Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zapchana pamięć RAM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 sabatin

sabatin
  • 32 postów

Napisano 24 sierpnia 2015 - 23:07

Witam, mam nadzieję że piszę w odpowiednim temacie. Otóż od 3-4 dni zauważyłem że cały czas mam zużycie 99% pamięci ram. 

 

Mniej więcej wygląda to tak  11949751_929766230402294_2113351479_n.jp

 

Zaktualizowałem system do najnowszej wersji 10.10.5 , oraz flasha. W tle nie mam włączonych dużo aplikacji na prawdę.. przy wyłączonym safari , zużycie ram na poziomie 95%, ktoś się może spotkał z podobnym problemem?



#2 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 24 sierpnia 2015 - 23:58

A gdzie tu masz problem?

Masz 8 GB to ci system zajmie prawie 8 GB.

Ja tu przykładowo mam 4 GB i popatrz ile zajęte. No tak prawie 4 GB. (3,94)

To tak działa.

Jeśli system tylko zobaczy, że zostaje wolne miejsce w RAM po jakimś zamkniętym procesie

to wykorzystuje je na pamięć podręczną.

 

9JZjnL4.png

 

Weż odinstaluj sobie ten programik to nie będziesz wnikał :-)


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 25 sierpnia 2015 - 00:04


#3 sabatin

sabatin
  • 32 postów

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:09

no tak, ale safari mi zacina od tych 4 dni, to się wcześniej nie zdarzyło, mam np otwarte 3 okna z yt i jakiś facebook, pare for, i Safari się po prostu zacina na 3-4 sekundy.  Program Spotify włącza się około 12 sekund, gdzie zwykle była to sekunda.


Użytkownik sabatin edytował ten post 25 sierpnia 2015 - 00:10


#4 surma

surma
  • 6 postów

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:14

OS X, podobnie jak inne Unixy, stara się wycisnąć z RAMu ile to tylko możliwe, przechowując tam np. niektóre pliki z dysku (jest to wyróżnione na obrazku jako "File cache"). Dzięki temu mechanizmowi system nie musi za każdym razem wczytywać programu z powolnego dysku, może zamiast tego skorzystać z o wiele szybszej pamięci RAM. W momencie gdy zechcesz uruchomić jakiś zasobożerny program, system będzie stopniowo opróżniał cache, by ustąpić miejsce właśnie uruchamianemu programowi. Oczywiście w dobie dysków SSD ten mechanizm już nie ma takiego znaczenia jak kiedyś, ale wciąż ma pozytywny wpływ na wydajność. 

OS X to nie Windows, nie ma tu potrzeby stosowania różnych Tweakerów czy programów do optymalizacji, Mac potrafi sam o siebie zadbać. Także, korzystaj z komputera, ciesz się nim i skup się po prostu na pracy, w końcu to maszyna jest dla człowieka. ;-).


no tak, ale safari mi zacina od tych 4 dni, to się wcześniej nie zdarzyło, mam np otwarte 3 okna z yt i jakiś facebook, pare for, i Safari się po prostu zacina na 3-4 sekundy.  Program Spotify włącza się około 12 sekund, gdzie zwykle była to sekunda.

 

Podejrzewam że genezą problemu może być właśnie optymalizator który zainstalowałeś. Niektóre tego typu programy mogą usuwać pliki cache, które i tak muszą zostać odbudowane przez system.  



#5 sabatin

sabatin
  • 32 postów

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:21

okej, dzięki surma za obszerną odpowiedź ;) zastosuje się do rad.



#6 surma

surma
  • 6 postów

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:23

Powiedz mi jeszcze, masz dysk talerzowy czy SSD? 



#7 sabatin

sabatin
  • 32 postów

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:34

ssd 128Gb , Mbpr mid2014 i5



#8 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 25 sierpnia 2015 - 00:38

no tak, ale safari mi zacina od tych 4 dni, to się wcześniej nie zdarzyło, mam np otwarte 3 okna z yt i jakiś facebook, pare for, i Safari się po prostu zacina na 3-4 sekundy.  Program Spotify włącza się około 12 sekund, gdzie zwykle była to sekunda.

 

Jeśli wcześniej było ok, a problem występuje dopiero od jakiegoś czasu - to o ile nie jesteś jakimś specem/wnikaczem, który potrafi sprawdzić procesy działające w tle i zdiagnozować przyczynę, a komp dalej będzie się przycinał, to pewnie najprostszym wyjściem będzie postawienie systemu na czysto.

 

Pozostaje też kwestia ilości miejsca na dysku. OS X działa dobrze gdy ma zapas wolnego miejsca. Może dysk ci się przypchał?

 

No i jeszcze warto sprawdzić inną przeglądarkę, czy też tak dziwnie się zachowuje, bo może to tylko Safari wymaga porządnego wyzerowania. Może jakieś niechciane rozszerzenia albo adware się przypałętały.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 25 sierpnia 2015 - 00:38


#9 Oskar Makała

Oskar Makała
  • 1 postów

Napisano 29 sierpnia 2015 - 11:47

Znam sposób na czyszczenie RAMu. Mianowicie włącza się Terminal i wpisuje "purge" co ma za zadanie oczyścić pamięć. Jednak nie pozwala mi na to system i pisze ze nie mam pozwolenia "operation not permitted", ktoś ma jakieś rozwiązanie?



#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 29 sierpnia 2015 - 12:15

Sam Terminal ma. Nazywa się man sudo. Ale jeśli o tym nie wiedziałeś, bądź ostrożny ze stosowaniem :)


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#11 enedil

enedil
  • 108 postów
  • SkądPorfia, Chile

Napisano 29 sierpnia 2015 - 13:01

Znam sposób na czyszczenie RAMu. Mianowicie włącza się Terminal i wpisuje "purge" co ma za zadanie oczyścić pamięć. Jednak nie pozwala mi na to system i pisze ze nie mam pozwolenia "operation not permitted", ktoś ma jakieś rozwiązanie?

sudo purge

? Nie wiem. To tylko możliwe obejście, przy takim komunikacie.



#12 Patrycja_

Patrycja_
  • 138 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2015 - 10:47



A gdzie tu masz problem?

Masz 8 GB to ci system zajmie prawie 8 GB.

Ja tu przykładowo mam 4 GB i popatrz ile zajęte. No tak prawie 4 GB. (3,94)

To tak działa.

Jeśli system tylko zobaczy, że zostaje wolne miejsce w RAM po jakimś zamkniętym procesie

to wykorzystuje je na pamięć podręczną.

 

9JZjnL4.png

 

Weż odinstaluj sobie ten programik to nie będziesz wnikał :-)

 O co biega bo nie rozumiem was ja bym chciała żeby wszystko było w ram a u mnie tak to wygląda : 

a5acda32018c0db9gen.png


Użytkownik Patrycja_ edytował ten post 30 sierpnia 2015 - 11:05

Komputer: Macbook Pro 15 MD318 ssd 830 16Gb ramu Corsair Telefon: iPhone 6 128 Gold Odtwarzacz:iPhone


#13 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2015 - 11:20

 O co biega bo nie rozumiem was ja bym chciała żeby wszystko było w ram a u mnie tak to wygląda : 

a5acda32018c0db9gen.png

 

Może faktycznie twój system więcej nie potrzebuje (co wydaje mi się dziwne). Ale wygląda to podejrzanie - może ktoś kto ma tyle samo ramu się wypowie... Mam 8 GB w iMacu i zawsze 90% jest zajęte. Dziwne to...



#14 Patrycja_

Patrycja_
  • 138 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2015 - 11:47

Może faktycznie twój system więcej nie potrzebuje (co wydaje mi się dziwne). Ale wygląda to podejrzanie - może ktoś kto ma tyle samo ramu się wypowie... Mam 8 GB w iMacu i zawsze 90% jest zajęte. Dziwne to...

-swap u mnie wyłączona nie wiem czy dobrze robię czy źle  ;)  ;)  ;)

-może dlatego że tylko parę stron włączonych i iTunes 


Komputer: Macbook Pro 15 MD318 ssd 830 16Gb ramu Corsair Telefon: iPhone 6 128 Gold Odtwarzacz:iPhone


#15 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2015 - 11:56

-swap u mnie wyłączona nie wiem czy dobrze robię czy źle  ;)  ;)  ;)

-może dlatego że tylko parę stron włączonych i iTunes 

 

Najlepsza metoda, uniwersalna, bym powiedział - jak działa to nie wnikać. Sprawdza się prawie zawsze. ;)


  • Patrycja_ lubi to

#16 Patrycja_

Patrycja_
  • 138 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2015 - 20:13

Najlepsza metoda, uniwersalna, bym powiedział - jak działa to nie wnikać. Sprawdza się prawie zawsze. ;)

:)  :)  :)  :)


Komputer: Macbook Pro 15 MD318 ssd 830 16Gb ramu Corsair Telefon: iPhone 6 128 Gold Odtwarzacz:iPhone


#17 mohikanin

mohikanin
  • 124 postów
  • SkądCKMK

Napisano 06 września 2015 - 09:04

Może faktycznie twój system więcej nie potrzebuje (co wydaje mi się dziwne). Ale wygląda to podejrzanie - może ktoś kto ma tyle samo ramu się wypowie... Mam 8 GB w iMacu i zawsze 90% jest zajęte. Dziwne to...

Hej

 

U mnie przy 16GB jest często bardzo podobnie. Czasami wygląda jeszcze lepiej :-), natomiast jak popracuje przez kilka, kilkanaście dni bez wyłączania kompa to Cache potrafi dojść do końca wolnej pamięci. Wykorzystania swapa przez system jeszcze nie zaobserwowałem, co nie znaczy że go nie używa. Po prostu jakoś niezbyt często patrzę, jak dobrze działa to nie ma co kombinować.

Pozdrowionka

Mohikanin

 

P.S Podobny układ pamięci jak u Ciebie mam w tej chwili, odpalonych koło 30 plików w Wolfram Mathematica, wszystkie się liczą, Safari, TextEdit, Monitor, Qtiplot.


Użytkownik mohikanin edytował ten post 06 września 2015 - 09:08

---------- Macbook Pro 13; 2.3 GHz I5; 16GB Ram i 10.11 no i SSD, early 2011





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych