Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Szukam serwera NAS (WD, Synology)?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#26 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 16 lutego 2015 - 21:53

Ciekawą alternatywą jest postawienie NAS-a samemu. Ja po kiepskich doświadczeniach z gotowymi pudełkami zdecydowałem się na energooszczędnego atomika i za kilka stówek mam NAS z możliwością podpięcia 4 dysków (plus jedno PCI co teoretycznie pozwoli podpiąć kolejne 4 przez dodatkową kartę), nie licząc USB :)

Za soft użyłem debiana ftp i samba do tego netatalk jako timemachine.

W gotowcach nie podobało mi się głównie ograniczanie firmware do tego co sobie producent wymyślił i niestety wydajności stosowanych elementów (wolne army z powolnymi kontrolerami sata), brak wsparcia np dla dwudyskowego raid10 layer=f2 który jest dla uzytkowania jako NAS zarąbisty itd.

NAS działa na root postawionym na 2 pendrive co pozwala skuteczniej usypiać dyski w idle. Energetycznie całość jest niewiele bardziej chłonna niż gotowce, a wygoda i elastyczność nieporównywalna.

Fakt postawienie jest ciut trudniejsze niż wyklikanie tego w przeglądarce. Ale ktoś kto potrafi postawić win czy osx i ma jakoeś pojęcie co to ethernet i partycja to da sobie radę.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#27 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 17 lutego 2015 - 10:54

Pytanie do użytkowników Synology: czy tym przyciskiem z przodu obudowy można włączać i wyłączać dysk bez obawy że rozwali się system operacyjny w nim albo wsiąkną dane? Mój WD wyłączam przez zalogowanie się przez www i wyłączenie w panelu.


MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#28 Duke123

Duke123
  • 488 postów

Napisano 17 lutego 2015 - 12:28

Pytanie do użytkowników Synology: czy tym przyciskiem z przodu obudowy można włączać i wyłączać dysk bez obawy że rozwali się system operacyjny w nim albo wsiąkną dane? 

 

Jedno krótkie naciśnięcie to włączenie urządzenia (trwa kilkanaście sekund).

 

Po dłuższym przytrzymaniu przycisku rozpoczyna się procedura zamykania i po kilkunastu (kilkudziesięciu) sekundach system całkowicie się wyłącza.


Użytkownik Duke123 edytował ten post 17 lutego 2015 - 12:30


#29 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 17 lutego 2015 - 18:55

Nosz kur.... mam to samo cały czas ,właśnie dzisiaj znów!!!! nie ma na to żadnej rady?!??! kupiłem WD ze względu głównie na cenę, zależy mi najbardziej na backupie danych ,nie na NAS-sie ,ale kurde już mnie to dobija. 

Swego czasu szukałem rozwiązania tego problemu i nic nie znalazłem. Nawet wyczyściłem całego MyCloud do ustawień fabrycznych i ustawiłem wszystko od nowa. Moja radość trwała 2 tygodnie.

Jeśli ktoś szuka serwera do prostych zastosowań tj. TimeBackup, DLNA czy backup plików aby mieć do nich dostęp z zewnątrz i jest na etapie wymiany routera to można rozważyć zakup routera który po podpięciu dysku przez USB 3.0 da nam taką możliwość. W Asusie AC68U z oficjalnym softem można już uruchomić kilka usług, a aplikacje pod iOS od Asusa też nawet fajnie działają i moim zdaniem będzie to lepsze rozwiązanie niż zakup WD MyCloud.

Zrzut%20ekranu%202015-02-17%20o%2018.50.

 

TimeMachine na routerze Asus AC68U.

Zrzut%20ekranu%202015-02-17%20o%2018.58.


Użytkownik didisoft edytował ten post 17 lutego 2015 - 19:02


#30 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 17 lutego 2015 - 20:12

Swego czasu szukałem rozwiązania tego problemu i nic nie znalazłem. Nawet wyczyściłem całego MyCloud do ustawień fabrycznych i ustawiłem wszystko od nowa. Moja radość trwała 2 tygodnie.

Jeśli ktoś szuka serwera do prostych zastosowań tj. TimeBackup, DLNA czy backup plików aby mieć do nich dostęp z zewnątrz i jest na etapie wymiany routera to można rozważyć zakup routera który po podpięciu dysku przez USB 3.0 da nam taką możliwość. W Asusie AC68U z oficjalnym softem można już uruchomić kilka usług, a aplikacje pod iOS od Asusa też nawet fajnie działają i moim zdaniem będzie to lepsze rozwiązanie niż zakup WD MyCloud.

Zrzut%20ekranu%202015-02-17%20o%2018.50.

 

TimeMachine na routerze Asus AC68U.

Zrzut%20ekranu%202015-02-17%20o%2018.58.

 

Szkoda tylko że dowiaduję się o tym po zakupie MyCloud już ponad pół roku temu...A przed zakupem tak wszyscy zachwalali,nigdzie wcześniej nie znalazłem informacji o takim problemie. 



#31 Novy_it

Novy_it
  • 53 postów

Napisano 18 lutego 2015 - 11:45

Testowałem funkcje  Asusa RT-N66U (to wcześniejszy model niż polecany AC66U)

Sprawdziłem:

- udostępnianie plików w sieci z podłączonego do routera prendrive lub dysku zewnetrzego. Słaby transfer: po kablu max 20 MB/s a wifi 8-12 MB/s ale to raczej wina USB 2.0

- printserwer: jeżeli macie tylko drukarkę to ok, choć czas oczekiwania na wydruk jest dość długi. W przypadku urz. wielofunkcyjnych (skaner+drukarka) obsługa bardzo kapryśna i nie polecam* 

- download manager: powolny i niezbyt przyjazny

- TMachine niestety nie testowałem

 

Oferowane funkcje były słabsze od WD ale jako "baza" mogą być wystarczające. Szczególnie jeżeli TM spełni swoja rolę.

 

*proszę zauważyć że uwagi dotyczą drukowania na zwykłej drukarce podłączonej przez USB routera  a nie drukarek sieciowych (z RJ45)

 

 



#32 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 18 lutego 2015 - 18:40

- udostępnianie plików w sieci z podłączonego do routera prendrive lub dysku zewnetrzego. Słaby transfer: po kablu max 20 MB/s a wifi 8-12 MB/s ale to raczej wina USB 2.0

To na pewno wina USB 2.0, choć na USB 3.0 transfery będą i tak trochę niższe niż nawet na WD MyCloud, gdzie siedzi dysk 3,5 cala.

 

- printserwer: jeżeli macie tylko drukarkę to ok, choć czas oczekiwania na wydruk jest dość długi. W przypadku urz. wielofunkcyjnych (skaner+drukarka) obsługa bardzo kapryśna i nie polecam* 

Miałem podłączone przez RJ45 urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-7070DW i serwer wydruku sprawował się wyśmienicie na OSX, Windows i Linuksie, wydruki szły po 1 sekundzie od naciśnięcia "Drukuj". Tak samo jak skaner, nie było z nim żadnych problemów. 

Synology jednak ma fajną funkcję o której nawet nie wiedziałem przez zakupem. A mianowicie AirPrint nawet dla drukarek które tego nie obsługują. Mój Brother, który nie ma AirPrint pięknie drukuje wszystko z iPhone bez instalowania jakiś dziwnych aplikacji. Przed zakupem Synology musiałem sobie radzić przez aplikację do drukowania od Brothera, która też niby drukowała, ale jej obsługa jest straszna i nikomu nie polecam takiego rozwiązania.

 

- download manager: powolny i niezbyt przyjazny

Nie jestem maniakiem ściągania torentów, ale testowałem tą opcję na tablecie z Androidem i nie miałem się do czego przyczepić. Apka od Asusa uruchamiała się sama po kliknięciu linku z torentem i wszystko zapisywało się na dysku. Tylko zaznaczam, że testy robiłem na góra kilku plikach pobieranych jednocześnie, a nie na 100. Tak dla jasności bo jak ktoś seeduje kilkadziesiąt torentów to wiadomo, że taki dysk pod USB 3.0 nie wyrobi.



#33 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 29 marca 2015 - 00:57

Panowie ,a co sadzicie o WD MyCloud Mirror 6TB ? chodzi mi wylacznie o dostep do plikow bedac poza domem.


Użytkownik folharth edytował ten post 29 marca 2015 - 00:58


#34 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 29 marca 2015 - 12:57

Ciekawą alternatywą jest postawienie NAS-a samemu. Ja po kiepskich doświadczeniach z gotowymi pudełkami zdecydowałem się na energooszczędnego atomika i za kilka stówek mam NAS z możliwością podpięcia 4 dysków (plus jedno PCI co teoretycznie pozwoli podpiąć kolejne 4 przez dodatkową kartę), nie licząc USB :)

Za soft użyłem debiana ftp i samba do tego netatalk jako timemachine.

W gotowcach nie podobało mi się głównie ograniczanie firmware do tego co sobie producent wymyślił i niestety wydajności stosowanych elementów (wolne army z powolnymi kontrolerami sata), brak wsparcia np dla dwudyskowego raid10 layer=f2 który jest dla uzytkowania jako NAS zarąbisty itd.

NAS działa na root postawionym na 2 pendrive co pozwala skuteczniej usypiać dyski w idle. Energetycznie całość jest niewiele bardziej chłonna niż gotowce, a wygoda i elastyczność nieporównywalna.

Fakt postawienie jest ciut trudniejsze niż wyklikanie tego w przeglądarce. Ale ktoś kto potrafi postawić win czy osx i ma jakoeś pojęcie co to ethernet i partycja to da sobie radę.

 Zabawa nie warta zachodu - szczegolnie, jesli porownuje sie do gotowych nas na x86 - nas-y na arm nie warto kupowac :)

Oczywiscie jest to tansza alternatywa, ale to jedyna zaleta - chodzi mi o skladaki.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#35 Jackpe

Jackpe
  • 187 postów

Napisano 29 marca 2015 - 16:20

Panowie ,a co sadzicie o WD MyCloud Mirror 6TB ? chodzi mi wylacznie o dostep do plikow bedac poza domem.

Mam zwykły MyCloud + zewn. HDD na USB. Nie ma najmniejszego problemu z zalogowaniem się do niego z zewnętrznej sieci. Pełny dostęp do plików. 


  • folharth lubi to

#36 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 29 marca 2015 - 16:43

Mam zwykły MyCloud + zewn. HDD na USB. Nie ma najmniejszego problemu z zalogowaniem się do niego z zewnętrznej sieci. Pełny dostęp do plików. 

Super , wielkie dzieki za info - jade na zakupy ;)



#37 marcusp

marcusp
  • 362 postów

Napisano 29 marca 2015 - 22:41

Jeśli ktoś lubi "trochę grzebać" to całkiem sensowne wydaje się upolowanie HP Microserver N36L, N40L lub N54L (na allegro jest w tej chwili N36L) i postawienie na nim synology.

Dostajemy całkiem wydajne urządzenie z 4 kieszeniami na dyski. HP Microserver ma tę zaletę, że można na nim postawić Vmware ESXI i na tym synology ( http://www.xpenology.nl ) i można sobie jeszcze inne serwery uruchamiać - co kto potrzebuje. Tutaj trochę informacji o HP Microserver: http://n40l.wikia.com/wiki/HP_MicroServer_N40L_Wiki. Gen 7 można kupić za kilkaset złotych, co jest ceną bardzo atrakcyjną. Gen 8 jest droższe, a jak komuś mocno na wydajności zależy, to Dell T20, ale cena idzie w górę.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych