Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zużycie pamięci RAM - jakaś masakra


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 georgis

georgis
  • 31 postów

Napisano 09 lutego 2015 - 20:02

Witam,

 

Po ostatnich aktualizacjach mój macbook pro mid 2012 (i7, 8gb, 750Gb) jest strasznie wolny. Na tyle, że ma problemy z otwieraniem kilku zakładek safari. Jestem strasznie już zniesmaczony kolejnymi systemami od Appla. Na załączonym zdjęciu widać jak system zjada prawie całą dostępną pamięć, a nic szczególnego nie jest otwarte. W dodatku pojawia się jakiś proces software updater, który nie reaguje i wyłączyć go nie można...  Proszę o radę jak przywrócić dawną płynność systemu znaną z poprzednich wersji?

 

Załączone pliki



#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 09 lutego 2015 - 20:33

To może poubijaj wiszące procesy np 413Mb softwareupdate. Ram nie jest po to aby był nieużywany. Co do instalacji nowych systemów rób zawsze czystą instalkę a nie nakładkę to rozwiązuje wiele problemów.


Fallout ...war, war never changes...

#3 citanek

citanek
  • 582 postów
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 lutego 2015 - 23:36

To nie wygląda źle. U mnie - MBP z 8GB RAM - dwie zakładki Safari z Google Docs, przed aktualizacją do 10.10.2 potrafiły wspólnie pochłonąć ~17GB.



#4 georgis

georgis
  • 31 postów

Napisano 10 lutego 2015 - 07:34

Może i nie wygląda źle, ale pracować się odechciewa na mulącym komputerze....
DanielF: właśnie softwareupdater nie reaguje na nic... Nie mogę go ubić.

Użytkownik georgis edytował ten post 10 lutego 2015 - 07:35


#5 krpablo

krpablo
  • 20 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 lutego 2015 - 08:02

@georgis: a próbowałeś ubijać z terminala? Otwórz terminal i wydaj polecenie

sudo killall softwareupdated

lub

sudo kill -9 <pid>

gdzie w miejsce <pid> podstawisz wartość z kolumny PID monitora aktywności.

 

Nie instalowałeś ostatnio jakiegoś podejrzanego oprogramowania?



#6 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 10 lutego 2015 - 09:02

A jeszcze zerknij w konsole czy nie masz błędów z udziałem suhelperd. (taka spora lista się pojawia co jakiś czas)Jak masz to to ci powiem co dalej, jak nie masz to nie będę się rozpisywał.

 

suhelperd - Software Update Daemon


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 10 lutego 2015 - 09:03


#7 georgis

georgis
  • 31 postów

Napisano 10 lutego 2015 - 20:05

Yellowfrog: sprawdziłem jest ich sporo. Jak na poniższym obrazku.

Załączone pliki



#8 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 10 lutego 2015 - 20:59

Yellowfrog: sprawdziłem jest ich sporo. Jak na poniższym obrazku.

 

No na razie jest tylko jedno rozwiązanie, dopóki w końcu tego nie naprawią (pewnie w ostatniej aktualizacji, a potem wypuszczą nowy system i dalej będzie kolejne papranie się w nowych błędach).

Wyłączenie całkowite daemonów/helperów (jakieś polskie słowo może i na to jest) aktualizacji znacznie poprawia ogólną pracę systemu. Na forach marudzą o tym jeszcze w 2014 i Apple nic nie poprawiło. Oczywiście takie rozwiązanie powoduje, że system nie sprawdza uaktualnień. Ale jak ktoś jest w miarę na bieżąco, to zawsze może sobie ściągnąć uaktualnienie zbiorcze bezpośrednio ze strony Apple, jak się pojawi.

Wyłączamy poprzez terminal wklejając poniższe komendy po jednej na raz:

sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.suhelperd.plist
sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.softwareupdated.plist
launchctl unload -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.softwareupdate_notify_agent.plist
sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.softwareupdate_firstrun_tasks.plist
 
Oczywiście zawsze można włączyć wszystko ponownie wpisując te komendy jeszcze raz zamieniając unload na load. Czyli żadnej siary w systemie się nie narobi. Dopisek -w (write) w komendzie powoduje wpisanie jej na stałe.
Dobrze jest też odhaczyć również wszystko w Preferencje systemowe> App Store (ja tak zrobiłem, ale nie wiem czy po wyłączeniu tego co powyżej ma to sens)
Restart wskazany potem.

Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 10 lutego 2015 - 21:09


#9 dejnasm

dejnasm
  • 64 postów

Napisano 10 lutego 2015 - 23:04

Nie lepiej w takiej sytuacji sformatować dysk i wgrać system na czysto??



#10 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 10 lutego 2015 - 23:29

Nie lepiej w takiej sytuacji sformatować dysk i wgrać system na czysto??

 

W systemach zainstalowanych "na czysto" też to występuje. Ale trochę loteria, bo zależy od czegoś bliżej nie zidentyfikowanego.


Użytkownik Yellowfrog edytował ten post 10 lutego 2015 - 23:30


#11 georgis

georgis
  • 31 postów

Napisano 11 lutego 2015 - 07:37

Ja wlasnie tak zrobilem. System byl postawiony po sformatowaniu dysku. Sytuacja zaczela sie pogarszac po zainstalowaniu updatu 10.10.2. Wczesniej tez duze uzycie pamieci ale system smigal lepiej.

 

Yellowforg: dzieki. Wyglada na to ze po wykonaniu komend, o ktorych pisales wczesniej uzycie pamieci spadlo. Teraz oscyluje na poziomie 5 - 5,5 Gb. Choc uwazam, ze to tez troszke za duzo, ale system dziala sprawnie...

 

Caly czas zastanawiam sie czy nie wrocic do poczciwego Snow Leoparda, ktory smigal super... Do dzis mam macbooka bialego wlasnie z tym system i przyznam, ze zlego slowa nie moge powiedziec na szybkosc tego komputera.



#12 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 11 lutego 2015 - 13:34

.... Snow Leoparda, ktory smigal super... Do dzis mam macbooka bialego wlasnie z tym system i przyznam, ze zlego slowa nie moge powiedziec na szybkosc tego komputera.

 

Najlepszy system. Szkoda, że dziś już trochę przestarzały. Ja mam jeszcze czarnego plastika. Dało się na nim zainstalować najwyżej Liona no to kupiłem Liona, ale wróciłem do Snow. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych