Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Odratowanie dysku PATA z G4


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 vasyl

vasyl
  • 76 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 marca 2014 - 16:33

Hej, Kilka dni temu leciwy już powerbook g4 przestał ładować system po uruchomieniu. Nie bawiąc się w diagnostykę postanowiłem wyciągnąć dysk i szybko zrobić backup. Podłączyłem więc dysk do macbooka (kieszeń z USB) i... ten nie chce się zamontować pomimo tego, że jest widoczny w disc utility. Z kompami pod Windowsem jest podobna sytuacja, nie widać dysku. W tej sytuacji najlepiej byłoby zrobić klon, ale niby jak? Nie widzę tego dysku. Jakieś pomysły? [ATTACH=CONFIG]20528[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20529[/ATTACH]

#2 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 03 marca 2014 - 16:34

To przecież proste, odczytać z backupu.

#3 vasyl

vasyl
  • 76 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 marca 2014 - 16:39

W swoim poście zachowałem chronologię - wyciągnąłem dysk z powerbooka żeby zgrać dane na macbooka. Niestety jeszcze mi się nie udało, stąd moja prośba o pomoc.

#4 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 03 marca 2014 - 16:43

Backup się robi PRZED awarią, aby mieć dane w przypadku awarii. Teraz to loteria i odzyskiwanie danych, a nie robienie backupu :) Podłącz dysk przez SATA/ATA - nie wiem co tam jest, usb nie wystartuje póki talerze nie ruszą, a sata/ata ma szansę zadziałać. Dalej zależy od uszkodzenia.

#5 vasyl

vasyl
  • 76 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 marca 2014 - 16:53

Cieszę się, że przeczytałeś bez zrozumienia mój post i poświęciłeś swój czas na napisanie dwóch kolejnych, które absolutnie niczego nie wnoszą. Już wiem, że nie możesz mi pomóc, więc na tym skończmy. Pozdrawiam

#6 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 03 marca 2014 - 17:14

Oczywiście doskonale zrozumiałem. Padł Ci dysk, spróbowałeś podłączyć go pod inne komputery - to nic nie dało, więc jedyna słuszne rozwiązanie w tym momencie to sięgnąć po backup tego dysku - to chyba oczywiste.

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 marca 2014 - 18:56

Przenoszę do serwisu. Niech się wypowie Arvika.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 marca 2014 - 19:58

Podłącz dysk przez SATA/ATA - nie wiem co tam jest, usb nie wystartuje póki talerze nie ruszą, a sata/ata ma szansę zadziałać.
Dalej zależy od uszkodzenia.


Do startu USB nie wystarczy tylko rozkręcenie talerzy. Działanie dysku to nieco wiecej zależności.
vasyl szuka pomocy, a nie jeżdżenia po nim jak starej kobyle, bo nie zrobił backupu...

Na poczatek opisz jak się zachowuje dysk po podpięciu zasilania, czy wydaje jakieś niepokojące dźwięki? Czy startuje silnik dysku? Dysk podłączaj bezpośrednio, nie poprzez adapter USB. Tak jak napisał elita.

Jeśli dysk wydaje niepokojące dźwięki, natychmiast go odłącz i wiecej z nim nic nie rób - w tym wypadku prawdopodobnie nie obejdzie się bez firmy DR.

#9 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 04 marca 2014 - 01:05

Dałem dość duże uproszczenie. POST biosu/efi ma dużo mniejsze wymagania co do dysku na starcie niż kieszeń/kabel USB i dysk chętniej startuje podpięty wprost do kontrolera natywnego.

Nie uważam że nie należy zwracać uwagi na brak backupu - to jest stale traktowane po macoszemu i niestety są to główne przyczyny narzekania na komputery. Sto razy będę powtarzał że żelastwo można odkupić, danych nie. Że wydajemy na laptopa 4-5kzł a żal na dysk backupowy 150zł i raz na tydzień podpiąć lub powiesić go gdzieś w sieci - teraz są takie możliwości że szkoda gadać to nie lata 90 gdzie nie było NAS-ów, usb, a backupy się robiło na tasiemki, a dyski kosztowały majątek. Po jednorazowej konfiguracji backup się robi sam, czy to mac, linux czy windows.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych