Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro Retina 2013 - odpadająca warstwa antiglare


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#1 ienes

ienes
  • 166 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 lutego 2015 - 13:31

Witam,

 

Mój MBP Retina 2013 15" boryka się z problemem sporych ubytków w warstwie antyrefleksyjnej - wygląda to jak uporczywe odciski palców, choć oczywiście po przetarciu szmatką nie znika, a raczej się powiększa i to mocno.

 

Problem jest z tego co zdążyłem się zorientować powszechny, a na różnorakich forach Apple wątki z nim związane dochodzą do dziesiątek stron. Tutaj jeden z tematów na Macrumors:

http://forums.macrum...d.php?t=1624907

 

Czy ktoś z Was orientuje się, jaka jest procedura Apple w Polsce w takich przypadkach? Odpowiadając z góry - tak, dzwoniłem już do kilku autoryzowanych serwisów oraz do Apple Care (00 800...) i poproszono mnie o przyjazd do serwisu, ale fajnie byłoby wiedzieć wcześniej - mam do Warszawy/Krakowa itp spoory kawałek.

 

Tak informacyjnie - komputer nie był czyszczony żadnymi środkami chemicznymi, ekran nie był mocno dociskany, używałem wyłącznie dołączonej do zestawu szmatki (czarnej).



#2 tommy45

tommy45
  • 110 postów

Napisano 09 lutego 2015 - 11:36

Mam ten sam problem. Cortland się kontaktował z apple. Odmówili naprawy. Będę próbował kontaktować się z Apple w Cork a jak nie to wizyta w Berlinie. 

Teraz już nie czyszczę nawet matrycy bo po każdym przetarciu zostają nowe ślady... 



#3 Duke123

Duke123
  • 488 postów

Napisano 09 lutego 2015 - 12:02

Mój MBP Retina 2013 15" boryka się z problemem sporych ubytków w warstwie antyrefleksyjnej - wygląda to jak uporczywe odciski palców, choć oczywiście po przetarciu szmatką nie znika, a raczej się powiększa i to mocno.

 

Na jednym z komputerów mam ten sam problem. Czuję że droga do bezpłatnej wymiany ekranu nie będzie łatwa. W sieci pojawia się coraz więcej osób z tym problem. Na tym filmie widać, że lekko zwilżona czystą wodę szmatka dołączona do MacBook-a Pro potrafi uszkodzić powłokę.

 

Czy komuś udało się wywalczyć bezpłatną naprawę?



#4 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 09 lutego 2015 - 15:25

oj zaczynam żałować zakupu po czym co tutaj czytam. Czyli wychodzi na to ,że większośc modeli tak ma. Czy tylko te z rocznica 2013 ?


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM


#5 bulkasz

bulkasz
  • 138 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 lutego 2015 - 19:48

Miałem dokładnie ten sam problem w modelu 15 calowym z 2012 roku. Cortland w ramach gwarancji wymienił mi matrycę na nową. Znajomy miał ten sam problem w modelu 13 calowym, oddał do serwisu iSpot i też matryca została wymieniona.

Dodam co ciekawe, że pierwsze co zrobiłem po zauważeniu problemu to telefon na infolinię Apple, wysłałem im zdjęcia, powiedzieli, że to uszkodzenie mechaniczne i nie kwalifikuje się to do wymiany bezpłatnej;)



#6 ienes

ienes
  • 166 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 lutego 2015 - 21:32

Witam,

 

Super! Dzięki ogromne za informację. Szczególnie cenna jest informacja dotycząca naprawy w serwisie Cortland. 

 

Potwierdzam, nawet po delikatnym przecieraniu oryginalną ściereczką "dziury" się powiększają. 


Przy okazji - nie rozumiem, dlaczego Cortland nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie. Problem jest powszechny, jest to ewidentnie wada fabryczna nie mająca w większości wypadków nic wspólnego z użytkowaniem komputera.



#7 Duke123

Duke123
  • 488 postów

Napisano 11 lutego 2015 - 22:59

Daj znać jak się jak się zakończy Twoja historia. Bardzo mnie to interesuje.



#8 ienes

ienes
  • 166 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 lutego 2015 - 14:29

Dzwoniłem dzisiaj do iSpot na Marszałkowskiej, opisując problem. Powiedzieli, że najprawdopodobniej wymienią matrycę na gwarancji :) czas - 5 do 7 dni. Tak więc - okaże się :)



#9 Luczexx

Luczexx
  • 15 postów
  • SkądPoznan,

Napisano 19 lutego 2015 - 14:05

Dzwoniłem dzisiaj do iSpot na Marszałkowskiej, opisując problem. Powiedzieli, że najprawdopodobniej wymienią matrycę na gwarancji :) czas - 5 do 7 dni. Tak więc - okaże się :)

 

I jak z naprawą? Mam ten sam problem, 

Niedawno zaobserwowałem na moim MacBooku Pro Retina 25" 2012 mid pojawienie się dziwnej plamy w lewym górnym rogu ekranu. Jak się później okazało, jest to zdarta warstwa antyrefleksyjna, którą powlekane są ekrany Retina. Problem jest powszechny, a Apple uznaje to za 

  1. uszkodzenie powstałe w wyniku zbyt dużego nacisku przez Użytkownika, jest to wada jedynie kosmetyczna i nie wpływa na jakość użytkowania. Zgłoszenia gwarancyjne są nieuznawane. Apple oferuje płatną wymianę w cenie ok. $950
  2. uszkodzenie powstałe w wyniku niewłaściwego mycia ekranu przy użyciu bardzo silnych detergentów, rozpuszczalników czy kwasów (sic!). Zgłoszenia gwarancyjne są nieuznawane. 

Jednocześnie zapraszam wszystkich zainteresowanych lub dotkniętych problemem do śledzenia wątku na oficjalnej stronie wsparcia Apple: https://discussions....068947?tstart=0

a także mniej oficjalnej grupy (która w przeciwieństwie do oficjalnej strony nie moderuje treści)https://www.facebook...7572909386595/ 

 

28uhimu.jpg

 

Teraz trochę szczegółów. Problemem dotknięte są głównie MacBooki Pro 2012 - 2013 z ekranem Retina o przekątnej 15". Felerna warstwa antyrefleksyjna jest wadą fabryczną, nieuznawaną przez Apple. Plamy powstają w wyniku czyszczenia miękką szmatką nasączoną czystą wodą! Jedyny Apple Store który uznał gwarancję znajduje się w Genewie. Wszędzie indzie,j Apple w odpowiedzi na zgłoszenie wyjaśnia, że jest to wada spowodowana niewłaściwą konserwacją lub zbyt dużym naciskiem. Historia ze zbyt dużym naciskiem najczęściej jest wciskana osobom, którym klawisze "wytarły" warstwę AR, przykładowe zdjęcie z dyskusji: photo.JPG źródło: https://discussions....rt=75&tstart=0 

Kwestia zbyt wysokich klawiszy została rozwiązana dopiero w 2014 roku (Użytkownik z Genewy któremu uznano gwarancję wymieniono przy okazji klawisze na niższe). 



#10 user_jgora

user_jgora
  • 38 postów

Napisano 22 lutego 2015 - 08:36

To co mogę kolegom polecić w tej sytuacji to matowa folia Moshi naklejana na ekran http://www.moshi.com...k-pro-retina#15

 

Po naklejeniu nie widać skaz wynikających ze ścierania się powłoki antyodblaskowej, jekran est oczywiście matowy, subiektywnie wydaje mi się też, że jest dużo lepiej niż w oryginale.



#11 ienes

ienes
  • 166 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lutego 2015 - 17:40

Będę w Warszawie dopiero na początku marca, ale wstępnie poinformowano mnie w iSpot na Marszałkowskiej, że zapewne zostanie to potraktowane jako uszkodzenie mechaniczne - parę postów wyżej ktoś napisał, że podobny problem w Cortland/iSpot zakończył się wymianą matrycy. Można prosić więcej szczegółów, kiedy to było i w którym iSpot? W razie, gdyby serwis marudził, mogę się na coś takiego powołać.

 

Zresztą, argument, że jest to wada kosmetyczna, jest kompletnie idiotyczny, plamy występujące na środku ekranu w warunkach światła dzienego wyglądają kiepsko, plus, mój komputer służy również do prezentacji projektów dla klientów i absolutnie każdy zwraca na to uwagę.


  • iTrzeci lubi to

#12 iTrzeci

iTrzeci
  • 451 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lutego 2015 - 19:41

Strach - ale ja aby się z tym nie użerać zainwestowałem w dobrą folię na ekran - nawet względnie bez bąbelków poszło :) I nie mam tego problemu, chociaż współczuję kolegom takich problemów, sprzęt za taką kwotę i takie jaja... a pamiętam, jak to dopiero wychodziło i pisano, że to na 100% złe obchodzenie się ze sprzętem... :)


Użytkownik iTrzeci edytował ten post 22 lutego 2015 - 19:41


#13 literat

literat
  • 419 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 22 lutego 2015 - 20:38

Ja od siebie dodam, że mnie również dotknęło to samo  :(  Cały czas obchodziłem się baaaardzo delikatnie ze sprzętem - do czyszczenia zakupiłem nawet zestaw iLuv z jakimiś dziwnymi szmatkami  :(  Najpierw na ekranie pojawiła się kreseczka, a jak spróbowałem to wyczyścić (myślałem, że to zabrudzenie) to zaczęła się ścierać warstwa antyrefleksyjna. przyznam, że wygląda to koszmarnie. Kupiłem od BIM Service z Jeleniej Góry folię Moshi na ekran i w jakiś tam sposób sprawa załatwiona bo przynajmniej nie będzie postępowała destrukcja warstwy na ekranie, ale przecież chyba nie o to chodzi. Ja mam pierwszą retinę (15'' MID 2012) i stało mi się to stosunkowo niedawno - możliwe, że z biegiem czasu wyjdzie to w pozostałych modelach z retiną - one są po prostu młodsze, a może to kwestia "starzenia" się warstwy. Dodam, że u mnie nie jest wytarcie przez klawisze tylko zupełnie "niezależne". Wysłałem zdjęcia do serwisu, ale oczywiście odpowiedź na zasadzie - kupiłeś to się martw. Mam nadzieję, że ktoś w USA złoży pozew zbiorowy i wtedy zabiorą się za to tak jak zabierają się teraz za wymianę kart graficznych.



#14 Luczexx

Luczexx
  • 15 postów
  • SkądPoznan,

Napisano 16 marca 2015 - 18:36

Ja od siebie dodam, że mnie również dotknęło to samo  :(  Cały czas obchodziłem się baaaardzo delikatnie ze sprzętem - do czyszczenia zakupiłem nawet zestaw iLuv z jakimiś dziwnymi szmatkami  :(  Najpierw na ekranie pojawiła się kreseczka, a jak spróbowałem to wyczyścić (myślałem, że to zabrudzenie) to zaczęła się ścierać warstwa antyrefleksyjna. przyznam, że wygląda to koszmarnie. Kupiłem od BIM Service z Jeleniej Góry folię Moshi na ekran i w jakiś tam sposób sprawa załatwiona bo przynajmniej nie będzie postępowała destrukcja warstwy na ekranie, ale przecież chyba nie o to chodzi. Ja mam pierwszą retinę (15'' MID 2012) i stało mi się to stosunkowo niedawno - możliwe, że z biegiem czasu wyjdzie to w pozostałych modelach z retiną - one są po prostu młodsze, a może to kwestia "starzenia" się warstwy. Dodam, że u mnie nie jest wytarcie przez klawisze tylko zupełnie "niezależne". Wysłałem zdjęcia do serwisu, ale oczywiście odpowiedź na zasadzie - kupiłeś to się martw. Mam nadzieję, że ktoś w USA złoży pozew zbiorowy i wtedy zabiorą się za to tak jak zabierają się teraz za wymianę kart graficznych.

 

Aby uzyskać więcej informacji zapraszam wszystkich dotkniętych tym problemem użytkowników na nastepujące strony:

  • https://www.facebook.com/stainsonretinadisplay?fref=nf
  • https://www.facebook.com/groups/607572909386595
  • https://macbookscreenproblem.wufoo.com/forms/zsnnv1p0gc67dc/
  • https://www.change.org/p/apple-replace-or-fix-all-macbook-pro-retinas-with-scree n-stain-damage-and-peeling-rubber-feet
  • www.staingate.org 


#15 szymek

szymek
  • 49 postów
  • Skądszczecin

Napisano 23 marca 2015 - 19:55

Zastanawiam się czy nie jest to wada produkcyjna wszystkich Macbooków Pro, a te nowsze po prostu jeszcze nie doczekały się podobnych uszkodzeń... Byłem nastawiony na kupno Pro, ale po całej tej akcji mam spore wątpliwości.



#16 jasi0

jasi0
  • 625 postów

Napisano 02 maja 2015 - 15:53

Spotkał mnie ten sam problem. Na wyświetlaczu mojego macbooka pro retina (late2013) pojawiły się paskudne plamy na samym środku. Napisałem maila w tej sprawie do serwisu iSpot Marszałkowska i czekam na odpowiedź.. Czy ktoś z Was wywalczył darmową naprawę?



#17 maxbmx

maxbmx
  • 248 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 16 maja 2015 - 19:14

Mam identyczny problem... w iMad, Pan z uśmiechem na ustach powiedział, że nie uznają gwarancji. Masakra.


Backup: Apple Time Capsule 500GB

#18 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 17 maja 2015 - 09:58

U mnie to samo rmbp z 2014.


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM


#19 MC_

MC_
  • 6 828 postów

Napisano 17 maja 2015 - 10:17

Czy wszystkie osoby z tym problemem czyscily ekran jakimis srodkami chemicznymi? Czy zdarzalo sie tak, ze wada sie ujawniala nawet jesli ekran byl przecierany wylacznie sucha szmatka?

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#20 szymek

szymek
  • 49 postów
  • Skądszczecin

Napisano 22 maja 2015 - 12:43

Dziś na grupie facebookowej na temat tego problemu pojawił się wpis mówiący, że prawdopodobną przyczyną odpadania warstwy antiglare jest zamontowanie szyby ekranu odwrotną stroną. Wydaje się to jakoś logiczne. Taka warstwa nie powinna znajdować się za szybą? :) Sam się noszę z zakupem macbooka, ale ten problem stopuje mnie przed decyzjami.



#21 mikel.alex

mikel.alex
  • 58 postów

Napisano 22 maja 2015 - 16:21

Po jakim czasie wam to powstalo, kupilem ostatnio wersje 2014 /15ke i sie zaczynam bac :(



#22 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 22 maja 2015 - 17:05

Wersja 2014 nie posiada już tej wady, a nawet jeżeli to nie w takim stopniu jak starsze z 2012 i 2013. Nie masz się czego bać. Używaj i ciesz się z komputera :-).


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#23 mikel.alex

mikel.alex
  • 58 postów

Napisano 22 maja 2015 - 17:59

@daniooo na pewno, bo kolega wyzej pisze ze ma 2014 i ma to samo, jak tak to by było super.



#24 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 22 maja 2015 - 18:05

Możliwe, że problem nadal występuje, ale na pewno na mniejszą skalę. W 2012 i 2013 spotykałem się z problemami. Na model z 2014 nikt mi się nie uskarżał. Śpij spokojnie, jak coś to jest gwarancja. To tak samo, jak nie do końca prostę MBA. Wiele z nich po otwarciu w wyniku naprężeń konstrukcji stoi na trzech zamiast czterech nóżek. 


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#25 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 23 maja 2015 - 11:18

Napisałem kilka dni temu, że w moim 2014 roku problem występuje muszę napisać sprostowanie : nie jest to odpadająca warstwa antiglare tylko  silny odcisk palca spowodowany opuszczaniem / podnoszeniem klapy. Zawsze trzymałem w prawym górnym rogu i powstał taki odcisk( jakby zaparowanie). Próbowałem delikatnie ścierać ale nie chce to zejść. Spróbować jakimś specyfikiem na mokro ?


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych