Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Pro, USB3 i rozłączający się dysk zewnętrzny WD My Passport


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 września 2015 - 10:10

Nie ukrywam, ze krew mnie zalewa i myślą wracam do czasów, kiedy Mac nie sprawiał mi problemów. 

Teraz sprawia.

 

Sprzęt: Mac Pro late 2013

Dysk: WD My Passport for Mac 2 TB.

 

Podłącza się, jest dostęp do plików i wszystko w porządku. Do czasu. 

 

1. wariant: po jakimś dłuższym czasie nie używania dysk się rozłącza i mam komunikat o nieprawidłowym rozłączeniu urządzenia. "dysk nie został prawidłowo wysunięty", wysuń dysk zanim rozłączysz itp.

 

2. wariant: pracuję na plikach z tego dysku, np. otworzona 40-gigowa biblioteka Zdjęć. Podczas pracy, kiedy zwiększam obciążenie, dysk się rozłącza. Komunikat jak wyżej.

 

Potem:

– albo dysku nie widać wcale,

– albo w Narzędzia dyskowe jest, ale nie da się zamontować ani odmontować,

– albo – rzadko – Narzędzia dyskowe nie rozpoznają urządzenia i dysk jest jako disk01s.

 

Mac ma porty USB3. Pomyslałem. że napięcia coś nie ten tego, kupiłem listwę/hub USB 3 z dodatkowym zasilaniem. I jest – mam wrażenie – gorzej. 

 

Na iMacu z USB 2 nie zauważyłem jak dotąd takiej awarii. Zacząłem szukać i okazuje się, że problem jest szerszy, niż się wydaje, por. http://forums.whirlp...archive/2279747

 

Sugerowane rozwiązania z różnych stron: 

1. sformatowanie dysku,

2. sprawdzenie kabla usb 3,

3. aktualizacja firmware,

4. sprawdzenie zasilania,

5. sprawdzenie błędów w Narzędziach dyskowych.

 

Wszystkie etapy przeszedłem. Czy można zrobić coś jeszcze przed oddaniem do producenta? Prawdę mówiąc nie wiem, co jest bardziej winne: Mac czy WD.

 

 

 



#2 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 27 września 2015 - 12:01

Ja miałem podobne objawy z dyskiem Toshiba. Podłączyłem go do komputera z Win, żeby sprawdzić SMART. Dysk wykazał mnóstwo bad blocków. Został zwrócony. Na marginiese – wkurzający jest brak możliwości sprawdzenia SMART na OS X.  

Nie wiem, czy masz podobne przyczyny, ale mam inne dyski usb 3.0 i działają prawidłowo.



#3 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 września 2015 - 14:05

OSX ma spore problemy z dyskami na USB 3. Czasem nie potrafi nawet rozpoznać np czytników kart na USB 3. A już praca ciągła na tym porcie, to udręka.

Najgorsze połączenie, to USB 3 i dysk na exFAT. Mój Macbook zepsuł mi kilka dysków.

 

Napisz jak masz sformatowany swój i jaki masz styl partycji.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#4 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 września 2015 - 14:34

Dysk jest sformatowany pod maca więc bałbym się go testować na windowsie. Z drugiej strony podłączyłem do maca z usb3 - to samo - a potem do maca z usb 2 - i tu niby działa. Poprzerzucałem przez ditto wszystkie dane na drugi dysk i nic, trzeba zwrócić go producentowi. Wyglada na jakąś awarię w trybie usb3. Teraz trzeba jeszcze porównać, czy coś nie zniknęło po drodze. 

 

Kurcze, dawnej kupienie czegoś "for mac" oznaczało nie tylko kompatybilność…



#5 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 września 2015 - 21:15

To nie jest wina tego, że dyski "for mac" nie działają.

Problem leży po stronie Apple.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#6 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 września 2015 - 15:55

Proszę o więcej :)



#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 30 września 2015 - 09:09

Proszę o więcej :)

 

Ja też. Nie zauważyłem większych problemów poza dyskami WD. Z tymi to i owszem - dyski USB 3.0 WD mają często nawet kłopoty w komputerach z USB 2.0. Iro podaj więcej szczegółów . Więcej - miałem przypadek, że iMac łączył się z drugim komputerem przez firewire, z dyskiem w ramce , z macbookiem - a z dyskiem WD (WD My Book Studio) za diabła... tzn. widział go w systemie ale w target już nie.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 28 lipca 2016 - 07:17

Problem występuje i u mnie, konfiguracja: MBP 15" mid 2015, dysk USB 3.0 Samsung S2 640 GB. Dysku używałem kilka lat w Time Machine na poprzednim MBP (mid 2010 więc jeszcze z USB 2.0) i nie miałem z nim problemów. Po wyczyszczeniu i próbie zrobienia pełnego archiwum nowego Maca wielokrotnie rozłączało właśnie z takimi komunikatami. Ale teraz ciekawostka - podłączyłem ten sam dysk do drugiego złącza USB i wygląda na to, że tu jest OK, jeszcze nic nie przerwało. Aktualnie podzielony jest na dwie partycje - jedna OS X Extended (szyfrowana, używana w TM), druga exFAT. Ale próbowałem też archiwizacji przy jednej partycji OS X, szyfrowanej i nie, za każdym razem po kilku minutach rozłączało.

Update: jednak przerwało i na tym drugim złączu, jedyna różnica to że stało się to wyraźnie później niż na pierwszym. To jest model z prędkością 7200 rpm więc coś czuję, że Mac ma problem z jego zasileniem...


Użytkownik douglas edytował ten post 28 lipca 2016 - 07:25


#9 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 lipca 2016 - 08:40

A to ciekawostka, pewnie zasilanie w nowym komputerze?

 

Dodam ze swojej strony, że ten mój nowy dysk WD Passport (for mac…) trafił do serwisu, skąd odesłano mi taki sam dysk…… "Refurbished"… Zaufania do tych dysków ani do firmy WD nie mam już ŻADNEGO. niby dysk działa, ale uważam, że trzymać na nim kluczowych danych. 



#10 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 28 lipca 2016 - 09:46

Poszperałem jeszcze w necie - faktycznie sporo jest problemów z rozłączaniem dysków na USB 3.0. Są różne wskazówki niby rozwiązujące problem, większość z nich już miałem zastosowane, wyłączyłem jeszcze te partycje ze Spotlight. Kolejna próba archiwum już się udała (na tym "lepszym" porcie USB). Później przełączyłem na ten problematyczny żeby zobaczyć czy na nim też będzie OK ale nic z tego - nawet nic nie robiąc na dysku co chwile go rozłącza. Wróciłem na ten "lepszy" i jak na razie jest OK, zero rozłączeń, zobaczymy jak to będzie na dłuższą metę.


Zrobił archiwizację przyrostową po godzinie i parę minut po niej rozłączył się. Także jest lipa, na jednym porcie (z prawej strony) działa lepiej ale też nie w pełni poprawnie. Później spróbuję jeszcze z innym kablem (choć ten wg mnie jest w b. dobrym stanie) i innym dyskiem (mam jeszcze SSD z adapterem do USB 3.0).



#11 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 29 lipca 2016 - 06:58

WD w Windows wymusza instalację drivera o nazwie WD SES i jest to póżniej wyświetlane na liście jako urządzenie sprzetowe

 Może tu tkwi przyczyna ? Chodzi mi o to że dla PC ten driver jest a dla Apple go nie ma 

Oto definicja drivera

 

  • Sterownik SES (SCSI Enclosure Services) różni się od wirtualnego dysku CD (Virtual CD) oraz oprogramowania WD SmartWare. Aby uzyskać dostęp do wszystkich możliwości napędu wymagane jest zainstalowanie zarówno sterownika SES, jak i oprogramowania WD SmartWare. Jeśli napęd ma być używany jako zwykły dysk twardy i nie potrzebujesz dostępu do jego zaawansowanych funkcji, możesz ukryć funkcję VCD wykonując czynności opisane tutaj: Identyfikator odpowiedzi 7108: Jak wyłączyć (ukryć) wirtualny napęd CD (VCD) w systemie Windows lub Mac OSX z napędem My Book lub My Passport. Firma Western Digital zaleca zainstalowanie sterownika SES nawet wtedy, gdy funkcje WD SmartWare nie są używane, jednak napęd będzie działał również bez niego. Komunikaty o konieczności instalacji sterownika stanowią część systemu operacyjnego i będą wyświetlane zawsze, gdy napęd jest podłączany do systemu Windows bez zainstalowanego sterownika.
  • Kopię sterownika SES można pobrać z naszej bazy wiedzy. Aby uzyskać odpowiednią pomoc, zobacz .

Jest natomiast dostępny pakiet WD SMART WARE MacOS - spróbuj to zainstalować (może driver jest uwzględniony wewnątrz tego instalatora?)

 

http://wdc-pl.custhe...nia-instalatora

 

Inna rada

 

Spróbuj dysk podłączyć przez koncentrator USB 2.0.

Prędkości nie te - wiadomo - ale może przynajmniej nie będzie się rwało bo wymusisz pracę dysku w trybie 2.0


Użytkownik michobo edytował ten post 29 lipca 2016 - 07:15


#12 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 29 lipca 2016 - 09:09

Podobno pomaga podłączenie przez aktywny koncentrator, może być i 3.0, ważne żeby był ze swoim zasilaniem. Ale u mnie przyczyna jednak chyba jest inna - dziś podłączyłem na innym kablu (mam ze 3 takie same dyski więc i kabli nie brakuje ;)), który był znacznie rzadziej używany i jak na razie zero problemów - wykonał już 2 archiwizacje przyrostowe, testowo paręnaście GB przerzuciłem i zasuwało aż miło. Także tamten kabel chyba ma jakiś problem - niby wygląda solidnie, zero widocznych uszkodzeń, kilka lat używany ale na zasadzie wyjęcia z szuflady i podłączenia dysku, nikt go nie testował na wytrzymałość.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych