Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Instalacja Parallels i Win 8 na MBP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2014 - 00:17

A czy instalacja Parallels spowalnia działanie mac na stałe czy tylko podczas pracy tego programu ? Bo nie chciałbym narobić szkód ...

#2 Adrianns

Adrianns
  • 158 postów

Napisano 26 marca 2014 - 01:23

Ty tak na serio? Działa "wolniej" tylko podczas używania.

#3 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2014 - 09:19

Tak, na serio. Gdyby było to dla mnie oczywiste nie pytałbym.

#4 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 26 marca 2014 - 12:46

A czy instalacja Parallels spowalnia działanie mac na stałe czy tylko podczas pracy tego programu ? Bo nie chciałbym narobić szkód ...


Ja nie widzę żadnych spowolnień. Parallels z uruchomionym systemem zachowuje się tak, jak każdy inny program OS X. Cały system nieco zwalnia podczas wykonywania przez dany program intensywnych operacji. Nie ma znaczenia czy to renderowanie filmu pod OS X czy kompresja w wirtualnej maszynie.

Śmiało możesz instalować.

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 27 marca 2014 - 09:57

Mam najnowsze Parallels-y na iMacu 2008 z 10.8.5 działające w tle i nie zauważyłem spowolnienia użytkowania podczas ich działania.

#6 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 27 marca 2014 - 16:05

Ok chciałbym to zainstalować ,kupiłem windowsa 8 oraz paralles , ale ten program nie widz windows'a :( Znalazłem na necie , że windows ma być jako plik z koncówką ios... I teraz nie wiem co zrobić ?

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 27 marca 2014 - 22:07

Zaraz - masz 2 możliwości :
  • tworzysz bootcampa z windowsem, zaś parallelsom wskazujesz, że tam mają system ( tak ja mam).
    Zalety:
    • Jak potrzebujesz zalogować się na windowsa masz dokładnie to samo co w parallelsach (i oczywiście odwrotnie)
    • parallersy szybciej startują i w/g mnie szybciej działają
    • Wada - dysk podzielony na partycje.
  • parallelsy same tworzą "wirtualny system" (obsługują win7 i win8) - potrzebujesz do tego tylko płytę z windowsem w napędzie.


#8 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 29 marca 2014 - 11:48

Ale nie mam płyty :/ Męczę się już kolejny dzień i nic nie zrobiłem :/ Jak inaczej mogę za pomocą paralles uruchomić windows ?

#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marca 2014 - 12:31

Musisz mieć nośnik Windows. Jak Ci podałem - robisz albo bootcamp albo "wirtuala" - jednak bez nośnika windowsa nic nie zdziałasz. Którą wersję parallers masz?

#10 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 29 marca 2014 - 14:36

Kupiłeś Windows 8 ale gdzie? Jeśli kupiłeś licencję on-line od Microsoftu to powinieneś dostać linka do pobrania obrazu płyty.

#11 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 29 marca 2014 - 23:07

Wyskakuje mi "no images are available" bo pobrałem z innej strony jak instaluje na parallels . I tak mam ze strony plik "Windows8-Setup.exe" i nie mogę go rozpakować :( POMOCY JESTEM SUPER TĘPY INFORMATYCZNIE :(

- - - Połączono posty - - -

Nie mogłem rozpakować pliku ze strony windowsa "Windows8-Setup.exe" dlatego pobrałem jakiegoś który jest rozpakowany i ma końcówkę iso , parallels go widz ale wyskakuje "no images are available" ...

#12 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 29 marca 2014 - 23:11

POMOCY JESTEM SUPER TĘPY INFORMATYCZNIE


To może załóż oddzielny wątek bo człowiek może się utopić herbatą czytając coś takiego w wątku o MBP dla programisty...

#13 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 29 marca 2014 - 23:19

A jak mogę zrobić tego "wirtuala" tumpio ? Mam kupiony windows 8 i paralles 9. Z tego co znalazłem to paralles czyta pliki .iso. Ale jak kupiłem windows 8 to jest on w pliku .exe i nie mogę go rozpakować :/

#14 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 31 marca 2014 - 11:50

Ponieważ Windows 8 sprzedawany dla indywidualnego odbiorcy tak naprawdę jest tylko uaktualnieniem, potrzebujesz komputera z wcześniejszą wersją systemu. Uruchamiasz wtedy posiadany plik exe i przy pomocy instrukcji Microsoftu tworzysz dysk instalacyjny.
Creating installation media for Windows 8.1 - Microsoft Windows Help

#15 citanek

citanek
  • 582 postów
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 31 marca 2014 - 13:43

Wymaga wykonania kilku kroków, ale da się zrobić.

Omiń problemy z aktualizacją i pobierz dysk instalacyjny z Windows 8.1 - AntyWeb

#16 opa_pl

opa_pl
  • 411 postów

Napisano 31 marca 2014 - 15:59

Zastanawiam się nad zakupem parallels do maca mini. Czy program ten umożliwia wykorzystanie windowsa w 100%? Chodzi mi tutaj np. o przesyłanie plików na zewnętrzny dysk bezprzewodowy, czy automatyczne tworzenie kopii zapasowej windowsa, drukowanie zawartości plików odpalonych pod windowsem? Wracając do kopii zapasowej... Czy jak mam na macu parallels i windows, to czy kopia zapasowa tego systemu tworzona jest przez time machine os x czy przez odpowiednie programy odpalane pod windows?

#17 pmgc92

pmgc92
  • 65 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 31 marca 2014 - 16:31

Tylko teraz mam problem bo nie mam komputera z windowsem ...ah. Witam. Ponownie , nie mam już najmniejszej ochoty bawić się z tym. Dlatego postanowiłem zamówić cd-rom usb oraz kopię windowsa 8 na płycie. Jak tylko to dostanę i zainstaluję podzielę się moimi pierwszymi wrażeniami :)

#18 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 31 marca 2014 - 21:55

Zastanawiam się nad zakupem parallels do maca mini. Czy program ten umożliwia wykorzystanie windowsa w 100%? Chodzi mi tutaj np. o przesyłanie plików na zewnętrzny dysk bezprzewodowy, czy automatyczne tworzenie kopii zapasowej windowsa, drukowanie zawartości plików odpalonych pod windowsem?


Tak.

Wracając do kopii zapasowej... Czy jak mam na macu parallels i windows, to czy kopia zapasowa tego systemu tworzona jest przez time machine os x czy przez odpowiednie programy odpalane pod windows?


Jeśli Windows jest instalowany pod Parallels i jego dysk jest dyskiem wirtualnym to Time Machine zrobi jego kompletną kopię - jak każdego innego pliku. Jeśli Windows jest instalowany na osobnej partycji Boot Camp to Time Machine nie zadziała. Wtedy pozostaje opcja wykonywania kopii spod Windows lub użycie programu Winclone i wykonywanie kopii pod OS X.

#19 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2014 - 22:32

Robienie kopii bezpieczeństwa wirtualnego Windows przez TimeMachine nie jest zbyt dobrym pomysłem - zawsze będzie archiwizował pełną maszynę wirtualną - a to kilka GB jest. Lepszym rozwiązaniem byłoby trzymanie plików, które chcesz archiwizować poza maszyną wirtualną (Parallels sobie bez problemu poradzi z dostępem do nich).

#20 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 31 marca 2014 - 22:57

Robienie kopii bezpieczeństwa wirtualnego Windows przez TimeMachine nie jest zbyt dobrym pomysłem - zawsze będzie archiwizował pełną maszynę wirtualną - a to kilka GB jest. Lepszym rozwiązaniem byłoby trzymanie plików, które chcesz archiwizować poza maszyną wirtualną (Parallels sobie bez problemu poradzi z dostępem do nich).


Włączenie opcji SmartGuard powoduje, iż archiwizowane są tylko zmiany, nie cały plik dysku.

#21 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 31 marca 2014 - 23:06

Z tym, że włączenie SmartGuard także zabiera trochę GB...

#22 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 31 marca 2014 - 23:11

Tak jak instalacja Windows i innych... Myślałem, że chodzi o odpowiedź na pytanie, czy wirtualny Windows to pełnoprawny Windows i jak go archiwizować.

#23 opa_pl

opa_pl
  • 411 postów

Napisano 01 kwietnia 2014 - 10:31

Czyli tworzenie kopii zapasowej wirtualnego dysku z Windows przez dedykowaną aplikację do Windows jest możliwe?

- - - Połączono posty - - -

Oczywiście chodzi o sytuację, gdy Windows odpalany jest przez parallels.

#24 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 01 kwietnia 2014 - 10:50

Tak, jest możliwe, bo ani Windows, ani aplikacja "nie ma zielonego pojęcia", że znajdują się w wirtualnym środowisku a nie na fizycznym sprzęcie. Liczy się głównie to, jakie urządzenia są widoczne dla Windowsa. O to jednak dba sam Parallels i użytkownik, przydzielając dyski, urządzenia na USB itd. Warto jeszcze wziąć pod uwagę proces przywracania z kopii zapasowej. Nie wiem jaki dedykowany program masz na myśli ale w razie, kiedy posypie się cały Windows, najprawdopodobniej czeka Cię ponowna instalacja systemu a dopiero potem przywracanie dokumentów z kopii zapasowej. Archiwizowanie przy użyciu Time Machine daje tą korzyść, że w razie kłopotów, przywracasz cały system wraz z jego zawartością z określonego dnia, tygodnia itp. Nie musisz ponownie instalować systemu. Dość popularna jest też instalacja Windows'a na dedykowanej partycji Boot Camp i praca na nim w Parallels. Daje to dodatkową korzyść w postaci możliwości uruchomienia go z jego pełną prędkością i wydajnością (np. gry czy aplikacje 3D). Do codziennych zadań zaś uruchamiać jako maszynę wirtualną. W takim przypadku jednak odpada opcja archiwizacji Time Machine i zostaje to, co napisałem we wcześniejszym poście: dedykowany program + ponowna instalacja systemu w razie awarii, albo Winclone przywracający całą partycję Bootcamp.

#25 opa_pl

opa_pl
  • 411 postów

Napisano 01 kwietnia 2014 - 16:19

Tak, jest możliwe, bo ani Windows, ani aplikacja "nie ma zielonego pojęcia", że znajdują się w wirtualnym środowisku a nie na fizycznym sprzęcie. Liczy się głównie to, jakie urządzenia są widoczne dla Windowsa. O to jednak dba sam Parallels i użytkownik, przydzielając dyski, urządzenia na USB itd.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę proces przywracania z kopii zapasowej. Nie wiem jaki dedykowany program masz na myśli ale w razie, kiedy posypie się cały Windows, najprawdopodobniej czeka Cię ponowna instalacja systemu a dopiero potem przywracanie dokumentów z kopii zapasowej. Archiwizowanie przy użyciu Time Machine daje tą korzyść, że w razie kłopotów, przywracasz cały system wraz z jego zawartością z określonego dnia, tygodnia itp. Nie musisz ponownie instalować systemu.

Dość popularna jest też instalacja Windows'a na dedykowanej partycji Boot Camp i praca na nim w Parallels. Daje to dodatkową korzyść w postaci możliwości uruchomienia go z jego pełną prędkością i wydajnością (np. gry czy aplikacje 3D). Do codziennych zadań zaś uruchamiać jako maszynę wirtualną. W takim przypadku jednak odpada opcja archiwizacji Time Machine i zostaje to, co napisałem we wcześniejszym poście: dedykowany program + ponowna instalacja systemu w razie awarii, albo Winclone przywracający całą partycję Bootcamp.



Super dzięki za odpowiedź :).

Jak jest różnica w obciążeniu przy odpalonym windowsa jako maszyna wirtualna a przy standardowym odpaleniu?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych