Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Problem z przygotowaniem pdf-u do drukarni gazetowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bastian-pl

Bastian-pl
  • 8 postów

Napisano 04 kwietnia 2014 - 17:38

Witam, dostałem od drukarni wymagania do spełnienia: Plik PDF kolor kompozyt w formie nieskompresowanej. Plik nie mogą zawierać: Fragmentów kodu w języku PostScript, odwołań (tagów) OPI. Materiały kolorowe musza być dostarczone jako pliki kompozytowe w przestrzeni CMYK - w pliku nie mogą występować deklaracje barw innych niz CMYK. Czarne elementy graficzne lub czarne napisy powinny składać się wyłącznie z 100% barwy (black), bez dodatków innych składowych. W przypadku samodzielnego ustalania profilu barwnego lub tablic konwersji RGB/CMYK proponujemy następujące wartości wybranych parametrów: Black generation: medium Max. Ink limit: 240% Total black: 85% Dot gain (w tonach średnich): 25-30% Prace do naświetlania należy przygotowywać przy użyciu następujących parametrów: Rozdzielczość naświetlania: 1200 ppi Liniatura: 85 lpi Kształt punktu rastrowego: okrągły lub eliptyczny Minimalny punkt rastrowy: 5% Maksymalny punkt rastrowy w cieniach: 90% Optymalna rozdzielczość obrazków kolorowych lub gray scale to 175 dpi ( może być w przedziale 150-200 dpi). Optymalna rozdzielczość obrazków 1-bitowych to 300 dpi. Pracuje na pakiecie CS6, tam przygotowuje reklamy, obrabiam zdjęcia i składam. Mam problem z jak poprawnie spełnić te wymagania bo połowy rzeczy nie mogę znależć w moich programach :( Mam od nich profil icc ale to niczego nie zmienia.

#2 lipet

lipet
  • 18 postów

Napisano 05 kwietnia 2014 - 01:00

Bo połowę z tych parametrów ustawia naświetlania. Zrób eksport PDFa w jakości drukarskiej na otrzymanym profilu. Sprawdź czy nie ma dodatkowych kolorów poza CMYKiem, dodaj znaczniki drukarskie itp. Sumy kolorów możesz sprawdzić w Photoshopie. Podstawą dobrego wydruku jest machprint na którym drukarz powinien się wzorować. Poproś naświetlarnię o zrobienie machprintu i niech go klient zaakceptuje. Nawet najlepiej przygotowane profile nic nie pomogą jeśli drukarz nie przyłoży się do swojej roboty.

#3 klaus

klaus
  • 422 postów
  • SkądM-G miasto anioła

Napisano 05 kwietnia 2014 - 06:35

wszystko można sprawdzić w Acrobacie jak i zmienić. Nie ma z tym problemu. Max. Ink limit: 240% i Total black: 85% to bardzo ważny parametr w zdjęciach bo jak zaleje to będziesz miał plamę. Zapytaj się czy mają jobsetting do distillera i jtk do Acrobata swój własny. bo wystarczy że podepniesz wyeksporujesz i będzie super. Jak nie mają to się go zrobi samemu w distillerze. pozdr klaus

#4 Bastian-pl

Bastian-pl
  • 8 postów

Napisano 05 kwietnia 2014 - 20:39

lipet - w takim razie nie wiem po co drukarnia dała mi tyle ustawień :(, o sprawdzeniu cmyk-u będe pamietał a o machprint-cie bedę pamiętał, a z drukarzami to również prawda, dzięki :)

- - - Połączono posty - - -

klaus - nad "Max. Ink limit: 240%" już panuję w PS w zdjęciach i w AI reklamach, ale tego "Total black: 85%" nigdzie nie mogę znaleźć ;( wysłałem już zapytanie do drukarni o jobsetting do distilera, do acrobata napewno nie mają bo taka kichowa drukarnia. A jesteś w stanie pokierować w razie czego jak zrobić samemu jobsetting do distillera i do acrobata?? Mam pakiet cs6. Z góry dzięki :)

#5 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 05 kwietnia 2014 - 21:30

Profil ICC budowany w PS z użyciem funkcji "Custom CMYK" budowany jest nieco sztucznie i fotografie potraktowane nim staje się bardzo kontrastowe. To bardziej grafiki niż fotki. Gradienty dostają pasmowania i tzw. urwań. Lepszym rozwiązaniem jest użycie profili z drukarni konkretnych gazet. Agora i Rzepa takie udostępniają. Ich drukarnie obsługują także kilkadziesiąt innych tytułów tygodników i dzienników lokalnych. Jeśli tego profilu nie dostaniesz, użyj dołączonego do aplikacji Adobe profilu Uncoated Fogra 29 lub 39

#6 voitus

voitus
  • 11 postów

Napisano 05 kwietnia 2014 - 22:14

Jak znam życie można wysłać również tiffa z lzw bez zapisanego profilu. Otwórz pdfa w ps, zrób konwersję na własny profil gdzie określisz ink limit i black limit.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych