Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

zewnętrzny dysk twardy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 21 sierpnia 2014 - 23:10

Macbooka mam od tygodnia, także mój problem jest zapewne nieco płytki, ale sprawa istotna. Natknąłem się tutaj na informacje w temacie dysku twardego, a chodzi o produkcję muzyczną. Będę pracować w Logic Pro X na kilku bibliotekach brzmień (Komplete 9 Ultimate, East West Orchestra). Zamierzam też w niedalekiej przyszłości zabrać się za dogrywanie gitary w audio. Mój dysk twardy to 512 GB. Przygotowałem się na to, że po zapełnieniu dysku bibliotekami zostanie mi około 100Gb wolnego miejsca do pracy muzycznej - na sesje na wirtualnych instrumentach, wtyczkach, ale kiedy nadejdzie moment, to też gitarka. W razie potrzeby, po uprzednim usunięciu nieużywanych wtyczek powinienem wyciągnąć ok. 150 - 200 Gb wolnego miejsca, ale i tak nastawiłem się na zakup dodatkowego dysku zewnętrznego, z tym, że w przyszłości. Przeczytałem tutaj, że taki dysk może być niezbędny już na starcie, jako że dysk systemowy używany do zapisu plików muzycznych może robić problemy. Czy dobrze zrozumiałem?

#2 logic72

logic72
  • 52 postów

Napisano 22 sierpnia 2014 - 15:01

Witam zainwestuj w szybki dysk 7200 obr/min, USB 3.0, min 1TB, zrób sobie dwie partycje i możesz "jechać" z produkcją. Warto też przemyśleć wymianę dysku w komputerze na większy (osobiście tak zrobiłem - 1TB) albo zainwestować w SSD - to już bajka...

#3 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 22 sierpnia 2014 - 15:16

Witam
zainwestuj w szybki dysk 7200 obr/min, USB 3.0, min 1TB, zrób sobie dwie partycje i możesz "jechać" z produkcją. Warto też przemyśleć wymianę dysku w komputerze na większy (osobiście tak zrobiłem - 1TB) albo zainwestować w SSD - to już bajka...


Po co partycje? Żeby wolniej było?

#4 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 08 września 2014 - 10:00

Ja używam dwóch rozwiązań: 1. na dużym Maku - wszelkie biblioteki, banki brzmień, sample, refile dla Reasona, biblioteki Kontakta itd zainstalowałem na zewnętrznym dysku usb 3.0. 2. na MB Pro całego NI Komplete 9 zainstalowałem na karcie SDXC (w testach zapisu/odczytu pokazuje mi większą prędkośc tej karty niż dysku usb 2.0). Oba rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze. Jaki masz model Macbooka? Może pomyśl, żeby wywalić napęd CD a w to miejsce zainstalować dysk SSD.

#5 stage

stage
  • 32 postów

Napisano 15 września 2014 - 19:26

pod dłuższej przerwie, ale dzięki za wszystkie odpowiedzi. Macbooka kupiłem około miesiąc temu i dysk twardy konfiguruje jako pamięć flash z magistralą PCIe. W sprawach technicznych jestem dość kiepski ale słyszałem, że tego rodzaju dyski twarde to bardzo nowoczesna sprawa i też w dużej mierze stąd moje pytanie, czy mimo to pojawią się kłopoty, jeśli zainstalowałem wszystko na jednej partycji? Na jakiś pół roku - rok, później będę myślał nad zewnętrznym dyskiem twardym. Na razie miejsca jest dość i pozornie większy komfort, jeśli jednak mam wszystko wewnątrz komputera. Napędu CD posiadam zewnętrzny.

#6 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 września 2014 - 19:58

W maku od zawsze instaluje się wszystko na jednej partycji. OSX jak się reinstaluje, to nie kasuje danych. Jedynie microsoft miał takie pomysły, żeby kasować partycję.

#7 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 16 września 2014 - 20:57

Kiedyś bawiłem się w partycje i zawsze tego żałowałem. Popieram kolegów - partycję są niepotrzebne na Maku. Będzie problem z niepotrzebnie namnożonymi bytami a i tak w przypadku (odpukać!) padu nic Ci to nie pomoże. Tak, pcie to szybkie dyski. W tych nowych Macbookach port kart SD też jest podpięty do pcie, dlatego wyciąga takie prędkości na kartach SDXC ;)

#8 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 16 września 2014 - 22:31

Używanie partycji ma sens i to o wiele większy niż się wam wydaje - prędkość dostępowa różni się we wnętrzu talerza od jego zewnętrznej części. Dzieląc dysk na partycje możemy łatwo kontrolować co znajdzie się w której części dysku, a co za tym idzie wydzielić szybsze jego fragmenty na np. aplikacje, natomiast wolniejsze fragmenty na np. gromadzone, rzadko używane dane.

#9 Deleted-63c21db09a

Deleted-63c21db09a
  • 4 139 postów
  • Płeć:

Napisano 17 września 2014 - 12:46

Używanie partycji ma sens i to o wiele większy niż się wam wydaje - prędkość dostępowa różni się we wnętrzu talerza od jego zewnętrznej części.
Dzieląc dysk na partycje możemy łatwo kontrolować co znajdzie się w której części dysku, a co za tym idzie wydzielić szybsze jego fragmenty na np. aplikacje, natomiast wolniejsze fragmenty na np. gromadzone, rzadko używane dane.


W teorii tak. W praktyce?

How to Partition Your Hard Drive to Optimize Performance | PCWorld

Zysk przy uruchamianiu apki z "szybkiej" partycji => 2.54% Wooooooooooooooooooow.

A potem placz, bo na jednej partycji nie ma miejsca i przerzucamy na druga...

#10 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 17 września 2014 - 14:01

Mnie też takie osiągi nie kręcą, ale widzę, że tutaj na forum pełno benchmarkowców więc informuję. Osobiście jadę na SSD + HDD ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych