektach.

 

Pliki między dom/biuro synchronizują się przez serwer Synology i CloudStation. 

 

Czy rozwiązaniem są dwa serwery (wirtualne), jak piszesz z prefiksem SMB - jeden na maszynie z Win, drugi na Mac - wtedy prędkość "lokalna", a ścieżki te same? To jest realne czy znów drapię się lewą ręką po prawym uchu pod kolanem? ;-)



#8 lipet

lipet
  • 18 postów

Napisano 21 stycznia 2016 - 15:46

Na Twoim miejscu pożyczyłbym gdzieś MBP i sprawdził czy to zadziała tak jak chcesz, abyś potem nie pluł sobie w brodę. Mnie się jednak wydaje, że będą też inne problemy np z czcionkami. Przy zaawansowanych składach niby czcionki są te same a czasem inaczej się dzielą i rozmieszczają. Chyba że na MBP zainstalujesz Windę ;).






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych