Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Odczyta bajt po bajcie tekstu w kodowaniu UTF-8


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 macsurf

macsurf
 • 104 postów
 • SkądKołobrzeg

Napisano 23 lipca 2014 - 17:36

Chce odczytać tekst zakodowany w UTF-8 bajt po bajcie z analizą czy dany znak jest jedno czy dwubajtowy. Nie chcę gotowych wbudowanych metod do tego :) Chce taką metodę napisać samemu. W związku są 2 problemy: 1. Rozpoznanie czy odczytany bajt to znak 1 czy 2 bajtowy 2. Konwersja bajtu lub bajtów na typ char W pierwszym wypadku to rozumiem, że jest jakaś maska aby rozszyfrować czy odczytany bajt odpowiada za znak jedno czy dwubajtowy. Ale tutaj trzeba zrobić porównanie wykorzystując operatory bitowe chyba z iloczynem bitowym. Tak mi się wydaje. W drugiej sytuacji jak mamy znak 1 bajtowy to nic nie robimy poza konwersja bajta na char, a jeśli znak jest dwubajtowy ? Tutaj to pewnie trzeba będzie z przesunięć bitowych korzystać. Tylko jak to zrobić jak już odczytam załóżmy znak 2 bajtowy, to pierwszy bajt przypisuje do char z przesunieciem bitowym o 8 w lewo ? No tak ale jak wstawić drugi bajt ? nie kasując pierwszego. To nie powinno być trudne ale ja widocznie już nie myślę przez tą pogodę. Z góry dziękuję za pomoc :)

#2 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2014 - 19:02

Nie chcę Cię martwić, ale masz błąd w samych założeniach. W UTF-8 znaki są kodowane w sekwencjach od jednego do czterech bajtów (8-32 bitów). Jak chcesz samemu bawić się w analizę plików to musisz to uwzględnić, albo wyłożysz się na użyciu pierwszego znaku mającego więcej jak dwa bajty.

#3 macsurf

macsurf
 • 104 postów
 • SkądKołobrzeg

Napisano 23 lipca 2014 - 19:34

Chyba posta mi zjadło. W moim przypadku w grę wchodzą znaki, które zajmują 1 lub 2 bajty dlatego nie pisałem o szerszym zakresie :)

#4 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2014 - 21:14

To ryzykowne założenie, wiele razy widziałem pliki napisów (subtitles) kodowane w UTF-8, które miały dodatkowe znaczki wykraczające poza dwa bajty (bo autor postanowił sobie udekorować napisy). Ja używam systemowych metod, więc po prostu miałem jakiś krzaczek, ale plik się wczytał w całości. W Twoim przypadku takie założenie spowoduje błędną interpretację pliku. BTW jak odczytywać pliki w UTF-8 bajt-po-bajcie masz opisane w RFC dla tego formatu (RFC 3629 dla ISO 10646), zauważ, że tylko część bitów w każdym bajcie znaku wielobajtowego jest kodująca, reszta to znaki sterujące. Generalnie powinieneś skorzystać z tego RFC: z każdego odczytanego bajtu wybrać tylko bity kodujące umieszczając je w docelowej zmiennej, a następnie korzystając z tej zmiennej odczytać znak z tablicy kodującej

#5 macsurf

macsurf
 • 104 postów
 • SkądKołobrzeg

Napisano 23 lipca 2014 - 21:18

Jest coraz bliżej zacząłem od końca rozwiązywania problemu :)
Tyle, że zamiast chara przekształcałem 1 inta na 2 bajty dla zachowania analogii z charem.

int liczba = 3256; // typ 32-bitowy: liczba zajmuje 2 bajty w 4 bajtowym int`cie - mała analogia do chara ;)
byte lb1 = (byte)(liczba>>8); // pierwsza czesc 8 bitów
byte lb2 = (byte)liczba; // druga czesc 8 bitow

Dobra teraz z powrotem posklejac 2 bajty do 4 bajtowego inta:

int liczba2 = (int)lb1; // zapisanie pierwszych 8 bitów
liczba2 <<= 8; // przesuniecie ich o 8 bitów w lewo, a tym samym wyzerowanie 8 najmniej ważnych bitów dla zapisu drugiego bajta lb2
liczba2 = ( liczba2 | ((int)lb2 & 0xFF));

Tutaj uwaga, natkąłem się na mały problem, który trochę mi napsuł krwi.
Musiałem zastosować iloczyn bitowy na lb2, gdyż w niektórych liczbach które w reprezentacji bitowej w typie byte miały na początku 1 po konwersji na int`a powstawało na początku 24 jedynki + 8 bitów naszej wlaściwej liczby, więc trzeba było zastosować ową maskę 0xFF aby usunąć niechciane jedynki.

Dobra teraz rozpoznawanie typu znaku pozostało ( 1 czy 2 batjowy ), ale to zostawiam na jutro. :evil:
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych