Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Po instalacji Windowsa na iMacu nie wykrywa klawiatury ani myszki


Najlepsza odpowiedź macsupport , 08 września 2015 - 19:51

Coś ewidentnie Apple zmaściło, bo sterowniki nie są umieszczane w systemie, tylko wstrzykiwane na chwile na starcie.        

 

Dokładnie tak. U mnie ostatnio w przypadku nowego iMaca 27" Asystent Boot Camp pobierał złe sterowniki i dlatego to nie działało. Kiedy po instalacji windowsa włączałem instalator dostawałem komunikat, że ta wersja Boot Camp nie jest przeznaczona do tego komputera i faktycznie tak było. Musiałem ręcznie ściągnąć ze stron Apple odpowiednią wersję Boot Camp, uruchomić ponownie windows komendą bless i doinstalować ręcznie. Wtedy wykryło kontroler USB 3.0.

 

Ja instalowałem to: https://support.appl...21?locale=pl_PL wersja 5.1.5640 ale to jest komputerów z końca 2013 roku, a do nowszego iMaca 2014 nie ma do pobrania, przynajmniej nie znalazłem. 

Kolego Szymon189 ściągnij ten Boot Camp z powyższego linku, uruchom windows z działającą klawiaturą i zainstaluj, może zadziała.

 

Podobno jest też inne wyjście - instalacja Windows 8 albo nowszego, w nim ponoć są już zawarte sterowniki do kontrolera USB 3.0 i problem nie występuje. Ale tego nie sprawdzałem i nie potwierdzę.

 

Poza tym Apple skopało coś ze sterownikiem ssd, bo podczas pierwszego uruchamiania windowsa po instalacji pojawia się komunikat, że sterownik nie jest podpisany i ni da się uruchomić systemu. Trzeba instalować oprogramowanie do obsługi NTFS i usunąć sterownik, wtedy system rusza ale bez klawiatury i myszki :)

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 07 września 2015 - 17:28

Stworzyłem w Boot Campie pendrive z systemem Windows 7 x64 i sterownikami.Niestety po instalacji Windowsa muszę utworzyć użytkownika, ale w tym momencie nie działa klawiatura ani myszka.
 
Znalazłem coś takiego:
https://discussions.apple.com/message/23730996#23730996
 
Ake nie bardzo wiem jak to zrobić. Pomoże ktoś?

#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 września 2015 - 21:04

Znany problem.

 

Napisz dokładnie jaki to komputer, choć sądząc po problemie to pewnie jest jakiś nowszy iMac,  MacBook Pro z retiną albo MacBook Air. Problem wynika z tego, że instalator windows nie ma sterownika USB 3.0, i po instalacji nie działa klawiatura i myszka, które są urządzeniami USB.

 

Rozwiązanie teoretycznie jest proste - wystarczy zrobić wszystko dokładnie krok po kroku zgodnie z Asystentem Boot Camp. Teraz musisz uruchomić Asystent Boot Camp, usunąć partycję z Windowsem i zrobić to wszystko od nowa jeszcze raz. Czyli zaznaczasz, że chcesz przygotować dysk instalacyjny i pobrać oprogramowanie obsługi systemu Windows. Potem tworzysz partycję Boot Camp, komputer się zrestartuje i rozpocznie instalację.

 

Jeśli nadal nie zadziała, to musisz zrobić ceremonię z terminalem z tego linku który podałeś czyli:

 

<quote>

If you run into issues with keyboard and mouse not working (due to USB 3.0 and Win 7 incompatibility), you need to run your Win 7 partition (and Win 7 installation disk/partition) in legacy mode. (I found this information at:http://twocanoes.com.../support#faq123 - see "Method using Terminal"). Here you will be setting the legacy on the installation volume of win 7, not bootcamp partition (yet). After running the diskutil list find the volume with installer of Win 7, and then run the command (substituting the disk1s2 below with the information you find through diskutil on your computer:

 

sudo /usr/sbin/bless --device /dev/disk1s2 --setBoot --nextonly --legacy

 

Enter administrative password when prompted. Next, select Restart from the Apple menu. Do not hold the Option key while restarting.

 

You should have mouse/keyboard working. Begin the Windows 7 installation. Upon first restart right after the installer completes, boot into Mac and set the legacy mode for the BootCamp partition (but this time without the --nextonly flag), so you can use keyboard/mouse to complete the installation and thereafter until the USB 3.0 drivers are installed).

</quote>

 

Kiedy komputer uruchomi się ponownie klawiatura i myszka zadziała, wtedy musisz dokończyć instalację czyli założyć konto użytkownika i najważniejsze to z pendriva instalacyjnego zainstalować sterowniki Boot Camp. Jest tam w katalogu Boot Camp instalator .exe i jak go użyjesz to wszystko się zainstaluje i będzie działać. Ale jest jeden haczyk, może się okazać, że wyskoczy komunikat, że to wersja Boot Camp nie jest przeznaczona dla tego komputera. Wtedy musisz znów uruchomić Mac OS X i ze stron Apple pobrać odpowiednią wersję sterowników Boot Camp do Twojego komputera. Napisz jakiego masz Maca to Ci odpowiem, która dokładnie wersja jest do niego. Jeśli już ściągniesz te sterowniki to wrzucasz je na pendrive, uruchamiasz windowsa ale znów z terminala z komendą bless i jak to zainstalujesz to powinna się ta przygoda skończyć. 


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 07 września 2015 - 21:09


Napisz dokładnie jaki to komputer, choć sądząc po problemie to pewnie jest jakiś nowszy iMac,  MacBook Pro z retiną albo MacBook Air. Problem wynika z tego, że instalator windows nie ma sterownika USB 3.0, i po instalacji nie działa klawiatura i myszka, które są urządzeniami USB.

 

Rozwiązanie teoretycznie jest proste - wystarczy zrobić wszystko dokładnie krok po kroku zgodnie z Asystentem Boot Camp. Teraz musisz uruchomić Asystent Boot Camp, usunąć partycję z Windowsem i zrobić to wszystko od nowa jeszcze raz. Czyli zaznaczasz, że chcesz przygotować dysk instalacyjny i pobrać oprogramowanie obsługi systemu Windows. Potem tworzysz partycję Boot Camp, komputer się zrestartuje i rozpocznie instalację.

 

 

Pendriva mam USB 2.0 Wykonałem wszystko jak w Boot Campie pisało.



#4 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 07 września 2015 - 21:29

Załączony plik  Zrzut ekranu 2015-09-07 o 22.22.01.png   118,97 KB   0 Ilość pobrań
 
Czy na pewno zaznaczyłeś wszystkie opcje i potem dałeś się prowadzić asystentowi?
Na nowych makach z USB 3 niestety nie ma możliwości pominięcia czegokolwiek. Przerabiałem to na moim MacBooku AIR. Dopiero, jak pozwoliłem Asystentowi na wszystko, od początku ściągając to co potrzebuje, to miałem gładzik i USB.

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#5 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 08 września 2015 - 04:24

Dokładnie miałem zaznaczone wszystkie. Robiłem to 2 razy na 2 różnych pendrivach.

 

Nr seryjny: C02NJ2CSFY0T



#6 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 września 2015 - 08:17

Czyli to jest Mid 2014 - do niego nie ma instalatora do ściągnięcia ręcznie. Uruchom komputer z terminala komendą bless i spróbuj zainstalować te sterowniki, które Asystent Boot Camp ściągnął na pendrive. Jest tam plik setup.exe.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#7 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 września 2015 - 08:28

Dokładnie miałem zaznaczone wszystkie. Robiłem to 2 razy na 2 różnych pendrivach.

 

Nr seryjny: C02NJ2CSFY0T

 

Ale czy za każdym razem robiłeś po kolei wszystko od początku?

Ściągnięcie sterowników, zapisanie wszystkiego na penie, zrobienie partycji bootcamp, restart z instalacją wymuszony przez asystenta bootcamp?


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#8 PatrykDot

PatrykDot
  • 219 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2015 - 10:09

Zbyt wczesne wysunięcie pendriva powoduje takie akcje, że brakuje jakiś sterowników. 



#9 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 08 września 2015 - 13:38

Tylko jak tą komendę bless opdalić i gdzie?

 

Mam tam OS X YOSEMITE. Włożyłem pendrive, uruchomiłem asystenta boot camp. Zaznaczyłem wszystkie 3 opcje (czyli nagranie Windowsa 7 z ISO na pendriva, pobranie i zainstalowanie na niego sterowników, oraz zainstalowanie systemu). Najpierw był automatycznie sformatowany pendrive, potem kopiowała się na niego zawartość Windowsa, później pobrało i zainstalowało na pendrive sterowniki, utworzyłem partycję 80 GB na Windows i się uruchomił instalator Windowsa.

 

Po instalacji najpierw pojawił się błąd:

280tbo9.jpg

 

Musiałem się zalogować na OS X, pobrałem Paragon NTFS, usunąłem plik applessd.sys, uruchomiłem Windows, dokończona została instalacja i pojawia się okno z użytkownikiem gdzie nie działa ani myszka ani klawiatura.

 

Próbowałem użyć tego polecenia w terminalu:

 

sudo /usr/sbin/bless --device /dev/disk1s2 --setBoot --nextonly --legacy

Ale po podaniu hasła miałem taki błąd:

2nvxrh4.jpg

 

Narzędzie dyskowe wygląda tak:

zx2kr8.jpg


Użytkownik szymon189 edytował ten post 08 września 2015 - 13:58


#10 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 września 2015 - 14:12

Widzę, że ze sterownikiem SSD poradziłeś sobie jak ja ostatnio, czyli usuwając ten plik.

 

Teraz włącz terminal i zrób to:

 

 

If you run into issues with keyboard and mouse not working (due to USB 3.0 and Win 7 incompatibility), you need to run your Win 7 partition (and Win 7 installation disk/partition) in legacy mode. (I found this information at:http://twocanoes.com.../support#faq123 - see "Method using Terminal"). Here you will be setting the legacy on the installation volume of win 7, not bootcamp partition (yet). After running the diskutil list find the volume with installer of Win 7, and then run the command (substituting the disk1s2 below with the information you find through diskutil on your computer:

 

sudo /usr/sbin/bless --device /dev/disk1s2 --setBoot --nextonly --legacy

 

Enter administrative password when prompted. Next, select Restart from the Apple menu. Do not hold the Option key while restarting.

 

You should have mouse/keyboard working. Begin the Windows 7 installation. Upon first restart right after the installer completes, boot into Mac and set the legacy mode for the BootCamp partition (but this time without the --nextonly flag), so you can use keyboard/mouse to complete the installation and thereafter until the USB 3.0 drivers are installed).

 

 

najpierw wpisz komendę diskutil to wyświetli Ci wszystkie dyski, odszukaj partycję z windowsem, a potem wpisujesz dokładnie  to co jest wytłuszczone wyżej tylko zmieniasz nazwę partycji na tę swoją z windows. Po uruchomieniu komputera nie wciskasz Alt tylko windows wystartuje sam z działającą klawiaturą. instalujesz sterowniki z pendrive i powinno działać. 


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#11 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 08 września 2015 - 14:29

Chyba za szybko się ucieszyłem. Klawiatura zaczęła działac po zmianie w terminalu. Utworzyłem użytkownika, system ponownie się uruchomił mam pulpit, ale znowu myszka ani klawiatura nie działa.



#12 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 września 2015 - 14:37

Bo musisz zainstalować sterowniki z pendrive. uruchom go jeszcze raz przez terminal tak jak wcześniej i zainstaluj sterowniki.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#13 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 08 września 2015 - 16:53

Wszystkie sterowniki z pendriva zainstalowałem, ale nadal nie chce mi działać klawiatura i mysz. Próbowałem podłączyć mysz i klawiaturę z mojego PCta na USB, ale nie działa.
 
Co mam jeszcze zainstalować?
dfkgld.jpg

Za każdym ponownym uruchomieniem Windowsa muszę na OS X w swoim terminalu wpisać polecenie blees, aby czytało klawiaturę i myszkę nawet na USB

Użytkownik szymon189 edytował ten post 08 września 2015 - 17:36


#14 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 września 2015 - 19:38

Coś ewidentnie Apple zmaściło, bo sterowniki nie są umieszczane w systemie, tylko wstrzykiwane na chwile na starcie.        


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#15 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 września 2015 - 19:51   Najlepsza odpowiedź

Coś ewidentnie Apple zmaściło, bo sterowniki nie są umieszczane w systemie, tylko wstrzykiwane na chwile na starcie.        

 

Dokładnie tak. U mnie ostatnio w przypadku nowego iMaca 27" Asystent Boot Camp pobierał złe sterowniki i dlatego to nie działało. Kiedy po instalacji windowsa włączałem instalator dostawałem komunikat, że ta wersja Boot Camp nie jest przeznaczona do tego komputera i faktycznie tak było. Musiałem ręcznie ściągnąć ze stron Apple odpowiednią wersję Boot Camp, uruchomić ponownie windows komendą bless i doinstalować ręcznie. Wtedy wykryło kontroler USB 3.0.

 

Ja instalowałem to: https://support.appl...21?locale=pl_PL wersja 5.1.5640 ale to jest komputerów z końca 2013 roku, a do nowszego iMaca 2014 nie ma do pobrania, przynajmniej nie znalazłem. 

Kolego Szymon189 ściągnij ten Boot Camp z powyższego linku, uruchom windows z działającą klawiaturą i zainstaluj, może zadziała.

 

Podobno jest też inne wyjście - instalacja Windows 8 albo nowszego, w nim ponoć są już zawarte sterowniki do kontrolera USB 3.0 i problem nie występuje. Ale tego nie sprawdzałem i nie potwierdzę.

 

Poza tym Apple skopało coś ze sterownikiem ssd, bo podczas pierwszego uruchamiania windowsa po instalacji pojawia się komunikat, że sterownik nie jest podpisany i ni da się uruchomić systemu. Trzeba instalować oprogramowanie do obsługi NTFS i usunąć sterownik, wtedy system rusza ale bez klawiatury i myszki :)


Użytkownik macsupport edytował ten post 08 września 2015 - 19:55

  • szymon189 lubi to

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 11 września 2015 - 08:54

Partacze!!!

Powinni zapodać linki do wszystkich maszyn, bo jak widać ich automaty nie działają.

Mnie na MB AIR dopiero za piątym podejściem ruszyło.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#17 szymon189

szymon189
  • 7 postów

Napisano 13 września 2015 - 18:21

Po pobraniu plików z linku od macsupport i instalacji niektórych sterowników klawiatura i myszka zaczęły działać. Dzięki wielkie!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych