Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Yosemite - problemy z wydajnością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ashakel

Ashakel
  • 27 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 20:05

Witam

 

Zakupiłem w zeszlym roku MacBooka Pro z Retiną (15"), i tak się złożyło, że kilkanaście dni po zakupie wyszedł Yosemite, więc zainstalowałem go od razu myśląc, że skoro to nowy system, to jego zainstalowanie może chyba tylko polepszyć sprawę. Jednak okazało się, że nie bardzo miałem rację - w porównaniu do tego, co pamiętam z Mavericksa (co prawda było to tylko jakieś 2-3tyg but still) system ma o wiele gorszą wydajność - np. potrafi się zupełnie zawiesić, gdy otwieram którąś z kolei kartę w Chrome (używam tej przeglądarki bo po prostu jest dla mnie wygodniejsza niż safari + safari nie obsługuje prawidłowo niektórych wtyczek np. silverlight) przez co muszę resetować komputer przyciskiem power - tak chyba nie powinno się dziać, że komputer, który teoretycznie jest jednym z nalepszych dostępnych sprzętów na rynku wieszał na obsłudze przeglądarki internetowej? Po restarcie kompa wyskakuje mi "błąd grafiki", ale jako, że na macach się w ogóle nie znam, to nawet nie wiem gdzie przyczyn tego błędu szukać i jak go rozwiązać. Czasem zdarza się też, że kiedy ekran się wygasza, a ja chcę od razu z powrotem wrócić do pracy i przejadę palcem po touchpadzie, to zanim ekran z powrotem się wyświetli to jest czarny jeszcze przez dobre kilka-kilkanaście sekund (choć myszkę na nim widać). Co może być przyczyną tych problemów i jak je rozwiązać? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc

PS. nie wiem, czy to dobry dział, jeśli nie, to proszę o przeniesienie



#2 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 20:24

Yosemite to pewnie i na 12 rdzeniowym Xeonie z 24 wątkami z Maca Pro potrafi zamulić. :P


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#3 Ashakel

Ashakel
  • 27 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 20:59

To co sugerujesz? Downgrade do mavericksa?



#4 zorba

zorba
  • 156 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 22:41

To co sugerujesz? Downgrade do mavericksa?

 

Jeżeli nie instalowałeś Yosemite "na czysto" to proponuję najpierw to zrobić.

Jeżeli instalowałeś "na czysto" to ja bym powrócił do Mavericksa  :D zresztą to właśnie zrobiłem, tyle, że na starszym sprzęcie

(z powodu krótszego czasu pracy baterii).

Co do przeglądarki to ..... u mnie właśnie Chrome nie współpracuje z Silverlight a Safari jak najbardziej  :D

 

Pozdrawiam !!



#5 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 17 stycznia 2015 - 22:51

Co do przeglądarki to ..... u mnie właśnie Chrome nie współpracuje z Silverlight a Safari jak najbardziej  :D

 

 

To prawda. Chrome w najnowszej wersji 39 (64 bit) nie obsługuje już wtyczek Silverlight ani Quick Time.



#6 zorba

zorba
  • 156 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 22:59

To prawda. Chrome w najnowszej wersji 39 (64 bit) nie obsługuje już wtyczek Silverlight ani Quick Time.

 

Mnie niestety Chrome przestał obsługiwać te wtyczki już we wcześniejszych wydaniach.



#7 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 22:59

Generalnie Yosemite ma masę bugów. A ile osób i komentarzy, to tyle różnych baboli mam wrażenie można wyłapać. Zainstaluj na czysto Yosemite i potem Mavericksa i testuj jak masz czas i warunki - co lepiej dziala na Twoim macu. 


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#8 Ashakel

Ashakel
  • 27 postów

Napisano 17 stycznia 2015 - 23:25

Przepraszam za być może głupie pytania, ale jeśli chodzi o OS X to jestem kompletnym laikiem - co to znaczy instalacja "na czysto"? Yosemite zainstalowałem w ten sposób, że po prostu wyskoczył mi komunikat o tym, że jest aktualizacja systemu (bodajże w app store). Kliknąłem więc, aby się zaktualizował, wszystko się ściągnęło i zainstalowało. Jeśli to nie jest "na czysto", to powiedzcie prosze co zrobić, żeby było ok.
Ponadto, chciałem zapytać czy po takiej instalacji wszystko na kompie mi sie zachowa - wszystkie pliki, ustawienia, hasła, preferencje w przeglądarkach itp (coś takiego, jak przywracanie iphona z kopii, która zapisała się w itunes)? Jeśli domyślnie tak się nie dzieje, to co zrobić, żeby po reinstalacji wszystko było dokładnie tak jak teraz?
A jeśli okaże się, że jednak lepszą opcją jest powrót do mavericksa i czekanie na stabilniejszą wersje yosemite, to czytałem tu na forum o takiej opcji jak zainstalowanie mavericksa "z recovery" (czyli "cmd+r przed startem" systemu). I tu, z powodu mojej niewiedzy, znów pojawia się szereg pytań: przed startem znaczy zaraz po wciśnięciu przycisku "power" (po usłyszeniu tego charakterystycznego dźwięku, kiedy mac sie uruchamia)? Czy może mam tę kombinację nacisnąć w innym momencie? Ponadto, czy muszę coś ściągać (np. jakiś plik z mavericksem) i wstawić to w jakieś miejsce, czy po wciśnięciu cmd+r automatycznie pojawi mi się taka opcja, żeby zainstalować starszy system? I znów - czy jest możliwość, żeby na mavericksie wszystko było zapisane tak, jak teraz mam na yosemite?
Przepraszam za taki natłok pytań, jednak jeśli komuś zechce się na to odpowiedzieć, to będę bardzo wdzięczny ;)

 

 

Edit: PS. czy ktoś wie, gdzie/do kogo mam pisać jeśli mam pewne problemy natury technicznej związane z samym forum (hasła, profil itp)? Bo nigdzie takiego tematu znaleźć nie mogę, a moderator z kolei ma w sygnaturce "Nie pomagam na PW" :D


Użytkownik Ashakel edytował ten post 17 stycznia 2015 - 23:26


#9 adrianbarnej

adrianbarnej
  • 61 postów

Napisano 18 stycznia 2015 - 01:55

Stwórz bootowalnego pendrive'a a przy kolejnym starcie systemu trzymaj wciśnięty alt i walnij formata, możesz zrobić sobie kopie timemachine na drugiej partycji. Mam wolniejszego Maca i Yosemite śmiga mi całkiem fajnie, nie zauważyłem spadku wydajnośći a jeśli chodzi o problemy to kilka razy zawiesiło mi się Xcode i kilka razy po wejściu w launchpad miałem niewielki, estetyczny problem z kursorem.



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 stycznia 2015 - 18:02

Edit: PS. czy ktoś wie, gdzie/do kogo mam pisać jeśli mam pewne problemy natury technicznej związane z samym forum (hasła, profil itp)? Bo nigdzie takiego tematu znaleźć nie mogę, a moderator z kolei ma w sygnaturce "Nie pomagam na PW" :D

 

Do Administratorów. A moderator owszem, w takich sprawach 'pomaga' na PW. Chodzi o tony wiadomości 'mam problem z programem pomusz !!'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 18 stycznia 2015 - 19:18

Też nie mogę na 10.10 wytrzymać. To już moja druga próba z yosemite i znowu wracam do mavericksa. Przy garści odpalonych aplikacji od razu zawalony cały ram. A po drugie wydajność przy pracy na 2 monitorach woła o pomstę do nieba. 


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#12 Ashakel

Ashakel
  • 27 postów

Napisano 18 stycznia 2015 - 20:56

Czy przy instalacji mavericks z recovery (ta metoda o której pisałem, podana w tym temacie) system przywróci się do takiego stanu, jaki mam teraz, tylko że z zainstalowanym mavericksem? Jeśli nie, to rozumiem, że muszę zrobić to timemachine - pytanie, czy musze mieć do tego dysk zewn. o pojemności 500gb (a takowego nie posiadam), czy mogę to zrobić jakoś inaczej? I rozumiem, że jeśli tak zrobię, to potem na mavericksie ładuję tę kopię zapasową na kompa i bede miał wszystko tak samo jak teraz tylko ze starszym systemem?
+ instalacja mavericks z recovery wymaga tego "bootowalnego pendrive" (czy po wcisnięciu cmd+r po prostu będzie opcja zainstalowania starszej wersji osx a)? Jeśli tak, to czy jest gdzieś jakiś poradnik jak taki pendrive stworzyć?



#13 VaRRaN

VaRRaN
  • 12 postów
  • SkądPłock

Napisano 20 stycznia 2015 - 14:31

Apropos "Chrome" - u mnie nie zamyka się prawidłowo przynajmniej w 80% przypadków i wymuszam zamknięcie tegoż - co skutkuje za każdym takim przypadkiem raportem o błędach. Mój MacBook to koniec 2008 roku 13" Al.  4 GB 1067 MHz DDR3. SSD. Na Mavericks było OK. Pozostałe programy tj. Logic, Smaart, Apogee Maestro, czy nawet Office działają bez problemu. Wszystkie sugestie mile widziane. Pozdrawiam.  



#14 Szaman35

Szaman35
  • 194 postów

Napisano 20 stycznia 2015 - 17:06

Ashakel: Mam taki sam komputer z tą różnicą, że Yosemite instalowałem kilka godzin po zakupie.

Żaden z opisanych przez Ciebie efektów u mnie nie występuje. Dodam, że nie instalowałem Yosemite "na czysto".

 

Spróbuj sprawdzić 4 rzeczy.

 

1. Uruchom Monitor Aktywności i zobacz czy jakiś proces nie pożera zasobów (pamięć, CPU).

2. Menu  -> Uruchom ponownie... (odznacz "Otwórz okna.."). To ci zrestartuje system bez otwierania aplikacji, które były wcześniej otwarte.

3. Uruchom komputer w trybie Safe. Trzymaj shift przy odpalaniu kompa.

4. Uruchom Hardware Test. Trzymaj klawisz D przy odpalaniu kompa.


Użytkownik Szaman35 edytował ten post 20 stycznia 2015 - 17:19


#15 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 27 stycznia 2015 - 20:44

Co do błędu grafiki to już go na Yosemite widziałem, i w moim odczuciu jest on zupełnie bezpodstawny i najszybciej będzie się odnosić do niedopracowanego sterownika apple pod konkretne karty.

 

Inna kwestia to już szeroko opisywany problem iż apple Yosemite zoptymalizowało pod możliwie najnowsze generacje komputerów, ale jeżeli ktoś posiada np Mac Pro 2008 nawet w najmocniejszej wersji pojawiają się problemy z lagowaniem systemu, klatkującymi animacjami itd. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych