Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy są gdzieś opcje instalacji Yosemite?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 05 maja 2015 - 11:02

Muszę zaktualizować system na jednym z maczków do Yosemite.

Zastanawiam się czy istnieje sposób uruchomiania instalatora tak, by wybrać to co jest potrzebne a co zbędne?!

Chodzi mi o maksymalne zmniejszenie wielkości systemu na dysku SSD i pozbycie się funkcji z których i tak nie będzie pożytku (Zdjęcia, FaceTime, Launchpad itd.).


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 maja 2015 - 11:32

Nie ma takiej możliwości. Po instalacji możesz sobie wywalić niepotrzebne aplikacje.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 05 maja 2015 - 12:53

Tylko pamiętaj, żeby zrobić backup i po usunięciu sprawdź czy wszystko działa poprawnie - niektóre aplikacje są zintegrowane z systemem i ich wywalenie może spowodować błędy.


Nie ma czegoś takiego jak iPhone 2g

#4 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 05 maja 2015 - 13:03

Z podanych trzech programów można usunąć na pewno zdjęcia.


MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#5 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 05 maja 2015 - 13:12

Muszę zaktualizować system na jednym z maczków do Yosemite.

Zastanawiam się czy istnieje sposób uruchomiania instalatora tak, by wybrać to co jest potrzebne a co zbędne?!

Chodzi mi o maksymalne zmniejszenie wielkości systemu na dysku SSD i pozbycie się funkcji z których i tak nie będzie pożytku (Zdjęcia, FaceTime, Launchpad itd.).

Nie ma opcji wyrzucenia czegokolwiek,wszystkie aplikacje są zintegrowane z systemem.



#6 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maja 2015 - 08:14

Śfierzyk, tak możesz usunąć co chcesz, ale po instalacji: http://osxdaily.com/...-os-x-terminal/


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#7 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 08 maja 2015 - 14:24

Śfierzyk, tak możesz usunąć co chcesz, ale po instalacji: http://osxdaily.com/...-os-x-terminal/

Też to widzialem, ale czy ma sens oszczędzenia 500 mega na dysku i nie mieć pewności ,że po jakimś czasie się coś zwali ,a zwali się na bank.Zresztą walka z wiatrakami przy każdym udpejcie OS pobierze brakujące komponenty...



#8 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 maja 2015 - 15:08

Co się "zwali" na bank? Usuwasz aplikacje, które nie są Ci potrzebne, co Ci się "zwali" od tego?


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#9 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 08 maja 2015 - 15:23

Takie rzeczy wychodzą po czasie,to że można to zrobić nie oznacza że wszystko bedzie działo.Niech ktoś zabierze głos który użytkuje taki system kilka miesięcy .Z poziomu findera się nie da i to wystarczy,ociera się to blisko o hackintosha.



#10 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 maja 2015 - 15:29

Ale napisz jakie rzeczy wychodzą po czasie. Czego nie da się z poziomu Findera?

 

Masz jakąś wiedzę na ten temat czy tylko tak piszesz bo Ci się coś wydaje?


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#11 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 08 maja 2015 - 16:05

Z poziomu Findera nie usuniesz aplikacji systemowych poprzez przeniesienie do kosza bo wyskakuje okienko ..can’t be modified or deleted because it’s required by OS X''.System generalnie to monolit jedne rzeczy są zależne od drugich itp.Pamiętam taką błahostkę która wielu denerwowała i pojawiła sie bodajże w Snow Leo,niebieska ramka w expose ,po tweaku przy każdym updejcie wracała...w końcu dałem sobie na luz.



#12 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 maja 2015 - 17:16

Zależy co chcesz usuwać, niektóre aplikacje można usunąć bez problemu, a na reszte też są sposoby. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że nie ma sensu tych aplikacji zintergowanych z systemem usuwać, bo to nie zwolni wiele miejsca, ale trudno mi się zgodzić z tym, że coś się po tym posypie. Tylko trzeba wiedzieć co się robi, a jak ktoś nie wie to niech lepiej się za to nie bierze.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#13 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2015 - 21:45

Nie sądzę, żeby Śfierzykowi chodziło o miejsce na dysku.

Jest wiele metod "customizacji" OS X i jak się wie co się robi, to trudno coś popsuć.

To, że Tobie fanboj coś się wydaje, nie oznacza automatycznie, że jest to prawda objawiona ;)


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#14 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 09 maja 2015 - 22:51

Ja za to odwrotnie wnioskuję,SSD i o miejsce nie chodzi? Może powera dostanie jak się tych appek pozbędzie:) 



#15 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 10 maja 2015 - 14:33

Udało się je usunąć/odinstalować (za wyjątkiem Launchpad) za pomocą CleanMyMac. Przy okazji wywaliłem kilka GB zbędnych tłumaczeń programów, jakiś dziwne sterowniki drukarek (których nie mam i nigdy nie podłączałem) i górę innego śmiecia. Przy małym dysku SSD liczy się każdy zaoszczędzony megabajt a każda zbędna ikona programu niepotrzebnie rozprasza i spowalnia pracę.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#16 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 10 maja 2015 - 18:54

[…] za pomocą CleanMyMac. Przy okazji wywaliłem […] górę innego śmiecia.

Mam jedną prośbę, jeśli można, ponieważ od teraz będziesz prawdopodobnie częstszym gościem tutaj: nie tytułuj wszystkich wątków wg schematu „mam problem…”; to bardzo nieprecyzyjne ;)

A tak serio – osobiście unikałbym softu typu CMM jak ognia (pomijając nawet oczywisty fakt, że on sam i jego komponenty, jako produkt firmy zewnętrznej, zajmują owe cenne MB) i zamiast tego skorzystał raczej z Terminala podpartego zdrowym rozsądkiem. Ale wolnoć Tomku…
Mam nadzieję, że u Ciebie nie spowoduje zbyt wielkiego zamieszania.

Użytkownik cronopioverde edytował ten post 10 maja 2015 - 19:00

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#17 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 10 maja 2015 - 19:27

@cronopioverde Bardzo dziękuję za troskę. Potrafię założyć wątek o prawidłowym tytule. 

Rozumiem, że obsługa CleanMyMac cię przerasta i dlatego odsyłasz do terminala?


  • cronopioverde lubi to

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#18 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 10 maja 2015 - 20:02

Rozumiem, że obsługa CleanMyMac cię przerasta i dlatego odsyłasz do terminala?

 

LOL po raz pierwszy słyszę, że obsługa programu kogoś może przerastać i dlatego odsyła do TERMINALA.

ಠ_ಠ


Nie ma czegoś takiego jak iPhone 2g

#19 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 11 maja 2015 - 13:33

Potrafię założyć wątek o prawidłowym tytule.

Skoro twierdzisz, to nie wątpię. To nie był przytyk ocharakterze osobistym, a raczej dotyczący namnożenia się, plagi nawet, tego typu tytułów.

Rozumiem, że obsługa CleanMyMac cię przerasta i dlatego odsyłasz do terminala?

:D Wręcz przeciwnie, radzę sobie z nią od lat doskonale, podobnie jak i z obsługą innych, pokrewnych CMM, a polega ona na
sudo find / -iname '*anyscamware*' -exec rm {} \;
No, ale ponownie – dość podśmiechujek. Jak wspomniałem, wcale nie życzę Ci, żebyś poprzez używanie owego oprogramowania pokiereszował sobie system (i tak mniejsze zło, że wybrałeś to, a nie MacKeepera na przykład), dmucham tylko na zimne, jak to mawiają, i staram się zachęcać wszystkich do używania raczej rozwiązań dostarczanych wraz z systemem zamiast ściągania sobie na głowę scamware’u jako dodatku do dotychczasowych kłopotów. Pozdrawiam.

Użytkownik cronopioverde edytował ten post 11 maja 2015 - 13:36

  • 666 lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#20 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 maja 2015 - 16:16

Ja za to odwrotnie wnioskuję,SSD i o miejsce nie chodzi? Może powera dostanie jak się tych appek pozbędzie:)

 
Miałeś rację, jednak także o miejsce chodziło (jak się okazało poniżej), zwracam więc honor :)

Druga część mojego zdania pozostaje w mocy (kwestia działania-niedziałania po odinstalowaniu - z wyłączeniem CMM oczywiście).


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#21 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 11 maja 2015 - 17:50

Wszystko działa bez najmniejszego problemu. Szybko nawet (po wyłączeniu przezroczystości). Tylko bateria trzyma krócej. Ale podobno w Yosemite tak ma być.

Instalacja była na czysto, żadnego przenoszenia danych z TM czy innych backupów jedynie synchronizacja OneDrive i Outlooka.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#22 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 12 maja 2015 - 01:05

 
Miałeś rację, jednak także o miejsce chodziło (jak się okazało poniżej), zwracam więc honor :)

Druga część mojego zdania pozostaje w mocy (kwestia działania-niedziałania po odinstalowaniu - z wyłączeniem CMM oczywiście).

 

Zrobiłem mały test wywaliłem Messages,zainstalowałem najnowszą betę 10.10.4 i wróciło w formie developerskiej,przy uruchamianiu pojawia się na sek. w docku i znika...Śfierzyk powinien wyłączyć wifi,10.10.4 już czai się za rogiem i szykuje się jesień średniowiecza;) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych