Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

ScummVM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 macdesk

macdesk
  • 849 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopada 2007 - 00:03

ScummVM

Udało się przeportować Scumma dla iPhone! Pierwsza wersja jest dostępna po dodaniu tego adresu do installera:

http://urbanfanatics.com/scummvm.xml

Lista kompatybilnych gier znajduje się tutaj. Już w tej wersji Beneath a Steel Sky (stare amigowe czasy!) oraz Full Throttle są w 100% działające! Kilka tytułów można pobrać stąd (są to licencjonowane wersje udostępnione przez wydawców autorom Scumma).

Dla przypomnienia i dla osób nie obeznanych z tematem (za Wikipedią):

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

"SCUMM to skrót od angielskiego Script Creation Utility for Maniac Mansion (Narzędzie do tworzenia rozszerzeń do Maniac Mansion) i jest to skryptowy język programowania rozwijany przez LucasArts (dawniej znane również jako Lucasfilm Games) początkowo w celu poszerzania gry przygodowej Maniac Mansion, a później do tworzenia wilu innych tytułów przygodwych

Obecnie rozwijany jest projekt typu open source o nazwie ScummVM (Wirtualna maszyna SCUMM), który umożliwia uruchamianie gier opartych na SCUMMie na różnych platformach. Projekt jest pisany w języku C++ i wykorzystuje Simple DirectMedia Layer."

#2 tukan

tukan
  • 772 postów

Napisano 22 listopada 2007 - 01:09

troche dziwne bo scummvm mam juz od ponad tygodnia i sprawdzalem te gierki. nic ciekawego. to sa same przygodowki. jak dla mnie to szkoda zachodu...

#3 dsy

dsy
  • 633 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopada 2007 - 01:15

Fajnie fajnie tylko jak uruchamiam Steel Sky to dzwiek jest na full pomimo ze wczesniej ustawiony jest cicho.

#4 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 postów
  • SkądOpole

Napisano 22 listopada 2007 - 22:26

a skad giery i gdzie je pakowac ?? ok juz sie doczytalem enywhere ;) ale SKĄD dalej aktualne ...

#5 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 listopada 2007 - 22:49

giery - ze sklepu ;) i na iTouchu działa :D Curse of Monkey Island to moja ulubiona gierka, a jej wizja na iTouchu jest mocno zachęcająca :D coraz ciekawszy ten Touch się staje :)

#6 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 00:05

Witam powiedzcie prosze do jakiego katalogu nalezy wrzucić gry. Czy w to miejsce gdzie gry na GBA i NES? Nie moge tego wyszukać w treści, może mam problemy ze wzrokiem :) Z góry dziekuje za pomoc

#7 tukan

tukan
  • 772 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 07:56

Witam

powiedzcie prosze do jakiego katalogu nalezy wrzucić gry. Czy w to miejsce gdzie gry na GBA i NES? Nie moge tego wyszukać w treści, może mam problemy ze wzrokiem :) Z góry dziekuje za pomoc


wszystko jedno gdzie bo z poziomu scummvm`a wskazujesz folder z grami

#8 e-marketing

e-marketing
  • 580 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 04 grudnia 2007 - 12:28

mógłby ktoś wrzucić na serwer linki ( do pobrania) do gier ScummVM na iphona moglibysmy później zrobić ranking najlepszych gier :)

#9 siarka

siarka
  • 65 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 12:35

a czytales regulamin?

#10 mls

mls

  • 1 313 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 grudnia 2007 - 14:54

Ze strony http://www.scummvm.org/downloads.php można sobie pobrać gry "Beneath a Steel Sky" oraz "Flight of the Amazon Queen", legalnie i za darmo. Linków do innych (czyt. nielegalnych) gier na tym forum nie uświadczysz.

#11 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 15:09

Witam

chciałem prosić jeszcze o pomoc w dwóch sprawach.

Pierwsza, uruchomiłem grę Beneath a Steel Sky i już mniej więcej połapałem się w sterowaniu tzn oderwałem pręt i zamierzam użyć go na drzwiach. Niestety nie wiem jak wyświetlić na ekranie menu posiadanych przedmiotów (a może w tej grze czegoś takiego nie ma). Korzystałem z tego http://wiki.scummvm....IPhone#Controls ale w spisie Kontrolek tego nie widzę, proszę o wskazówkę.

Druga sprawa, jakie formaty obrazów odtwarza ten emulator? Chciałbym sprawdzić jak inne gry pod tym będą chodzić ale nie wiem w jakim formacie muszę przygotowac pliki obrazów CD. Z góry dziekuje za pomoc.

#12 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 grudnia 2007 - 19:13

mógłby ktoś wrzucić na serwer linki ( do pobrania) do gier ScummVM na iphona
moglibysmy później zrobić ranking najlepszych gier :)

dla mnie i tak wygra Curse of Monkey Island :P
(btw. dostępna w empikach choxiażby, jako lucasarts classic, za jakieś 40zł)

#13 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 06 grudnia 2007 - 16:28

Widzę, że nikt nie za bardzo wie jak mi odpowiedziec. Co do pierwszego pytania to już znalazłem rozwiązanie. Chciałem jednak zapytać o to czy ten emulator jest w stanie odczytać plik ISO? Jestem prawie pewny, że nie ale chciałbym uzyskać potwierdzenie bo w necie nic na ten temat nie widzę. Pozdrawiam

#14 M4v3R

M4v3R
  • 2 043 postów
  • Skąd/usr/pl/Konin

Napisano 06 grudnia 2007 - 16:42

Jeśli chodzi o inventory w Beneath Stell Sky - ustaw palec w lewym górnym rogu ekranu :). Co do ISO - wątpię - wystarczy natomiast zgrać zawartość płytki do katalogu z grami i wskazać go w ScummVM. Monkey Island działa w ten sposób.

#15 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 06 grudnia 2007 - 19:33

Dzieki za odpowiedz. Czyli nie jest to tak jak myslalem, ze gry sa jakoś specjalnie konwertowane zeby moc je odtwarzac w scummvm? Pytam o to gdyż bardzo zalezy mi zeby na iphona wgrać grę Broken Sword. Mam na dysku jakąś okrojoną wersję bez filmów, która śmiga na iphonie bez problemów. Nie wiem czy nie zostane za to "zjechany" ale wersje te ściągnąłem z torrenta, w którego nazwie było coś w stylu "Games for Scummvm". Szkoda mi jednak tych animacji, które wycięto i zastanawiam się co by się stało gdyby wgrał na iphona pełną wersję (którą mam na 2 CD). Myślicie, że jest jakaś szansa na to że to pójdzie? Jeśli tak to co zrobić w przypadku gdy gra jest na dwóch CD? Jak rozwiązać ten problem? Z góry dziekuje za pomoc bo Broken Sword to moja ulubiona gierka przygodowa (obok The Longest Journey i Jacka Orlando :) i fajnie byłoby mieć ją na komórce w pełnej wersji :)

#16 M4v3R

M4v3R
  • 2 043 postów
  • Skąd/usr/pl/Konin

Napisano 06 grudnia 2007 - 19:38

Są duże szanse, że zadziała. Przynajmniej wg autorów ScummVM. Potrzebne informacje co i jak zgrać są tutaj:

http://wiki.scummvm....of_the_Templars

PS. Tak, zostaniesz zjechany ;).

#17 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 06 grudnia 2007 - 19:59

Dzieki bardzo za tego linka :) Będe kombinować :) Zastanawiam się jeszcze nad jedną grą, której nigdy nie miałem możliwości sprawdzić a wielokrotnie słyszałem, że jest kultowa. Chodzi mi mianowicie o Gabriel Knight: Sins of the Fathers. Na stronie przez Ciebie podanej nie ma o niej wzmianki, sam również się nigdzie nie natknąłem na informacje, że pójdzie ona na Scummvm. Czy ktoś może testował ją bądź coś wie na ten temat? :)

#18 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 grudnia 2007 - 20:40

szczerze - wątpię scumm wspiera tylko pewne girki które są zbudowane na "odpowiednich" silnikach point&click (chyba 3 firm, w tym np. właśnie lucasarts)

#19 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 05 stycznia 2008 - 21:30

Nie do konca wszystko rozumiem... Mam indiane jones w zipie ale przy probie sciagniecia ze strony przez safari z iphona wykrzykuje mi blad: Safari nie moze pobrac tego pliku. O co chodzi ? Jak poprawnie sciagnac i zainstalowac dana gre?

#20 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 05 stycznia 2008 - 21:59

Nie poprzez safari (przynajmniej ja takiego sposobu nie znam). Scumma instalujesz oczywiscie przez installera. Do wrzucania gier ja uzywam ibricka (bo akurat nie mam stalego dostepu do wi-fi) i wrzucam je do katalogu jesli dobrze pamietam var=>root=>media=>Scummvm (sciezke podaje z glowy, poszukaj na forum w razie czego). Generalnie jednak mozesz je wrzucic gdziekolwiek bo i tak scummem wskazujesz gdzie dokladnie te pliki leżą i poprzez niego je odpalasz, on potem zapamieta skad ma szczytywać gre. Ja jednak wszystkie gry wrzucam do wskazanego wyzej katalogu zeby nie robić burdelu na dysku.

Jeśli chodzi o to co masz dokladnie wrzucic na telefon to liste plikow potrzebnych do odpalenia poszczegolnych gier znajdziesz na wczesniej podanej tutaj stronie: http://wiki.scummvm....x.php/Datafiles

Najlepiej zrób sobie oddzielny katalog dla kazdej gry zeby nie robic smietnika i do niego wrzucaj poszczegolne pliki.

Jak juz wgrasz gre do jakiegos folderu to poprzez scumma wejdz do niego i zatwierdz a gra autmatycznie zostanie dodana do listy gier (jesli wszystko poprawnie zrobiles).

#21 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 06 stycznia 2008 - 11:10

Nie poprzez safari (przynajmniej ja takiego sposobu nie znam). Scumma instalujesz oczywiscie przez installera. Do wrzucania gier ja uzywam ibricka (bo akurat nie mam stalego dostepu do wi-fi) i wrzucam je do katalogu jesli dobrze pamietam var=>root=>media=>Scummvm (sciezke podaje z glowy, poszukaj na forum w razie czego). Generalnie jednak mozesz je wrzucic gdziekolwiek bo i tak scummem wskazujesz gdzie dokladnie te pliki leżą i poprzez niego je odpalasz, on potem zapamieta skad ma szczytywać gre. Ja jednak wszystkie gry wrzucam do wskazanego wyzej katalogu zeby nie robić burdelu na dysku.

Jeśli chodzi o to co masz dokladnie wrzucic na telefon to liste plikow potrzebnych do odpalenia poszczegolnych gier znajdziesz na wczesniej podanej tutaj stronie: http://wiki.scummvm....x.php/Datafiles

Najlepiej zrób sobie oddzielny katalog dla kazdej gry zeby nie robic smietnika i do niego wrzucaj poszczegolne pliki.

Jak juz wgrasz gre do jakiegos folderu to poprzez scumma wejdz do niego i zatwierdz a gra autmatycznie zostanie dodana do listy gier (jesli wszystko poprawnie zrobiles).



OK wielkie dzieki tak zrobie:)

---- Dodano 06-01-2008 o godzinie 11:13 ----
A powiedz mi albo ktos jaki program ma odpowiednik ibricka na Macu ?

#22 kapitan_planeta

kapitan_planeta
  • 38 postów

Napisano 12 lutego 2008 - 21:40

hmm... Dorwałem się dzis do ScummVM... i pięknie wszystko, tylko czy mógłby ktoś podać tytuły gierek które na tym śmigają, które są po polsku (chocby i napisy tylko), i można je gdzieś dorwać (źródło nieistotne)

#23 eronek

eronek
  • 25 postów
  • Skąd3city

Napisano 05 kwietnia 2008 - 08:26

Ja od siebie polecam The Curse of Monkey Island, oficjalnie polskiej wersji nie ma, ale na forum CITYnet Przekierowanie... można znaleźć spolszczenie. ;D

#24 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 kwietnia 2008 - 08:57

fuj fuj CoMI po polsku? ileż się traci przez to ;]

#25 adrianopel

adrianopel
  • 1 451 postów

Napisano 05 kwietnia 2008 - 10:16

Na razie stronka nie działa (przynajmniej u mnie) ale asekuracyjnie już zapytam. Jak je wgrać? :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych