Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak zainstalować Yosemitte na ssd z Trim?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 21 października 2014 - 15:49

Mam dwa dyski w macbooku pro 2011 ssd i hdd na tym drugim instalacja poszła bez problemu, ale na ssd po restarcie instalacji pokazuje się przekreślone kółeczko i tyle. Podejrzewam że trzeba jakieś komendy powpisywać w terminalu przed instalacją, ale specjalnie nie wiem jakie. Próbowałem trim enablerem coś zdziałać, ale nie działa. Dysk to Vertex 4 128gb.

#2 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 21 października 2014 - 15:55

Trim włącza się dopiero w zainstalowanym systemie (i po każdej większej aktualizacji kiedy modyfikacje konfiguracji go wyłączają). To co opisujesz to generalny problem z dyskiem.

#3 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 21 października 2014 - 16:11

Co proponujesz zrobić? Dysk wcześniej był podpięty do PCta i działał normalnie, teraz też system normalnie go wykrywa, można na nim zapisywać pliki i formatować. Czy ma jakieś znczenie, który dysk jest w którym miejscu? Czy jak bym je zamienił to coś zmieni?

#4 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 21 października 2014 - 19:17

Jeśli uruchomisz mbp z hdd (rozumiem, że upgrade/instalacja poszła bez problemu?) to widzisz w ogóle SSD? Da się go wtedy sformatować z DiskUtility? Na dyskach masz różne systemy czy próbowałeś przenieść z hdd na ssd (lub odwrotnie)?

#5 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 21 października 2014 - 20:57

Tak na hdd był upgrade, a na ssd sobie chciałem na czysto zainstalować. Dysk ssd jest normalnie widziany w systemie można go formatować i wgl. Z tego co widzę to system się tak jakby w połowie zainstalował na tym ssd bo pojawiły się foldery biblioteki, programy, system, użytkownicy i są uzupełnione.

#6 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 21 października 2014 - 21:36

Hmmm nie przerabiałem takiego scenariusza... Spróbowałbym jeszcze raz instalację na SSD, może coś poszło nie tak. Ew., tylko tu pewnie nie o to chodzi, można wykonać kopię systemu z HDD na SSD i sprawdzić czy taka kopia się odpala.

#7 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 października 2014 - 21:55

pytanie co próbowałeś zdziałać, bo może popsułeś właśnie.
Trim Enabler and Yosemite | Cindori

#8 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 21 października 2014 - 23:48

No to wygląda, że jednak trim... i wprowadziłem w błąd :oops:. Może rzeczywiście Trim mi coś krzyknął przy włączaniu go po update do Yose ale chyba nie zwróciłem uwagi.

#9 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 22 października 2014 - 12:18

Przed chwilą próbowałem odtworzyć system z hdd i wyskoczył jakiś input/output errer także dziwna sprawa.

#10 mchnk

mchnk
  • 27 postów
  • Płeć:
  • SkądGdańsk

Napisano 22 października 2014 - 12:46

miałem to samo. wszedłem w disc utility i kliknąłem odblokuj na dysku ssd, poszło bez problemu. przy okazji naprawiłem sobie uprawnienia i dysk ;)

#11 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 22 października 2014 - 18:36

Gdzie dokładnie jest ta opcja odblokuj? Nie wiem, ja już chyba wszystkie możliwości wykorzystałem jeśli chodzi o tą instalację, instalowałem z trimem, bez trima, z usb i z systemu, nawe mavericksa próbowałem, ale wszędzie ten sam problem. Spróbuję zaraz windowsa, zobaczymy co on pokarze pokaże.

#12 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 23 października 2014 - 11:21

No to windows też nie daje rady, po sformatowaniu partycji na ntfs i kliknięciu ostatni raz dalej pokazuje komunikat: "Windows cannot be instaled on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPU disks." Wydaje mi się, że faktycznie może być rąbnięty ten vertex, tylko dziwne, że można go formatować i wklejać pliki na niego poza tym na PCcie działał bez zarzutów.

#13 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 23 października 2014 - 11:29

Dyski z sandforce nie działają z makami.

#14 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 23 października 2014 - 11:43

Na pewno? To czemu na yt są jego speed testy na macach robione?

#15 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 23 października 2014 - 13:12

proponuje sprawdzić dział jaki wybrać dysk SSD i poczytaj opinie o sandforce

#16 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 16 listopada 2014 - 19:14

Mhm czyli to nie jest wina tego trimu tylko ssd? Dziwi mnie to trochę bo swojego czasu vertex 4 to był jeden z najszybszych ssd i ludzie wręcz rekomendowali go do maca, były filmiki jak zamontować, speedtesty i wgl.

#17 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 17 listopada 2014 - 10:18

Mozesz kupic SSD Szajsunga ale i te bez SF sie sypia bo nowe maja mala wade, ze po zapelnieniu do polowy zwalniaja nie wieadomo czemu. Mozesz wejsc w OWC ale kosztowna zabawa tam masz SF ale dyski smigaja super tylko $$$. Jaki masz ten dysk SSD?

#18 marcinczak

marcinczak
  • 23 postów

Napisano 17 listopada 2014 - 12:45

OCZ Vertex 4 128gb, spróbuje przez to narzędzie z ich strony jeszcze softa zaktualizować czy cokolwiek, ale wątpię że coś zdziałam bo wygląda na to, że jestem w d*pie z tym dyskiem.

#19 AppleJuice

AppleJuice
  • 22 postów

Napisano 20 listopada 2014 - 09:52

No to windows też nie daje rady, po sformatowaniu partycji na ntfs i kliknięciu ostatni raz dalej pokazuje komunikat: "Windows cannot be instaled on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPU disks." Wydaje mi się, że faktycznie może być rąbnięty ten vertex, tylko dziwne, że można go formatować i wklejać pliki na niego poza tym na PCcie działał bez zarzutów.


Przeciez windows podal Ci dokladnie gdzie lezy problem. Uzywasz starej tablicy MBR - zmien to na GUID.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych