Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro i zewnętrzny dysk twardy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 28 sierpnia 2015 - 16:33

Planuję zakup zewnętrznego dysku do mojego macbooka.

W temacie wiedzę mam szczątkową, dlatego chodziłoby mi o podstawowe informację.

Zajmuję się produkcją muzyki w środowisku Logic Pro X.

Przez rok udało mi się udźwignąć temat na wbudowanym dysku 500GB, ale na ten moment miejsce jest już na wyczerpaniu.

Trzeba będzie podpiąć zewnętrzny dysk i przerzucić tam biblioteki (Komplete, orkiestra East West itp).

Docelowo dysk byłby wpięty w komputer i korzystałbym z tych bibliotek na bieżąco, aranżując w Logicu, czyli konieczna byłaby duża prędkość dysku i transmisji danych.

Zastanawiałem się nad wykorzystaniem USB 3.0 ale z tym będzie duży kłopot. Dwa porty mam zajęte. W jeden wpięty interface audio, w drugi HUB z którego idzie iLock, myszka, dodatkowa klawiatura. Mógłbym podziałać z HUBem, ale dysk twardy z takim przeznaczeniem, jak w moim wypadku to chyba zbyt wymagająca sprawa na zwykły USB?

 

Czyli pozostaje Thunderbolt.

Wstępnie celuję w coś tego typu:

 

http://www.apple.com...usb-30?fnode=5f

http://www.cortland....nd-usb-3.0.html

 

Tylko te dyski Lacie mają prędkość 5400rpm.

 

Albo

 

http://www.apple.com...e-2-tb?fnode=5f

 

Jest w internecie jeszcze kilka modeli na tunderbolt. Czym powinienem się kierować, wybierając taki sprzęt? Czy prędkość obrotowa 7200rpm nie byłaby koniecznością? No i powinienem ograniczyć się do technologii Thunderbolt, czy spróbować z USB 3.0? Tylko w tym drugim wypadku musiałbym zadbać o jakiś odpowiedni Hub z zasilaniem, wziąć pod uwagę pozostałe podłączone do niego urządzenia, które będą kradły trochę przepustowości.

Są też oczywiście dyski SSD, ale w połączeniu z Thunderboltem, to jak mi się zdaje już wielki koszt.

 

 

 

 



#2 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 28 sierpnia 2015 - 20:54

Kup dysk 2TB 5400 obr. USB 3.0 2,5" - ja użytkuję Samsung M3 Portable - powinien kosztować poniżej 400 brutto. Będziesz miał na nim transfery 110 - 130 MB/s. Podłącz go bezpośrednio do USB w Macbooku. Do drugiego USB podłącz huba, a do niego całą resztę sprzętu. Przepustowość USB 3.0 będzie wystarczająca do obróbki audio.

Tak na szybko licząc (o ile nic nie pokręcę - początek weekendu ;-)), jeśli pracujesz na nieskompresowanych wav-ach 24-bit 96kHz stereo to masz 3 bajty * 96000 *2 = 576000 bajtów /s = 562,5 kB/s, czyli niecałe dwie ścieżki stereo na 1MB/s. A dostępne transfery z dysku 2,5" 5400 obr na USB 3.0 są sto razy większe. Moim zdaniem najtańsze rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku.



#3 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 28 sierpnia 2015 - 22:42

Dzięki za odpowiedź. Taka tańsza opcja byłaby najlepsza. 

Z tym, że na plikach wave działam tylko w małym stopniu (nagrana gitara, czasem jakieś wokale). Komputer czerpał by głównie z bibliotek instrumentów wirtualnych AU - jakaś orkiestra, fortepian, syntezatory. Czyli brzmienia oparte na samplach, albo syntezie.

I te biblioteki brzmień znajdowałyby się właśnie na zewnętrznym dysku.

Ważne, żeby płynnie mi to wszystko działało.


Użytkownik stage edytował ten post 28 sierpnia 2015 - 22:43


#4 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 29 sierpnia 2015 - 07:33

Przy tych wyliczeniach chodziło mi o to, żeby pokazać ile przepustowości potrzeba na "duże" wav-y.

Podejrzewam, że próbki instrumentów nie będą lepsze niż 24-bit 96kHz stereo, więc możesz z dużym przybliżeniem przyjąć, że potrzebujesz 0,6MB/s na jedną ścieżkę - nieważne czy wav, czy brzmienie z biblioteki. Wydaje mi się, że nawet gdyby uwzględnić narzuty protokołu transmisji USB 3.0, uwzględnić czasy dostępu dysku w przypadku małych plików to masz jeszcze zapas przepustowości. Najlepiej byłoby, gdybyś miał dostęp do jakiegokolwiek dysku 2,5" 5400 obr na USB 3.0 i sprawdził jak działa to, co robisz. Transfery możesz sprawdzić programem Blackmagicdesign Disk Speed Test. Dla siebie kup dysk 2TB - ze względu na gęstość zapisu przy tej pojemności będzie mieć lepsze transfery niż mniejsze dyski.



#5 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 31 sierpnia 2015 - 10:29

Ok, dzięki za wszystkie informacje.



#6 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 01 września 2015 - 22:29

Usb 3.0 jest wystarczające. Ja mam zewn. biblioteki Komplete, Studio One i inne na dysku usb 3.0, a na bieżąco korzystam z bibliotek czytanych z karty SDXC włożonej na stałe w iMaca. Wcześniej używałem dysku przenośnego Seagate z firewire 800 (były kiedyś takie). Nie ma żadnych odczuwalnych różnic w prędkości. Thunderbolt to przesada, drogie, a i tak nie wykorzystasz przesyłu. W użytkowaniu nie odczujesz różnicy m. thunderboltem a usb 3.0.

#7 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 05 września 2015 - 11:55

Przymierzam się do zakupu tego dysku, w takim razie będzie to usb 3.0


Temat jest dość obszerny, ale nie bardzo wiem, czym kierować się przy wyborze modelu. Potrzebne byłyby 2TB, zapewne ta prędkość 7200 oraz jakaś kompatybilność z OS X, no i ogólnie dobra jakość, trwałość. Cena bez większego znaczenia.


Polecono mi taki model:


Seagate Expansion STBV2000200 2TB 3.5



Dobre to? icon_smile.gif






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych