Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Obudowa NAS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 .piotrek

.piotrek
  • 71 postów

Napisano 30 października 2015 - 10:51

Mam aktualnie 3 dyski 3.5 podpięte przez firewire800

Będę się przeprowadzał i kupował imaca no i chce przerobić te 3 dyski na jeden sieciowy.
Pytanie do was czy ktoś budował swój własny nas i mógłby doradzić tanią obudowę.

 



#2 Miszczu

Miszczu
  • 101 postów

Napisano 30 października 2015 - 13:12

Zależy co masz na myśli mówiąc tanią ? Ja teraz w biurze będę budował taki serwer ale dwu dyskowy i będę stawiał na serwery NAS z firmy Synology. Cenowo i jakościowo są chyba najlepsi nie mówiąc o masie dodatkowych opcji takich jak VPN czy prywatna chmura z dedykowaną aplikacja na kształt dropboxa. 



#3 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 października 2015 - 13:59

Przejrzyj też produkty QNAP. Ceny sa lepsze niż Synology a jakość i funkcjonalność >=

#4 Miszczu

Miszczu
  • 101 postów

Napisano 30 października 2015 - 14:49

A jak chcesz tanio to zobacz czy nie masz w routerze wejscia na usb. Ja w domu zrobiłem na szybko taki myk, wpakowałem dysk do obudowy zewnętrznej, wpiąłem go do routera z neti i widzę go jako dysk sieciowy w tv i pc dzisiaj z ciekawości zerknę czy da się na niego wejść z poziomu ios. 



#5 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 października 2015 - 14:50

A co z dwoma pozostałymi?

#6 Miszczu

Miszczu
  • 101 postów

Napisano 30 października 2015 - 14:54

Kwestia jaki ma router, ale tak jak mówiłem to jest tanie i szybkie rozwiązanie. Jakoś w przyszłym tygodniu będę zamawiał NAS z Synology, mogę Ci wtedy streścić jak się zachowuje.  



#7 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 30 października 2015 - 16:45

Albo poszukaj jakiegoś HP Microserver N36L, N40L lub N54L i odpal na nim Openmediavault i masz świetnego czterodyskowego (a nawet pięcio lub więcej) NAS-a z wieloma usługami.



#8 loockas

loockas
  • 32 postów

Napisano 30 października 2015 - 21:31

Openmediavault lub Freenas jak chcesz sam budować. No chyba, ze goły linuch i sam składasz usługi, też można :) N36L i inne z tej rodziny, to faktycznie fajna propozycja. Czasami da się znaleźć niezmęczone budy na allegro za kilka stówek. 

 

Z gotowców polecam również Qnapa. Po wielu latach zabawy z freenas i debianem zdecydowałem się na QNAP TS212P. Najważniejsze, że AFP i TM działa jak trzeba :) Cena 450zł bez dysków. 



#9 .piotrek

.piotrek
  • 71 postów

Napisano 10 listopada 2015 - 11:27

Dzięki za odpowiedzi niestety nie miałem ustawionych przypomnień i myślałem, że wątek umarł.
Póki co sytuację mam taką, że mam 3x hdd 3.5 w osobnych obudowach spięte daisy chain przez FW800. 
Przeprowadzam się na początku roku i wszystko będę kupował nowe. Tzn router, coś do tych dysków oraz kupuję też imaca 5k bo bardziej pasuje mi do pracy niż laptop + monitor.
W związku z czym chce mieć dostęp do tych 3 dysków na dwóch komputerach (dostęp mogę mieć tylko przez wi-fi).
Dobrze by było, żeby prędkość dysków pozwalała na w miarę komfortową pracę w FCPX i Lightroom (na plikach 20-100mb).

Póki co zastanawiałem się nad zakupem airport'a bo mam też drukarkę i skaner bez wi-fi, a airport daje możliwość łatwiej obsługi sieciowej. Niestety airport ma tylko usb 2.0 które jest wolne i porty sieciowy do których nie wiem jaki rodzaj obudowy z dyskami można wpiąć i czy to w ogóle by działało. 

Tanie rozwiązanie tzn 500-1000 zł.


 



#10 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 12 listopada 2015 - 01:16

Ja mam obudowę z eSATA na 4 dyski Raidsonic, podpięta do thunderbolt przez konwerter Kanex i to zdaje egzamin jako zewnętrzne źródło przy pracy bezpośrednio z plikami na nim. Poszedłem na takie rozwiązanie, ponieważ mam iMaca 2011 i Kanex jeszcze daje mi usb 3.0 oprócz eSATA. Również drugi mac pracuje z Raidsonic po sieci. Minusem jest wymóg ciągłej pracy kompa do którego ten Raidsonic podpięty.

 

Mam NAS Synology na 4 dyski który służy jak backup, archiwum etc., ale właśnie w pracy z plikami w cieci się nie sprawdził. Transfer nawet po gigabajtowej sieci jest słaby i niektóre programy potrafią się zawiesić – np. InDesign się wieszał ciągle, wyjaśniłem że Adobe nie zaleca pracy po sieci. Więc pomysł pracować z plikami z NAS nie wydaję się najlepszy. Usb 3.0 jest szybsze, ale ma inne wady.

Moja rada – kup obudowę thunderbolt, będzie szybko i niezawodnie.



#11 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 12 listopada 2015 - 07:16

W nowych komputerach Apple masz sieć Wi-Fi AC, więc obudowa NAS z gigabitowym portem oraz dobry mocny router pozwoli Ci na wygodną pracę.


Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 


#12 zdzich

zdzich
  • 178 postów
  • Skądjuż nie Poznań

Napisano 12 listopada 2015 - 08:39

po za tym jakie duże masz te dyski FW? może lepiej kupić jakiś nowy większy dysk niż na siłę trzymać się starych dysków



#13 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 listopada 2015 - 10:43

Zastanów się równierz czy chcesz mieć zwyczajny dysk, na którym będziesz trzymal dane czy jednak jakiegoś raida np.
Mówią, że ludzie dzielą się na tych co tobią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić :)

#14 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 12 listopada 2015 - 10:55

RAID to nie kopia zapasowa.

 

 

 

W nowych komputerach Apple masz sieć Wi-Fi AC, więc obudowa NAS z gigabitowym portem oraz dobry mocny router pozwoli Ci na wygodną pracę.

 

Praca na dużych ilościach danych po WiFi ? Moim zdaniem jednak kabel - szybciej i taniej, a .piotrek chciał się zamknąć w 500-1000PLN.

Już wcześniej pisałem, ale podpowiem jeszcze raz - w tej cenie tylko HP Microserver N36L. N40L lub N54L i Openmediavault. Chyba, że gdzieś dostaniesz Dell T20 lub jakiś używany Synology lub Qnap.

Ewentualnie, jeśli rachunki za prąd nie są problemem to jakiś kilkudyskowy używany serwer DELL, HP, IBM - nadmiar mocy będzie ale trochę prądu to one pobierają.



#15 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 listopada 2015 - 12:12

RAID to nie kopia zapasowa.


To jasne. Miałem na myśli minimalny choć wzrost bezpieczeństwa przetrzymywanych danych. Mów co chcesz ale prosty mirroring zabezpiecza Cię jednak przed ich utratą po awarii dysku. Jeśli pliki są istotne (a domyślam się, że tak), to można mieć to z tyłu głowy.
A czy jest to "rasowa" kopia zapasowa czy zwyczajnie powielane dane na 2 dyskach to już pozostawiam zainteresowanemu.

Łzy i rozpacz po utraconych danych trzymanych w jednym miejscu to tylko kwesia czasu.

#16 .piotrek

.piotrek
  • 71 postów

Napisano 12 listopada 2015 - 15:17

Super, dzięki za pomoc! Mam 3 dyski 3.5, łącznie 5 TB ale niebawem będę musiał dokupić kolejny 1 albo 2.
Część służy do back-up (zwykłe kopiowanie albo program synkron), część jako storage. Nie chce się bawić w stawianie serwera, potrzebuje jakieś proste rozwiązanie, które da się ogarnąć w 10 min.

W macbooku 15 (late 2011) mam SSD 256GB i w iMacu też będę miał coś podobnego dlatego po zakończeniu pracy nad danym projektem, ewentualne poprawki dokonuje na dysku zewnętrznym. Bardzo duże projekty robię w całości na dysku zew. Poza tym fajnie byłoby współdzielić pliki biblioteki na których się pracuje dlatego właśnie bardziej skłaniam się ku zakupowi obudowy NAS. 

Rozumiem, że taki dysk wpinam do routera z AC i wtedy teoretycznie osiągam pełną prędkość przesyłania danych czyli ok. 1000 Mbps na nowym Imacu? 

QNAP TS212P odpada ze względu na możliwość posiadania tylko 2 dysków.
Podoba mi się Drobo 5N ale cena jest dosyć wysoka jak dla mnie bo 2500 zł i słaba dostępność w PL.

Jeśli nie da się osiągnąć prędkości min. takich jak FireWire800 przez Wi-Fi to się poddaje i kupuje obudowę z thunderboltem. Prawdopodobnie OWC ThunderBay 4. Jeśli znacie coś innego to chętnie rzucę na to okiem. 
 



#17 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 12 listopada 2015 - 20:45

Po wifi masz duży narzut danych kontrolnych, jeśli jest AC i router teoretycznie obsłuży 1000Mbps to w praktyce będziesz miał max 500Mbps transferu danych i to do podziału na wszystkie aktualnie pracujące przez wifi urządzenia oczywiście szybkość transferów będzie zależeć od odległości od routera/AP i przeszkód po drodze. Po kablu bez problemu wyciągniesz prawie 1000Mbps.

W wypadku HP Microserver i openmediavault stawianie serwera trwa trochę dłużej niż 10 minut, ale polega na zgraniu iso na płytę lub pendrive, uruchomieniu komputera z tej instalki. Podajesz nazwę, adres serwera (lub dhcp) i za kilka minut masz nas postawiony. logujesz się na adres nasa, montujesz dyski, albo jako osobne wolumeny albo raid, dodajesz użytkownika, udziały (lub po prostu jako dysk publiczny) i działa. Robisz to tylko raz. 

A dodatkowo możesz uruchomić np. serwer drukarek, po podpięciu karty dźwiękowej po usb i podpięciu do niej głośników masz odtwarzacz airplay. Masz serwery dlna, plex, mpd, serwery różnych usług sieciowych, własną chmurę - co kto potrzebuje, umie i lubi.

Osobiście na N54L mam Vmware ESXI i na tym na maszynach wirtualnych openmediavault, serwer minecraft dla dzieciaków, wordpressa do nauki i jakieś linuxy i windowsy do testowania i drukarkę usb udostępnioną w sieci.

Wszystko działa non stop i bezobsługowo.



#18 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 14 listopada 2015 - 23:04

Zdecydowanie polecam Asustora, 4 licencje na kamery, XBMC, HDMI, możliwość dołożenia RAM. Synology stanął jakiś czas temu w miejscu....

Wczoraj robiłem restore TM transfer na poziomie 50MB/s po AC. 

 

Oczywiście dla osób które chcą mieć proste i nie prądożerne urządzenie.


Użytkownik michallus edytował ten post 14 listopada 2015 - 23:06

Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#19 musimisie

musimisie
  • 37 postów

Napisano 13 lutego 2018 - 10:25

Jeśli nie da się osiągnąć prędkości min. takich jak FireWire800 przez Wi-Fi to się poddaje i kupuje obudowę z thunderboltem. Prawdopodobnie OWC ThunderBay 4. Jeśli znacie coś innego to chętnie rzucę na to okiem. 

 

 

Hej Piotrek,
Wiem, że odgrzebuje, ale czy ty sie zdecydowałeś na tego OWC? Zastanawiam się nad zakupep nowej wersji z thunderbolt 3. Recenzje zbiera dobre, ale jest to softwerowy RAID i zastanawiam się jak bardzo obciąży do prace Macbooka pro 13". Niestety hardwerowe RAIDy, które oferuje LACIE i PROMISE są bardzo drogie...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych