Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Szukam serwera NAS (WD, Synology)?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 03 lutego 2015 - 17:04

Cześć,

Szukam czegoś, co pozwoli na archiwizację plików, robienie kopii zapasowych, ma funkcję chmury, ale przede wszystkim dobrze będzie współpracowało z moim Macbookiem i iPhone'm. No ok, niech jeszcze dobrze działa z telefonem Żony (Android), choć nie jest to warunek konieczny. ;)

 

Dobrze, do sedna.

Upatrzyłem sobie dwa urządzenia, ale że jestem totalnym laikiem w kwestii sieci zwracam się do Was o poradę.

1. WD MyCloud 2TB - to chyba nie zalicza się do NASów, ale oferuje wszystko to, czego potrzebuję. Dodatkową zaletą jest prostota obsługi. Nawet ktoś taki jak ja chyba sobie poradzi z konfiguracją i obsługą tego dysku. Właściwie to byłem zdecydowany na tenże, ale wczoraj przeczytałem na jakimś angielskim forum, że wieki trwa robienie kopii z Time Machine. Teraz pytanie. Czy długo trwa, bo osoba pisząca coś popitoliła w konfiguracji, czy faktycznie taka uroda WD?

 

2. Synology DS115J - cenowo jest mniej korzystny porównując z WD. Wydaje się też być trudniejszy w obsłudze. Przez chwilę brałem pod uwagę model DS115 - opisywany przez kolegę Marczyńskiego na blogu, ale po przyjrzeniu się konfiguracji zrezygnowałem.

 

Dla własnego komfortu wybrałbym WD, ale trochę mnie ta "powolność" zaniepokoiła.

 

Myślalem też o Time Capsule, ale nie ma funkcji "chmury", no i jest absurdalnie drogo.

 

Doradźcie coś. :)

 

Miłego dnia.

 


In this religion, there are no holidays.


#2 Novy_it

Novy_it
  • 53 postów

Napisano 03 lutego 2015 - 23:07

 

1. WD MyCloud 2TB - to chyba nie zalicza się do NASów, ale oferuje wszystko to, czego potrzebuję. Dodatkową zaletą jest prostota obsługi. Nawet ktoś taki jak ja chyba sobie poradzi z konfiguracją i obsługą tego dysku. Właściwie to byłem zdecydowany na tenże, ale wczoraj przeczytałem na jakimś angielskim forum, że wieki trwa robienie kopii z Time Machine. Teraz pytanie. Czy długo trwa, bo osoba pisząca coś popitoliła w konfiguracji, czy faktycznie taka uroda WD?

 

Rzeczywiście jakiś czas temu WD miał straszne problemy z transferem (sam tego doświadczyłem). Wina leżała po stronie oprogramowania ale błąd poprawiono. Chyba że piszesz o jakimś "świeżym" problemie.

Czytałem również na forum skargi użytkownika który twierdził że co 2 m-ce WD rozwalał mu backup TM i musiał robić go od nowa. Nie wiem czy jest to sprawa jednostkowa ale chyba na to wygląda.

Co do łatwości konfiguracji - na pewno sobie poradzisz. Ustawienia są proste.

Warto regularnie sprawdzać czy jest nowy BIOS do aktualizacji.

 

Wracając do TM - pierwsza kopia trwa bardzo długo ale następne już nie.

Należy pamiętać że po kablu osiągniesz maksymalny transfer na poziomie 60-70 MB/s (w sieci Gigabit) a przez wifi między 10 a 30 MB/s  - mój rekord 34 MB/s ale zazwyczaj mam transfery na poziomie 12-15 MB/s

 

Odnośnie DS115 i DS115j - konfiguracja jest ZNACZNIE trudniejsza.

 

Time Capsule - tak jak mówisz: drogo i mało elastycznie no ale to nie jest tylko dysk. Nie zmienia to faktu że też bym nie kupił.

 

Nie wiem czy za rozsądne pieniądze (500 zł) kupisz coś lepszego niż WD.

Może koledzy coś jeszcze poradzą ?



#3 4motion

4motion
  • 337 postów
  • SkądIrlandia

Napisano 04 lutego 2015 - 00:05

Tylko Synology poczytałem troche i nie warto iść na skróty praktycznie każdy po przejsciu z czegoś zyxel czy wd powie ze synology wymiata. Poczytalem troche opinnii. Tylko ze jednodyskowy to nie ma celu min 2 dyskowy a to już drozej.



#4 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 04 lutego 2015 - 00:15

Powiem tak. Mam NAS od WD 8TB i leży w kartonie. Strasznie wolno mi działał :/ Z 2/3 razy użyłem.


NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.

Follow me on Instagram jacobswitek
Follow me on Twitter zakino4


#5 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 08:43

 

"Czytałem również na forum skargi użytkownika który twierdził że co 2 m-ce WD rozwalał mu backup TM i musiał robić go od nowa. Nie wiem czy jest to sprawa jednostkowa ale chyba na to wygląda."

 

Jam ci to!  :D  niestety dalej tak mam i nikt nie wie jak to się dzieje, ale co jakiś czas muszę po prostu robić wszystko od nowa.

 

 

"Co do łatwości konfiguracji - na pewno sobie poradzisz. Ustawienia są proste.

Warto regularnie sprawdzać czy jest nowy BIOS do aktualizacji."

 

Dokładnie ,nie ma problemu z konfiguracją,tylko jeśli nie masz jakiegoś większego doświadczenia to ściągnij sobie od producenta ,jest ładnie prosto napisana instrukcja i krok po kroku sobie poustawiasz wg. swoich potrzeb.

I tu taka mała ciekawostka na którą zwróciłem uwagę, instrukcja jest pisana w jednym kawałku dla OS X i MS , i każde ustawienie po kolei ,najpierw na OS X potem n MS (A może odwrotnie ,nie pamiętam) ale co ciekawe,każde zagadnienie opisane jest  na OS X na np.1 stronę to na MS na 3 strony...Po prostu chodzi o to że ładnie na tym przykładzie widać jak na OS X jest wszystko prostsze.

 

 

"Wracając do TM - pierwsza kopia trwa bardzo długo ale następne już nie.

Należy pamiętać że po kablu osiągniesz maksymalny transfer na poziomie 60-70 MB/s (w sieci Gigabit) a przez wifi między 10 a 30 MB/s  - mój rekord 34 MB/s ale zazwyczaj mam transfery na poziomie 12-15 MB/s"

 

Też wszystko się zgadza,  u mnie pierwsza archiwizacja po kablu to jakiś tydzień, ale to jakieś 650 GB.Potem na bieżąco już po WiFi jakoś leci, chyba że wiem że mam znów dość dużo to podłączam prze kabel.

 

 



#6 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 09:09

NASy Synology są trudne w obsłudze? No proszę.. Chyba że macie na myśli głębsze grzebanie przez terminal.

Konfiguracja TimeMachine to parę klików (włączenie w ustawieniach "synka" wsparcia dla TimeMachine i wybór synka jako dysk docelowy dla kopii zapasowych).

Trochę więcej klików jest przy stworzeniu dodatkowego konta i wydzieleniu mu określonego miejsca na dysku, aby kopie Time Machine nie zajęły kiedyś tam całej powierzchni NAS'a.

 

Moim zdaniem "synki" lub inne prawdziwe NAS'y biją na głowę produkty udające NASy takie jak WD MyCloud.

 

Pozostaje kwestia ceny. Tutaj z oczywistych powodów NASy będą droższe, ale warto doskładać i kupić minimum 2 dyskowy sprzęt.


 iPhone SE, MBP 2015


#7 Novy_it

Novy_it
  • 53 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 09:35

Tylko Synology poczytałem troche i nie warto iść na skróty praktycznie każdy po przejsciu z czegoś zyxel czy wd powie ze synology wymiata. Poczytalem troche opinnii. Tylko ze jednodyskowy to nie ma celu min 2 dyskowy a to już drozej.

 

Potwierdzam - Synology w porównaniu do WD wymiata

Pamiętam również że po instalacji Synology, pierwszym odpaleniu, zabrałem się do konfiguracji i po 20 min pomyślałem: "no chyba ich poj.... z tą ilością funkcji i ustawień".

 

A co do 2 dysków to oczywiście zależy jakie kto ma potrzeby ale uważam że to niepotrzebne. 

1) w przypadku 2 dysków i RAID 0 masz dodatkowy dysk jako kopię ale kupując 2 dyski po 2TB masz dostępne tylko 1 x 2TB (bezpieczeństwo kosztuje)

2) w przypadku 2 dysków i RAID 1 masz 2 dyski po 2TB oraz dostępne 4TB ale jeżeli padnie chociaż 1 dysk to tracisz wszystko !

3) każdy spec od bezpieczeństwa powie Ci że że RAID 0 to nie backup więc raczej nie należy tak do tego tak podchodzić

 

I własnie z tych powodów zrezygnowałem z urządzeń 2 dyskowych. Zainteresowały mnie 4 dyskowe ale to już inne ceny.

Kupiłem 1-dyskowy DS115j i jedyne czego mi brakuje to USB 3.0 ale własnie pojawił się model DS115 i to chyba będzie mój nowy zakup.

Backup danych robi automatycznie Synology (wbudowanym programem) i dane przerzuca na inny dysk USB.

 



#8 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 09:57

Novy - pomerdałeś Raid 0 z 1. 

RAID 0 przy 2x2TB daje 4TB miejsca, przyspiesza macierz, ale jak padnie 1 dysk to pada wszystko.

RAID 1 przy 2x2TB daje 2TB zdublowane na dwóch dyskach. Jak padnie jeden dysk, wyjmujesz go, wkładasz taki sam nowy i macierz się odbudowuje czyli z pierwszego dysku wszystko zostaje kopiowane na drugi (mirror). Zawsze to jakaś kopia bezpieczeństwa. Oczywiście lepsze są macierze z większą ilością dysków, innymi typami RAID, ale to już znaacznie większy koszt.

2-dyskowy NAS do zastosowań domowych i małych firm jest w sam raz.


 iPhone SE, MBP 2015


#9 Novy_it

Novy_it
  • 53 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 12:23

Rzeczywiście, zamieniłem numerki RAID.

Nie uważasz że lepsze od 2-dyskowego RAIDu jest zestaw 1-dyskowy + dodatkowy dysk (USB lub lan) na backup ?



#10 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 04 lutego 2015 - 17:40

Wielkie dzięki za wszystkie rady i sugestie. Z Waszych wypowiedzi wyłania się obraz, że lepiej zainwestować w Synology. Myślę, że tak właśnie zrobię. Zwłaszcza, że ds115J z dyskiem 2TB to różnica ok 300zł, więc nie jest to fortuna.

Czyli kopia zapasowa i chmura dobrze funkcjonują w połączeniu ze sprzętami Apple?

Mam jeszcze jedno pytanie natury technicznej. Chodzi o udostępnianie treści z NASa na TV. Działą to w ogóle? Czytałem gdzieś, że przy korzystaniu z WD bywają z tym problemy.

Jeszcze raz dzięki. :)

Pozdrawiam.


In this religion, there are no holidays.


#11 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 20:16

Nie ma problemu, instalujesz pakiet "Serwer multimedialny" od Synology (instalacja typu klik-klik, potwierdź), dodajesz foldery do indeksowania mediów i o ile TV wspiera odtwarzanie mediów z wykorzystaniem DLNA to będzie śmigać wszystko ładnie.

Jedyny problem to zewnętrzne napisy: to po części wina standardu DLNA, który nie zapewnia wsparcia dla napisów w osobnym pliku, a serwer multimedialny na NAS Synology także tego nie przepycha po DLNA, a przynajmniej u mnie z TV Philipsa (model 2013) napisy w osobnym pliku nie hulają.

Rozwiązaniem są wklejane napisy do pliku albo lektor/dubbing .


 iPhone SE, MBP 2015


#12 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 04 lutego 2015 - 20:27

Mam słaby wzrok, więc raczej oglądam filmy z lektorem. Chyba, że mi na czymś bardzo zależy, wtedy odpalam film z napisami. Jednak nie będzie z tym kłopotu, bo zawsze mogę obejrzeć go na kompie. :)


In this religion, there are no holidays.


#13 Balik

Balik
  • 2 postów

Napisano 04 lutego 2015 - 23:26

Witam

Warto jeszcze rozważyć zakup NAS-a ze stajni QNAP. Zasadniczo to samo co Synology, a można dopaść w fajnej cenie. Ostatnio na popularnym portalu aukcyjnym zdarzają się dwudyskowe TS-212P z iBood-a w dobrych cenach.

Pozdrawiam



#14 Novy_it

Novy_it
  • 53 postów

Napisano 06 lutego 2015 - 09:48

Nie ma problemu, instalujesz pakiet "Serwer multimedialny" od Synology (instalacja typu klik-klik, potwierdź), dodajesz foldery do indeksowania mediów i o ile TV wspiera odtwarzanie mediów z wykorzystaniem DLNA to będzie śmigać wszystko ładnie.

Jedyny problem to zewnętrzne napisy: to po części wina standardu DLNA, który nie zapewnia wsparcia dla napisów w osobnym pliku, a serwer multimedialny na NAS Synology także tego nie przepycha po DLNA, a przynajmniej u mnie z TV Philipsa (model 2013) napisy w osobnym pliku nie hulają.

Rozwiązaniem są wklejane napisy do pliku albo lektor/dubbing .

 

Na Samsungu (2011) DLNA działa ale nie wyświetla miniaturek - co ciekawe jak używałem WD to miniaturki były.

Natomiast napisy odtwarza ale tylko w formacie SRT.

Inne urządzenia DLNA rzeczywiście nie wyświetlają napisów więc je "wtapiam" na stałe.



#15 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 06 lutego 2015 - 11:42

Sony KDL W829BB, mam nadzieję, że wszystko będzie ładnie "trybiło". Napisy nie będą problemem...

Większe obawy mam w kwestii routera. Korzystam z czegoś co w pakiecie z usługami daje Multimedia. Może się okazać, że będę go musiał wymienić. A tego moja lepsza połowa może "nie unieść". ;)


Użytkownik robin_ldz edytował ten post 06 lutego 2015 - 11:42

In this religion, there are no holidays.


#16 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 06 lutego 2015 - 11:57

Jak chcesz przez WiFi stremować po DLNA firmy w 1080p w dużym bitrate to porządny router będzie potrzebny, aby WiFi w ogóle miało szansę pociągnąć taką transmisję.

Jak nie to zawsze możesz TV kablem spiąć z routerem o ile masz RJ45 w TV.


 iPhone SE, MBP 2015


#17 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 06 lutego 2015 - 16:27

(...)

Jak nie to zawsze możesz TV kablem spiąć z routerem o ile masz RJ45 w TV.

Duża odległość dzieli TV od routera, więc kabel odpada. 


In this religion, there are no holidays.


#18 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 06 lutego 2015 - 16:36

W takim razie wyjdzie w praniu potrzeba bądź nie polepszenia jakości sygnału WiFi w mieszkaniu.

Jak nie router to repeater WiFi może wystarczyć o ile obecny Twój router nie ma WiFi tylko bg. "n-ka" nawet lite (do 150Mbps) powinna dać radę.


 iPhone SE, MBP 2015


#19 Negatyf

Negatyf
  • 317 postów

Napisano 07 lutego 2015 - 00:09

Posiadam Synology DS213J, nie ma jakichkolwiek problemów z nim. Najdłuższy uptime jaki osiągnąłem to 80 dni, ponieważ musiałem zainstalować aktualizację. Przez wifi ac transfery 30-40Mb/s, zależy od rutera ale próbowałem różnych i żaden nie dawał rezultatów jak kabel. Nie zanotowałem zawieszenia systemu, filmy odtwarza bez problemu - na tv, iPadzie, iPhonie, Macu nawet na mikrofalówce. 

 

Panel administracyjny jest tak intuicyjny, że ciężko nie zrozumieć go w ciągu pierwszych pięciu minut użytkowania. Bardzo duże możliwości konfiguracji.


Komputer:  MacBook Pro Retina 13.3'' Late 2013 2.4/8/256

Telefon:  iPhone 5S 64GB Space Grey

NAS: Synology DS213j + 2x4TB WD Red Edition


#20 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 07 lutego 2015 - 13:38

No to sprawa jasna. Będzie Synology. Teraz jeszcze muszę poczekać na zielone światło od Szefowej. :)


In this religion, there are no holidays.


#21 grzenio

grzenio
  • 42 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 16 lutego 2015 - 17:27

Jak chce Ci się bawić polecam Dell T20 :) owszem synology jest ok, przerobiłem to jednak potrzebowałem nieco wiecej możliwości.

Jeżeli synology to już szukaj czegos z nowszym prockiem zmienno przecinkowym


Użytkownik grzenio edytował ten post 16 lutego 2015 - 17:31

 rMBP 13" TB 2017 |  iPhone 11 Pro |  iPad Pro 11 |  Watch 5


#22 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 lutego 2015 - 18:19

Niech Cię ręka boska broni przed kupnem WD MyCloud. To coś nie powinno mieć w nazwie NAS tylko wyrób NAS'o podobny. Ja niestety popełniłem ten błąd i kupiłem na początku WD. Miarkę przebrało robienie backup'u TimeMachine od nowa średnio raz na tydzień bo coś niby było uszkodzone itp.  Soft w WD MyCloud jest tragiczny i na nic zdadzą się reklamy WD, który próbuje nam wmówić, że to super NAS do domu i firmy.

Jedyne zastosowanie WD MyCloud jakie ja znalazłem to brutalne otwarcie tego kawałka plastiku i odzyskanie z niego dysku WD Red. Dokupiłem jeszcze jeden dysk WD Red i Synology 214play. Teraz od kilku miesięcy nawet nie wiem, że robi się backup. O sofcie jakie oferują te dwie firmy to nawet nie ma co wspominać, bo dzieli je przepaść. WD robi dobre dyski, a nie serwery NAS.


Użytkownik didisoft edytował ten post 16 lutego 2015 - 18:23

  • grzenio lubi to

#23 robin_ldz

robin_ldz
  • 25 postów
  • SkądHollyŁódź

Napisano 16 lutego 2015 - 19:31

Niech Cię ręka boska broni przed kupnem WD MyCloud. To coś nie powinno mieć w nazwie NAS tylko wyrób NAS'o podobny. Ja niestety popełniłem ten błąd i kupiłem na początku WD. Miarkę przebrało robienie backup'u TimeMachine od nowa średnio raz na tydzień bo coś niby było uszkodzone itp.  Soft w WD MyCloud jest tragiczny i na nic zdadzą się reklamy WD, który próbuje nam wmówić, że to super NAS do domu i firmy.

Jedyne zastosowanie WD MyCloud jakie ja znalazłem to brutalne otwarcie tego kawałka plastiku i odzyskanie z niego dysku WD Red. Dokupiłem jeszcze jeden dysk WD Red i Synology 214play. Teraz od kilku miesięcy nawet nie wiem, że robi się backup. O sofcie jakie oferują te dwie firmy to nawet nie ma co wspominać, bo dzieli je przepaść. WD robi dobre dyski, a nie serwery NAS.

 

Dzięki za głos w dyskusji. Dobrze, że napisałem, bo chłopaki mi wybili z głowy kupno WD. :) 

Najchętniej też bym zakupił coś dwudyskowego, niestety kaski mało, więc będzie 115j albo w najlepszym wypadku 115.


In this religion, there are no holidays.


#24 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 16 lutego 2015 - 21:06

 Miarkę przebrało robienie backup'u TimeMachine od nowa średnio raz na tydzień bo coś niby było uszkodzone itp.  

Nosz kur.... mam to samo cały czas ,właśnie dzisiaj znów!!!! nie ma na to żadnej rady?!??! kupiłem WD ze względu głównie na cenę, zależy mi najbardziej na backupie danych ,nie na NAS-sie ,ale kurde już mnie to dobija. 



#25 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 16 lutego 2015 - 21:28

A ja mam WD MyBook i nie powiem złego słowa, wszytko śmiga bez żadnego problemu. No może transfer po wifi nie wali na kolana ale wszytko działa jak należy.


MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych