Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Imac 2011 - bez napędu CD, aktualizacja firmware Intel SSD z Pendrive


Najlepsza odpowiedź lisek2 , 09 listopada 2015 - 12:34

Tak, ten dysk posiada kontroler SF- czyli sprawa wyjaśniona, idea upgrade firmware była związana z przełączeniem z SATA II na SATA III i braku zwiększenia prędkości zapisu czego oczekiwałem.

Poczytałem teraz o SF i nie ruszam już nic z tym dyskiem w takim razie.

Temat do zamknięcia- dziękuję.

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 lisek2

lisek2
  • 14 postów

Napisano 06 listopada 2015 - 20:14

Witam

 

Mam w Imac-u mid 2011 zainstalowany dysk SSD Intela seria 520, z jakiegoś powodu będąc podłączony zarówno pod port SATA 3Gb/s (po CD)  jaki 6 Gb/s (drugi port na płycie głównej) uzyskuje maksymalnie prędkość zapisu na poziomie +/- 150 MB/s- niezależnie od portu.... odczyt jest proporcjonalny do przepływności SATA - +/-220 MB/s i  439 MB/s co jest OK (mierzone w Blackmagic Disk Speed test) . 

Założyłem iż być może to kwestia starego firmware dysku i wymaga aktualizacji, no i powstał problem ponieważ Intel przewiduje aktualizacje przez nagranie pliku *iso na dysk CD i uruchomienie z tego dysku komputera (https://downloadcenter.intel.com/download/18363/Intel-Solid-State-Drive-Firmware-Update-Tool).

Nie mam już napędu CD, zastąpił go dysk SSD - próbowałem plik iso przerobić i wrzucić wg instrukcji (http://blog.tinned-software.net/create-bootable-usb-stick-from-iso-in-mac-os-x/) na pendrive i pomimo że jest widziany przez system z odpowiednimi danymi po przejściu procedury, - to podczas uruchomienia komputera z wyborem dysku z którego ma się boot-ować jest on niewidoczny.

 

Czy udało się komuś zaktualizować firmware dysku SSD Intela z pandriva lub w inny sposób ?

Oczywiście najłatwiej to wyjąć dysk i podłączyć do zwykłego PC - ale to w ostateczności, nie chcę zbytnio już grzebać bo miałem kłopoty z kablem danych do panelu LCD).


Użytkownik lisek2 edytował ten post 06 listopada 2015 - 20:16


#2 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 06 listopada 2015 - 21:06

Nie próbowałeś najpierw kupić lub przynajmniej pożyczyć zewnętrznego napędu na USB ?



#3 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 07 listopada 2015 - 12:53

A przypadkiem ten intel nie ma kontrolera sandforce?
Fallout ...war, war never changes...

#4 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 listopada 2015 - 20:03

To, że na Sandforce nie ma nic wspólnego z aktualizacją firmware ;)

 

lisek2: od kilku lat tłukę tu ludziom do głów, że BMDST używa danych nieskompresowanych, co obnaża małe oszustwo kontrolerów SF, które używają wewnętrznej kompresji. Sam test jest miarodajny dla zastosowań przy obróbce video i tylko przy niej. Realne wartości przy kopiowaniu plików w codziennym użytku możesz sobie podejrzeć w Activity Monitor. IMHO wersja firmware tego nie zmieni. Jeśli Twoim głównym zajęciem na tym kompie jest robienie benchmarków dysku, to chyba musisz zmienić SSD na inny ;)

Jeśli działa, nie ma plażowych piłeczek itp itd, zapisuje i odczytuje szybko (na oko) to działaj, używaj i zapomnij o benchmarkach.

Aktualizacja firmware dysków SSD firm trzecich w Makach bywa bolesna. Najczęściej dlatego, że bootowalne updatery nie chcą bootować lub czasem np nie widzą dysków.

Czasem trzeba użyć linuxowego bootloadera, jak w przypadku Samsungów.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#5 lisek2

lisek2
  • 14 postów

Napisano 09 listopada 2015 - 12:34   Najlepsza odpowiedź

Tak, ten dysk posiada kontroler SF- czyli sprawa wyjaśniona, idea upgrade firmware była związana z przełączeniem z SATA II na SATA III i braku zwiększenia prędkości zapisu czego oczekiwałem.

Poczytałem teraz o SF i nie ruszam już nic z tym dyskiem w takim razie.

Temat do zamknięcia- dziękuję.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych