Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Logowanie po uruchomieniu tylko do konta admina?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 skie00

skie00
  • 171 postów
  • Skądz bardzo daleka

Napisano 21 czerwca 2015 - 08:45

Witam.

Pyt.1.

Mam załozone dkonto admina (którego nie używam) i konto zwykłego usera, na którym pracuję normalnie.

Przy uruchomieniu MBP (od zera, z zasilaniem) przy logowaniu pojawia mi się możliwość logowania do konta Admin i Guest a nie ma ikony konta usera. Muszę zalogować się na konto admina (pojawia się wtedy na chwilę taki pasek ładowania, około 1 sek) i z konta admina przeskakuję na konto usera, loguję się tam, przeskakuję z powrotem na admina i tam się wylogowywuję. Trochę to upierdliwe, jednakowóż.

Czy tak ma być??

 

Pyt.2.

Czy może zrobić upgrade konta usera do konta admina (tam mampoinstalowane programy), wykasować pierwotne konto admina i zostawić tylko jedno? Tzn olać ograniczenie uprawnień jakie daje konto user (a co za tym idzie w moim mniemaniu zwiększone bezpieczeństwo).


pozdrawiam Skie


#2 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 21 czerwca 2015 - 09:19

Witam.

Pyt.1.

 

Czy tak ma być??

 

Pyt.2.

Czy może zrobić upgrade konta usera do konta admina (tam mampoinstalowane programy), wykasować pierwotne konto admina i zostawić tylko jedno? Tzn olać ograniczenie uprawnień jakie daje konto user (a co za tym idzie w moim mniemaniu zwiększone bezpieczeństwo).

 

1. nie

2. tak, zaznacz w Użytkownikach i grupach "Użytkownik może administrować komputerem", przeloguj się i wyrzuć stare konto admina (sprawdź wcześniej czy nie masz tam czegoś potrzebnego w katalogu domowym, to ew. skopiuj)

 

Konto z uprawnieniami adminstaratora na OSX to nie jest konto roota, więc ja bym się aż tak o bezpieczeństwo nie bał. Dostęp do konta roota oczywiście można sobie zrobić, jakbyś chciał sobie coś np. popsuć :-). Nie no czasem może się przydać, bo możesz się dostać do plików innych użytkowników.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 21 czerwca 2015 - 09:27


#3 skie00

skie00
  • 171 postów
  • Skądz bardzo daleka

Napisano 21 czerwca 2015 - 11:54

Dzięki.

 

Zastanawiam sie w takim razie czy nie zresetowac całości do ustawień fabrycznych. Bo skoro tam przy logowaniu nie pojawia sie cos co powinno sie pojawiac to znaczy, ze cos jest nie tak.

Czy uzyc instrukcji z tego linku ?


Problem chyba rozwiązany. Konto admina było szyfrowana, koje konto normalne nie. po wyłączeniu szyfrowania pojawiły się wszystkie konta w momencie włączenia komputera.

 

Ale teraz mam wariant B pytania nr 2.

Czy w aspekcie tego, co Yellowfrog napisał powyżej uzasadnione jest posiadanie dwóch kont (admin i "normalne" do pracy?). Tak się robiło w windowsach dla zwiększonego bezpiczeństwa więc podobnie zrobiłem tutaj.

Co uważacie?


Użytkownik skie00 edytował ten post 21 czerwca 2015 - 11:54

pozdrawiam Skie


#4 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 21 czerwca 2015 - 11:54

Zastanawiam sie w takim razie czy nie zresetowac całości do ustawień fabrycznych. Bo skoro tam przy logowaniu nie pojawia sie cos co powinno sie pojawiac to znaczy, ze cos jest nie tak.

Czy uzyc instrukcji z tego linku ?

Zaczekaj z tym chwilkę: używasz FileVault?

 

Podtytuł włączanie użytkowników powinien pomóc  ;)


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 21 czerwca 2015 - 12:10

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#5 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 21 czerwca 2015 - 13:55

Nie widzę sensu tworzenia dodatkowego konta użytkownika, jeśli komputera używa jedna osoba. Uprawnienia administarcyjne konta na OS X nie dają aż takich przywilejów, żeby było to niebezpieczne. Domyślnie po standardowej instalacji konto ma uprawnienia administracyjne. Do instalacji czegokolwiek i tak wymagane jest hasło, więc samo nic ci się nie zainstaluje. Do operowania na plikach wymagających uprawnień roota i tak używa się programu sudo (znów hasło). 

 
Ja nie widzę tu żadnych plusów w pracy na koncie użytkownika, poza utrudnianiem sobie życia. W sumie to nawet nie znam nikogo kto tak robi na OS X na własnym kompie.


#6 skie00

skie00
  • 171 postów
  • Skądz bardzo daleka

Napisano 21 czerwca 2015 - 13:57

Ok, dzięki wielkie.

A skoro panowie tak pięknie pomogliście mi z jednym może macie ochotę rzucić okiem na inny problem? Tęk ju from the mountain.

http://myapple.pl/fo...gowym-stylu/


Użytkownik skie00 edytował ten post 21 czerwca 2015 - 14:00

pozdrawiam Skie


#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 czerwca 2015 - 19:35

Prośba na przyszłość: nie pisz na czerwono. Ten kolor jest zarezerwowany dla moderacji.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 skie00

skie00
  • 171 postów
  • Skądz bardzo daleka

Napisano 22 czerwca 2015 - 07:41

Zrobiłem tak jak powiedzieliście, czyli dodałem uprawnienia admina, zlikwidowalem pierwsze konto admina zostawiając tylko to jedno, moje i wszystko chodzi ładnie i loguje się normalnie.

Dzięki za  pomoc (tu i tam).


pozdrawiam Skie





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych