Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk zewnętrzny - jaki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 A-One

A-One
  • 194 postów

Napisano 18 maja 2015 - 08:13

Cześć,

 

ostatnio miałem wtopę z pendrivami, dlatego zmieniłem zdanie, kupię dysk, jednak tym razem zapytam o opinię: jaki? 

 

Pytam, ponieważ przestałem lubić przepłacać. Ludzie kupują zazwyczaj tańsze rzeczy niż ja i nie narzekają (tak przynajmniej twierdzą).

Swoją drogą, że mentalność często nie pozwala komuś przyznać się, że miał wtopę i w głębi będzie się cieszył, że ktoś też tak będzie miał.

Stąd jednak założyłem temat.

 

Interesują mnie opcje:

 

1) Dysk HDD 500 GB

2) Dysk SSD min. 256 GB

 

 

Proszę o firmy, którymi warto się zainteresować. Sklepy już sobie sam znajdę.

 

Pozdrawiam

 



#2 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 18 maja 2015 - 12:43

Mam 2 WD i bez problemow :

 

DSC_0133_copy.jpg

 

http://www.wdc.com/en/products/external/portable/


Użytkownik folharth edytował ten post 18 maja 2015 - 12:44

  • A-One lubi to

#3 Patryk Staśkiewicz

Patryk Staśkiewicz
  • 11 postów
  • SkądWołomin/Wyszków

Napisano 18 maja 2015 - 12:53

Od siebie mógłbym polecić Seagate i WD.

Z WD miałem styczność i nie było nigdy problemów.

Obecnie mam Seagate Backup Plus Slim (500 GB), nie ma żadnych problemów, śmiało mogę polecić  :)

 
  • A-One lubi to
 rMBP 13" (Mid 2014) /  iPhone 6S Plus 128gb /  iPod Shuffle (6gen)<p>

#4 A-One

A-One
  • 194 postów

Napisano 18 maja 2015 - 22:24

Dziękuję. Seagate często się pojawia, o WD też ktoś kiedyś wspominał. 

Myślałem, że przez przypadek się o tych firmach dowiedziałem, a okazuje się, że to pewnego rodzaju liderzy ;)

 

Jutro zamawiam, dzięki ;) 



#5 A-One

A-One
  • 194 postów

Napisano 25 maja 2015 - 21:03

Jeszcze dopytam: lubię kupować rzeczy na lata, wobec tego: jaki dysk i połączenie (USB 3.0 da radę?) jest potrzebne do odtwarzania filmów w jakości 4k? 

Wiem, że póki co mało treści na to jest, ale zdarzyło mi się pomimo tego już korzystać z tego, więc za kilka lat tym bardziej...

 

Będę wdzięczny za rady ;) 

Podejrzewam, że to już dysk SSD? Ale z USB 3.0 czy jakimś wejściem HDMI? 



#6 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 26 maja 2015 - 17:00

Dzisiaj nie ma sprzetu na lata a tymbardziej dyskow. Co do 4K to malo kto ma material w 4K a jak ma to zajmuje jeden film jakies 90-100GB wiec pojemnosc, ktora wspomniales mozesz wsadzic do kosza i szukac jakiegos dysku 3,5 cala 8TB i zamknac go w obudowie jakiejs z Thunderbolt bo usb 3.0 troszke za malo jesli chodzi o przepustowosc


  • czaras i A-One lubią to

#7 iWooke

iWooke
  • 47 postów
  • SkądPrzasnysz

Napisano 26 maja 2015 - 19:26

Jak jeszcze aktualne to masz dobrą promocję:

http://m.komputronik...B_srebrny.html
  • A-One lubi to

#8 A-One

A-One
  • 194 postów

Napisano 26 maja 2015 - 22:09

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, chyba wszystko jasne ;) 



#9 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 29 maja 2015 - 05:53

Jak jeszcze aktualne to masz dobrą promocję:

http://m.komputronik...B_srebrny.html

Super usb 3,0 do materialu 4K w dodatku dysk co ma 5400 obratow - jeszcze lepiej. Takich to nawet na magazynowanie danych nie warto uzywac...



#10 wilczusia84

wilczusia84
  • 2 postów

Napisano 01 czerwca 2015 - 21:32

Witam  

podpinam się pod temat i  proszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

Mam takie dylematy, chciałabym kupić 2 dyski:

1) Pierwszy z przeznaczeniem do Time Machine i a MBP mam dysk 256 GB i mam takie pytanie czy starczy mi dysk 500GB? Nigdy nie korzystałam z Time Machine i nie wiem jak średnio dysk się zapełnia. Czy lepiej zainwestować w 1TB? Zastanawiam się nad WD My Passport Ultra. Czy warto inwestować w wersję na Maca? Czy to tylko zabieg marketingowy? 

2) Drugi dysk chciałabym z przeznaczeniem na przechowywanie danych (Dokumenty, zdjęcia, filmy, muzyka) i tu myślę o 1TB i chyba też to co powyżej czyli WD My Passport Ultra. Czasem ten dysk będę podłączać do PC. Czy dobrze wybieram?

Czy może polecacie innej firmy? 

Jestem w tej kwestii laikiem…trudno mi wybrać jak jest taki wybór dysków.

Pozdrawiam serdecznie



#11 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 02 czerwca 2015 - 07:17

Mozesz brac WD dobre dyski maja. Co do pojemnosci to i tak kiedys TM zapelni i bedzie usuwal stare kopie jak bedziesz zbieral dane na dysku komputera.

 

Do backaupu danych, tez mozesz kupic 2giego WD. 

 

Ja kupuje dyski od HGST (Hitachi) i wrzucam je do obudowy IcyBox dla mnie lepsze rozwiazanie bo zawsze moge wrzucic jakis inny dysk do srodka.

 

http://www.komputron...l_ATA-600_.html

 

+

 

http://www.x-kom.pl/...rna-bumper.html



#12 tnt_marek

tnt_marek
  • 10 postów

Napisano 02 czerwca 2015 - 08:20

Podpinam się pod temat.

 

Na tę chwilę mam Dysk Samsung D3 3TB USB 3.

 

Wszystko było by super, gdyby nie fakt, że kiedy otwieram bibliotekę zdjęć, muszę czekać dłuższy czas na wczytanie miniaturek zdjęć. Jednocześnie nie mogę trzymać całej biblioteki zdjęć na komputerze, z racji zbyt małej ilości wolnego miejsca.

 

Czy możecie polecić jakiś dysk zewnętrzny lub pendrive o pojemności około 200GB? o większej szybkości odczytu zdjęć?

 

Orientujecie się może, jaka jest prędkość odczytu danych z dysków zewnętrznych talerzowych 7200 przy USB 3.0 ?



#13 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 02 czerwca 2015 - 08:33

Podpinam się pod temat.

 

Na tę chwilę mam Dysk Samsung D3 3TB USB 3.

 

Wszystko było by super, gdyby nie fakt, że kiedy otwieram bibliotekę zdjęć, muszę czekać dłuższy czas na wczytanie miniaturek zdjęć. Jednocześnie nie mogę trzymać całej biblioteki zdjęć na komputerze, z racji zbyt małej ilości wolnego miejsca.

 

Czy możecie polecić jakiś dysk zewnętrzny lub pendrive o pojemności około 200GB? o większej szybkości odczytu zdjęć?

 

Orientujecie się może, jaka jest prędkość odczytu danych z dysków zewnętrznych talerzowych 7200 przy USB 3.0 ?

 

 

Z dysku HGST 7200rpm wycisnalem po usb 3.0 110mb odczyt zapis (okolo) wiec d**y nie urywa. Lepiej pendriva albo dysk jakis SSD jak ma byc naprawde szybko w kieszeni USB 3.0 dziala o wiele szybciej! Mam swojego porzedniego Smsunga z retiny 256GB i smiga powyzej 200mb/s wiec juz jest ok. Juz nie mowiac jak go podepniesz do obudowy pod Thunderbolt wtedy pelne wykorzystanie dysku. 

 

Kup jakiegos samsunga SSD i wrzuc do obudowy i po problemie



#14 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 02 czerwca 2015 - 09:19

Super usb 3,0 do materialu 4K w dodatku dysk co ma 5400 obratow - jeszcze lepiej. Takich to nawet na magazynowanie danych nie warto uzywac...

 

Do magazynowania danych się nadaje spokojnie, nawet byle green, nie wiem po co Ci nie wiadomo jaki speed w dysku leżącym na półce?

A transfer liniowy mają bardzo przyzwoity i też nieco ponad 100MB/s się wyciągnie - na co usb3 spokojnie starczy. 5400rpm to ma wpływ na czas dostępu, a tego w magazynie nie potrzebujesz przecież.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#15 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 02 czerwca 2015 - 18:51

Jesli roznica w cenie jest o zltowki to czemu nie dolozyc. Ja te w szafce nawet co leza mam na 7200rpm nigdy nie kupuje 5400 ani 5900 jakos z przyzwyczajenia ;)



#16 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 08 czerwca 2015 - 11:59

No bez przesady, u mnie z reguły na serwerach (poza ssd) się kręcą wd black series, w porównaniu do greenów to różnica raczej dąży z 200zł do 300zł/1TB więc raczej nie są to złotówki a +50% ceny. W cenach seagate podobnie. Dysków sas się regularnie pozbywam bo w dobie ssd są dużo wolniejsze i z dłuższym czasem dostępu i zarazem ssd są tańsze (no i cichsze :) huk w serwerowni 15krpm swoje robi :)


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#17 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 29 lipca 2015 - 09:22

Seria Black jest i tak najdrozsza bo najwydajniesza nie liczac seri RE do Raida. Green dobry do magazynowania danych jako backup ale nie do ciaglego zapisu i odczytu.



#18 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 29 lipca 2015 - 17:37

Seria Black jest najdroższa przez 5 lat gwarancji i dostajesz nówkę na wymianie nie naprawiany, blue jest tak samo szybka - specjalnie porównywałem te serie - akurat w modelach 500GB, może się coś zmieniło w międzyczasie. Obie serie mają 7200 co limituje ilość iopsów na 120/s i mają podobny transfer liniowy (nieco ponad 200MB/s na początkowych cylindrach spadający do około 120MB/s na końcu) bufor oba mają 64MB więc testy 4k zamykały tak w okolicach 8MB/s.

Ale i tak w moim przypadku wolę dołożyć 100zł/TB i mieć dobry serwis, a w WD się nie pieści z czarnymi, mam raport z smartmontools, wyjmuję dysk, wkładam nowy z półki, resync raida, podejrzany o wady do zerowania, kurier i czekam na nówkę a nie refurba jak przy blue.

Greeny są fajne bo tanie za 1TB, ale obecnie lepsze są wg mnie red, niewiele droższe ale przystosowane do kręcenia nonstop więc na jakieś NAS-y czy mniej wydajne usługi do serwerów itp lepiej się nadają. Oni chyba dali do nich lepsze łożyskowanie (są też przez to ciche). Jak bym miał coś jednoprocesowego co nie wymaga latania głowic tu i tam to i red by się nadawał - z resztą mam ich tez kilka, ale głównie na półce :) chociaż chyba 1 się gdzieś w jakimś raidzie awaryjnie kręci :)

Z resztą teraz zasadnicze usługi stawiam na raidach z SSD i po mału odchodzę z talerzy. W sumie talerze zaczynają robić u mnie za spare dla raidów SSD i jako storage np poczty czy archiwalnych tablespaces dla baz czy podręczny backup, logi itp.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych