Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

jaka kamere kupic??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#26 Fast128

Fast128
  • 387 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 13 listopada 2007 - 11:02

baq_ole bo ostatnio miałem okazję na takiej pracować i imo jest tragiczna. Ale ja zawsze czepiam się strasznie sprzętu. Zgadzam się oczywiście że duża kamera naramienna średnio nadaje się do pracy przy ślubach/studniówkach ale nie z powodu obrazu jaki daje a z powodów psychologicznych - peszy ludzi. Zgadzam się z insiderem - sony dają bardzo reporterski obraz, nie wyglądający jak film.

#27 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 13 listopada 2007 - 12:27

format DV daje z zalozenia obraz zupelnie inny od filmowego - kompresja DCT daje o sobie znac. Pa. PS. Taaa, jestem zwolennikiem SONY ;P

#28 baq_ole

baq_ole
  • 236 postów
  • SkądTomaszów Mazowiecki, Poland

Napisano 13 listopada 2007 - 17:22

Zgadzam się oczywiście że duża kamera naramienna średnio nadaje się do pracy przy ślubach/studniówkach ale nie z powodu obrazu jaki daje a z powodów psychologicznych - peszy ludzi.


Nie chodzi mi tu o jakieś wątki psychologiczne tylko bardzo prozaiczną sprawę - cenę nikt nie kupuje profesjonalnej kamery żeby filmować wesela komunie itp. To się po prostu nie kalkuluje - nie kupuje się sprzętu żeby go spłacać 3 lata, tylko żeby nim zarabiać. Oczywiście jeśli ktoś pracuje w telewizji i wali go ile ten cały sprzęt kosztuje to może pisać jak to tańsze kamery są ch....we - taka sytuacja panuje na filmowiec.pl - krytyków to tam jest od zbója tylko mało kto łoży na ten sprzęt z własnej kieszeni.

#29 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 14 listopada 2007 - 09:47

moze to nie ten przedzial cenowy ale tez sie zastanawialem nad kupnem kamerki... tyle ze chcialem zakupic pd 170 sonego... ale jak porownalem obraz z 100 dvx'em panasonica to nie musze mowic na co sie skusilem :) czytajac o tym do czego kamerka z tematu ma byc uzywana to jednak zdecydowanie polecalbym kamere z segmentu DV... obecnie za tanie pieniadze mozna wziasc np sonego hc96 (przetwornik 1/3) lub niestety ciut drozej panasonica 500tke... cena coprawda ok 3k ale trzy razy 1/4,7 cala robi swoje... pamietaj ze HDV to zdecydowanie nie to samo co HD :)

#30 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 15 listopada 2007 - 00:54

Kamery z HDD czy na płyty DVD nadają się dla osób, które generalnie nie zamierzają zajmować się montarzem video. To jest temat rzeka. Chodzi o to, że materiał jest kompresowany i zapisywany na nośnik (najczęściej jest to kodowanie mpeg2 czasami mpeg4). W kamerach na kasetki, materiał jest zapisywany w stanie tzw. surowym (bez kompresji). Jakość tej metody (kasetki miniDV) jest doceniana przez osoby zajmujące się video bardziej profesjonalnie.
To jest temat rzeka.
Chcesz nagrać imprezkę/imieniny i nie bawić się w nakładanie napisów, wycianie scen itepe to kup sprzęt jaki proponuje baq_ole, ja jestem zwolennikiem kaset.


NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE !

w na miniDV jest surowy sygnal ? :]
przeciez to najgorsza komprecha i nie wazne czy dv, dvcam , hdv etc.

porownywales np. sygnal po sdi z kamerki hdv z materialem zapisanym na minidv ?

Ze swieca szukac kamer ktore nagrywaja bez kompresji nawet beta cyfrowa, hd cam, hd cam SR ma kompresje.

Nowe kamerki sony z dyskiem hdd sobie zobacz lub XDcamy z blurayu i co ? nie nadaja sie do montazu ?

#31 jaskulmk

jaskulmk
  • 188 postów
  • SkądJelenia Góra, Poland

Napisano 15 listopada 2007 - 15:06

sagat - przeciez wiadomo ze kazdy material cyfrowy bedzie dygitalizowany w ten czy inny sposob... nie o to chodzi... pozatym ze swieczka szukac nalezy osob ktore prywatnie posiadaja HDcam'a, czy tez XDcam'a... w segmencie kamer o "rozsadnej" cenie jednak format DV moim zdaniem jest najlepszy... oczywiscie jezeli za nim idzie rozsadna optyka ;)

---- Dodano 15-11-2007 o godzinie 15:08 ----
aaaa.... do montazu nawet nadaje sie material z telefonu... jezeli tylko masz takowa potrzebe ;)

#32 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 15 listopada 2007 - 16:09

Chodzilo mi oto ze nie prawda jest ze dv to material bez kompresji oraz ze totalna bzura jest mowienie ze material nagrany kamera z hdd lub z dyskiem optycznym nie nadaje sie do montazu jest np. taka malutka kamerka sanyo ktora nagrywa w hd na karty flashowe i swoja jakoscia przewyzsza z 10x format dv. i to tyle wpominajac o hd czy xdcamie chcialem tylko pokazac ze skoro nawet te formaty sa kompresowe to dlaczego niby dv mialby byc nie skompresowany i tyle :)

#33 napa

napa
  • 122 postów

Napisano 15 listopada 2007 - 18:40

chcialem bardzo wszystkim podziekowac za dotychczasowe wypowiedzi i oczywiscie prosic o kolejne, ja na dzien obecny musze wytlumaczyc sobie lopatologicznie wszystkie "magiczne" dla mnie narazie skroty i symbole ktorych uzyliscie bo jak pisalem juz wczesniej jestem zupelnym amatorem i dopiero chcialbym sie zaczac bawic w video. Na co mam zwrocic uwage i o co zapytac sprzedawce kiedy pojde do sklepu??

#34 Fast128

Fast128
  • 387 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 15 listopada 2007 - 18:59

Dyskusja zjechała trochę na nie ten tor który powinna :)
HDcam - pro system zapisu
XDcam- bardziej pro system zapisu
DV - system zapisu kamer cyforwych minidv (digital video), lub nazwa dużych taśm (nie mini)dv.
DV-L, DV-S - L i S to longplay i standard
DVCAM - system zapisu bardziej profesjonalnych kamer minidv i dv
HDV - system zapisu kamer cyfrowych wysokiej rozdzielczości dostępnych dla śmiertelników :)
fixed bit rate - stała prędkość transmisji bitów = stały rozmiar (w bitach) ramki obrazu/dźwięku
DCT - nie mam pojęcia :D

Powracając do tematu tego wątku. W przedziale cenowym, którym się interesujesz możesz kupić średnio słabą kamerę HD, ale już średnio dobrą kamerę DV. Należy pamiętać że oprócz rozdzielczości jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na jakość obrazu.
Problem polega też na tym iż kamera przeznaczona na rynek konsumencki będzie mała, a lepsza kamera będzie większa, co wymusza większą torbę/plecak, cięższy statyw itp
Musisz więc zdecydować czy bawi cię zabawa w japońskiego turystę czy jednak bardziej świadome filmowanie.
Jeśli to pierwsze to wspomniana przez robbiego sony HC1 nie będzie zła, ewentualnie zerknij w podesłany przez niego link.
Jeśli to drugie to zupełnie inny temat.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kamery:
format zapisu
czy dobrze leży w ręce
czy wyświetlacz/wizjer jest czytelny
czy ma od spodu gwint do statywu (rzadko się zdaża jego brak, ale jeśli by go nie było to dyskwalifikacja z miejsca)
czy ma standardową stopkę akcesoriów (lub czy ta super inteligentna itp jest standardowej wielkości i czy można do niej założyć standardowe akcesoria)
czy jest gniazdko zewnętrznego mikrofonu
czy jest gniazdko słuchawek
jakie są wejścia / wyjścia (wejścia są po to aby np przegrać przez kamerę taśmy vhs do komputera, obrobić i wypluć dvd)
jak długa jest gwarancja (WAŻNE!)
ile kosztuje dodatkowa bateria (i od razu kupić - zamienniki są tanie i dobre)
czy jest możliwość nakręcenia filtra przed obiektyw (brak dyskwalifikuje; po zakupie kamery od razu kup filtr UV i wkręć. Dobry kosztuje około 50zł, lekko poprawia kolor nieba w górach, ale co najważniejsze chroni przednią soczewkę obiektywu, której wymiana tania nie jest).
czy obudowa nie skrzypi
Tu masz FAQ http://forum.kamera-...opic.php?t=1268 o wyborze kamer, weź poprawkę na to że jest to forum filmowe i tam zależy nam na kilku rzeczach, które dla Ciebie są nie istotne.

#35 sagat

sagat
  • 350 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 15 listopada 2007 - 20:02

XDcam to format troche lepszy od HDV wiec prosze nie stawiaj go ponad HDcam'em ktory oferuje najwyzsza jakosc zapisu.

#36 Fast128

Fast128
  • 387 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 15 listopada 2007 - 20:34

ok, sorry, niemniej jednak robimy straszne ot.

#37 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 15 listopada 2007 - 20:35

Chodzilo mi oto ze nie prawda jest ze dv to material bez kompresji oraz ze totalna bzura jest mowienie ze material nagrany kamera z hdd lub z dyskiem optycznym nie nadaje sie do montazu jest np. taka malutka kamerka sanyo ktora nagrywa w hd na karty flashowe i swoja jakoscia przewyzsza z 10x format dv.

i to tyle wpominajac o hd czy xdcamie chcialem tylko pokazac ze skoro nawet te formaty sa kompresowe to dlaczego niby dv mialby byc nie skompresowany i tyle :)


Sagat, montażem video zajmuję się amatorsko. Nawet bardzo amatorsko. Napa szuka sprzętu właśnie w tym segmencie. Porównywanie sprzętu pro do kamer amatorskich po prostu nie przystoi.
Owszem porównywałem jakość obrazu z taśmy miniDV z jakościa z HDD i krążka DVD, i to co widziałem kompletnie mnie nie przekonało do rozwiązań HD/DVD, ale ta technologia się dopiero rozwija, kiedyś będzie lepiej.
Zasadniczo chodziło mi o to, że nagrywając materiał (posiadam kamerę SD Panasonic-a z 3 przetwornikami CCD) w standardzie PAL (768x576pikseli, dla tych co nie pamiętają), mam przyzwoitą rozdzielczość przy 24 klatkach/s, no i mam te 60 minut materiału.
A w rozwiązaniu DVD (krążek 8cm, pojemność: 1,4GB) jak z tym jest, w maksymalnej rozdzielczości (przy zapisie HD) to ile materiału zmieścisz na krążku? Są wogóle takie rozwiązania dla amatorów?
Dla mnie filmowanie jest przygodą, a nie myśleniem, że za kilka minut muszę kolejną płytkę zmienić.
Co do rozwiązania, kamera z HDD jest lepiej (większa pojemność nośnika), natomiast jakość z tego rozwiązania mi nie odpowiada, cena zresztą też.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych