Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

odzyskanie plików a szyfrowanie hfs+


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 06 kwietnia 2015 - 17:08

Witam

 

Błagam o rade co można z tym zrobić.

Skasowałem 10h temu istotne dla mnie 20GB plików. Próbowałem już Easeus,Disk Drill,StellarPhoenix i jeszcze kilkanaście innych, mniej znanych programów.  

Gdzieś wyczytałem, że szyfrowanie danych uniemożliwia odzyskanie danych. Czy to prawda?

 

Błagam jeszcze raz o pomoc, te 20GB danych to ostatnie 5lat mojej pracy.



#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 kwietnia 2015 - 17:32

Tak, szyfrowanie dysku uniemożliwia odzyskanie plików. Po to przecież je włączyłeś.

 

Odezwij się do Arviki, jeśli ktoś coś może zrobić z takim dyskiem to tylko oni. I nie męcz już dysku żadnymi programami, bo to tylko pogarsza sprawę.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 06 kwietnia 2015 - 17:46

Mam rozumieć @macsupport, że jedyną opcja jest kontakt z wyspecjalizowaną firmą i zapłata za usługę przewyższającą wartość laptopa? 



#4 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 kwietnia 2015 - 18:11

Jeśli zależy Ci na danych to raczej tak.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#5 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 06 kwietnia 2015 - 18:33

raczej? hymm... jeżeli dysk jest zaszyfrowany i uważasz że to "uniemożliwia odzyskanie plików", to jak Ci z Arviki to zrobią? Brakuje mi tu spójności i Twojej pewności. 

 

Nie widzi mi się korzystanie z tego typu firm, gdzie koszt usługi jest astronomiczny i nie osiągalny. 

 

W opisach kilku oprogramowań do odzyskiwania danych, jest napisane o odzyskiwaniu plików z zaszyfrowanego dysku.


Użytkownik HoFi edytował ten post 06 kwietnia 2015 - 18:33


#6 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 06 kwietnia 2015 - 18:51

Oczywistym jest, że odzyskiwanie danych z _odblokowanego_ dysku FileVault nie jest żadną magiczną sztuczką i niezbyt różni się od odzyskiwania danych z dysku niezaszyfrowanego. Szyfrowanie danych na partycji chroni je przed próbą odzyskania bez hasła. Natomiast grzebanie na własną rękę znacznie te szanse zmniejsza...

@HoFi - trzymałeś lokalnie na dysku dorobek 5 lat pracy bez jakiejkolwiek kopii zapasowej? Pogratulować cohones. Niestety, troszkę kosztowna to rozrywka, jak widzisz...


Użytkownik pedros edytował ten post 06 kwietnia 2015 - 18:54


#7 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 06 kwietnia 2015 - 19:19

 

@HoFi - trzymałeś lokalnie na dysku dorobek 5 lat pracy bez jakiejkolwiek kopii zapasowej? Pogratulować cohones. Niestety, troszkę kosztowna to rozrywka, jak widzisz...

Kopie zapasową miałem na innym dysku gdzie dziś przy ręcznej aktualizacji tych danych również skasowałem. Mam jeszcze kopie na serwerze ale sprzed 3 miesięcy. 

Z rana chciałem wziąć się do roboty( bez kawy) i przy rutynowej aktualizacji danych na dysk coś źle zaznaczyłem. 

 

Według Ciebie @pedros wystarczy odblokować FileVault?


Użytkownik HoFi edytował ten post 06 kwietnia 2015 - 19:25


#8 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 06 kwietnia 2015 - 20:11

@HoFi. Nie. Nic nie dłubać na własną rękę już. Zgłoś się do Arviki, jak już Ci macsupport zasugerował.



#9 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 06 kwietnia 2015 - 20:25

nie zgłoszę się bo mnie nie stać na usługi tej firm. Gdy by było mnie stać to bym nie zawracał ludziom czasu na forum. 



#10 OneGhost

OneGhost
  • 296 postów

Napisano 07 kwietnia 2015 - 08:12

W jaki sposób roiłeś tę kopię na innym dysku? Bo być może warto spróbować odzyskać właśnie z tego drugiego dysku na którym robiłeś kopie. Być może ten nie był szyfrowany? Bo skoro piszesz o jakiejś ręcznej aktualizacji i zaznaczeniu czegoś, to chyba nie chodzi o time machine.



#11 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 kwietnia 2015 - 10:05

raczej? hymm... jeżeli dysk jest zaszyfrowany i uważasz że to "uniemożliwia odzyskanie plików", to jak Ci z Arviki to zrobią? Brakuje mi tu spójności i Twojej pewności. 

 

 

Ja nie napisałem, że oni coś zrobią tylko żebyś zapytał czy w ogóle da się coś z tym zrobić. 

 

A jeśli uważasz, że nie chcesz płacić tylko męczyć się sam jak się domyślam bez skutku to znaczy, że te dane nie są dla Ciebie istotne.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#12 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 07 kwietnia 2015 - 15:24

po całym dniu pracy...

- Z SSD((szyfrowany HFS+) Macbooka nie mogę nawet jednego pliku odzyskać. Każdy użyty przeze mnie program wyświetla po skanowaniu tylko posiadane pliki(zgadza się w GB). 

- Natomiast na HDD zewnętrznym (szyfrowany HFS+) najprostszy disk drill  pokazuje wszystkie skasowane pliki. 

 

Ktoś mądry jest wstanie to wytłumaczyć?

 

 

W jaki sposób roiłeś tę kopię na innym dysku? Bo być może warto spróbować odzyskać właśnie z tego drugiego dysku na którym robiłeś kopie. Być może ten nie był szyfrowany? Bo skoro piszesz o jakiejś ręcznej aktualizacji i zaznaczeniu czegoś, to chyba nie chodzi o time machine.

Za Twoją sugestią tak próbuje. Jednak na zewnętrznym dysku miałem ręczny backup sprzed miesiąca. Ręcznie kopiowałem sobie dane, dyski nie są tej samej wielkości.

 

Ja nie napisałem, że oni coś zrobią tylko żebyś zapytał czy w ogóle da się coś z tym zrobić. 

 

A jeśli uważasz, że nie chcesz płacić tylko męczyć się sam jak się domyślam bez skutku to znaczy, że te dane nie są dla Ciebie istotne.

Nie są na tyle ważne by brać kredyt(czy sprzedawać nerkę) na odzyskanie tych danych. Dlatego prosiłem o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników OSX. Miałem nadzieje, że nie zostanę odesłany gdzie indziej. 

 

Chce odzyskać choć część tych danych, ciągle proszę o pomoc


Użytkownik HoFi edytował ten post 07 kwietnia 2015 - 15:28


#13 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 kwietnia 2015 - 15:51

Niepotrzebnie zakładasz, że coś kosztuje majątek, może zadzwoń i zapytaj. A może nie da się z tego nic odzyskać to przynajmniej się dowiesz i nie będziesz marnował czasu.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#14 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:07

Niepotrzebnie zakładasz, że coś kosztuje majątek, może zadzwoń i zapytaj. A może nie da się z tego nic odzyskać to przynajmniej się dowiesz i nie będziesz marnował czasu.

@macsupport czuje się przez Ciebie usilnie namawiany na tą usługę. W dodatku jeżeli mogę w pełni odzyskać z zew. HDD(szyfrowany HFS+), to nie rozumiem czemu nie działa z dysku wew. 

Kolejnym argumentem jest wrażliwość tych danych. Nie bez powodu mam dyski szyfrowane. A udostępnianie je osobom trzecim jest niezgodne z zasadami panującymi w moim zawodzie. 



#15 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:18

Kolego ja Cię do niczego nie namawiam. Pytałeś o pomoc to Ci napisałem co trzeba z takim dyskiem zrobić. Jeśli do nas przychodzi klient z WAŻNYMI danymi to nie bawimy się sami w ciemno tylko oddajemy do ludzi, którzy się tym zajmują profesjonalnie. 

Poleciłem kontakt jedyne dlatego, bo z tego co wiem odzyskanie danych bez klucza szyfrującego jest niemożliwe, więc może marnujesz swój czas na szukanie programów, które może tylko pogarszają całą sprawę.

 

Odnośnie tego dysku zewnętrznego to pewnie nie jest zaszyfrowany FileVault tylko jakoś inaczej. Poza tym to ze program coś widzi to jeszcze nie znaczy, że coś odzyska.

W Twoim przypadku jeśli ten dysk to SSD w dodatku zaszyfrowany to ratuje Cię tylko firma, która odzyskuje dane i to też mało prawdopodobne ze coś się da odzyskać.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#16 kubalon1

kubalon1
  • 641 postów

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:26

Może niepotrzebnie zabieram głos ale, jeśli mamy tak newralgiczne dane to dla mnie jest zagadką jak można tak lekceważąco podejść do sprawy,dziwna sprawa tym bardziej że zdanie " z zasadami panującymi w moim zawodzie" powinno sugerować o dużym priorytecie danych,coś się nie zgadza. 

Proszę bez obrazy.



#17 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:34

Może ustalmy - masz klucz, czy nie masz?


Nie ma czegoś takiego jak iPhone 2g

#18 HoFi

HoFi
  • 41 postów

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:41

Kolego ja Cię do niczego nie namawiam. Pytałeś o pomoc to Ci napisałem co trzeba z takim dyskiem zrobić. Jeśli do nas przychodzi klient z WAŻNYMI danymi to nie bawimy się sami w ciemno tylko oddajemy do ludzi, którzy się tym zajmują profesjonalnie. 

Poleciłem kontakt jedyne dlatego, bo z tego co wiem odzyskanie danych bez klucza szyfrującego jest niemożliwe, więc może marnujesz swój czas na szukanie programów, które może tylko pogarszają całą sprawę.

 

Odnośnie tego dysku zewnętrznego to pewnie nie jest zaszyfrowany FileVault tylko jakoś inaczej. Poza tym to ze program coś widzi to jeszcze nie znaczy, że coś odzyska.

W Twoim przypadku jeśli ten dysk to SSD w dodatku zaszyfrowany to ratuje Cię tylko firma, która odzyskuje dane i to też mało prawdopodobne ze coś się da odzyskać.

zaszyfrowałem ten dysk przez "Narzędzie dyskowe". Nie wiem czy to jest również Filevault.  Pliki "wszystkie" usunięte widzi, jaki również mogę je odzyskać(próbowałem).

 

Może niepotrzebnie zabieram głos ale, jeśli mamy tak newralgiczne dane to dla mnie jest zagadką jak można tak lekceważąco podejść do sprawy,dziwna sprawa tym bardziej że zdanie " z zasadami panującymi w moim zawodzie" powinno sugerować o dużym priorytecie danych,coś się nie zgadza. 

Proszę bez obrazy.

Priorytet priorytetowi nie równy. Zdecydowanie korzystniejsze jest całkowita utrata danych niż je udostępnieni osobom niepowołanym. Dane wrażliwe, dla osób które dotyczą.

 

 

Może ustalmy - masz klucz, czy nie masz?

 
Ten długi szyk różnych wartości wyświetlany w trakcie uruchomienia usługi filevault? Jeżeli tak, to posiadam.

Użytkownik HoFi edytował ten post 07 kwietnia 2015 - 16:44


#19 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 07 kwietnia 2015 - 16:47

Zrób obraz dysku przy pomocy R-Studio i na obrazie eksperymentuj również w R-Studio.


  • HoFi lubi to

#20 Wojtek Kaczmarek

Wojtek Kaczmarek
  • 2 postów

Napisano 19 maja 2015 - 23:07

Witam Wszystkich.
Jestem nowy więc proszę wybaczyć ewentualnie złe ulokowanie pytania ale wątek wydał mi się nieco podobny.
Z rozpędu przy pomocy AppClean'era wrzuciłem do kosza apkę RDP z jakimiś plikami systemowymi. Na szczęście nie opróżniłem. Problem polega na tym, że chcę ją przywrócić ale nie ma w menu kosza opcji 'Odłóż', a nie mam pojęcia w jaki sposób znaleść pierwotną lokalizację leżących w koszu plików.
Próbowałem przywrócić program z kapsuły TC, ale nie startuje. Pojawia się komunikat, że program jest w koszu. Proszę o pomoc.

#21 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 21 maja 2015 - 10:10

Na dysku SSD fizyczna lokalizacja i logiczna nie mają NIC wspólnego. Jak poszedł trim to dysk wie że sektor jest 'pusty' i możesz go szukać gdziekolwiek na całej powierzchni flash i nie będziesz wiedział nawet który to sektor był. Szyfrowanie na SSD jeszcze to wszystko utrudnia. Sorry, ale to nie talerze z fizyczną alokacją sektorów. Nie będzie lekko. Odzyskuj backup z talerzy bo z ssd raczej nic nie wskurasz - nawet jak odczytasz wskazany 'sektor' z ssd, a jest on wytrimowany i niezajęty, to dysk zwróci zera z /dev/zero nawet nie dotykając flasha.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych